| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Charakterystyka wykroczeń > Jakie są konsekwencje przywłaszczenia stanowiska lub tytułu?

Jakie są konsekwencje przywłaszczenia stanowiska lub tytułu?

Zgodnie z treścią przepisu art. 61 § 1 Kodeksu wykroczeń karalne jest wprowadzanie innych osób w błąd poprzez przypisywanie sobie stanowiska, tytułu lub stopnia, którego się nie posiada, a także karalne jest publiczne używanie lub noszenie odznaczenia, odznaki, stroju lub munduru, do których nie ma prawa. Grozi za to kara grzywny do 1000 zł albo kara nagany.

Przedstawiony powyżej przepis art. 61 § 1 Kodeksu wykroczeń rozróżnia dwie oddzielne sytuacje:

  1. Taką, w której dana osoba przypisuje sobie właściwości, których nie posiada (stanowisko, tytuł, stopień),
  2. Taką, w której dana osoba bezprawnie używa lub nosi odznaczenie, odznakę, strój lub mundur.

Przywłaszczenie stopnia, tytułu, stanowiska

W odniesieniu do pierwszej z form popełnienia wskazanego wykroczenia należy wskazać, iż może być ono popełnione na wiele sposobów, przykładowo poprzez ustne oświadczenie, poprzez wpis na wizytówce lub w dokumentach. Zgodnie z powyższymi wskazaniami, przywłaszczony w ten sposób może być stopień naukowy (np. doktora, profesora), stanowisko (np. ktoś może niezgodnie z prawdą przedstawiać się jako adwokat albo dyrektor firmy) oraz tytuł.

Zobacz: Karalność nawoływania i pochwalania przestępstwa

Bezprawnie używanie odznaczenia, odznaki, stroju lub munduru.

W odniesieniu do kwestii drugiej z form popełnienia wskazanego wykroczenia należy wskazać, iż sprawy orderów i odznaczeń państwowych reguluje przede wszystkim ustawa z 16.10.1992 r. o orderach i odznaczeniach (Dz.U. Nr 90, poz. 450 ze zm.) W myśl postanowień tej ustawy, osoby odznaczone otrzymują odznakę nadanego orderu lub odznaczenia i dokument stwierdzający jego nadanie. Dodatkowo wskazaną problematykę reguluje również ustawa z 21.12.1978 r. o odznakach i mundurach (Dz.U. Nr 31, poz. 130 ze zm.) Tylko osoby, które otrzymały odznaczenia na podstawie wskazanych przepisów są uprawnione je nosić oraz używać.

Charakter wykroczenia z art. 61 § 1 Kodeksu wykroczeń

Należy wskazać, iż analizowane wykroczenie (w obu postaciach) to wykroczenie o charakterze formalnym, co oznacza że dla ponoszenia odpowiedzialności przez sprawcę wystarczy sam fakt popełnienia przez niego czynu, nie liczy się natomiast skutek jego działań (to czy ktoś w to uwierzył, czy ktoś poniósł stratę etc.)

Przedmiotowe wykroczenie jest zagrożone karą grzywny do 1000 zł albo karą nagany.

Zobacz serwis: Wykroczenia

Polecamy artykuły

Ekspert:

Roland Szymczykiewicz

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dla ponoszenia odpowiedzialności przez sprawcę wystarczy sam fakt popełnienia przez niego czynu, nie liczy się natomiast skutek jego działań.
Dla ponoszenia odpowiedzialności przez sprawcę wystarczy sam fakt popełnienia przez niego czynu, nie liczy się natomiast skutek jego działań.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Góralski&Goss Legal

Góralski&Goss Legal to butikowa kancelaria prawna, specjalizująca się w doradztwie transakcyjnym i procesowym na rzecz dużych podmiotów gospodarczych, w szczególności firm z sektora ubezpieczeniowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK