reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > W 2011 r. PiP planuje przeprowadzenie 88 tys. kontroli

W 2011 r. PiP planuje przeprowadzenie 88 tys. kontroli

W bieżącym roku Państwowa Inspekcja Pracy planuje objąć kontrolą ponad 100 tys. pracodawców. Kontrole w budownictwie obejmą m. in. inwestycje związane z EURO 2012.

Przeprowadzenie ok. 88 tys. kontroli u przedsiębiorców oraz objęcie różnorodnymi działaniami prewencyjnymi ponad 100 tys. pracodawców, rolników indywidualnych, pracowników młodocianych, związkowców i samorządowców – planuje w roku bieżącym Państwowa Inspekcja Pracy. Z jej programem działania zapoznali się posłowie z sejmowej Komisji do Spraw Kontroli Państwowej na posiedzeniu 4 stycznia br. w siedzibie parlamentu.

Program działania urzędu na 2011 r. przedstawił główny inspektor pracy Tadeusz Jan Zając. Podkreślił, że podobnie do lat poprzednich aktywność kontrolno-prewencyjna inspekcji koncentrować się będzie na poprawie bezpieczeństwa pracy w dziedzinach gospodarki i zakładach o największym nasileniu zagrożeń zawodowych. Idzie głównie o budownictwo – jedną z najbardziej wypadkogennych sekcji gospodarki. Działania w budownictwie obejmować będą kontrole: prac budowlanych i rozbiórkowych, robót przy budowie i remontach dróg, inwestycji w związku z EURO 2012. Przeprowadzona zostanie także kampania informacyjno-prewencyjna. 

Zobacz również: Co grozi pracodawcy za prowadzenie podwójnej dokumentacji czasu pracy?

Wiele uwagi inspekcja pracy zamierza poświęcić transportowi drogowemu. Zaplanowane zostały kontrole czasu prowadzenia pojazdu, przerw i czasu odpoczynku kierowców oraz kampania prewencyjna: czas pracy a wypadki drogowe.

Wzmożonym nadzorem objęte zostaną zakłady charakteryzujące się największym nasileniem zagrożeń. Będą one typowane przez poszczególne okręgowe inspektoraty pracy.

- Realizując zadania ujęte w programie będziemy, zgodnie z zaleceniem Rady Ochrony Pracy, zwracać szczególną uwagę na kwestie dotyczące: wypłaty należności pracowniczych, czasu pracy, nielegalnego zatrudnienia, stanowisk pracy w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze. Zwiększymy skalę kontroli związanych z zagrożeniami, które wynikają z tzw. łańcucha podwykonawców w budownictwie – poinformował posłów szef Państwowej Inspekcji Pracy. Zapowiedział kontynuowanie i zacieśnianie współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, Głównym Urzędem Statystycznym, nadzorem budowlanym.

Odpowiadając na pytania posłów Leszka Redzimskiego i Jana Religi o konkretne działania PIP w celu eliminowania patologii niewypłacania wynagrodzeń pracowniczych, Tadeusz Jan Zając stwierdził, że w końcu grudnia ub. r. odbył spotkanie poświęcone temu zagadnieniu z przedstawicielami central związkowych; niebawem mają się odbyć podobne rozmowy z przedstawicielami czołowych organizacji pracodawców. Efektem tych rozmów ma być powołanie zespołu roboczego, który zajmowałby się wypracowaniem sposobów przeciwdziałania zjawisku, a także jego eliminowania. Główny inspektor skierował ponadto pismo do przewodniczącego Komisji Trójstronnej z prośbą o wprowadzenie na jedno z najbliższych jej posiedzeń tematu niewypłacania wynagrodzeń jako problemu o szczególnej dolegliwości i wadze społecznej.

Inspekcja pracy przygotowuje także kampanię medialną na ten temat na wzór obecnej kampanii „Szanuj życie”.

- Skuteczność działań rozumiemy jako optymalny, gwarantujący oczekiwany efekt, dobór środków dostępnych inspektorowi pracy. Wypełniając ustawowe obowiązki, współpracujemy z naszymi partnerami i staramy się także uwzględniać obiektywne potrzeby wynikające ze stanu gospodarki i rynku pracy oraz związane z tym społeczne oczekiwania – powiedział Tadeusz Jan Zając.

Komisja do Spraw Kontroli Państwowej pozytywnie rozpatrzyła zaprezentowany program. W obradach, którym przewodniczył poseł Arkadiusz Czartoryski, uczestniczyli: Anna Tomczyk, zastępca głównego inspektora pracy, Małgorzata Kwiatkowska, dyrektor Departamentu Współpracy z Parlamentem i Partnerami Społecznymi GIP oraz Leszek Zając, zastępca dyrektora Departamentu Nadzoru i Kontroli GIP.

Źródło: Państwowa Inspekcja Pracy

Zobacz również serwis: Praca

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Państwowa Inspekcja Pracy przyjrzy się warnkom prac budowlanych i rozbiórkowych, robót przy budowie i remontach dróg, inwestycji w związku z EURO 2012.
Państwowa Inspekcja Pracy przyjrzy się warnkom prac budowlanych i rozbiórkowych, robót przy budowie i remontach dróg, inwestycji w związku z EURO 2012.

CIT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Poniewierka Kancelaria Radcy Prawnego

Kancelaria Radców Prawnych i Mediatorów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama