REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poczta przechowa pismo przez 14 dni

Łukasz Zalewski
Łukasz Zalewski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nowelizacja prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi przewiduje wydłużenie terminu doręczenia zastępczego z 7 do 14 dni. Zmiana ta przyczyni się do zwiększenia ochrony praw stron postępowania.

ZMIANA PRAWA

Nowelizacja art. 73 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2002 r. nr 153, poz. 1270 z późn. zm.), którą podpisał prezydent, niesie korzystne zmiany m.in. dla podatników, którzy składają skargi na decyzje organów podatkowych. Nowela przewiduje bowiem, że w przypadku niemożności doręczenia pisma procesowego w tradycyjny sposób pismo należy składać na 14 dni w placówce pocztowej albo w urzędzie gminy. Dotychczas termin ten wynosił siedem dni, co, jak mówi Mariusz Gumola, doradca podatkowy z Kancelarii Podatkowej Ożóg i Wspólnicy, było niekorzystne dla podatników.

Podwójne awizo

REKLAMA

Znowelizowany przepis prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (dalej p.p.s.a.) przewiduje, że zawiadomienie o pozostawieniu pisma będzie się umieszczać w oddawczej skrzynce pocztowej, a gdy nie jest to możliwe, na drzwiach mieszkania adresata lub w miejscu wskazanym jako adres do doręczeń, na drzwiach biura lub innego pomieszczenia, w którym adresat wykonuje swoje czynności zawodowe, informując o możliwości odbioru pisma w terminie siedmiu dni od dnia pozostawienia zawiadomienia.

Mariusz Gumola tłumaczy, że w przypadku niepodjęcia pisma w terminie tych siedmiu dni pracownik poczty będzie pozostawiał adresatowi powtórne zawiadomienie o możliwości odbioru pisma w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia pierwszego zawiadomienia. Doręczenie zastępcze będzie się uważać za dokonane z upływem ostatniego dnia wskazanego 14-dniowego okresu.

Lepsza ochrona

Omawiana zmiana przyczyni się do zwiększenia ochrony praw stron tego postępowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Ze względów praktycznych zmiana ta będzie dotyczyć głównie podmiotów prywatnych (skarżących działania organów administracji), a zwłaszcza osób fizycznych - mówi doradca podatkowy z Ożóg i Wspólnicy.

Strony i ich przedstawiciele mają obowiązek zawiadomić sąd o każdej zmianie swojego miejsca zamieszkania, adresu do doręczeń lub siedziby.

- W przypadku osób fizycznych w praktyce zdarza się jednak, że adresat pisma nie zmienia swojego miejsca zamieszkania, a jedynie przejściowo przebywa poza tym miejscem (np. w przypadku wyjazdu na wakacje) - stwierdza Mariusz Gumola.

REKLAMA

W takich sytuacjach niepodjęcie pisma w siedmiodniowym terminie od dnia zawiadomienia (awizowania) mogło spowodować negatywne i nieodwracalne skutki procesowe. Doręczenie pisma często uruchamia bowiem bieg terminu do dokonania określonej czynności procesowej (np. terminu do wniesienia skargi kasacyjnej do NSA, liczonego od dnia doręczenia odpisu wyroku WSA). Tymczasem w przypadku doręczenia zastępczego w trybie art. 73 p.p.s.a. adresat może w ogóle nie powziąć wiadomości, że doręczenie takie miało miejsce (poczta nie ma obowiązku informowania adresata o zwróceniu pisma sądowi z adnotacją o braku jego podjęcia w obowiązującym terminie).

- Dlatego też wydłużenie terminu przechowywania pisma przez pocztę (urząd gminy) do 14 dni zmniejszy ryzyko wystąpienia takich negatywnych skutków dla stron postępowania - konkluduje Mariusz Gumola.

Nowelizacja art. 73 p.p.s.a. to efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 28 lutego 2006 r. (sygn. akt P 13/05), w którym Trybunał uznał ten przepis za niezgodny z konstytucją, bowiem ustanawiał termin siedmiodniowy, a nie 14-dniowy.

Nowelizacja czeka na opublikowanie w Dzienniku Ustaw. Wejdzie w życie po 14 dniach od dnia ogłoszenia.

GDZIE POCZTA ZOSTAWI ZAWIADOMIENIE

Zawiadomienie o pozostawieniu pisma umieszczać się będzie w:

• oddawczej skrzynce pocztowej, a gdy nie jest to możliwe

• na drzwiach mieszkania adresata lub

• w miejscu wskazanym jako adres do doręczeń,

• na drzwiach biura lub innego pomieszczenia, w którym adresat wykonuje swoje czynności zawodowe

ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

Kosztowny obowiązek. Dofinansowanie pracownikowi okularów lub szkieł kontaktowych

Pracodawca powinien zapewnić okulary lub szkła kontaktowe pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Czy pracownik ma prawo do jednoczesnej refundacji zarówno okularów korygujących wzrok, jak i szkieł kontaktowych?

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

REKLAMA

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA