| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Notariusz > Akt notarialny > Jak wygląda akt notarialny?

Jak wygląda akt notarialny?

Akt notarialny to bardzo formalny dokument. Sporządzać go może tylko i wyłącznie notariusz lub asesor notarialny. Ponadto akt notarialny musi zawierać ściśle określone elementy. Budowę aktu notarialnego reguluje ustawa prawo o notariacie.

Większość z nas przynajmniej raz w życiu zetknęła się z notariuszem. Przed notariuszem bowiem sprzedajemy nieruchomości, spisujemy testamenty, przyjmujemy lub odrzucamy spadek, dokonujemy darowizn nieruchomości, ustanawiamy ograniczone prawa rzeczowe (użytkowanie, służebność, hipoteka). Dlatego też warto wiedzieć z czego składa się i jak zbudowany jest akt notarialny.

Prawo o notariacie

Wyliczenie niezbędnych elementów aktu notarialnego znajduje się w art. 92 §1 ustawy Prawo o notariacie z dnia 14 lutego 1991 r. Tam znajdziemy wszelkie informacje na temat tego co powinno znajdować się w akcie notarialnym. Akt notarialny nie zawierający tych elementów jest bowiem nieważny.

Komparycja

Każdy akt notarialny musi posiadać komparycję, czyli swoisty nagłówek. Podana jest w nim data dokonania czynności prawnej, miejsce jej dokonania, z imienia i nazwiska wymieniony jest notariusz sporządzający akt.

Oprócz tego w komparycji muszą znaleźć się dane stron dokonujących czynności prawnych. Akt musi zawierać: imiona, nazwiska, imiona rodziców i miejsce zamieszkania osób fizycznych, nazwę i siedzibę osób prawnych lub innych podmiotów biorących udział w akcie, imiona, nazwiska i miejsce zamieszkania osób działających w imieniu osób prawnych, ich przedstawicieli lub pełnomocników, a także innych osób obecnych przy sporządzaniu aktu.

Tożsamość stron oraz inne ich dane osobowe notariusz stwierdza na podstawie dowodów osobistych lub innych dokumentów.

Zobacz: Jak uzyskać odpis aktu notarialnego?

Właściwy akt

W dalszej części aktu notarialnego zawarte są oświadczenia stron, powołanie się na okazane (załączone do aktu) dokumenty. Ta cześć aktu jest najbardziej doniosła.

Pouczenia

W treści aktu notarialnego najczęściej znajdują się różnego rodzaju pouczenia i wskazówki dla stron. Są to informacje o odpowiedzialności karnej lub karnoskarbowej, informacje o powstałym obowiązku podatkowym.

Informacje o kosztach

W końcowej części aktu znajdują się dane dotyczące kosztów aktu notarialnego, wysokości taksy notarialnej oraz pobranych podatków z tytułu dokonanej czynności prawnej.

Zakończenie i podpisy

Każdy akt musi zawierać formułę o tym, że został odczytany, przyjęty i podpisany. Na oryginale aktu notarialnego podpisują się strony i sporządzający dokument notariusz. Oryginał aktu przechowywany jest przez notariusza w kancelarii notarialnej natomiast stroną wydawane są odpisy tego aktu.

Zobacz serwis: U notariusza

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Akt notarialny musi zawierać ściśle określone elementy. Budowę aktu notarialnego reguluje ustawa prawo o notariacie.
Akt notarialny musi zawierać ściśle określone elementy. Budowę aktu notarialnego reguluje ustawa prawo o notariacie.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Zespół Doradców Podatkowych Jacek Czernecki Spółka z o.o.

Spółka Doradztwa Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »