| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > W 2011 r. PiP planuje przeprowadzenie 88 tys. kontroli

W 2011 r. PiP planuje przeprowadzenie 88 tys. kontroli

W bieżącym roku Państwowa Inspekcja Pracy planuje objąć kontrolą ponad 100 tys. pracodawców. Kontrole w budownictwie obejmą m. in. inwestycje związane z EURO 2012.

Przeprowadzenie ok. 88 tys. kontroli u przedsiębiorców oraz objęcie różnorodnymi działaniami prewencyjnymi ponad 100 tys. pracodawców, rolników indywidualnych, pracowników młodocianych, związkowców i samorządowców – planuje w roku bieżącym Państwowa Inspekcja Pracy. Z jej programem działania zapoznali się posłowie z sejmowej Komisji do Spraw Kontroli Państwowej na posiedzeniu 4 stycznia br. w siedzibie parlamentu.

Program działania urzędu na 2011 r. przedstawił główny inspektor pracy Tadeusz Jan Zając. Podkreślił, że podobnie do lat poprzednich aktywność kontrolno-prewencyjna inspekcji koncentrować się będzie na poprawie bezpieczeństwa pracy w dziedzinach gospodarki i zakładach o największym nasileniu zagrożeń zawodowych. Idzie głównie o budownictwo – jedną z najbardziej wypadkogennych sekcji gospodarki. Działania w budownictwie obejmować będą kontrole: prac budowlanych i rozbiórkowych, robót przy budowie i remontach dróg, inwestycji w związku z EURO 2012. Przeprowadzona zostanie także kampania informacyjno-prewencyjna. 

Zobacz również: Co grozi pracodawcy za prowadzenie podwójnej dokumentacji czasu pracy?

Wiele uwagi inspekcja pracy zamierza poświęcić transportowi drogowemu. Zaplanowane zostały kontrole czasu prowadzenia pojazdu, przerw i czasu odpoczynku kierowców oraz kampania prewencyjna: czas pracy a wypadki drogowe.

Wzmożonym nadzorem objęte zostaną zakłady charakteryzujące się największym nasileniem zagrożeń. Będą one typowane przez poszczególne okręgowe inspektoraty pracy.

- Realizując zadania ujęte w programie będziemy, zgodnie z zaleceniem Rady Ochrony Pracy, zwracać szczególną uwagę na kwestie dotyczące: wypłaty należności pracowniczych, czasu pracy, nielegalnego zatrudnienia, stanowisk pracy w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze. Zwiększymy skalę kontroli związanych z zagrożeniami, które wynikają z tzw. łańcucha podwykonawców w budownictwie – poinformował posłów szef Państwowej Inspekcji Pracy. Zapowiedział kontynuowanie i zacieśnianie współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, Głównym Urzędem Statystycznym, nadzorem budowlanym.

Odpowiadając na pytania posłów Leszka Redzimskiego i Jana Religi o konkretne działania PIP w celu eliminowania patologii niewypłacania wynagrodzeń pracowniczych, Tadeusz Jan Zając stwierdził, że w końcu grudnia ub. r. odbył spotkanie poświęcone temu zagadnieniu z przedstawicielami central związkowych; niebawem mają się odbyć podobne rozmowy z przedstawicielami czołowych organizacji pracodawców. Efektem tych rozmów ma być powołanie zespołu roboczego, który zajmowałby się wypracowaniem sposobów przeciwdziałania zjawisku, a także jego eliminowania. Główny inspektor skierował ponadto pismo do przewodniczącego Komisji Trójstronnej z prośbą o wprowadzenie na jedno z najbliższych jej posiedzeń tematu niewypłacania wynagrodzeń jako problemu o szczególnej dolegliwości i wadze społecznej.

Inspekcja pracy przygotowuje także kampanię medialną na ten temat na wzór obecnej kampanii „Szanuj życie”.

- Skuteczność działań rozumiemy jako optymalny, gwarantujący oczekiwany efekt, dobór środków dostępnych inspektorowi pracy. Wypełniając ustawowe obowiązki, współpracujemy z naszymi partnerami i staramy się także uwzględniać obiektywne potrzeby wynikające ze stanu gospodarki i rynku pracy oraz związane z tym społeczne oczekiwania – powiedział Tadeusz Jan Zając.

Komisja do Spraw Kontroli Państwowej pozytywnie rozpatrzyła zaprezentowany program. W obradach, którym przewodniczył poseł Arkadiusz Czartoryski, uczestniczyli: Anna Tomczyk, zastępca głównego inspektora pracy, Małgorzata Kwiatkowska, dyrektor Departamentu Współpracy z Parlamentem i Partnerami Społecznymi GIP oraz Leszek Zając, zastępca dyrektora Departamentu Nadzoru i Kontroli GIP.

Źródło: Państwowa Inspekcja Pracy

Zobacz również serwis: Praca

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Państwowa Inspekcja Pracy przyjrzy się warnkom prac budowlanych i rozbiórkowych, robót przy budowie i remontach dróg, inwestycji w związku z EURO 2012.
Państwowa Inspekcja Pracy przyjrzy się warnkom prac budowlanych i rozbiórkowych, robót przy budowie i remontach dróg, inwestycji w związku z EURO 2012.

Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Majszak

Ekspert z zakresu odszkodowań i ubezpieczeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »