Kategorie

Jakie kary za nawoływanie i pochwalanie przestępstwa?

Czyn stanowi wykroczenie jeżeli jego zasięg lub skutki nie były znaczne.
Czyn stanowi wykroczenie jeżeli jego zasięg lub skutki nie były znaczne.
Polski ustawodawca w ramach wychowawczej i prewencyjnej funkcji prawa karnego (w szerokim znaczeniu tego pojęcia) penalizuje zachowanie polegające na publicznym nawoływaniu do popełnienia przestępstwa, a także jego pochwalaniu. W zależności od zakresu i skutków działania danej osoby jej czyn może stanowić przestępstwo określone w art. 255 Kodeksu karnego albo wykroczenie określone w art. 52a Kodeksu wykroczeń. Należy wskazać różnicę między tym rodzajem czynów, a także je pokrótce scharakteryzować.

Charakterystyka przestępstwa z art. 255 Kodeksu karnego

Przepis art. 255 Kodeksu karnego przewiduje zagrożenia karne dla trzech typów zachowań:

 1. publicznego nawoływania do popełnienia występku lub przestępstwa skarbowego,
 2. publicznego nawoływania do popełnienia zbrodni,
 3. publicznego pochwalania przestępstwa.

Należy wskazać, iż pod pojęciem zachowania publicznego mieści się takie zachowanie, które jest dostępne dla bliżej nieokreślonej liczby osób. W zakresie potencjalnych zachowań mieszczą się zarówno wypowiedzi ustne (przemówienie, okrzyki) jak i inne zachowania danej osoby (prezentowanie haseł, wypowiedzi pisemne, obrazki).

Opisywane przestępstwo popełni osoba, która na wiecu publicznym będzie namawiać zebranych do uporczywego naruszania praw pracowniczych (art. 218 KK)

W odniesieniu do pkt. 3 zwraca uwagę niekonsekwencja ustawodawcy, który penalizuje tylko pochwałę przestępstwa („zwykłego”) a nie zawiera zwrotu o zakazie pochwalania przestępstwa karnego skarbowego (co oznacza, iż czyn ten będzie w świetle tego przepisu karalny)

Zobacz: Jaki mandat za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym?

Rodzaje kar przewidzianych za przestępstwo

Reklama

Nawoływanie do popełnienia występku lub przestępstwa skarbowego zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2, natomiast nawoływanie do popełnienia zbrodni zagrożone jest karą do 3 lat pozbawienia wolności.

Z kolei należy wskazać, iż publiczne pochwalanie przestępstwa zagrożone jest karą grzywny do 180 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności lub karze pozbawienia wolności do roku. Zgodnie z powyżej poczynionymi uwagami, wydaje się natomiast iż bezkarne pozostaje pochwalanie przestępstwa karno skarbowego.

Charakterystyka wykroczenia określonego w art. 52a Kodeksu wykroczeń

Wskazany przepis ma nowe brzmienie od 8 czerwca 2010 r. wprowadzony Art. 5 ust. 3 ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny, ustawy - Kodeks postępowania karnego, ustawy - Kodeks karny wykonawczy, ustawy - Kodeks karny skarbowy oraz niektórych innych ustaw z dnia 5 listopada 2009 r. (Dz.U. Nr 206, poz. 1589)

Należy wskazać, iż przepis ten również penalizuje trzy rodzaje zachowań polegających na:

 1. publicznym nawoływaniu do popełnienia przestępstwa lub przestępstwa skarbowego,
 2. publicznym nawoływaniu do przeciwdziałania przemocą aktowi stanowiącemu źródło powszechnie obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej,
 3. publicznym pochwalaniu popełnienia przestępstwa.
Reklama

Należy zwrócić uwagę na fakt, iż pkt 1 i 3 są tożsame z przesłankami czynu zabronionym określonego jako przestępstwo z art. 255 KK. Decyzją ustawodawcy czyn stanowi wykroczenie jeżeli zasięg czynu albo jego skutki nie były znaczne, w innym przypadku zaś jest wykroczeniem.

Z kolei pkt 2 art. 52a Kodeksu wykroczeń zawiera nowy rodzaj wykroczenia polegającego na publicznym nawoływaniu do przeciwdziałania przemocą aktowi stanowiącemu źródło powszechnie obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej. Należy wskazać, iż aby uznać że dane zachowanie spełnia przesłanki określone w tym przepisie musi ono:

 • mieć charakter publicznego nawoływania do czynu,
 • nawoływać do przeciwdziałania przemocą (a nie żadnym innym środkiem),
 • nawoływać do działania przeciwko aktowi stanowiącemu źródło powszechnie obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej, przy czym akt ten musi być wyraźnie określony.

Decyzją ustawodawcy wszystkie rodzaje zachowań stanowiących wykroczenie zagrożone są karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Zobacz serwis: Wykroczenia

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Tylko teraz
89,00 zł
99,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Obywatel
  2021-05-17 16:37:41
  Cieszę się , że ludzie zareagowali bardzo szybko, w ten sposób należy działać, a nie "zamiatać sprawę pod dywan". Sama wykonałam telefon do kurii, żeby zapytać czy wiedzą o tej sprawie. Siostra, która odebrała telefon w kancelarii, powiedziała, że temat nie jest jej znany i nie wpłynęła do tej pory żadna skarga. Ręce mi opadły... Mam nadzieję, że ta rozmowa dyscyplinująca rzeczywiście będzie miała miejsce. Najlepiej byłoby zająć się edukacją tego księdza żeby zrozumiał jak bardzo szkodzi swoimi wypowiedziami, może warto sprawdzić czy nadal ma predyspozycje i psychologiczną zdolność do tego, aby publicznie wypowiadać się w imieniu kościoła.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Prawo
1 sty 2000
23 lip 2021
Zakres dat:
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Koszty sądowe w elektronicznym postępowaniu upominawczym

Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych przesądza, że w w elektronicznym postępowaniu upominawczym wydatki ponosi Skarb Państwa.

Wyprzedaże - jakie prawa ma konsument?

Letnie wyprzedaże trwają nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Czy konsument może zwrócić towar? Co z reklamacją?

24 lipca przypada Święto Policji

24 lipca obchodzone jest Święto Policji. Urząd Statystyczny w Warszawie przygotował najważniejsze dane dla województwa mazowieckiego.

Rodzinny kapitał opiekuńczy - projekt ustawy

Projekt ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym został skierowany do konsultacji społecznych. Komu będzie przysługiwało świadczenie?

ETPCz: o powoływaniu sędziów do Izby Dyscyplinarnej SN

Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził poważne nieprawidłowości w powoływaniu sędziów do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

12 tys. zł na dziecko w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego

12 tys. zł na dziecko to maksymalna kwota nowego świadczenia dla rodziców. Komu będzie przysługiwał rodzinny kapitał opiekuńczy? W jakich częściach?

Rzecznik Finansowy ostrzega przed oszustwami inwestycyjnymi

Rzecznik Finansowy apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Jak weryfikować wiarygodność platform?

Kontakty z dzieckiem a kwarantanna – MS chce zmiany przepisów

Ministerstwo Sprawiedliwości uznało za zasadny postulat zwolnienia z kwarantanny osób realizujących kontakty z dziećmi poza granicami kraju.

Overbooking z powodu pandemii?

Czy pandemia usprawiedliwia overbooking?Jakie prawa przysługują pasażerom linii lotniczych?

Nowe dowody osobiste w innym terminie - ustawa w Senacie

Senacka komisja poparła nowelizację, która przesunie termin wdrożenia nowych dowodów osobistych (z odciskami palców).

Wakacje 2021 - jak spędzamy urlop? [BADANIE]

W tegoroczne wakacje wspieramy polską branżę turystyczną, chcemy czas spędzać z bliskimi oraz bardziej aktywnie. Tak wynika z badania „Zwyczaje urlopowe Polaków - lato 2021".

Sankcje za ewentualne niewykonanie wyroku TSUE?

Komisja Europejska grozi Polsce sankcjami finansowymi za ewentualne niewykonanie wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczącego Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Raport KE o stanie praworządności w UE

Komisja Europejska opublikowała raport o stanie praworządności w Unii Europejskiej.

Wniosek o 300 plus przez bank

Wniosek o 300 plus przez bank to jeden ze sposobów, jaki mogą wybrać rodzice, ubiegający się o świadczenie.

Wzrost liczby zapytań spadkobierców o konta osób zmarłych

Jak wynika z danych, jakie KIR przesłała do PAP, w tym roku wyraźnie wzrosła liczba zapytań, kierowanych przez osoby fizyczne.

Technologia rozpoznawania twarzy a RODO

Technologia rozpoznawania twarzy a RODO. Jakie zasady należy stosować podczas używania technologii rozpoznawania twarzy, aby zapewnić zgodność m.in. z prawem ochrony danych osobowych? Odpowiedź na to pytanie zawierają „Wytyczne dotyczące rozpoznawania twarzy”.

Jak sprawdzić stan konta w ZUS? [AUDIO]

Jak sprawdzić stan konta w ZUS? Co zawiera tegoroczna Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego (IOSKU)?

Telefon z banku z prośbą o dane? Tak mogą działać oszuści

Oszuści mogą podszywać się pod pracowników banków i próbować wyłudzić dane osobowe. Niemal co 4. Polak deklaruje, iż otrzymał taki telefon.

Jakie jest główne źródło informacji o zbiórkach charytatywnych?

Media społecznościowe to główne źródło informacji o aukcjach charytatywnych. Są one kilka razy częściej wskazywane jako źródło takich informacji niż ogólnodostępne portale.

Czy prawo UE ma pierwszeństwo przed prawem krajowym?

Prawo UE a prawo krajowe. Najbliższe miesiące mogą być w UE okresem natężenia sporu między instytucjami unijnymi i stolicami państw członkowskich o kwestię tego, czy prawo UE stoi nad prawem krajowym, czy też krajowe ma prymat nad wspólnotowym. Orzecznictwo wielu krajów UE wskazuje na wyższość krajowego porządku konstytucyjnego nad unijnym. KE jest innego zdania.

Wyrok TSUE o systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów

Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, iż system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem Unii.

Ubezpieczenie zdrowotne bezrobotnego w innym państwie [TSUE]

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, iż bezrobotni obywatele Unii mają prawo do ubezpieczenia zdrowotnego w innych państwach Wspólnoty.

Najniższe emerytury i renty w 2022 r. - podwyżka

Najniższe emerytury i renty w 2022 r. będą podlegały waloryzacji. O ile wzrosną świadczenia? Czy waloryzacja obejmie trzynaste emerytury?

TK orzekł o środkach tymczasowych TSUE dotyczących sądownictwa

Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności z konstytucją przepisu traktatowego w sprawie środków tymczasowych TSUE dotyczących sądownictwa.

TSUE o zastosowaniu środków tymczasowych ws. Izby Dyscyplinarnej SN

Wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości UE zdecydowała o zastosowaniu środków tymczasowych w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.