Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu postępowanie cywilne. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące postępowanie cywilne.
Dowód z badania krwi - czy zgoda badanego jest potrzebna?
Aktualizacja: 02.10.2020
Zgodnie z art. 306 Kodeksu postępowania cywilnego konieczna jest zgoda na dokonanie badania krwi. Jednak nie zawsze ona musi być wyrażona przez osobę badaną. Celem regulacji kodeksowej jest zapewnienie badanemu prawa do decydowania o sobie, w tym także prawa do nie naruszania integralności cielesnej. »
Reforma procedury cywilnej - wątpliwości po zmianie przepisów
Aktualizacja: 28.09.2020
Zasadnicza część nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego weszła w życie 7 listopada 2019 r. Zmiany miały na celu usprawnienie, uproszczenie i przyspieszenie rozpoznawania spraw przed sądami powszechnymi. Mnożą się jednak wątpliwości co do niedopracowanej reformy. »
Tarcza 4.0: uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne. Dlaczego warto z niego skorzystać?
Aktualizacja: 25.08.2020
W celu niwelowania skutków załamania rynku w czasie pandemii ustawodawca wprowadził szereg instrumentów. Do najciekawszych i najbardziej efektywnych można zaliczyć wprowadzone tzw. tarczą 4.0. uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne. To jeden z nielicznych instrumentów, który pozwala skutecznie rozwiązać problem ograniczonego przychodu. Nie zaś odroczyć w czasie jego skutki. »
Natychmiastowa izolacja sprawcy przemocy w rodzinie - Prezydent podpisał ustawę
Aktualizacja: 20.05.2020
Podpisana przez Prezydenta ustawa wprowadza instrumenty prawne, pozwalające na szybkie izolowanie osoby dotkniętej przemocą od osoby stosującej przemoc. Policja uzyska nowe uprawnienia do wydania nakazu natychmiastowego opuszczenia mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. »
RPO apeluje o określenie wzorów pouczeń w procedurze cywilnej
Aktualizacja: 17.01.2020
Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Ministra Sprawiedliwości o jak najszybsze zakończenie prac nad rozporządzeniem, które określi wzory pouczeń dla stron i uczestników postępowania cywilnego. Obszerna nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego weszła w życie 7 listopada 2019 r. Samo rozporządzenie może jednak zostać wydane dopiero w sierpniu 2020 r. »
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej a majątek wspólny - uchwała SN
Aktualizacja: 30.12.2019
Sąd Najwyższy uznał, iż z dniem ogłoszenia upadłości konsumenckiej jednego z małżonków, gdy istnieje wspólność majątkowa, majątek wspólny wchodzi do masy upadłości. Uchwała Sądu Najwyższego w składzie 7 sędziów oznacza w praktyce, iż do spraw konsumenckich należy stosować regulację właściwą dla spraw przedsiębiorców. »
Wyrok oparty na podrobionym dokumencie - konstytucyjny termin na wznowienie sprawy cywilnej
Aktualizacja: 11.12.2019
Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż trzymiesięczny termin na wznowienie postępowania cywilnego w sytuacji, gdy wyrok został oparty na dokumencie podrobionym jest zgodny z Konstytucją. Zdaniem TK regulacja ta nie jest nadmiernie restrykcyjna. »
Rozprawa w czasie zaplanowanego urlopu sędziego
Aktualizacja: 12.12.2019
Czy wyznaczenie rozprawy apelacyjnej w czasie zaplanowanego urlopu sędziego może prowadzić do nieważności postępowania? Uchwałę w takiej sprawie podjął Sąd Najwyższe w składzie trzech sędziów. u »
Sądy własności intelektualnej – projekt nowelizacji kpc
Aktualizacja: 20.11.2019
Projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego zakłada utworzenie sądów własności intelektualnej. Zajmowałyby się sprawami z zakresu własności intelektualnej, prawa autorskiego, własności przemysłowej i nieuczciwą konkurencją. Jakie szczegóły przewiduje nowy kpc? »
Jakie zmiany w postępowaniu cywilnym po 7 listopada 2019 r.?
Aktualizacja: 13.11.2019
7 listopada 2019 r. weszły w życie zmiany w postępowaniu cywilnym istotne dla przedsiębiorców. Czy nowelizacja poprawi sytuację firm? »
Sądowe postępowanie grupowe w sprawach cywilnych – jak wystąpić z grupy
Aktualizacja: 05.11.2019
Wiele osób, które przystąpiły do postępowania grupowego rozważa możliwość opuszczenia grupy i dochodzenia swoich roszczeń indywidualnie. Postępowanie grupowe cechuje się pewnymi odrębnościami. Zostało ono uregulowane w ustawie z 17 grudnia 2009 roku o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. Ustawa reguluje również warunki wystąpienia z grupy. »
Prawa seniora w sądzie i urzędzie
Aktualizacja: 24.10.2019
Często zdarza się, iż osoby starsze mają trudności w załatwieniu spraw w sądach czy urzędach. Problemy te mogą wynikać z niepełnosprawności, nieznajomości obowiązujących przepisów czy nieumiejętności posługiwania się nowymi rozwiązaniami technologicznymi. Przepisy prawa przewidują jednak wiele ułatwień dla seniorów. »
Koszty sądowe w procesach o tzw. „błędy medyczne”
Aktualizacja: 07.10.2019
Świadomość prawna pacjentów jest coraz większa, znają oni swoje prawa związane z możliwością żądania ustalenia osób odpowiedzialnych za ich szkodę oraz domagania się jej zrekompensowania. Jednocześnie za świadomością możliwości dochodzenia swoich praw idzie też i przeświadczenie o niebotycznie wysokich kosztach procesu w sprawach o tzw. „błędy medyczne”. Czy prawidłowe? »
Wyższe opłaty nie zmniejszą liczby spraw w sądach
Aktualizacja: 26.09.2019
Nowe stawki opłat to element dużej nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego. Wynikają one z nowelizacji ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Zdaniem adwokat Kancelarii BCLA zmiany nie będą miały istotnego wpływu na ilość pracy w sądach i liczbę wpływających praw. »
Czy nowelizacja KPC ograniczy prawo do sądu?
Aktualizacja: 29.08.2019
Celem najnowszej nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego jest m.in. usprawnienie i skrócenie czasu trwania postępowań sądowych. Prawnicy obawiają się jednak, iż w praktyce nowe przepisy mogą ograniczać prawo do sądu. »
Powikłania po szczepieniach przeciwko COVID–19. Państwo wypłaci odszkodowanie