Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu rozwiązanie umowy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące rozwiązanie umowy.
Wybór PKD jako złamanie zakazu konkurencji po ustaniu stosunku pracy
Aktualizacja: 23.09.2014
Zakres zakazu konkurencji po ustaniu stosunku pracy jest z reguły opisywany bardzo ogólnie. Czy zatem sam fakt wyboru przez byłego Pracownika tego samego PKD co były Pracodawca na pewno stanowi złamanie zakazu konkurencji po ustaniu stosunku pracy? »
Czy można zwolnić chorego pracownika?
Aktualizacja: 05.08.2014
Kodeks pracy gwarantuje pracownikom prawo do pobierania zasiłku chorobowego i ochrony przed zwolnieniem w razie choroby. Pracodawca nie może rozwiązać umowy o pracę, jeżeli nieobecność pracownika jest usprawiedliwiona. Dopuszczalne są jednak sytuacje, w których można zwolnić chorego pracownika. »
Rozwiązanie umowy o pracę a brak wypłaty wynagrodzenia
Aktualizacja: 20.02.2014
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy to możliwość przewidziana w art. 55 p.1 [1] ustawy – Kodeks pracy. Zgodnie ze stanowiskiem SN przyczyną uzasadniającą rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy może być brak terminowej wypłaty wynagrodzenia. »
Jak przygotować pracowników do redukcji etatów?
Aktualizacja: 02.01.2014
Pracodawcy, którzy zamierzają przeprowadzić redukcję etatów w swoich zakładach powinni odpowiednio się do niej przygotować. W szczególności powinni mieć na uwadze zwalnianych pracowników, jak również pozostałych, gdyż od nich będzie zależała przyszłość firmy. »
Utrata uprawnień podczas urlopu podstawą do zwolnienia pracownika?
Aktualizacja: 08.10.2013
Utrata uprawnień podczas urlopu może stanowić podstawę do zwolnienia pracownika. Dotyczy to m.in. pracownika będącego kierowcą, który w trakcie urlopu wypoczynkowego utracił prawo jazdy. Pracodawca może pod nieobecność pracownika rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia. »
Rozwiązanie umowy z pracującym emerytem
Aktualizacja: 10.06.2013
Wypowiedzenie umowy uzasadnione samym przejściem na emeryturę stanowi przejaw dyskryminacji ze względu na wiek. Emeryci mogą walczyć o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach i odszkodowanie z tytułu dyskryminacji. »
Świadczenie przedemerytalne w 2013 roku
Aktualizacja: 04.12.2012
Poniżej wysokość świadczenia przedemerytalnego w 2013 roku. Świadczenie przedemerytalne przyznawane jest osobom pozbawionym możliwości wykonywania pracy zarobkowej, a ze względu na zbyt niski wiek niemającym prawa do emerytury pomimo długiego stażu pracy. »
Wypowiedzenie umowy o pracę w trakcie urlopu wychowawczego
Aktualizacja: 08.11.2012
Czy jest możliwe mimo ochrony uprawnień związanych z rodzicielstwem? W pewnych sytuacjach, tak. »
Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas określony - roszczenia pracownika
Aktualizacja: 05.11.2012
Jak rozwiązać sytuację, gdy w umowie o pracę zawartej na czas określony strony nie zastrzegły możliwości jej rozwiązania przez wypowiedzenie, a mimo to pracodawca takiego wypowiedzenia dokonuje.? Niewątpliwie dochodzi wówczas do naruszenia przepisów prawa pracy. »
Natychmiastowe rozwiązanie umowy o pracę a uprawnienia pracodawcy
Aktualizacja: 31.10.2012
Pracownik ma możliwość rozwiązania umowy o pracę w trybie natychmiastowym. Aby było to możliwe musi mieć miejsce ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracodawcy wobec pracownika. Co może zrobić pracodawca przy rozwiązaniu umowy w trybie natychmiastowym? »
Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron
Aktualizacja: 15.07.2016
Stosunek pracy może być zakończony na wiele sposobów. Jednym z nich jest rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Jak zwolnić się za porozumieniem z pracodawcą? »
Wcześniejsze rozwiązanie umowy o pracę na czas określony
Aktualizacja: 26.10.2012
Umowa o pracę na czas określony rozwiązuje się wraz z upływem czasu, na który została zawarta. W pewnych okolicznościach możliwe jest jednak rozwiązanie umowy terminowej wcześniej. Kiedy rozwiązanie umowy terminowej jest możliwe przed jej zakończeniem? »
Zwolnienie dyscyplinarne pracownika służby cywilnej
Aktualizacja: 26.10.2012
Sytuacja pracowników służby cywilnej została uregulowana w sposób specyficzny. Ustawa nie zawiera rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z tytułu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. Brak takiego uregulowania zwykle skutkowałby odesłaniem do właściwych przepisów kodeksu pracy, jednak w tym przypadku tak się nie dzieje. »
Aktualizacja: 19.10.2012
Pracownik, który jest nękany, zastraszany lub poniżany w pracy może wystąpić do sądu z oskarżeniem o mobbing. Czym jest mobbing i jak można się przed nim bronić? »
Samowolne opuszczenie miejsca pracy
Aktualizacja: 17.10.2012
Czy w przypadku gdy pracownik samowolnie opuścił miejsce pracy nie informując o tym przełożonych, ani nie usprawiedliwiając swojej nieobecności w następnych dniach jego czyn stanowi uzasadnioną przyczynę rozwiązania umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia? »