| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > e-sąd > Elektroniczne postępowanie upominawcze

Elektroniczne postępowanie upominawcze

Z dniem 1 stycznia 2010 r. weszły w życie przepisy regulujące elektroniczne postępowanie upominawcze. Tzw. e-sąd pozwolił na odciążenie sądu od orzekania w sprawach drobnych. Komunikacja pomiędzy sądem elektronicznym a powodem odbywa się wyłącznie drogą elektroniczną, co znacząco obniża koszty korespondencji.

Czym jest postępowanie upominawcze?

Postępowanie upominawcze zmierza do szybkiego uzyskania tytułu egzekucyjnego przez wierzyciela, który wysuwa roszczenie pieniężne, a dłużnik tego nie kwestionuje. Elektroniczne postępowanie upominawcze ma charakter fakultatywny, co oznacza, że może się toczyć dopiero po złożeniu przez powoda, drogą elektroniczną, pozwu.

Jaki sąd rozpatruje sprawy w elektronicznym postępowaniu upominawczym?

Funkcję e-sądu sprawuje wydział Sądu Rejonowego w Lublinie. Rozpoznaje on wszystkie sprawy wszczęte w elektronicznym postępowaniu upominawczym (bez względu na wartość przedmiotu sporu). Swoją właściwością obejmuje całą Polskę. Środki odwoławcze w tym postępowaniu rozpoznaje jeden e-sąd odwoławczy (wydział Sądu Okręgowego w Lublinie).

Zobacz: Do jakiego sądu pozew o zapłatę?

Akta sprawy, dowody

W elektronicznym postępowaniu upominawczym akta sprawy są prowadzone wyłącznie w formie elektronicznej i w taki sposób udostępnia się je również stronom. Za pomocą formularzy elektronicznych można w prosty sposób skonstruować pismo procesowe, minimalizując przy tym ryzyko wystąpienia braków formalnych. Nie trzeba sporządzać i dołączać pisemnych załączników, do pozwu nie dołącza się także dowodów.

Opłata sądowa

W porównaniu z innymi postępowaniami, opłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym są dużo niższe. Opłata od pozwu wynosi zaledwie 1,25% wartości przedmiotu sporu (co do zasady, w innych sprawach wynosi ona 5% tej wartości). Zażalenie na postanowienie sądu elektronicznego oraz skarga na orzeczenie referendarza w elektronicznym postępowaniu upominawczym są wolne od opłat sądowych. W postępowaniu tym pełnomocnicy procesowi nie są zobligowani do uiszczenia opłaty skarbowej od pełnomocnictwa.

Kto rozpatruje sprawy w elektronicznym postępowaniu upominawczym?

Poza sędzią, sprawy w elektronicznym postępowaniu upominawczym rozpatruje także referendarz sądowy. Część referendarzy wykonuje swoje zadania w formie telepracy, a więc poza siedzibą e-sądu.

Wymogi formalne pozwu

Powód powinien wskazać w pozwie wszelkie dowody na poparcie swoich twierdzeń. Jak już wcześniej było wspomniane, nie wymaga się dołączenia dowodów. Poza tym pozew powinien zawierać: numer PESEL powoda będącego osobą fizyczną, jeżeli powód jest obowiązany do jego posiadania, numer NIP powoda innego niż osoba fizyczna, jeżeli powód jest obowiązany do jego posiadania, oraz numer w Krajowym Rejestrze Sądowym, a w przypadku jego braku numer w innym właściwym rejestrze lub ewidencji.

Zobacz serwis: Sądy

Data wniesienia pisma

Datą wniesienia pisma drogą elektroniczną jest data jego umieszczenia w systemie teleinformatycznym.

Podstawa prawna

Kodeks postępowania cywilnego

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Agata Wąsowska

Ma ponad 20 letnie doświadczenie zawodowe w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi - konsultant, doradca personalny, mentor i trener. Specjalizuje się w projektach dotyczących strategii działów personalnych, przywództwa, coachingu i mentoringu kadry menedżerskiej, modeli kompetencyjnych, budowy efektywnych zespołów, planowania karier, zarządzania talentami oraz wdrażania nowoczesnych narzędzi zarządzania. Od 2005 roku współzałożyciel i Partner Zarządzający w Evolution the Human Capital Company. Przez kilka lat współpracowała z dwiema brytyjskimi firmami konsultingowymi People Partnering i Telos Partners jako Starszy Konsultant. Wcześniej odnosząc sukcesy zawodowe pełniła funkcję Dyrektora Personalnego na Polskę i kraje nadbałtyckie w firmie Avon Cosmetics. Agata współtworzyła plan szkoleń dla regionu Europy Centralnej i Wschodniej oraz pełniła rolę coacha dla Menedżerów Personalnych. Rozwój kariery zawodowej w kierunku zarządzania i rozwoju kapitału ludzkiego rozpoczęła w ORFE (Europejski Dystrybutor Farmaceutyczny). Jest członkiem zarządu Stowarzyszenia mentorów „PROMENTOR”. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunkach archeologia i historia oraz Uniwersytetu Illinois na kierunku zarządzanie biznesem i zasobami ludzkimi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK