REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trzeba pamiętać o podatku od czynności cywilnoprawnych

REKLAMA

Poza podatkami dochodowymi należy także pamiętać o podatku od czynności cywilnoprawnych. Podatek ten wg stawki 2 proc. dla umów pożyczki jest istotnym elementem kosztów, zwłaszcza że oprocentowanie pożyczek na naszym rynku w ostatnich latach maleje.

Dlatego ważną rolę odgrywają zwolnienia podatku od czynności cywilnoprawnych dotyczące umów: pożyczek zawieranych przez wspólników (akcjonariuszy) spółek kapitałowych, zawieranych przez instytucje finansowe oraz rzadziej stosowane – pożyczek udzielanych na cele działalności gospodarczej, pod warunkiem wykorzystania środków finansowych w ciągu roku od ich otrzymania.

W umowach między osobami fizycznymi wykorzystywane jest głównie zwolnienie dotyczące pożyczek drobnych, nieprzekraczających 1000 złotych w okresie 12 miesięcy oraz pożyczek między osobami zaliczonymi do pierwszej grupy podatkowej w podatku od spadków i darowizn, tj. do kwoty 9637 zł.

Dla obu grup podatników nowy rok może przynieść w tym zakresie znaczące zmiany. Według przedłożonego Sejmowi projektu nowelizacji ustaw, zniesione będą zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych dla pożyczek od wspólnika (akcjonariusza) spółki kapitałowej. Umowy pożyczki ze wspólnikiem zawierane od 1 stycznia 2007 r. mają być traktowane jak zmiana umowy spółki i opodatkowane właściwą dla umowy spółki stawką 0,5 proc. Uchylone ma być również zwolnienie dla pożyczek na cel gospodarczy. W odniesieniu do osób fizycznych, wraz ze zmianami w ustawie od spadków i darowizn, zwolnienie od podatku od czynności cywilnoprawnych obejmie wszelkie kwoty pożyczek między małżonkami, wstępnymi, zstępnymi oraz stronami stosunku przysposobienia. Przy czym dla kwot przewyższających kwotę darowizn wolnych od podatku w pierwszej grupie podatkowej, ustawa będzie nakładać dodatkowe warunki zastosowania zwolnienia w postaci obowiązku złożenia deklaracji podatkowej i udokumentowania wpływu środków na konto bankowe. W takim wypadku w praktyce rozszerzenie zwolnienia może okazać się dla części podatników niedźwiedzią przysługą, ponieważ niedopełnienie jego warunków będzie skutkowało opodatkowaniem takiej umowy stawką 20 proc., zamiast zwykłej – 2 proc. Jest to kontrowersyjne rozwiązanie z dwóch powodów. Po pierwsze, skutkiem niedopełnienia warunków zwolnienia powinna być utrata prawa do zwolnienia (ze skutkiem wstecznym), a zatem powrót do opodatkowania danej czynności stawką podatku przewidzianą dla tejże czynności, czyli 2 proc. plus ewentualne odsetki za zwłokę. Wprowadzenie zamiast tego znacznie wyższej stawki konstytuuje w istocie sankcję zbliżoną do karnej za niedopełnienie obowiązków informacyjnych. Ponadto, posługując się taką konstrukcją zwolnienia, ustawodawca nakłada na obywateli obowiązki informacyjne służące – jak się należy domyślać – celom pozafiskalnym, tj. kontroli obrotu pieniężnego, lecz wbrew obowiązującym zasadom cel ten nie został sprecyzowany ustawowo. Jeśli parlament zaakceptuje proponowane rozwiązanie w niezmienionym kształcie, można zakładać, że stanie się o­no przedmiotem wielu sporów prawnych, co zazwyczaj łączy się z utrudnieniami dla podatników.

Radosław Czarnecki
wspólnik w firmie doradztwa podatkowego Accreo Taxand

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe bez poprawek. Jeszcze tylko podpis Prezydenta RP

W dniu 23 maja 2024 r. Senat zaakceptował bez poprawek ustawę wprowadzającą tzw. wakacje składkowe dla przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Prezydenta RP do podpisu.

Będą nowe świadczenia dla rodziców. Brakuje tylko podpisu prezydenta

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" na ostatniej prostej. Brakuje tylko podpisu prezydenta.

Zakończenie roku szkolnego 2024 r.

Kiedy kończy się rok szkolny 2023/2024? Do kiedy potrwają wakacje? Czy wszyscy uczniowie rok szkolny kończą w tym samym czasie? 

Dokarmiasz tu gołębie? Grożą za to drakońskie kary, nawet 50.000 zł

Od 1 sierpnia w Hong Kongu zmienia się prawo. Osoby, które będą dokarmiać dzikie zwierzęta, w tym miejskie gołębie, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 100 000 dolarów hongkońskich (50,5 tys. złotych), i więzieniem na okres roku. 

REKLAMA

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron - WZÓR PISMA

Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę jest jednym ze sposobów rozwiązania stosunku pracy. Ten sposób zakończenia zatrudnienia jest najmniej sformalizowany i dzięki temu najbardziej wygodny.

Chcesz zmienić miejsce głosowania? Możesz to zrobić za pomocą telefonu

Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że z pomocą aplikacji mObywatel 2.0 można jednorazowo zmienić miejsce głosowania. Jak to zrobić?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

Do 31 maja 2024 r. rolnik musi poinformować KRUS o podatku dochodowym z działalności gospodarczej za 2023 r.

31 maja 2024 roku upływa termin złożenia zaświadczenia lub oświadczenia do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) w sprawie wysokości należnego podatku dochodowego za 2023 rok. Wysokość rocznej kwoty granicznej za rok ubiegły wynosi 4.088 zł.

REKLAMA

MRiT: Usługa Firma już w aplikacji mObywatel 2.0. W czym może pomóc przedsiębiorcy?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało w komunikacie z 23 maja 2024 r., że do aplikacji mObywatel wprowadzono nową usługę, która znacząco ułatwi życie przedsiębiorcom. Usługa Firma pozwala na wygodne gromadzenie i zarządzanie danymi dotyczącymi działalności gospodarczej oraz informacji o zarejestrowanej firmie, co może dać przedsiębiorcy oszczędność czasu i lepszą organizację pracy.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA