| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Opłaty i koszty > Kiedy należy złożyć wniosek o zwrot kosztów procesu

Kiedy należy złożyć wniosek o zwrot kosztów procesu

Wniosłam do sądu pozew przeciw pewnemu człowiekowi. Niestety zapomniałam w pozwie zwrócić się do sądu o zwrot kosztów w przypadku wygranego procesu. Czy mogę coś jeszcze z tym zrobić?

Strona przegrana w procesie cywilnym co do zasady zwraca wygranemu koszty procesu związane z celowym dochodzeniem praw. Jest to podstawowa reguła postępowania cywilnego, która odnosi się do procesu (w postępowaniu nieprocesowym zasady rozdziału kosztów są już inne).

Nie zawsze też składanie wniosku o zwrot kosztów procesu będzie konieczne. W określonych sytuacjach sąd będzie orzekał o tym z urzędu. W innym przypadku, tylko na żądanie strony. Nie musi być ono jednak zgłoszone wraz z wnoszeniem pozwu.

Kiedy sąd orzeknie z urzędu

Zgodnie z art. 109 Kodeksu postępowania cywilnego sąd orzeka z urzędu o przysługujących stronie kosztach należnych, w sytuacji gdy strona działa bez adwokata, radcy prawnego lub rzecznika patentowego. W takiej sytuacji nie jest konieczne zgłaszanie roszczenia o zwrot poniesionych kosztów.

Zwrot kosztów na żądanie

W przeciwnej sytuacji, czyli gdy strona jest reprezentowana przez profesjonalnego pełnomocnika, konieczne będzie jednak zgłoszenie odpowiedniego żądania o zwrot poniesionych kosztów. W takiej sytuacji nie jest jednak konieczne formułowanie roszczenia już w samym pozwie.

Zobacz również serwis: Pełnomocnictwo

Strona ma możliwość zgłosić swoje żądania dotyczące poniesionych wydatków najpóźniej do zamknięcia rozprawy bezpośrednio poprzedzające wydanie orzeczenia przez sąd (art. 109 par. 1)

Jak zgłosić żądanie

Żądanie takie można zgłosić przede wszystkim poprzez złożenie w sądzie, w którym się toczy dana sprawa spisu poniesionych kosztów. Jeżeli nie dysponujemy takim spisem, wystarczy złożenie żądania o zwrot kosztów według norm przepisanych.

Złożenie spisu nie oznacza, że sąd przyzna stronie wygrywającej całkowitą sumę poniesionych wydatków. W orzeczeniu o przyznaniu kosztów sąd nakaże zwrot kosztów, biorąc pod uwagę celowość ich poniesienia w kontekście dochodzenia praw. Jeżeli w odniesieniu do części stwierdzi ich zbyteczność, wtedy nie zostaną one przyznane w całości.

Zobacz również serwis: Przedsiębiorca w sądzie

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Strona ma możliwość zgłosić swoje żądania dotyczące poniesionych wydatków najpóźniej do zamknięcia rozprawy bezpośrednio poprzedzające wydanie orzeczenia przez sąd
Strona ma możliwość zgłosić swoje żądania dotyczące poniesionych wydatków najpóźniej do zamknięcia rozprawy bezpośrednio poprzedzające wydanie orzeczenia przez sąd

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Jakubowska-Gregier

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK