REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy dochodzi do przejęcia firmy

REKLAMA

Przejęcie przez nowego pracodawcę zakładu pracy lub jego określonej części powoduje istotne skutki prawne dla pracowników przejmowanej firmy. W praktyce jednak często powstaje problem z określeniem, kiedy faktycznie dochodzi do takiego przejęcia.
Zgodnie z art. 231 par. 1 kodeksu pracy, w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, staje się o­n z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Przy czym art. 231 k.p. nie definiuje pojęcia przejścia zakładu pracy na nowego pracodawcę ani też nie wylicza sytuacji, w których to następuje. Dlatego też, chcąc ustalić, jakie zdarzenia mieszczą się pod tym sformułowaniem, konieczne jest sięgnięcie do orzecznictwa sądowego, w tym zwłaszcza orzecznictwa Sądu Najwyższego.
Decyduje objęcie władztwa
W orzecznictwie sądowym, dotyczącym tego zagadnienia, powszechnie przyjmuje się, że dla określenia, czy ma miejsce przejście zakładu pracy lub jego części na nowego pracodawcę, decydujące znaczenie ma ustalenie, czy następuje tu przejęcie pewnego substratu majątkowego dotychczasowego zakładu przez nowego pracodawcę. W szczególności w wyroku z 29 sierpnia 1995 r. (I PRN 38/95; OSNAP 1996/6/83) SN stwierdził, że przejście zakładu pracy ma miejsce wówczas, gdy doszło do faktycznego przejęcia majątku i zadań zakładu pracy, także wówczas gdy dotychczasowy i przejmujący pracodawca nie działali zgodnie dla osiągnięcia tego celu. Nie ma tu więc znaczenia wola stron stosunku pracy ani ich wiedza, że następuje przejęcie zakładu pracy lub jego części. Decydujące są bowiem okoliczności faktyczne. Innymi słowy, jeżeli placówka, w której pracownik jest zatrudniony, przechodzi pod władanie innego podmiotu, to staje się o­n jego pracodawcą. Przy czym dla zakresu zastosowania art. 231 par. 1 k.p. obojętny jest przedmiot działalności prowadzonej przez nowego pracodawcę w oparciu o majątek przejęty w całości lub w części od poprzedniego pracodawcy. Tak więc nie musi to być działalność tego samego rodzaju co działalność poprzednika.
Dzierżawa to też przejęcie
Warto również zwrócić uwagę na wyrok SN z 21 lipca 1994 r. (I PRN 48/94 OSNAPIUS 7/1994/112), w myśl którego do przejęcia zakładu pracy dochodzi także w przypadku wydzierżawienia danej części zakładu pracy. W sytuacji faktycznej, na tle której został wydany ten wyrok, chodziło o wydzierżawienie restauracji. Oznacza to, że przejście zakładu lub jego części nie musi się wcale wiązać ze zmianą osoby właściciela tego zakładu, a chodzi tu raczej o zmianę osoby mającej faktyczne władztwo (zarząd) nad przejętym zakładem lub jego częścią. Potwierdza to także orzeczenie SN z 7 czerwca 1994 r. (I PZP 20/94; SNAPIUS 4/1994/141), w którym stwierdzono, że w razie rozwiązania umowy dzierżawy dochodzi do ponownego przejścia zakładu pracy na rzecz podmiotu dotychczas go wydzierżawiającego. Przy czym w razie wątpliwości uznać należy, że datą przejścia zakładu pracy na nowego pracodawcę jest chwila faktycznego przekazania obiektu, a nie dzień określony w tytule prawnym (umowie), stanowiącym podstawę przejścia. Warto też podkreślić, że w dotychczasowym orzecznictwie sądowym nie budzi wątpliwości, że wygaśnięcie (rozwiązanie) umowy dzierżawy tylko wówczas powoduje przejście zakładu pracy na wydzierżawiającego, gdy łączy się ze zwrotem przedmiotu dzierżawy (wyrok SN z 14 października 1997 r., I PKN 299/97; OSNAPiUS nr 18/1998/536).
PRZYKŁAD
Jolanta S. wynajęła od Przedsiębiorstwa X należący do niego punkt gastronomiczny, wraz z zatrudnionymi tam trzema pracownikami. Oznacza to, że od chwili objęcia wynajętego punktu w posiadanie przez Jolantę S. pracownicy ci stali się jej pracownikami w wyniku przejścia zakładu pracy na nowego pracodawcę. Po upływie roku doszło jednak do rozwiązania umowy najmu i punkt ten wrócił pod zarząd Przedsiębiorstwa X, co spowodowało, że pracownicy ci stali się, od chwili ponownego przekazania tego punktu, pracownikami Przedsiębiorstwa X.

Likwidacja podlega ocenie
Sama prawna likwidacja pracodawcy, która prowadzi do wykorzystania jego zorganizowanego mienia (zakładu pracy w rozumieniu przedmiotowym) w celu kontynuowania dotychczasowej działalności w ramach nowej struktury organizacyjnej, w istocie nie jest likwidacją zakładu pracy, lecz stanowi przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, którego skutki w sferze stosunków pracy określa art. 231 par. 1 k.p. Podnosił to także NSA w wyroku z 3 września 1998 r. (II SA 1438/97, Pr. Pracy 1999/2/39). Przy czym skutek w postaci przejścia zakładu pracy na nowego pracodawcę jest niezależny od tego, czy dotychczasowy pracodawca spełni ciążący na nim obowiązek zawiadomienia jego pracowników o planowym przejściu zakładu pracy. Tak też wypowiadał się SN w wyroku z 8 stycznia 2002 r. (I PKN 779/00, OSNP, wkł. 2002/18/10).
Zatem przez pojęcie „przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę” należy rozumieć wszystkie zmiany po stronie pracodawcy możliwe do przeprowadzenia w świetle przepisów prawa cywilnego, w wyniku których dany zakład pracy obejmuje nowy pracodawca. Będzie to np. sprzedaż przedsiębiorstwa, wniesienie w formie aportu części przedsiębiorstwa do spółki z o.o. lub spółki akcyjnej czy oddanie go w leasing lub dzierżawę. Natomiast uwarunkowania typu majątkowego nie odgrywają dominującej roli tam, gdzie dochodzi do przejęcia „w części” zakładu pracy realizującego cele społeczne, polityczne czy publiczne.

Ryszard Sadlik


REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

Do 31 maja 2024 r. rolnik musi poinformować KRUS o podatku dochodowym z działalności gospodarczej za 2023 r.

31 maja 2024 roku upływa termin złożenia zaświadczenia lub oświadczenia do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) w sprawie wysokości należnego podatku dochodowego za 2023 rok. Wysokość rocznej kwoty granicznej za rok ubiegły wynosi 4.088 zł.

MRiT: Usługa Firma już w aplikacji mObywatel 2.0. W czym może pomóc przedsiębiorcy?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało w komunikacie z 23 maja 2024 r., że do aplikacji mObywatel wprowadzono nową usługę, która znacząco ułatwi życie przedsiębiorcom. Usługa Firma pozwala na wygodne gromadzenie i zarządzanie danymi dotyczącymi działalności gospodarczej oraz informacji o zarejestrowanej firmie, co może dać przedsiębiorcy oszczędność czasu i lepszą organizację pracy.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Nauczyciele i wykładowcy jako podatnicy VAT. Kiedy są zwolnieni z podatku? Interpretacja ogólna Ministra Finansów z 20 maja 2024 r.

W dniu 20 maja 2024 r. Minister Finansów wydał interpretację ogólną dotyczącą opodatkowania podatkiem od towarów i usług (VAT) świadczeń polegających na przekazywaniu wiedzy w ramach procesu kształcenia, przez osoby fizyczne (wykładowców, nauczycieli) będące podatnikami VAT, na podstawie umów zawieranych z uczelniami. W tej interpretacji Minister odniósł się do możliwych zwolnień podatkowych z VAT tych osób i usług przez nich świadczonych.

Przechodzisz na emeryturę? Kiedy korzystnie?

Osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego i udowodnienie okresu ubezpieczenia to podstawowe warunki przejścia na emeryturę. Jednak wybór momentu, w którym złożysz wniosek o emeryturę, jest także ważny. Wysokość emerytury z ZUS zależy bowiem także od miesiąca, w którym zdecydujesz się przejść na emeryturę. Kiedy najbardziej opłaca się przejść na emeryturę?

Czy podatek VAT naliczony od zakupionego sprzętu medycznego podlega odliczeniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatek VAT naliczony od zakupionego sprzętu medycznego wykorzystywanego wyłącznie do czynności zwolnionych z tego podatku nie kwalifikuje się do odliczenia. 

Rekrutacja do szkół średnich 2024 – zasady, terminy, wnioski

Do kiedy trwa rekrutacja do szkół ponadpodstawowych? Kiedy jest rekrutacja uzupełniająca? Do ilu szkół można złożyć dokumenty?

REKLAMA

Producenci owoców i warzyw twardo o Zielonym Ładzie. Oberwą rolnicy, ale też inne grupy społeczne

Producenci owoców i warzyw mówią, że Zielony Ład to bardziej ideologia niż idea. Dotknie nie tylko rolników, ale też inne grupy społeczne. Nie sprzeciwiają się idei produkcji żywności wyróżniającej się wyższą jakością, zwracają jednak uwagę na szereg problemów, które przy okazji mogą poważnie uderzyć w ich działalność. Wśród nich znalazła się biurokracja.

Wynagrodzenie lekarzy: Wkrótce będzie podwyżka. Ile i dla kogo?

Zwiększy się wynagrodzenie lekarzy odbywających specjalizację w ramach rezydentury. W ministerstwie zdrowia trwają prace nad nowym rozporządzeniem.

REKLAMA