REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

2007: komórki stanieją

REKLAMA

Od nowego roku Klienci mogą liczyć na spadek kosztów rozmów i ciekawe usługi dodane wykorzystujące transmisję danych. Na naszym rynku pojawi się bowiem kilku nowych operatorów komórkowych.
Na rynku telefonii komórkowej w 2007 r.:
• Zwiększy się konkurencja, bo wejdą na rynek nowi operatorzy: P4 i Cyfrowy Polsat,
• O 15–20 proc. mogą spaść koszty rozmów dla abonentów indywidualnych i przedsiębiorców,
• Coraz popularniejsza będzie poczta elektroniczna przez komórkę i stacjonarny telefon GSM.

Poza P4, spółką Netii i islandzkiego funduszu Novator, będą to operatorzy wirtualni (MVNO), czyli kupujący usługi od operatorów posiadających sieć i sprzedający własnym klientom.
P4 zapowiada, że komercyjnie usługi zacznie świadczyć w I kwartale 2007 roku. Spółka ta podpisała już z Polkomtelem (operatorem Plusa i Samych Swoich) porozumienie o roamingu krajowym. Dzięki niemu klienci P4 będą mogli korzystać z sieci Polkomtela, tam gdzie sieć tej firmy nie będzie miała własnych stacji.

Z informacji GP wynika, że spółka Netii i Novatora porozumiała się także z niektórymi operatorami w sprawie zasad rozliczeń międzyoperatorskich. Stawki będą asymetryczne: P4 będzie płaciła 44 gr za połączenia kończące się w sieciach obecnych na rynku operatorów komórkowych. Za połączenia kończące się w jej sieci konkurenci i operatorzy stacjonarni będą płacili 65 gr.

Kilku wirtualnych

W 2007 roku jako MVNO ma wystartować Cyfrowy Polsat. Będzie działał w sieci Polskiej Telefonii Cyfrowej. Na I połowę przyszłego roku wejście z usługami komórkowymi – także jako MVNO, ale w sieci Polkomtelu – planuje kontrolowana przez KGHM Telefonia Dialog. I Cyfrowy Polsat i Telefonia Dialog zapowiadają, że ich dotychczasowi klienci będą mogli kupować usługi MVNO w pakietach wraz z dotychczasowymi abonamentami.
W I połowie 2007 roku może pojawić się MVNO, stworzone przez giełdową spółkę MNI. Ten operator chce uruchomić usługi we współpracy z Orange (z grupy TP SA). Szefowie zajmującego się m.in. dostarczaniem treści operatorom telekomunikacyjnym MNI zapowiadali, że chcą zdobywać klientów, oferując im dostęp do atrakcyjnych treści.

Z informacji płynących od operatorów komórkowych wynika, że rozmowy o MVNO prowadzi też m.in. firma kosmetyczna Avon oraz sieci handlowe, takie jak Carrefour czy Tesco.

Według firmy badawczej Pyramid Research w 2007 roku MVNO mogą zdobyć w Polsce kilka procent rynku. W 2011 r. ich udział wzrośnie do 16 proc.

Presja na spadek cen

– Pojawienie się nowych graczy grozi wojną cenową – mówi menedżer jednego z operatorów komórkowych. – Klienci są czuli na ceny.
– W ostatnich trzech latach średnie przychody malały ok. 2 proc. rocznie. Pojawienie się MVNO zwiększy presję na spadek cen – oceniają w Pyramid Research.

Według Pyramid Research w 2005 roku średni miesięczny przychód od klienta (ARPU) polskiej sieci komórkowej wyniósł równowartość 18,63 dolara i był o połowę wyższy niż średnia w naszym regionie. W tym roku Pyramid oczekuje spadku ARPU do 18,39 dolara.

Spadek cen rozmów łagodzić będzie coraz większe wykorzystanie usług niezwiązanych z głosem, takich jak SMS czy transmisja danych. W 2005 roku miały o­ne 15 proc. udział ARPU, a w 2011 roku będzie to 23 proc. – przewidują analitycy Pyramid.

Chris Bannister, prezes P4, zapowiada mocne wejście firmy na rynek.
– Umożliwimy każdemu użytkownikowi dostęp do oryginalnych i innowacyjnych pomysłów za przystępną cenę – mówi.

Już obecni się bronią

Eksperci nie wykluczają, że P4 zaoferuje duże pakiety minut – np. 1500 miesięcznie – w zamian za abonament w wysokości stu kilkudziesięciu złotych. Dotychczasowi liderzy szykują już ofensywę. Iwona Kossmann, członek zarządu PTK Centertel, przedstawiając plany sieci Orange, wskazała na możliwe rozwiązania, takie jak atrakcyjne usługi dodane oraz pakiety tanich albo wręcz darmowych minut do wykorzystania wewnątrz sieci na połączenia z wybranymi numerami.

Takie rozwiązania pozwalają obniżyć miesięczne koszty korzystania z komórki. Operatorzy komórkowi mogą też zaatakować rynek telefonii stacjonarnej. Po pierwsze, oferując usługi takie jak Era Domowa, czyli stacjonarny numer działający z wykorzystaniem komórkowej technologii GSM. Po drugie, oferując tzw. jeden telefon, czyli urządzenie działające poza domem jak telefon komórkowy, a w domu jak telefon internetowy. Ta usługa w ofercie sieci Orange pojawi się w I kwartale.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

SPÓR O ROZWÓJ RYNKU


Według Pyramid Research, między 2005 a 2011 rokiem wartość polskiego rynku telefonii komórkowej wzrośnie o ponad 38 proc. do 8,1 mld dolarów. Eksperci tej firmy uważają, że przyszły rok będzie ostatnim, w którym liczba kart SIM będzie wyraźnie rosła.

– Oczekuję, że w przyszłym roku operatorzy pozyskają o połowę mniej klientów niż w tym roku, a potem rynek się nasyci – twierdzi Michał Marczak, analityk DI BRE Banku. Według jego szacunków, w tym roku liczba aktywnych kart SIM w sieciach wzrośnie o 8,2 mln i w końcu roku penetracja, czyli liczba kart SIM na 100 mieszkańców, wyniesie 96 proc.

Nie zgadza się z tym Krzysztof Kaczmarczyk, analityk Deutsche Banku. Jego zdaniem w Polsce, podobnie jak w Czechach i np. na Litwie, liczba kart SIM na 100 mieszkańców może wzrosnąć do 120 lub nawet więcej.

PROGNOZY DLA BRANŻY

Krzysztof Sieczkowski
dyrektor w PTK Centertel

W przyszłym roku wzrośnie zainteresowanie klientów usługami wideo, takimi jak możliwość oglądania programu telewizyjnego w komórce.

Mariusz Malec
dyrektor w PTC

W 2007 roku pojawi się boom na usługi związane z odbieraniem i wysyłaniem poczty elektronicznej przez komórkę (push mail).

Marzena Opalińska
analityk firmy badawczej PMR

W 2007 roku penetracja, mierzona liczbą kart SIM, zdecydowanie przekroczy 100 proc.

Tomasz Świderek

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

REKLAMA

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA

Płaca minimalna 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Data zbliża się wielkimi krokami

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że płaca minimalna w 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Jeśli chodzi o kolejne lata, to jej wysokość określi już ustawa o minimalnym wynagrodzeniu, które ma wejść w życie w listopadzie br.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

REKLAMA