| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek chorobowy > Nie przepracowałem jeszcze pełnego miesiąca, w jakiej wysokości otrzymam zasiłek?

Nie przepracowałem jeszcze pełnego miesiąca, w jakiej wysokości otrzymam zasiłek?

Internauta pyta:
Jestem zatrudniony od 4 maja 2010 r. i jest to moja pierwsza praca. Wcześniej pracowałem tylko na umowę zlecenie bez ubezpieczenia chorobowego. W dniu 18 maja 2010 r. skręciłem nogę i otrzymałem od razu zwolnienie lekarskie na 3 tygodnie, do 7 czerwca 2010 r.
Czy otrzymam zasiłek chorobowy za to zwolnienie? Jak zostanie obliczona wysokość tego zasiłku? W umowie mam zagwarantowaną miesięczną pensję w wysokości 3000 zł. Ale przecież nie otrzymałem jeszcze żadnego wynagrodzenia, a wiem, że od jego kwoty obliczany jest zasiłek, natomiast przez chorobę otrzymam tylko cześć pensji.

Pracownicy nabywają prawa do świadczeń na wypadek choroby po 30 dniach zatrudnienia, jeżeli wcześniej nie byli nigdzie ubezpieczeni. Przez pierwsze 33 dni choroby w roku przysługuje im prawo do wynagrodzenia chorobowego, które wypłaca pracodawca. Dopiero od 34 dnia choroby należny jest zasiłek chorobowy.

A więc dopiero od dnia 3 czerwca 2010 r. ma Pan prawo do świadczeń chorobowych.

W tej sytuacji za okres od 4 do 17 maja 2010 r. otrzyma Pan wynagrodzenie za pracę. Okres od 18 maja 2010r. do 3 czerwca 2010 r. pracodawca uzna za nieobecność usprawiedliwioną bez prawa do wynagrodzenia lub zasiłku z uwagi na pozostawanie w „okresie wyczekiwania” na prawo do świadczeń chorobowych. Od 18 maja 2010 r. do 7 czerwca ma Pan prawo do wynagrodzenia chorobowego, finansowanego przez pracodawcę (łącznie 21 dni).

Wysokość wynagrodzenia chorobowego jest oczywiście uzależniona od zarobków. Podstawę tego wynagrodzenia za miesiąc ustala się w ten sam sposób jak podstawę zasiłku chorobowego. Co do zasady to średnie wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy, pomniejszone o 13,71% składek finansowanych przez ubezpieczonego. Wynagrodzenie chorobowe przysługuje w wysokości 80% obliczonej w powyższy sposób podstawy.
Jeżeli pracownik staje się niezdolny do pracy po przepracowaniu krótszego okresu niż jeden rok, wtedy stosuje się szczególne zasady ustalania podstawy świadczeń chorobowych.
Kiedy niezdolność do pracy powstała przed upływem pierwszego miesiąca kalendarzowego zatrudnienia, do podstawy wymiaru zasiłku/wynagrodzenia chorobowego przyjmuje się:
- wynagrodzenie miesięczne określone w umowie o pracę lub w innym akcie nawiązującym stosunek pracy, jeżeli wynagrodzenie przysługuje w stałej miesięcznej wysokości,
- wynagrodzenie, które pracownik osiągnąłby, gdyby przepracował pełny miesiąc kalendarzowy, jeżeli pracownik otrzymuje wynagrodzenie zmienne.
A więc w Pana przypadku do ustalenia podstawy wynagrodzenia chorobowego będzie przyjęte uposażenie z umowy w kwocie 3000 zł. Podstawa wynagrodzenia chorobowego za pełny miesiąc wyniesie 2588,70 zł (3000 zł – 13,71%), wysokość chorobowego za pełny miesiąc wynosi 2070,96 zł (2588,70 zł x 80%), a więc 69,03 zł za jeden dzień zwolnienia lekarskiego (2070,96 zł /30 dni).

Zobacz również serwis: Zasiłki

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Anna Stolorz

Licencjonowany doradca podatkowy (nr wpisu 12154), członek Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Obecnie kieruje 4-osobowym zespołem we własnej Kancelarii Prawno-Podatkowej. Od 2000 roku zajmuje się tematyką rachunkowości i podatków, w tym od 2006 r. na stanowisku Głównego Księgowego i Dyrektora Finansowego. Współpracuje z ok. 60 firmami, instytucjami oraz organizacjami pozarządowymi (stowarzyszeniami, fundacjami), ma bogate doświadczenie we współpracy i doradztwie w kilkudziesięciu projektach współfinansowanych z Unii Europejskiej (od 2004 roku). Specjalizuje się w dwóch dziedzinach: podatkowe i rachunkowe aspekty rozliczania funduszy europejskich oraz księgowość i podatki organizacji pozarządowych; ma też bogate doświadczenie w doradztwie z zakresu podatku VAT, PIT i CIT, łącznie z prowadzeniem w tym zakresie spraw podatkowych w imieniu podatników przed organami skarbowymi oraz WSA. Od 2007 roku pracuje jako trener i wykładowca na szkoleniach – współpracuje w tym zakresie jako ekspert między innymi z portalem podatki. biz oraz Fundacją Rozwoju Rachunkowości w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK