reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Aktualności rynku pracy > Ocena ryzyka utraty pracy oraz szans na znalezienie nowej w związku z pandemią koronawirusa

Ocena ryzyka utraty pracy oraz szans na znalezienie nowej w związku z pandemią koronawirusa

Tylko co piąty zatrudniony nie obawia się utraty pracy. Najbardziej narażona na zwolnienia jest branża hotelarska i gastronomiczna. Kto najbardziej boi się utraty zatrudnienia, a kto najmniej? Jak Polacy oceniają szanse na znalezienie nowej pracy?

Przez koronawirusa obawa Polaków o utratę pracy jest najwyższa od 10 lat

Sytuacja związana z pandemią koronawirusa ma wpływ zarówno na nasze codzienne funkcjonowanie, jak i rynek pracy. W specjalnej edycji raportu „Monitor Rynku Pracy” opracowanego przez Instytut badawczy Randstad, przeanalizowano wpływ wirusa na sytuację pracowników w Polsce. Z opracowania wynika, że 26% zatrudnionych ryzyko utraty posady ocenia jako duże. To najwyższy wynik obserwowany od 10 lat i jednocześnie wzrost o blisko 1/5 w stosunku do okresu sprzed epidemii. Na redukcję zatrudnienia najbardziej narażone są branże hotelarska i gastronomiczna. Polacy wykazują się także umiarkowanym optymizmem, jeśli chodzi o szanse na znalezienie nowego zajęcia w przypadku zwolnienia.

Polecamy: Personel i zarządzanie – prenumerata.

Co 4 pracownik ryzyko zwolnienia ocenia, jako duże

26% respondentów specjalnego badania „Monitor Rynku Pracy” ocenia ryzyko utraty pracy jako duże. To wzrost o 17 p.p. wobec pomiaru sprzed ogłoszenia pandemii i najwyższy wskaźnik w całej, 10 letniej historii badania. 19% Polaków uważa, że szanse na ich zwolnienie są umiarkowane, natomiast 27%, że małe. Co piąty zatrudniony w ogóle nie obawia się utraty obecnej posady.

Największy odsetek osób, które obawiają się utraty pracy (30%), znajduje się w centralnej Polsce (woj. mazowieckie, łódzkie i świętokrzyskie). Zwolnień najmniej obawiają się natomiast mieszkańcy zachodniej części kraju (woj. lubuskie, wielkopolskie i kujawsko-pomorskie), gdzie odsetek pracowników oceniających ryzyko utraty obecnej posady jako duże kształtuje się na poziomie 18%. O zwolnienie bardziej obawiają się kobiety (29%) niż mężczyźni (23%). Większym pesymizmem, jeśli chodzi o utrzymanie zatrudnienia, wykazują się osoby w wieku od 18 do 29 lat - 28% z nich ryzyko utraty pracy ocenia, jako duże. Optymistami są ludzie w przedziale wiekowym od 50 do 64 lat. Wskaźnik ten w tej grupie kształtuje się na poziomie 23%. Redukcji etatów częściej boją się także mieszkańcy wsi w obrębie aglomeracji (32%) niż wsi poza aglomeracjami (23%).

Polecamy: INFORLEX Twój Biznes Jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej Zamów już od 98 zł

Wyniki badań pokazują wyraźnie, że większe obawy dotyczące utraty pracy mają osoby pracujące na umowy zlecenie (43%) i na umowy terminowe (39%). Może to wynikać z tego, że zakończenie takiej współpracy nie pociąga za sobą dodatkowych kosztów pracodawcy takich jak np. wypłata odprawy czy ekwiwalentu urlopowego.

Hotelarstwo i gastronomia najbardziej obawia się redukcji miejsc pracy

Utraty obecnego zatrudnienia najbardziej obawiają się pracownicy hotelarstwa i gastronomii (42%), handlu detalicznego i hurtowego (34%) oraz branży finansowej i ubezpieczeniowej (30%). Jeśli zaś chodzi o stanowiska, to najwięcej obaw o utratę obecnego zatrudnienia mają sprzedawcy i kasjerzy (36%), niewykwalifikowani robotnicy (36%), kadra zarządzająca oraz pracownicy biurowi i administracyjni (po 29%).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama