REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dlaczego inwestorzy boją się inflacji

Adam Wiśniewski
Praktyk biznesu, zarządzania stresem i pracy z traumami za pomocą ciała i oddechu. Przez ostatnie 16 lat pracował dla czterech banków, międzynarodowej korporacji ubezpieczeniowej i biura maklerskiego. Kierował spółką doradczo-sprzedażową. Partner/Trener Metody Warstwy®

REKLAMA

Wzrost inflacji wymusza podwyższanie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, a wyższe stopy oznaczają efekt dostosowawczy cen obligacji

 

 

Inflacja, czyli wzrost cen albo inaczej spadek siły nabywczej pieniądza, jest jednym z najistotniejszych wskaźników analizowanych przez inwestorów. Jest tak dlatego, że inflacja określa, jaką część zysku nominalnego (podawanego zwykle w większości publikacji) tracimy, gdybyśmy chcieli coś rzeczywiście kupić (z powodu wzrostu cen tego, co chcemy kupić). Inflacja ma dwojakie znaczenia dla inwestorów. Z jednej strony informuje o sile nabywczej ich pieniędzy. Po wtóre, jest wskaźnikiem pokazującym stan gospodarki, a zwłaszcza jej zbilansowanie - popyt wyższy od potencjalnego wywołuje wzrost cen (inflację). Obserwowany obecnie wzrost cen wskazuje, że w gospodarce narasta presja popytowa, generowana przez ceny żywności, wzrost płac, szybki wzrost zatrudnienia i wysoką dynamikę kredytu konsumpcyjnego. Przykładowo, 3 grudnia, po ogłoszeniu prognozy inflacji (indeks CPI, w ujęciu rok do roku) na poziomie 3,5 proc. w listopadzie (poziom najwyższy od lutego 2005 r.) przez Ministerstwo Finansów, rynek zareagował tak nerwowo, że stawki FRA (kontrakty pokazujące oczekiwania zmian rynkowych stóp procentowych) zaczęły dyskontować kolejne cztery podwyżki stóp w horyzoncie sześciu miesięcy, a najbliższą podwyżkę już w grudniu. Wydaje się, że reakcja była przesadna, jednak pokazuje ona, jak bardzo inwestorzy instytucjonalni obawiają się inflacji. Szczególną awersję wykazują posiadacze obligacji o stałych płatnościach odsetkowych, a tych jest większość. Wzrost inflacji wymusza podwyższanie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, a wyższe stopy oznaczają efekt dostosowawczy cen obligacji (ich spadek). Spadek cen wcześniej drożej kupionych obligacji to strata w przypadku konieczności wcześniejszego ich sprzedania. Ostatnio także inwestujący w akcje wykazują szczególne zainteresowanie inflacją. Poza skalą makro, czyli negatywnym wpływem rosnących stóp procentowych na gospodarkę, szczególnie zajmuje ich komponent inflacji, jakim jest wzrost wynagrodzeń. Rosnące płace to negatywny sygnał dla spółek. Szczególnie trudna sytuacja dotyczy firm, których marża jest silnie uzależniona od płac i tych z dużym udziałem płac w całości kosztów. Ponadto od dłuższego czasu obserwujemy podbieranie pracowników przez podmioty zagraniczne, oferujące lepsze wynagrodzenia. Dochodzi do sytuacji, że brakuje kadry, a żeby zatrzymać pracowników, firmy muszą płacić im więcej. Z problemem tym boryka się budownictwo, handel i wyspecjalizowane usługi, a wpływ tych sektorów na indeksy jest niebagatelny. Presja płacowa cały czas narasta i wpływa na inflację. Procesy inflacyjne, jakie ostatnio obserwujemy, słusznie niepokoją inwestorów. Rosnącą inflacja nie zawsze jest przewidywalna.


ADAM WIŚNIEWSKI

ekspert ds. inwestycji w AXA Życie

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dziedziczenie ustawowe. Dla kogo spadek w 2024 roku?

Wiele osób zastanawia się jaka jest kolejność dziedziczenia i czy przepisy w tym zakresie uległy zmianie. Kto może otrzymać spadek na podstawie ustawy? Odpowiadamy!

Niezdolność pracownika do pracy. Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim, żeby nie stracić pracy?

Pracownik korzystający ze zwolnienia lekarskiego znajduje się pod ochroną i pracodawca nie może rozwiązać z nim umowy o pracę. Ochrona nie jest jednak nieograniczona.

848 zł – tyle może wynieść w kwietniu ten dodatek. Do tego wynagrodzenie. Sprawdź, czy wiesz, jak tyle zarobić.

848 zł – tyle może wynieść w kwietniu ten dodatek. Jego wysokość wzrosła od 1 stycznia 2024 r., a od lipca znów czeka nas podwyżka.

Wynagrodzenie pracownika młodocianego w wakacje 2024

Kim jest młodociany pracownik? Ile wynosi jego wynagrodzenie? 

REKLAMA

Matura 2024 r. Matematyka. Arkusze egzaminacyjne [PDF]. Odpowiedzi [8 V 2024 r. Relacja]

Zakończył się egzamin maturalny z matematyki 2024. Arkusze egzaminacyjne (źródło CKE). Publikujemy odpowiedzi do zadań. 

Odroczenie obowiązkowego KSeF. Projekt nowelizacji po pierwszym czytaniu w Sejmie - przesłany do komisji

Rządowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przesuwającej wdrożenie obowiązkowego dla wszystkich podatników VAT Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r., został po sejmowym pierwszym czytaniu w środę 8 maja 2024 r., przesłany do Komisji Finansów Publicznych. Obowiązujące obecnie przepisy zakładają, że KSeF ma obowiązywać od 1 lipca bieżącego roku. 

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

REKLAMA

Ważny termin 20 maja 2024 r. - ZUS zwróci nadpłacone składki pod jednym warunkiem

ZUS zwróci nadpłacone składki, ale trzeba spełnić jeden warunek. Co trzeba zrobić do 20 maja 2024 roku? Do kiedy ZUS zwraca nadpłatę składek w 2024 roku?

Zmiana danych nabywcy na fakturze. Faktura korygująca, nota korygująca, terminy, ujęcie w ewidencji i JPK VAT

Jak zgodnie z prawem dokonać zmiany danych nabywcy na fakturze? Kiedy można wystawić fakturę korygującą, a kiedy notę korygującą? Co z błędną fakturą w JPK_VAT?

REKLAMA