| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Biura rachunkowe > Prowadzę biuro rachunkowe > Wpływ cyfryzacji księgowości na biura rachunkowe

Wpływ cyfryzacji księgowości na biura rachunkowe

W Polsce funkcjonuje około 71,5 tys. biur rachunkowych, z których mniej więcej połowa jest aktywna, oferując swoje usługi 2 milionom przedsiębiorców. Wśród nich prawie 1,650 tys. rozlicza VAT. Postępująca cyfryzacja księgowości, w tym wprowadzenie obowiązku posiadania elektronicznej ewidencji VAT, czyli tzw. JPK_VAT i planowane przez rząd dalsze zwiększanie liczby rozwiązań cyfrowych, ma niewątpliwie wpływ na biura rachunkowe.

Cyfryzacja księgowości

- Większość biur rachunkowych w Polsce działa tak, jakby rozwój technologiczny zatrzymał się w latach 90-tych – mówi Rafał Obarzanek, Dyrektor Departamentu Programu Partnerskiego Tax Care. Według badania Grupy Idea Bank spośród 1,5 miliarda faktur wystawianych rocznie w Polsce, zaledwie co czwarta jest przekazywana elektronicznie. Z kolei czas potrzebny na samo kompletowanie dokumentów księgowych przez przedsiębiorców odpowiada co miesiąc pełnoetatowej pracy 45 tys. osób.

- Konieczność posługiwania się elektronicznymi sprawozdaniami oznacza, że w polskiej księgowości maleje potrzeba przekładania papierów, a rośnie znaczenie systemów informatycznych i aplikacji, w które biura rachunkowe muszą teraz zainwestować – dodaje Rafał Obarzanek.

Dotychczas typowemu biuru rachunkowemu wystarczały programy do wystawiania faktur i prowadzenia ksiąg oraz segregatory, w których przechowywane były dokumenty. Jak wynika z badania nadal aż 98% faktur wystawianych w polskich firmach jest przechowywanych w formie papierowej. Tymczasem po Jednolitym Pliku Kontrolnym przedsiębiorców czeka jeszcze wprowadzenie obowiązkowego systemu elektronicznych faktur, co oznacza, że każda faktura będzie musiała przybrać postać elektroniczną..

Księgowość to serwery

 - Nowe przepisy zobowiązują biura do ciągłej modernizacji systemów informatycznych, przy jednoczesnym zapewnieniu sprawnego, łatwego i intuicyjnego wykonywania czynności. Firmy muszą dodatkowo poświęcić czas na weryfikację, czy rozwiązania oferowane im przez zewnętrznych dostawców spełniają wszystkie wymogi prawne – tłumaczy Anna Moskwiak – Karaszewska, Dyrektor Departamentu IT w Tax Care.

Obecny koszt wejścia na rynek w przypadku nowych biur rachunkowych jest na pewno wyższy niż było to jeszcze w zeszłym roku. Wiąże się z zakupem komputera i licencji systemu operacyjnego, zakupem serwera do gromadzenia danych oraz kopii zapasowych, a także certyfikatu do podpisywania elektronicznych dokumentów klienta (podpis kwalifikowany). Firma musi posiadać stały dostęp do sieci, a także korzystać z usług zewnętrznego administratora zarządzającego gromadzonymi danymi.

Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX Biura rachunkowe!

- Biura rachunkowe mogą zdecydować się na samodzielne poniesienie kosztów inwestycji w narzędzia informatyczne i aktualizację oprogramowania, ale alternatywą jest konsolidacja z kimś, kto takie rozwiązania już ma lub może je mieć taniej dzięki większej skali zakupów. Moim zdaniem franczyza to jeden z najlepszych sposobów na przetrwanie zmian, z jakimi mierzą się teraz biura rachunkowe – uważa Rafał Obarzanek.

Największym atutem franczyzy jest to, że franczyzobiorca nawet bez wielkiego kapitału dostaje sprawdzone standardy i procedury. Ryzyko niepowodzenia na starcie działalności w formie franczyzy znacząco obniża fakt, że franczyzobiorca nie jest pozostawiony sam sobie.

Narzędzia

POLECANE

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »