REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy małżonkowie powinni założyć spółkę

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Jeżeli małżonkowie nie zawrą między sobą umowy spółki cywilnej, to podatnikiem podatku od towarów i usług będzie ten z nich, który dokona zgłoszenia rejestracyjnego. Zawierając taką umowę, stworzą natomiast nowego podatnika VAT.
Od 1 stycznia 2006 roku z ewidencji działalności gospodarczej wyeliminowana została działalność zarejestrowana na imię obojga małżonków, czyli tzw. spółki małżeńskie. Małżonkowie musieli więc podjąć decyzję, w jakiej formie kontynuować działalność. A jest w czym wybierać. Małżonkowie mogą kontynuować działalność gospodarczą w dwojaki sposób: bez zawarcia umowy spółki cywilnej lub w formie spółki. Ich wybór wywołuje skutki podatkowe.

Małżeństwo bez spółki...

Specjaliści podkreślają, że kontynuacja działalności gospodarczej przez małżonków bez zawarcia umowy spółki cywilnej budzi pewne wątpliwości w zakresie podatku od towarów i usług. Choć oboje małżonkowie wykonują czynności podlegające wspólnemu opodatkowaniu, wykorzystując ich majątek wspólny, to powstaje pytanie, czy drugi z małżonków nie staje się – z dniem uzyskania odrębnego wpisu w ewidencji działalności gospodarczej – odrębnym podatnikiem.
Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) nie przewiduje w tym zakresie żadnych szczególnych rozwiązań. Zagadnienie to było już przedmiotem orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego. Rozważając problemy związane ze spółkami małżeńskimi, warto nawiązać do uchwały NSA z 29 października 2001 r. (sygn. FPS 5/2001 r., o­nSA 2002/2/53). W uchwale tej sąd stwierdził, że art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. (obecnie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług) stwarza dla małżonków szczególną sytuację prawną. Jeżeli nie zawrą między sobą umowy spółki niemającej osobowości prawnej, to podatnikiem podatku od towarów i usług będzie ten z nich, który dokona zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 9 cytowanej ustawy (obecnie art. 96 ustawy z dnia 11 marca 2004 r.). Drugi zaś małżonek podatnikiem nie jest, mimo że działalność podlegającą opodatkowaniu małżonkowie prowadzą wspólnie. Konsekwencją takich regulacji jest stwierdzenie, że gdy małżonek niebędący podatnikiem podatku od towarów i usług podejmie odrębną działalność opodatkowaną tym podatkiem, będzie zobowiązany do złożenia własnego zgłoszenia rejestracyjnego.
Jednak zdania w tej kwestii są podzielone: niektórzy specjaliści uważają, że można znaleźć argumenty przemawiające za uznaniem, że wpisanie drugiego z małżonków pod nowym numerem ewidencyjnym nie powoduje negatywnych konsekwencji w podatku od towarów i usług. Niestety, pogląd taki nie zawsze podzielają organy podatkowe, żądając od małżonków zawarcia umowy spółki albo wykreślenia jednego z nich z ewidencji działalności gospodarczej. Dlatego też zawarcie umowy spółki cywilnej pomiędzy małżonkami bywa uznawane za rozwiązanie problemów związanych z przekształceniem wpisu. Dla zapewnienia sukcesji prawnopodatkowej pomiędzy małżonkami a nowo powstałą spółką cywilną (która w zakresie VAT będzie nowym podatnikiem), wkładem do spółki powinno być przedsiębiorstwo małżonków.

...i ze spółką

Zawarcie umowy spółki cywilnej między małżonkami, będące konsekwencją przekształcenia formy prawnej prowadzonej działalności gospodarczej, będzie miało swoje skutki w podatku od towarów i usług. W przypadku gdy w związku z przekształceniem wpisu w ewidencji działalności gospodarczej małżonkowie postanowią zawrzeć umowę spółki cywilnej, to wykreują nowego podatnika podatku od towarów i usług. Choć w świetle ustawy o swobodzie działalności gospodarczej za przedsiębiorców uważani są wspólnicy spółki cywilnej, to dla podatku od towarów i usług podatnikiem będzie spółka.
Czynność polegająca na wniesieniu przez małżonków do spółki cywilnej prowadzonego przez nich wspólnie przedsiębiorstwa, w tym przez jednego zarejestrowanego jako podatnika VAT czynnego, nie wiąże się z koniecznością rozliczenia podatku z tego tytułu. Wynika to z regulacji art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym przepisy ustawy o VAT nie mają zastosowania do transakcji zbycia przedsiębiorstwa. A zatem wniesienie do spółki cywilnej wkładu w postaci przedsiębiorstwa będzie neutralne podatkowo w zakresie podatku od towarów i usług. Nie wiąże się to także z obowiązkiem korekty odliczonego przez jednego z małżonków podatku naliczonego.

...przejmuje obowiązki

Wniesienie przedsiębiorstwa małżonków do spółki cywilnej spowoduje przejście na spółkę prawnopodatkowych uprawnień i obowiązków ciążących dotychczas na małżonkach – co wynika z regulacji art. 93a par. 2 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.). Dotyczy to w szczególności prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, nieodliczonego przez małżonków wykonujących czynności podlegające opodatkowaniu przed zawarciem umowy spółki.
Jeżeli małżonkowie wykonywali czynności dające prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje – rozliczali podatek z zastosowaniem proporcji – a w skład przedsiębiorstwa wchodzą towary i usługi zaliczane do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, spółka cywilna może kontynuować korektę (5- lub 10-letnią) podatku odliczonego.

...i dostaje nowy NIP

Przedsiębiorca, który dotychczas wykonywał czynności podlegające opodatkowaniu posługując się swoim numerem identyfikacji podatkowej, po uzyskaniu numeru identyfikacji podatkowej dla spółki i po złożeniu zgłoszenia rejestracyjnego spółki dla podatku od towarów i usług (VAT-R) powinien złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zawiadomienie o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu (chyba że zamierza nadal wykonywać takie czynności poza spółką).
Małżonek, który dotychczas rozliczał podatek od towarów i usług, powinien złożyć formularz VAT-Z, na podstawie którego zostanie wykreślony z ewidencji jako podatnik VAT czynny. Powinno to nastąpić wraz ze złożeniem ostatniej deklaracji w podatku od towarów i usług.

O czym powinni pamiętać małżonkowie wspólnicy

W przypadku spółki cywilnej małżonków konieczne jest uzyskanie numeru identyfikacji podatkowej, a także złożenie zgłoszenia rejestracyjnego spółki dla celów podatku od towarów i usług (VAT-R). Jeżeli spółka cywilna będzie dokonywać transakcji wewnątrzwspólnotowych, wymagana jest także rejestracja spółki jako podatnika VAT-UE.

Wiesława Moczydłowska
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatkowy urlop dla pracownika ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Są warunki i apel o zmianę przepisów

Pracownikowi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnoprawności przysługuje prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Nie przysługuje on jednak od razu i nie w każdym przypadku. Stąd propozycja zmiany aktualnych przepisów.

Od 1 maja zakaz dla telefonów komórkowych w szkołach. Radykalna decyzja rządu

W Polsce MEN zastanawia się nad przepisami, które ograniczą korzystanie ze smartfonów przez uczniów, natomiast w Austrii podjęto już radykalną decyzję. Od 1 maja w szkołach w tym kraju zacznie obowiązywać zakaz korzystania z telefonów komórkowych. Wprowadzono go również podczas krótkich wycieczek szkolnych.

Matura 2025. CKE zabrała głos ws. przekazywania informacji o treści materiałów egzaminacyjnych po rozpoczęciu egzaminu z języka polskiego

W poniedziałek, 5 maja 2025 r. rozpoczęły się matury. O godz. 9:00 maturzyści zaczęli pisać egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. W ciągu dnia, dyrektor CKE Robert Zakrzewski zapowiadał, że zbada sprawę opublikowania w mediach społecznościowych zdjęć z tegorocznego arkusza egzaminacyjnego z matury z języka polskiego.

Matura 2025 r. Testy. Odpowiedzi. Rozprawki [język polski] [PDF]

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z trzech części. Maturzyści musieli rozwiązać dwa testy ("Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki") oraz napisać tekst własny - rozprawkę na wybrany temat spośród dwóch podanych. W artykule zadania egzaminacyjne w formacie PDF (do ściągnięcia).

REKLAMA

Ile jest warta informacja czy akcja zdrożeje? Kolizja interesów prawnych i obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej a należyte wykonywanie zadań giełdowych. Przepisy i sankcje

W sytuacji kolizji pomiędzy obowiązkiem lojalnego wykonywania obowiązków służbowych a obowiązkiem zachowania tajemnicy i ochrony informacji poufnych, rozstrzygnięcie, które przyznaje pierwszeństwo temu drugiemu, opiera się na fundamentalnych zasadach prawa rynku kapitałowego oraz etyce zawodowej. Zasadniczo, ochrona rynku finansowego i zapobieganie nadużyciom w obrocie papierami wartościowymi mają nadrzędne znaczenie, a w związku z tym obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej w kontekście informacji poufnych staje się priorytetowy. Jest to nie tylko kwestia przestrzegania przepisów prawa, ale także zapewnienia uczciwości i przejrzystości w działaniach podejmowanych na rynku kapitałowym - pisze radca prawny K. Jakub Gładkowski. I wyjaśnia także jakie są sankcje i odpowiedzialność za tego typu naruszenia w unijnym i polskim porządku prawnym.

Nieruchomości budowlane – jakie są dziś możliwości inwestycyjne? Czy zakup mieszkania pod wynajem to wciąż najlepsza inwestycja w nieruchomości?

W odróżnieniu od mieszkań, najem mikro lokalu nie podlega ustawie o ochronie lokatorów. Oznacza to większą swobodę w zarządzaniu najemcami – w przypadku problemów z płatnościami można szybko rozwiązać umowę i wprowadzić nowego najemcę. Co więcej, stopa zwrotu z wynajmu takich lokali bywa nawet dwukrotnie wyższa niż w przypadku mieszkań – wskazał w rozmowie z redakcją Infor.pl założyciel i współwłaściciel Magmillon Kuba Karliński.

Dwunasta rata kredytu hipotecznego gratis w każdym roku? Ten scenariusz staje się coraz bardziej realny

Czy promocje znane ze sklepów mogą mieć swój odpowiednik w kredytach hipotecznych? Coraz więcej wskazuje na to, że scenariusz jednej raty rocznie „za darmo” staje się realny.

Pozwani przez PFR – jak program pomocy dla firm stał się przyczyną tysięcy pozwów? Sprawdź, jak się bronić

Ponad 16 tysięcy firm już otrzymało pozew z Polskiego Funduszu Rozwoju [i]. Kolejne są w drodze. Choć Tarcza Finansowa miała być tarczą – dla wielu stała się źródłem wieloletnich problemów prawnych.

REKLAMA

Rozwód w 2025 i 2026 r. [FAQ]

Co może się zmienić w procedurach rozwodowych? Jakie są aktualne przepisy? Co trzeba wiedzieć o rozwodzie w 2025 2026 r.? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania!

Kawa z INFORLEX. Nowy plan wdrożenia KSeF

Spotkania odbywają się w formule „na żywo” o godzinie 9.00. Przy porannej kawie poruszamy najbardziej aktualne tematy, które stanowią także zasób kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Rozmawiamy o podatkach, księgowości, rachunkowości, kadrach, płacach oraz HR. 15 maja br. tematem spotkania będzie nowy plan wdrożenia KSeF.

REKLAMA