REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sejm: MOPS otrzyma zaświadczenia dla zasiłków pielęgnacyjnego (215,84 zł) i rodzinnego. I sam załatwi sprawę przedłużenia świadczenia

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Sejm: MOPS otrzyma zaświadczenia dla zasiłków pielęgnacyjnego (215,84 zł) i rodzinnego. I sam załatwi sprawę przedłużenia świadczenia
Sejm: MOPS otrzyma zaświadczenia dla zasiłków pielęgnacyjnego (215,84 zł) i rodzinnego. I sam załatwi sprawę przedłużenia świadczenia
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W MOPS nie trzeba będzie składać wniosków o przedłużenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego. Zniknie też problem orzeczeń o niepełnosprawności dla osób poniżej 16-ego roku życia. Po osiągnięciu 17. roku życia definitywnie wygasają. Nawet jak 16-latek złożył wniosek o przedłużenie w odpowiednim terminie. Musi wystąpić o nowe orzeczenie o niepełnosprawności. Czekając na nie traci prawa do ulg i świadczeń. Najczęściej przez kilka miesięcy. W Sejmie pojawił się pomysł rozwiązania tego problemu. Jest on jednak nielogiczny, gdyż zakłada przedłużenie ważności orzeczeń, które już wygasły.  

Z moją opinią, że jest to pomysł nielogiczny nie zgodzili się czytelnicy argumentując:

REKLAMA

"Przecież te osoby miały przedłużoną ważność swoich orzeczeń ustawami covidowymi i kolejną ustawą. Dlaczego więc, w tym momencie te osoby mają być pominięte skoro do tej pory nie miało znaczenia czy skończyły 16 lat czy jeszcze nie. Skoro do tej pory miały przedłużoną ważność orzeczeń, należy być konsekwentnym i tym razem również nie należy ich wykluczać i zostawiać w tym momencie z niczym. Bardzo dobrze, że złożono o zmianę ostatniej ustawy, bo najwidoczniej ktoś o tych osobach nie pomyślał i jak zwykle robi się zamieszanie gdzie nie powinno go być , jeśli od początku byłoby to sprawiedliwie dla wszystkich wymyślone. Na marginesie pisząc, zespoły do spraw orzekania wg ustawy powinny od razu, niezwłocznie wydać zaświadczenie o przedłużeniu orzeczenia, które zanosi się do MOPS - niestety tak nie jest, często jest tak, że ludzie muszą na nie czekać bo przeważnie ma ktoś problem z wypisaniem takowego dokumentu od ręki, jakby to było niezmiernie czymś skomplikowanym. Bez przesady... wszędzie tylko robi się pod górkę, jakby celowym miało być utrudnić niepełnosprawnym żywot."

Czy kontrowersyjny przepis zostanie uchylony?

Projekt ustawy rozwiązujący problem w sposób, który popiera autor zacytowanego listu złożyli posłowie KO. Problem jest bardzo trudny. Musimy wydłużyć ważność orzeczenia, które wygasa po rozpoczęciu 17 roku życia osoby niepełnosprawnej. Trudno tu mówić o przedłużeniu ważności dokumentu, którego już nie ma. Pomimo to, posłowie proponują właśnie takie rozwiązanie problemu niepełnosprawnych nastolatków - przedłużenie ważności orzeczenia, które było ważne do ukończenia przez nich 16. roku życia.

Link do projektu (druk 665 zł)

Zaświadczenia dla MOPS a przedłużenie zasiłku pielęgnacyjnego 215,84 zł

Jeżeli projekt wejdzie w życie, to zmieni się nie tylko sytuacja osób niepełnosprawnych w wieku 16. i 17. lat. Przedłużając prawo do zasiłku pielęgnacyjnego albo rodzinnego nie trzeba będzie składać wniosku. Wystarczy w MOPS przedstawić zaświadczenie. Dzięki temu MOPS będzie wiedział do kiedy jest przedłużane orzeczenie o niepełnosprawności. I za ten sam okres wydłuży prawo do tego zasiłku. 

 

postępowania przedłużane z urzędu - projekt

sejm.gov.pl

Nowelizacja ma wszystko uprościć: 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1) nie składa się wniosku w MOPS o przedłużenie zasiłku albo świadczenia, 

2) składa się zaświadczenie w MOPS wydane przez powiatowy zespół (w zaświadczeniu jest data przedłużenia ważności orzeczenia o niepełnosprawności),

3) MOPS na bazie informacji z zaświadczenia sam przedłuża prawo do np. zasiłku pielęgnacyjnego.

Ważne
W nowelizacji chodzi o następujące świadczenia (wynikające z niepełnosprawności) przedłużane na taki sam okres jak orzeczenie o niepełnosprawności, na podstawie informacji z zaświadczenia (bez wniosku):

1) świadczenia rodzinne

2) świadczenia z funduszu alimentacyjnego

3) zasiłków dla opiekunów

4) świadczeń lub dodatków na pokrycie kosztów utrzymania dziecka lub osoby pełnoletniej w rodzinnej pieczy zastępczej

5) świadczenia "aktywni rodzice w pracy" lub "aktywnie w żłobku"

6) świadczenia z pomocy społecznej wynikające z niepełnosprawności.

Wszystko to przy założeniu, że Sejm przegłosuje projekt nowelizacji. Ale wnieśli go posłowie koalicji rządowej. Projekt jest słuszny i sprawiedliwy. Nie ma racjonalnych przesłanek jego odrzucenia.

Przypomnijmy algorytm przedłużania ważności orzeczeń o niepełnosprawności

Algorytm pozwala przedłużyć ważność orzeczenia o 6 miesięcy:

"Data ważności orzeczenia o niepełnosprawności (które trzeba przedłużyć) + 6 miesięcy (data dzienna na koniec miesiąca)"

Data ważności orzeczenia o niepełnosprawności

Data przedłużenia ważności

15 października 2024 r. 

30 kwietnia 2025 r.

15 listopada 2024 r. 

31 maja 2025 r.

15 grudnia 2024 r

30 czerwca 2025 r.

Jak przedłużyć ważność orzeczenia o niepełnosprawności?

Powyższy algorytm ma być stosowany także w stosunku do osób niepełnosprawnych, które miały 16. lat w momencie złożenia wniosku o przedłużenie orzeczenia (bez znaczenia jest osiągnięcie przez nie wieku 17 lat.)

Przykład

Niepełnosprawny 16-latek składa 15 października 2024 r. wniosek o przedłużenie ważności orzeczenia o niepełnosprawności. Aktualne kończy swoją ważność za dwa miesiące w dniu 15 grudnia 2024 r. Po nowelizacji orzeczenie zostanie przedłużone do 30 czerwca 2025 r. (choć osoba niepełnosprawna ma w tym momencie już 17-lat).

W druku nr 665 "Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych" mamy tak określone przez posłów cele uzasadniające taką sytuację jak w przykładzie:

REKLAMA

1) "Uchylenia regulacji, która umożliwiała zachowanie ważności orzeczenia o niepełnosprawności (w okresie trwania procedury ubiegania się o nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności) nie dłużej niż do dnia ukończenia przez osobę niepełnosprawną 16 roku życia." 

2) "Wniosek osoby z niepełnosprawnością o wydanie nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo stopnia niepełnosprawności został złożony w okresie ważności odpowiednio orzeczenia ustalającego niepełnosprawność albo stopień niepełnosprawności. Wtedy zachowuje ono ważność do czasu gdy nowe orzeczenie stanie się ostateczne, nie dłużej jednak niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej tą ważność."

Nie ma przedłużenia ważności orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która ukończyła 16 lat

Rząd stworzył system przedłużenia ważności orzeczeń o niepełnosprawności. Polega na tym, że o 6 miesięcy wydłuża się ważność takiego orzeczenia. W tym czasie instytucje wydające orzeczenia mają czas na wydanie nowego. Dodatkowo osoba niepełnosprawna otrzymuje zaświadczenie, które pozwala - w czasie kiedy ma zostać wydane nowe orzeczenie - przedłużyć swoje prawa do zasiłków i innych świadczeń. Zaświadczenie trafia do MOPS i ten na tej podstawie przedłuża prawo do zasiłku pielęgnacyjnego.

Ustawodawca nie zadbał jednak o interesy niepełnosprawnych dzieci. Jeżeli ukończy 16 lat, to w praktyce nie może otrzymać:

1) przedłużenia ważności orzeczenia (musi wystąpić o nowe orzeczenie, a to trwa kilka miesięcy),

2) zaświadczenia o trwającej procedurze przedłużenia ważności orzeczenia (niemożliwe jest otrzymanie tego zaświadczenia skoro nie trwa ta procedura bo orzeczenie wygasło wraz z końcem 16. roku życia).

Skutek? Dzieci tracą na kilka miesięcy świadczenia. W relacji naszej czytelniczki (patrz poniżej) są to zasiłki, możliwość skorzystania z tańszych biletów na komunikację, PKP czy posiadanie kart parkingowych.

Nie można wystąpić z wnioskiem o przedłużenie za wcześnie

Limity czasowe określa poniższa reguła:

REKLAMA

"Osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności (tj. osoba poniżej 16 roku życia) i występująca (po raz pierwszy) o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności (jako osoba powyżej 16 roku życia) może wystąpić do powiatowego zespołu z wnioskiem o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu ważności orzeczenia o niepełnosprawności."

Oznacza to, że 17-latek tracąc ważność orzeczenia np. w styczniu 2025 r. nie może zabiegając o swoje interesy (jako jeszcze 16-latek) wystąpić o nowe orzeczenia we wrześniu 2024 r. Jest to za wcześnie. Z kolei jak już będzie mógł wystąpić w październiku 2024 r. może się okazać, że odpowiednia komisja nie zdąży wydać nowego orzeczenia. Komplikuje to sytuację niepełnosprawnych nastolatków.

Internauci o przedłużaniu orzeczeń o niepełnosprawności dla dzieci przekraczających 16 lat

Do redakcji Infor.pl wpłynął taki list: 

Ważne
Czytelnicy zgłaszają nam jednak problemy związane z zaopatrzeniem medycznym. Przykładem poniższy list:

"(…..) wraz z 30 września poważniejszym problemem staje się zaopatrzenie medyczne dla takich osób, np. Pieluchomajtki(bez orzeczenia i zlecenia  nie można kupić z dofinansowaniem NFZ). Jestem matką dzieci (bliźniaczki) z takimi potrzebami, po wygaśnięciu orzeczenia od października zostajemy bez funduszy, ubezpieczenia zdrowotnego i  zaopatrzenia medycznego. Termin komisji mamy wyznaczony na 22 listopada. (2 miesiące) W październiku mamy zaplanowany zabieg operacyjny.... Telefon pełnomocnika do spraw osób niepełnosprawnych jest nieczynny, Rzecznika praw dziecka również rozłącza.... Rodzice zostają pozostawieni samym sobie (…)

Małgorzata 

Otrzymaliśmy także taki:

Dzień dobry, piszę do Państwa odnośnie ustawy z dnia 24 lipca 2024r przedłużającą orzeczenia o niepełnosprawności. 

A ustawy wynika że osoby po 16 roku życia zostają na wiele miesięcy -ok 4-5 m-cy, zostają bez ważnych orzeczeń, bez zasiłków, możliwości skorzystania z tańszych biletów na komunikację, PKP czy posiadania kart parkingowych.
 

Większość Powiatowych Zespołów Orzekania o Niepełnosprawności, odmawia wydawania zaświadczeń przedłużających orzeczenia, mimo że te osoby złożyły dokumentację teraz w sierpniu 2024r. 

PZON twierdzą że w ustawie jest zapis że ta ustawa nie jest dla osób które ukończyły 16 rok życia, ponieważ nie stanęły jeszcze na komisję o stopień niepełnosprawności. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej nie odpowiada na maile ani telefony, od wielu rodziców. Również biuro do spraw osób z niepełnosprawnościami milczy.
A rodzice tych dzieci, są teraz zaniepokojeni. Może Państwo mogliby nagłośnić tą sprawę ,aby to wyjaśnić. Bo na chwilę obecną dzieci 16+ zostały wykluczone z tej ustawy pod. 1165.

Z góry bardzo dziękuję za wszelką pomoc.

Pozdrawiam serdecznie”

Nasza czytelniczka dodała też poniższe informacje: 

"Nikt o tym nie pisze, temat cisza A znam bardzo dużo rodziców takich dzieci, którzy teraz bardzo się denerwują ,bo od października zostaną z niczym. Czas oczekiwania na komisję to ok 4-5mcy. A w ustawie treść brzmi:
Orzeczenia o niepełnosprawności wydawane dzieciom w wieku do ukończenia 16 r. życia zachowują ważność nie dłużej niż do dnia ukończenia 16 roku życia przez osobę posiadającą orzeczenie o niepełnosprawności.
A te dzieci w czasie pandemii miały przedłużone orzeczenia o niepełnosprawności, i teraz mają po 17lat i ta nowa ustawa ich nie obowiązuje - tak mówią Powiatowe Zespoły Orzekające."

Podstawa prawna przedłużania ważności orzeczeń o niepełnosprawności

Ważne
 Art. 6bb 

1. Jeżeli wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności został złożony w okresie ważności odpowiednio orzeczenia ustalającego niepełnosprawność albo orzeczenia ustalającego stopień niepełnosprawności, to zachowuje ono ważność do dnia wydania kolejnego ostatecznego orzeczenia, nie dłużej jednak niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej tę ważność.

2. Orzeczenia o niepełnosprawności, o których mowa w ust. 1, zachowują ważność nie dłużej niż do dnia ukończenia 16 roku życia przez osobę posiadającą orzeczenie o niepełnosprawności. Posłowie proponują wykreślenie tego przepisu

3. Po otrzymaniu wniosku, o którym mowa w ust. 1, przewodniczący powiatowego zespołu wydaje niezwłocznie zaświadczenie potwierdzające złożenie tego wniosku oraz określające termin ważności dotychczasowego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności.

USTAWA z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec z papierologią: będzie zlikwidowany obowiązek przechowywania papierowych zgłoszeń do ZUS przez 5 lat

Mają zajść kolejne zmiany w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2025 r. poz. 350). Tym razem będą to jednak deregulacje na korzyść pracodawców. Dlaczego? Bo zapowiadany jest koniec z papierologią: będzie zlikwidowany obowiązek przechowywania papierowych zgłoszeń do ZUS przez 5 lat.

Emerytalna rewolucja Karola Nawrockiego: 150 zł podwyżki co roku dla seniorów?

Nowo wybrany prezydent Karol Nawrocki zapowiedział rewolucję w sposobie waloryzacji emerytur i rent. Jego obietnica może oznaczać realne zmiany w domowych budżetach milionów polskich emerytów – szczególnie tych, którzy otrzymują najniższe świadczenia. Czy nowy system będzie bardziej sprawiedliwy? Jakie konkretnie rozwiązania zapowiada Nawrocki? I kto zyska najwięcej?

Inwigilowani? ZUS udostępni dane przedsiębiorców bankom, instytucjom finansowym, kredytowym czy pożyczkowym

Czujemy się w pewnym sensie inwigilowani - podkreślają przedsiębiorcy, którzy zapoznają się z kolejnym projektem zmian przepisów przygotowanym przez MRPiPS. Tym razem chodzi o zmiany ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Generalnie intencja jest taka, że ZUS udostępni dane z kont płatników składek szerszemu gronu podmiotów: bankom, instytucjom finansowym, kredytowym, pożyczkowym. Po co? Pytają przedsiębiorcy.

Rewolucja w L4: w czasie zwolnienia, pracownik (od czasu do czasu) będzie musiał odebrać telefon od szefa i odpisać na e-maila, ale będzie też mógł pobierać jednocześnie zasiłek chorobowy i 100 proc. wynagrodzenia

Przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (nr w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów: UD114) zakłada wprowadzenie istotnych zmian w zakresie tego co wolno, a czego nie wolno pracownikowi w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim – począwszy od podejmowania sporadycznych, incydentalnych czynności, będących przejawami aktywności zawodowej, a na wykonywaniu pracy u innego pracodawcy (tym samym – pobierając jednocześnie zasiłek chorobowy i 100 proc. wynagrodzenia) skończywszy.

REKLAMA

Duża podwyżka świadczenia dla mężczyzny z rocznika 1957. Kolejne prawomocne orzeczenie sądu powszechnego po wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20

Przybywa prawomocnych orzeczeń w sprawach po wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20. Przedstawię wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku.

Niski wiek emerytalny kobiet to bomba z opóźnionym zapłonem. Polki stracą tysiące na emeryturze

Polska starzeje się w szybkim tempie, co już dziś budzi poważne obawy o przyszłość systemu emerytalnego. Międzynarodowy Fundusz Walutowy alarmuje: jeśli nie zostaną wprowadzone pilne reformy, do 2050 roku świadczenia mogą spaść nawet o jedną trzecią. Najbardziej ucierpią kobiety, osoby o niskich dochodach i pracownicy niestandardowi. Czy jest jeszcze czas, by uniknąć kryzysu?

Nadchodzą rewolucyjne zmiany w świadectwie pracy? Chodzi o jedną rubrykę. Prezes UODO pisze do MRPiPS

Współczesny rynek pracy wymaga elastyczności, kompetencji i transparentności, a prawo musi podążać za zmianami społecznymi, technologicznymi ale co ciekawe czasami także za prywatnymi decyzjami pracowników. W tym wszystkim istotne znaczenie ma świadectwo pracy, którego wzór jest uregulowany jako załącznik do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy (Dz.U. 2016 poz. 2292). Co zatem się zmieni?

Koniec z oszukiwaniem w CV. Pracodawcy sprawdzą dyplom a uczelnie będą miały nowy obowiązek

Fałszywy dyplom w CV? Już wkrótce ten problem może odejść do lamusa. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przygotowało projekt ustawy, który da pracodawcom narzędzie do weryfikacji wykształcenia kandydatów do pracy. To rewolucja w rekrutacji, która kończy z dotychczasową bezradnością pracodawców wobec przepisów o ochronie danych.

REKLAMA

Nowe podatki w budżecie UE po 2028 roku: firmy i konsumenci zapłacą więcej

Unia Europejska planuje głęboką reformę budżetu na lata 2028–2034, której centrum stanowią nowe źródła dochodów – de facto nowe unijne podatki. ETS, CBAM, opłata od e-odpadów, wyższy podatek od plastiku, a także kontrowersyjna składka CORE dla dużych firm mają przynieść blisko 60 mld euro rocznie. Choć środki mają wspierać transformację energetyczną, bezpieczeństwo i konkurencyjność, przedsiębiorcy ostrzegają przed ryzykiem nadmiernego obciążenia, zwłaszcza dla małych i średnich firm.

Staż pracy a urlop. Czy w 2025 r. będą zmiany?

Staż pracy a urlop. Czy w 2025 r. będą zmiany? Być może, szczególnie w obliczu gruntownych zmian prawa w zakresie zaliczania do stażu pracy okresu zatrudnienia w ramach JDG i umów zleceń! Co więcej, w polskiej debacie publicznej coraz głośniej wybrzmiewa postulat, który może zrewolucjonizować podejście do praw pracowniczych – wprowadzenie powszechnego tzw. urlopu stażowego. Wówczas nie-pracownicy również skorzystaliby na zmianach. Pomysł, choć nie nowy, nabiera impetu w kontekście rosnącej świadomości na temat potrzeby zachowania równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Czy dodatkowe dni wolne, uzależnione od lat spędzonych na rynku pracy, wejdą w życie? W wielu zawodach już tak jest! Być może stanie się to więc powszechnym prawem.

REKLAMA