Kategorie

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tematy, Kontrola pracodawcy

Zobacz przykładowy newsletter
Wpisz poprawny e-mail

Czy inspektor pracy może pouczyć zamiast nakładać mandat

Inspektor pracy może wobec pracodawcy, który dopuścił się wykroczenia przeciwko prawom nałożyć mandat, ale może także poprzestać na pouczeniu pracodawcy.

Inspekcja Pracy Vademecum

Państwowa Inspekcja Pracy jest organem, który sprawuje nadzór i kontrolę nad przestrzeganiem prawa pracy, w szczególności nad przestrzeganiem przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Kiedy zleceniobiorca może wnieść pozew o ustalenie stosunku pracy?

Wiele osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia tak naprawdę wykonują pracę jakby byli zatrudnieni na umowę o pracę. Jest to dosyć często spotykana sytuacja na polskim rynku pracy. Pracownik znajdujący się w takiej sytuacji może złożyć pozew o ustalenie stosunku pracy. Kiedy jest to możliwe i jakie warunki muszą zostać spełnione?

Jak napisać skargę do PIP na łamanie praw pracowniczych?

Pracodawca powinien w miejscu pracy zapewnić m.in. bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Jest to jeden z podstawowych obowiązków pracodawcy wobec pracownika, ale nie jedyny. Często zdarza się jednak niewywiązywanie z obowiązków wobec zatrudnionych. Co w takiej sytuacji może zrobić pracownik?

Inspekcja pracy rzadziej ukarze mandatem

Gdy wykroczenie pracodawcy nie będzie popełnione z winy umyślnej i nie będzie zagrażało życiu lub zdrowiu, inspektor pracy będzie mógł zrezygnować z nałożenia mandatu.

W 2011 r. PiP planuje przeprowadzenie 88 tys. kontroli

W bieżącym roku Państwowa Inspekcja Pracy planuje objąć kontrolą ponad 100 tys. pracodawców. Kontrole w budownictwie obejmą m. in. inwestycje związane z EURO 2012.

Czy przedsiębiorca musi odśnieżać dach

Problem intensywnych zimowych opadów dotyka przedsiębiorców co roku. Dla niektórych z nich wiąże się z dodatkowymi obowiązkami - usuwaniem śniegu i lodu z dachu. Kto i kiedy musi sięgnąć po łopatę i pracować na wysokości? Przeczytaj.

Instytucje powalczą z nielegalnym zatrudnieniem

Państwowa Inspekcja Pracy oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych będą razem tropić nielegalnych pracowników.

Kontrola przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą

Zasady kontroli działalności gospodarczej przedsiębiorców określone są w Ustawie z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, w ustawach szczególnych a także mogą one wynikać bezpośrednio z prawa wspólnotowego albo z ratyfikowanych umów międzynarodowych. Organów, które mogą kontrolować przedsiębiorcę jest wiele. Należą do nich m. in. Urzędy Skarbowe, Urzędy Kontroli Skarbowej, Państwowa Inspekcja Pracy, Państwowa Inspekcja Handlowa i wiele innych. Stąd też, konieczność poznania pewnych ogólnych standardów przeprowadzania kontroli u przedsiębiorcy i skutków ich nieprzestrzegania.

Kontrole w hipermarketach

Minister Pracy i Polityki Społecznej Jolanta Fedak zwróciła się do Głównego Inspektora Pracy z prośbą o przeprowadzenie kontroli w hipermarketach.

Kontrola prowadzenia działalności? Sprawdź jak powinna ona wyglądać!

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą powinien spełniać warunki jakie nakłada na niego prawo. W związku z tym może podlegać kontrolom, w celu weryfikacji zgodności prowadzenia owej działalności z przepisami prawa.

Czy pracodawca może czytać e-maile pracowników

Większość pracowników korzysta z służbowej poczty elektronicznej codziennie. W związku z tym pojawia się pytanie, czy pracodawca może czytać e-maile swoich podwładnych.

Jaki jest czas trwania kontroli przedsiębiorcy?

Czas trwania kontroli nie jest zależny od uznania organu kontrolującego – są to ściśle określone terminy w Ustawie o Swobodzie Działalności Gospodarczej. To, ile kontrolujący spędzi czasu w naszej firmie zależy od jej rozmiaru i kilku innych przesłanek.

Jaki jest przedmiot kontroli ZUS?

ZUS czuwa nad przestrzeganiem nałożonych na przedsiębiorców obowiązków z zakresu ubezpieczeń społecznych. Ma kompetencje do prowadzenia kontroli i nakładania kar za naruszenie tych przepisów.

Jaki jest zakres działania Państwowej Inspekcji Pracy?

Państwowa Inspekcja Pracy - sprawuje nadzór i kontrolę nad przestrzeganiem prawa pracy oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP). Inspekcję tworzą główny i 16 okręgowych inspektoratów pracy.

Wymogi bezpieczeństwa dla budynku z miejscami pracy

Obiekty budowlane, w których znajdują się pomieszczenia pracy powinny odpowiadać wymogom dotyczącym bezpieczeństwa i higieny pracy. Przebudowa obiektu budowlanego, w którym znajdują się pomieszczenia pracy, powinna uwzględniać poprawę warunków bezpieczeństwa i higieny pracy, co dotyczy również tej części obiektu budowlanego, w której znajdują się pomieszczenia pracy.

Okresowe analizy stanu BHP

Służba bezpieczeństwa i higieny pracy jest zobligowana do sporządzania i przedstawiania pracodawcy co najmniej raz w roku okresowych analiz stanu bezpieczeństwa i higieny pracy. Analiza zawiera propozycje przedsięwzięć organizacyjnych i technicznych mających na celu zapobieganie zagrożeniom życia i zdrowia pracowników oraz poprawę warunków pracy.

Ogólne wymagania BHP dla pomieszczeń pracy

Pomieszczeniami pracy nazywamy pomieszczenia przeznaczone na pobyt pracowników w celu wykonywania czynności produkcyjnych, usługowych, badawczych itp.

Czym jest książka kontroli sanitarnej?

Zgodnie z ustawą o Państwowej Inspekcji Sanitarnej każdy zakład pracy obowiązany jest do posiadania książki kontroli sanitarnej. Doraźne zalecenia, uwagi i wnioski, które wynikają z przeprowadzonej przez inspektora sanitarnego kontroli, wpisywane są przez niego do książki kontroli sanitarnej.

Uprawnienia kontrolne Inspektów Pracy

Kontrola ma na celu ustalenie stanu faktycznego w zakresie przestrzegania przez podmiot kontrolowany prawa pracy, w szczególności przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, oraz udokumentowanie dokonanych ustaleń.

Podstępowanie kontrolne Państwowej Inspekcji Pracy

Podczas czynności kontrolnych inspektor pracy oraz osoby, obowiązani są do przestrzegania przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych oraz przepisów o ochronie informacji niejawnych.

Podstawowe zadania Państwowej Inspekcji Pracy

Organizacja Państwowej Inspekcji Pracy

Państwowa Inspekcja Pracy jest organem powołanym do sprawowania nadzoru i kontroli przestrzegania prawa pracy, a w szczególności przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Obowiązki podmiotu kontrolowanego przez Państwową Inspekcję Pracy

Kontrolę przeprowadza się w siedzibie podmiotu kontrolowanego oraz w innych miejscach wykonywania jego zadań lub przechowywania dokumentów finansowych i kadrowych. Niekiedy poszczególne czynności kontrolne mogą być wykonywane także w siedzibie jednostki organizacyjnej Państwowej Inspekcji Pracy.

Zasady korygowania nieprawidłowości w dokumentach rozliczeniowych

Płatnik składek jest zobowiązany do złożenia dokumentów rozliczeniowych korygujących, tj. deklaracji rozliczeniowej korygującej łącznie z imiennym raportem miesięcznym korygującym/imiennymi raportami miesięcznymi korygującymi, w każdym przypadku, gdy zachodzi konieczność korekty danych wskutek stwierdzenia nieprawidłowości.

Kontrola chorych na zwolnieniach lekarskich

Obowiązkiem przebywającego na zwolnieniu lekarskim jest leczenie i rehabilitacja, poprzez które powinien wrócić do zdrowia.

W jaki sposób zgłosić do Państwowej Inspekcji Pracy naruszenie praw pracowniczych

Państwowa Inspekcja Pracy jest organem powołanym do kontroli i nadzoru nad przestrzeganiem prawa pracy, w szczególności przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisów dotyczących zatrudnienia. Priorytetem jej działania jest poprawa praworządności w stosunkach pracy, przeciwdziałanie zjawiskom patologicznym oraz podejmowanie działań o charakterze prewencyjnym.

Społeczna kontrola przestrzegania prawa pracy (art. 18(5))

Kodeks pracy, oprócz kontroli sprawowanej przez Państwową Inspekcję Pracy i Państwową Inspekcję Sanitarną przewidział także możliwość społecznej kontroli nad przestrzeganiem prawa pracy.

Organizacje społeczne i inspektorzy pracy

W sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych mogą brać udział zarówno organizacje społeczne jak i inspektorzy pracy.

Kontrola pracownika na zwolnieniu lekarskim

Wiele osób idąc na zwolnienie lekarskie nie zdaje sobie sprawy, iż w polskim prawie pracy przewidziana jest kontrola pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim, mająca na celu sprawdzenie, czy pracownik ten rzeczywiście choruje.

Limity czasu kontroli od 7 marca 2009 r. - czyli ile może u Ciebie siedzieć kontroler

Przedsiębiorcę może kontrolować prawie 40 różnych instytucji. Jednak warto wiedzieć, że dany organ kontrolny nie może prowadzić w firmie swoich czynności dowolnie długo. Sprawdź zatem ile dni musisz gościć kontrolerów.

Czy muszę zatrudnić inspektora ochrony przeciwpożarowej?

Jestem małym pracodawca i przestraszyły mnie ostatnie zmiany z zakresu bhp. Czy to prawda, że muszę zatrudnić inspektora ochrony przeciwpożarowej.

Odciski palców identyfikacją pracownika

W firmach europejskich popularne staje się używanie czytników linii papilarnych w pracy. Odciski palców pracowników maja pomóc w ewidencji ich czasu pracy. Czy ta moda zawita do Polski? Czy takie postępowanie pracodawców jest zgodne z prawem?

Jak wnieść skargę do Państwowej Inspekcji Pracy?

W jaki sposób należy zgłosić do Państwowej Inspekcji Pracy skargę na naruszanie praw pracowniczych np. związanych z bhp? Czy PIP zapewni osobie zgłaszającej skargę anonimowość? Co zrobić, gdy w mniemaniu pracownika inspektor dokonujący kontroli nie wypełni należycie swoich zadań? Czy istnieje możliwość złożenia skargi na takiego inspektora?