| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory parlamentarne > Głosowanie poza miejscem zamieszkania

Głosowanie poza miejscem zamieszkania

W dniu wyborów parlamentarnych wyjeżdżam i nie będę mógł zagłosować w swoim okręgu wyborczym. Czy mimo to mogę wziąć udział w wyborach i zagłosować w miejscowości poza swoim miejscem zamieszkania?

Jedną z zasad wyborczych jest zasada powszechności. Aby zapewnić udział w wyborach jak największej ilości osób, ustawodawca przewidział liczne ułatwienia. Jednym z nich jest możliwość głosowania w okręgu poza stałym miejscem zamieszkania.

Wniosek o dopisanie do spisu wyborców

Osoby przebywające czasowo na terenie gminy w dniu głosowania mają prawo wnieść wniosek o dopisanie do spisu wyborców. Musi to jednak nastąpić nie później niż 10 dni przed głosowaniem. Podobna procedura dotyczy również wyborcy nigdzie niezamieszkałego i żołnierzy pełniących służbę wojskową.

Zobacz również: Jak wybieramy prezydenta w Polsce?

Wydawanie zaświadczeń o prawie głosowania

Ważną rolę spełniają również zaświadczenia o prawie głosowania. Są one wydawane osobom, które mają zamiar głosować poza miejscem zamieszkania. Wyborcy zmieniający miejsce pobytu przed dniem głosowania otrzymują, na swoje żądanie, zaświadczenie uprawniające ich do oddania głosu w dniu pierwszego głosowania oraz drugie zaświadczenie o prawie do wzięcia udziału w wyborach w dniu ponownego głosowania. Dokumenty wydaje urząd gminy.

Warto również pamiętać o uregulowaniach odnoszących się do osób przebywających w szpitalach, zakładach karnych i aresztach śledczych- są oni ujmowani w spisach sporządzanych przez kierowników tych jednostek.

Podobne uregulowania znajdziemy również w ustawie o wyborze Prezydenta RP.

Zobacz również: Wybory prezydenckie

Podstawa prawna: art.19-23 Ordynacji wyborczej do Sejmu i Senatu RP

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Controlling i Zarządzanie

Controlling i Zarządzanie to fachowy magazyn kierowany do profesjonalistów rachunkowości zarządczej, controllingu, analizy finansowej i sprawozdawczości zewnętrznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »