| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Charakterystyka wykroczeń > Karalność obrzucania pojazdu w ruchu przedmiotami

Karalność obrzucania pojazdu w ruchu przedmiotami

Zgodnie z dyspozycją przepis art. 76 Kodeksu wykroczeń, karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny podlega ten, kto rzuca kamieniami lub innymi przedmiotami w pojazd mechaniczny będący w ruchu.

Konstrukcja wskazanego wykroczenia jest dość oczywista i logiczna. Przedmiotem ochrony we wskazanym przepisie jest bezpieczeństwo osób znajdujących się w pojeździe mechanicznym będącym w ruchu. Wiadomą rzeczą jest, iż obrzucenie takiego pojazdu kamieniami lub innymi przedmiotami może sprowadzić niebezpieczeństwo na kierowcę lub pasażerów.

Pod pojęciem pojazdu mechanicznego należy rozumieć pojazdy zaopatrzone w poruszający je silnik (np. samochody osobowe i ciężarowe, motocykle, traktory, kombajny, lokomotywy, samoloty, helikoptery, statki wodne), jak również pojazdy szynowe zasilane z trakcji elektrycznej (trolejbusy, tramwaje).

Zobacz: Postępowanie wykroczeniowe

Należy zwrócić uwagę na fakt, iż ustawodawca nie ogranicza miejsca poruszania się takiego pojazdu, co oznacza, iż zakaz płynący ze wskazanego przepisu dotyczy również pojazdów poruszających się po drogach leśnych lub prywatnych.

Wskazane wykroczenie można popełnić naturalnie tylko umyślnie i może ono być popełnione przez każdą osobę (jest to tzw. wykroczenie powszechne). Dodatkowo wymaga podkreślenia, że ustawodawca nie uzależnia odpowiedzialności sprawcy za wywołanie jakiegoś skutku jego działaniem, a za sam fakt działania, co sprawia, iż wykroczenie to jest tzw. wykroczeniem formalnym.

Jeżeli A będzie próbował obrzucić jadący samochód kamieniami, lecz nie trafi w niego, to odpowiada za sam fakt wykonania rzutu, a nie za jego efekt.

Należy wskazać, iż odpowiedzialność sprawcy może być jeszcze surowsza w razie gdyby trafił on w pojazd i go zniszczył (bo wówczas będzie odpowiadać również za wykroczenie zniszczenia mienia, a jeśli szkoda była większa niż 250 zł – również za przestępstwo niszczenia mienia).Należy również pamiętać, iż samo ukaranie za wykroczenie nie wyłącza roszczeń cywilnych danej osoby związanej z poniesioną szkodą lub uszczerbkiem na zdrowiu doznanym wskutek działań sprawcy.

Zobacz serwis: Wykroczenia

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Roland Szymczykiewicz

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zakaz dotyczy również pojazdów poruszających się po drogach leśnych lub prywatnych.
Zakaz dotyczy również pojazdów poruszających się po drogach leśnych lub prywatnych.

CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF

United Nations Children’s Fund

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »