Pełnomocnik dla członka spółdzielni mieszkaniowej
23 lis 2022
W jaki sposób należy udzielić pełnomocnictwa i jakimi uprawnieniami dysponuje pełnomocnik członka spółdzielni mieszkaniowej?
Prokura w spółkach handlowych - 2018/2019
15 lis 2018
Prokura stanowi szczególny sposób pełnomocnictwa udzielanego przez przedsiębiorcę. Pełnomocnictwo to obejmuje swym zakresem umocowanie do podejmowania czynności sądowych i pozasądowych związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Jak wygląda kwestia udzielenia prokury w spółkach handlowych po zmianach z marca 2018 r.?
Pełnomocnictwo do dokonywania czynności w postępowaniu cywilnym
31 sie 2017
Strony i ich organy lub przedstawiciele ustawowi mogą działać przed sądem osobiście lub przez pełnomocników. Pełnomocnik jest obowiązany przy pierwszej czynności procesowej dołączyć do akt sprawy pełnomocnictwo z podpisem mocodawcy lub uwierzytelniony odpis pełnomocnictwa. W toku sprawy pełnomocnictwo może być udzielone ustnie na posiedzeniu sądu przez oświadczenie złożone przez stronę i wciągnięte do protokołu.
Pełnomocnictwo - wszystko co musisz wiedzieć
31 sie 2017
Każda czynność prawna, w tym zaciągnięcie zobowiązania lub rozporządzenie prawem, może być dokonana osobiście albo przez pełnomocnika. Pełnomocnik zawsze działa w imieniu i na rzecz mocodawcy i czynności prawne dokonane przez pełnomocnika w granicach umocowania pociągają za sobą skutki prawne bezpośrednio dla mocodawcy.
Prokura dla przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą
08 sie 2017
W ramach przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Finansów projektu ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej znalazły się również rozwiązania dotyczące możliwości ustanowienia prokurenta przez przedsiębiorcę prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą. Twórcy wskazują, że wprowadzenie zmian w tym zakresie było od wielu lat postulowane nie tylko przez świat nauki prawa (spotykane są głosy powołujące się na względy celowościowe i ratio legis art. 109(1) § 1 k.c. oraz wykładnię historyczną), ale także przez samych przedsiębiorców wpisanych do CEIDG, według których możliwość skorzystania z tej instytucji znacząco ułatwiłaby im prowadzenie działalności gospodarczej.
Przedstawiciel ustawowy a pełnomocnik
03 mar 2017
W sytuacji kiedy nie możemy samodzielnie załatwić sprawy możemy działać przez przedstawiciela. Ze względów praktycznych warto wiedzieć jakie są różnice między przedstawicielstwem ustawowym a pełnomocnictwem.
Opłata skarbowa od pełnomocnictwa nie zawsze jest wymagana
02 mar 2017
Brak załączenia do pozwu dowodu uiszczenia opłaty skarbowej od pełnomocnictwa skutkuje wezwaniem do usunięcia braków formalnych i w konsekwencji przedłużeniem postępowania. Warto pamiętać o tym, że nie zawsze jesteśmy zobowiązani płacić opłatę skarbową.
Odwołanie pełnomocnictwa szczególnego - WZÓR PISMA
11 paź 2011
Pełnomocnictwo można odwołać w każdym czasie, chyba że mocodawca zrzeknie się tego prawa. Pełnomocnictwa szczególnego udziela się do dokonania określonej czynności prawnej.
Pełnomocnictwo do zawierania umów o pracę - WZÓR PISMA
11 paź 2011
Mocodawca może udzielić pełnomocnikowi umocowania do zawierania w jego imieniu umów o pracę z pracownikami. Pobierz bezpłatny wzór pisma.
Pełnomocnictwo dalsze - WZÓR PISMA
11 paź 2011
Pełnomocnik może ustanowić dla mocodawcy innych pełnomocników tylko wtedy, gdy umocowanie takie wynika z treści pełnomocnictwa, z ustawy lub ze stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa. Pobierz bezpłatny wzór pisma.
Pełnomocnictwo szczególne - WZÓR PISMA
11 paź 2011
Pełnomocnictwo do dokonania poszczególnych czynności. Tego rodzaju pełnomocnictwo jest konieczne tylko gdy ustawa tak stanowi.
Pełnomocnictwo ogólne - WZÓR PISMA
11 paź 2011
Pełnomocnictwo ogólne obejmuje umocowanie do czynności zwykłego zarządu. Do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu potrzebne jest pełnomocnictwo określające ich rodzaj. Forma pełnomocnictwa musi odpowiadać formie niezbędnej do określonej czynności prawnej.
Wypowiedzenie pełnomocnictwa procesowego przez pełnomocnika - WZÓR PISMA
11 paź 2011
Pełnomocnik może zawsze wypowiedzieć pełnomocnictwo procesowe. Jednak jeśli wymaga tego dobro sprawy mocodawcy musi go reprezentować przez kolejne 2 tygodnie.
Jak zawrzeć umowę z prokurentem?
30 sie 2011
Przedsiębiorca może ustanowić prokurenta, który w jego imieniu będzie podejmował czynności związane z działaniem przedsiębiorstwa. Jak zawierana jest umowa za pośrednictwem prokurenta?
Prokura czyli specjalne pełnomocnictwo
30 sie 2011
Przedsiębiorcy do prowadzenia swojego przedsiębiorstwa mogą ustanawiać prokurentów. Co to jest prokura? Czym się ona różni od zwykłego pełnomocnictwa?
Pełnomocnictwo do głosowania w wyborach
10 lis 2010
Pełnomocnictwo do głosowania może być udzielone jedynie przed wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta). Nie każdy jednak może zagłosować za pośrednictwem pełnomocnika.
Kiedy trzeba uiścić opłatę skarbową od pełnomocnictwa?
19 paź 2010
Udzielenie pełnomocnictwa w niektórych sytuacjach wiąże się z obowiązkiem uiszczenia opłaty skarbowej. Jej nieuiszczenie stanowi wykroczenie skarbowe. Opłata skarbowa nie jest wymagana, jeżeli pełnomocnikiem jest członek rodziny.
Jak poprawnie udzielić pełnomocnictwa?
12 sie 2010
Nie zawsze mamy możliwość dokonania danej czynności osobiście. Niekiedy konieczne jest udzielenie pełnomocnictwa. Jak zrobić to poprawnie?
Odwołanie pełnomocnictwa
03 cze 2010
Podstawową cechą pełnomocnictwa udzielanego przez mocodawcę jest jego odwoływalność. Wraz ze śmiercią mocodawcy lub pełnomocnika, pełnomocnictwo przeważnie wygasa.
Pełnomocnik procesowy pracownika
03 cze 2010
W postępowaniu sądowym pracownika przed sądem pracy może reprezentować profesjonalny pełnomocnik, członkowie rodziny, współuczestnik sporu, jak również przedstawiciel związku zawodowego.
Pełnomocnictwo u notariusza
03 cze 2010
Zgodnie z podstawową zasadą dotyczącą pełnomocnictwa, powinno być ono sporządzone w takiej formie, jaka jest wymagana od umowy, którą w imieniu mocodawcy zawiera pełnomocnik. W przypadku zakupu nieruchomości, pełnomocnictwo powinno być sporządzone w formie aktu notarialnego.
Czy konkubent może być pełnomocnikiem procesowym
02 cze 2010
W określonych przypadkach partner z nieformalnego związku może być pełnomocnikiem strony w postępowaniu przed sądem cywilnym. Nie może być jednak pełnomocnikiem na takich zasadach, jak małżonek.
Pełnomocnik do zawarcia małżeństwa
02 cze 2010
W powszechnym przekonaniu nie wyobrażamy sobie, żeby zawrzeć małżeństwo bez osobistego stawiennictwa. Niemniej jednak Kodeks rodzinny i opiekuńczy daje możliwość zawarcia związku małżeńskiego przez pełnomocnika.
Rodzaje pełnomocnictw
02 cze 2010
Przepisy Kodeksu cywilnego wyróżniają trzy rodzaje pełnomocnictw: ogólne, rodzajowe oraz szczególne.
Pełnomocnictwo procesowe oraz pełnomocnictwo materialne
02 cze 2010
Pełnomocnictwo procesowe jest udzielane do dokonywania czynności przed sądem. Odróżnić należy od niego pełnomocnictwo materialne, które dotyczy dokonywania w imieniu mocodawcy czynności prawnych.
Jak przygotować pełnomocnictwo do odrzucenia spadku
20 maja 2010
Spadkobierca może odrzucić spadek za pomocą ustanowionego pełnomocnika. Do jego ustanowienia wymagana jest forma szczególna. Pobierz wzór pełnomocnictwa.
Gdy pełnomocnik działa bez umocowania
18 lut 2010
Zawarcie umowy z osobą, która podaje się za pełnomocnika, a faktycznie nim nie jest, nie oznacza że umowa jest nieważna. Podmiot na rzecz którego działał rzekomy pełnomocnik może ją potwierdzić.
Wadliwe pełnomocnictwo
12 sie 2009
Czynność prawna podjęta przez pełnomocnika nie mającego (de facto) umocowania nie musi być nieważna- może zostać potwierdzona przez rzekomego mocodawcę (jest czynnością prawną kulejącą).
Ustanowienie pełnomocnika
05 lut 2009
Ustanowienie pełnomocnika bywa przydatne. Zwłaszcza gdy sami nie możemy zawrzeć jakiejś umowy.
Prokura czyli szczególne pełnomocnictwo
05 lut 2009
Prokurent to specyficzny pełnomocnik. Z samej istoty stosunku prokury wynikają jego szeroki zakres upoważnienia. Nie każdy również może ustanowić prokurę.
Pełnomocnictwo
29 gru 2008
W związku z zamiarem kupna samochodu osobowego, udzieliłem pełnomocnictwa znajomemu, który zaoferował , iż sprowadzi mi wybrany przeze mnie samochód z Niemiec po atrakcyjnej cenie. Po powrocie do kraju kolega oświadczył, iż wbrew naszym wcześniejszym ustaleniom kupił samochód innej marki. Nie jestem zadowolony z wyboru samochodu, co w takiej sytuacji mogę zrobić?
Zawarcie umowy przez pełnomocnika
28 lis 2008
Zdarza się, że chcemy zawrzeć umowę ale nie stają nam na drodze pewne przeszkody. Przeszkodzić może nam choroba albo pilny wyjazd służbowy. W takiej sytuacji możemy ustanowić pełnomocnika, który podpisze umowę za nas.