REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wiele hałasu o nic, czyli bilans ubiegłego roku

REKLAMA

Dwa dni temu zakończył się kolejny rok kalendarzowy i – dla większości podatników – kolejny rok podatkowy. Co interesującego albo pozytywnego dał podatnikom ten rok? Dokładna analiza pokazuje, że niestety niewiele. Poza wiążącymi interpretacjami prawa podatkowego, o które zresztą walka toczyła się już od dawna, miniony rok był raczej rokiem męczącego hałasu dookoła podatków, aniżeli faktycznych, pozytywnych zmian.
Oczekiwania rozbudzone głośnymi obietnicami prawie wszystkich ugrupowań politycznych głoszonymi podczas kampanii wyborczej do Sejmu i Senatu oraz obietnicami prawie wszystkich kandydatów na prezydenta skończyły się, niestety, jedynie hałasem.

Kolejny raz okazało się, że obiecać można wszystko i każdemu. Natomiast gdy przyjdzie do czynów, czyli realizacji przedwyborczych obietnic, to tzw. skrzecząca rzeczywistość wymusza bardziej realistyczne, czytaj – bardzo zachowawcze – podejście do zmian. Żadne konkretne propozycje się nie pojawiły. Można oczywiście powiedzieć, że na poważne kroki projektowo-ustawodawcze było zbyt mało czasu. Ale i ten argument nie w pełni jest uzasadniony, gdyż nawet tam, gdzie można było coś zrobić już od nowego roku, tego ruchu też nie wykonano. Przykład: zwycięskie ugrupowanie polityczne, które w kampanii wyborczej ustami swego głównego lidera zapowiadało natychmiastową – już jako pierwszy krok nowego rządu – likwidację tzw. podatku Belki, czyli zryczałtowanego opodatkowania odsetek i innych zysków kapitałowych, obecnie nabrało w tym zakresie przysłowiowej wody w usta. Zapowiedziane reformy podatku dochodowego od osób fizycznych, w tym obniżenie stawek do 18 i 32 proc., jeżeli w ogóle ujrzą światło dzienne, to na pewno nie przed 2007 rokiem.

Nagle okazało się więc, że nie widać promotora kompleksowych reform podatkowych. Pakiet reform ma być przedstawiony wiosną, cokolwiek termin ten miałby oznaczać. Reformy podatkowe to jednak nie hodowla roślin, a więc zjawisko od pory roku raczej niezależne. O kierunku reform na razie cisza. Zamiast tego, jak deus ex machina, pojawiła się koncepcja, aby wprowadzać ulgi podatkowe dla rodzin wychowujących dzieci. Nie wdając się w głębszą dyskusję, czy cele społeczne najlepiej realizuje się instrumentami podatkowymi, należy kolejny już raz stwierdzić, że pomoc dla rodzin wychowujących dzieci – jeżeli ma być skuteczna, powszechna i sprawiedliwa – nie może odbywać się przy pomocy ulg w podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem bardzo duża grupa społeczna, jaką są rolnicy – z ulg tych nie może skorzystać! Dochody z podstawowej produkcji rolnej opodatkowane są bowiem podatkiem rolnym, a nie podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, rolnicy, którzy w ogóle nie płacą podatku dochodowego od osób fizycznych – nie mają prawnej możliwości skorzystania z ulg w tym podatku. W konsekwencji, nie jest to właściwy instrument dla realizacji założonych celów społecznych.

Oby nowy rok przyniósł lepsze pomysły na podatki, w szczególności pomysły nieco bardziej racjonalne i realne, a w skutkach bardziej przyjazne nam, podatnikom – czego sobie i wszystkim państwu serdecznie życzę!
 

dr Janusz Fiszer, partner w Kancelarii Prawnej White & Case i adiunkt Uniwersytetu Warszawskiego
Notował Konrad Piłat

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe bez poprawek. Jeszcze tylko podpis Prezydenta RP

W dniu 23 maja 2024 r. Senat zaakceptował bez poprawek ustawę wprowadzającą tzw. wakacje składkowe dla przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Prezydenta RP do podpisu.

Będą nowe świadczenia dla rodziców. Brakuje tylko podpisu prezydenta

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" na ostatniej prostej. Brakuje tylko podpisu prezydenta.

Zakończenie roku szkolnego 2024 r.

Kiedy kończy się rok szkolny 2023/2024? Do kiedy potrwają wakacje? Czy wszyscy uczniowie rok szkolny kończą w tym samym czasie? 

Dokarmiasz tu gołębie? Grożą za to drakońskie kary, nawet 50.000 zł

Od 1 sierpnia w Hong Kongu zmienia się prawo. Osoby, które będą dokarmiać dzikie zwierzęta, w tym miejskie gołębie, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 100 000 dolarów hongkońskich (50,5 tys. złotych), i więzieniem na okres roku. 

REKLAMA

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron - WZÓR PISMA

Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę jest jednym ze sposobów rozwiązania stosunku pracy. Ten sposób zakończenia zatrudnienia jest najmniej sformalizowany i dzięki temu najbardziej wygodny.

Chcesz zmienić miejsce głosowania? Możesz to zrobić za pomocą telefonu

Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że z pomocą aplikacji mObywatel 2.0 można jednorazowo zmienić miejsce głosowania. Jak to zrobić?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

Do 31 maja 2024 r. rolnik musi poinformować KRUS o podatku dochodowym z działalności gospodarczej za 2023 r.

31 maja 2024 roku upływa termin złożenia zaświadczenia lub oświadczenia do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) w sprawie wysokości należnego podatku dochodowego za 2023 rok. Wysokość rocznej kwoty granicznej za rok ubiegły wynosi 4.088 zł.

REKLAMA

MRiT: Usługa Firma już w aplikacji mObywatel 2.0. W czym może pomóc przedsiębiorcy?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało w komunikacie z 23 maja 2024 r., że do aplikacji mObywatel wprowadzono nową usługę, która znacząco ułatwi życie przedsiębiorcom. Usługa Firma pozwala na wygodne gromadzenie i zarządzanie danymi dotyczącymi działalności gospodarczej oraz informacji o zarejestrowanej firmie, co może dać przedsiębiorcy oszczędność czasu i lepszą organizację pracy.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA