REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy warto zostać chałupnikiem

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Osoba wykonująca pracę chałupniczą może samodzielnie decydować o swoim czasie pracy i organizacji miejsca pracy. Mimo że nie jest o­na pracownikiem w rozumieniu kodeksu pracy, ma prawo do urlopu wypoczynkowego i macierzyńskiego oraz wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy z powodu choroby.
Praca chałupnicza to potoczne określenie. Wiąże się o­no z wykonywaniem pracy w domu, w porach dogodnych dla zatrudnionego i z możliwością korzystania z pomocy członków rodziny. Ustawodawca określa ją natomiast mianem pracy nakładczej, a strony takiej umowy nazywa nakładcą i wykonawcą.
Szczegółowe zasady zatrudniania na podstawie umowy nakładczej zostały unormowane w przepisach rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 grudnia 1975 r. w sprawie uprawnień pracowniczych osób wykonujących pracę nakładczą.

Ważny rezultat

Praca nakładcza to forma zatrudnienia odrębna od stosunku pracy, uznawana dość często jako forma pośrednia pomiędzy umową o pracę a umową o dzieło. Zatrudniający nabywa bowiem pewne uprawnienia pracownicze, jednak nie podlega takiej ochronie, jak pracownik i otrzymuje wynagrodzenie wyłącznie za wykonaną faktycznie pracę. W przypadku pracy nakładczej, tak jak przy umowie o dzieło, ważny jest bowiem rezultat.
Porównanie obowiązków i warunków pracy chałupnika z pracownikiem wskazuje na istotne korzyści po stronie tego pierwszego. Brak bowiem powinności do wykonywania codziennej pracy pod nadzorem i w ściśle określonych godzinach oraz samodzielne organizowanie sobie czasu i warsztatu pracy stanowi niewątpliwe udogodnienia i daje poczucie większego komfortu.
Pomimo istotnych różnic pomiędzy umową o pracę a umową nakładczą rozporządzenie z dnia 31 grudnia 1975 r. w wielu kwestiach odsyła do przepisów kodeksu pracy. Do umów o pracę nakładczą stosuje się bowiem niektóre normy dotyczące świadectwa pracy, ochrony zdrowia, wynagrodzenia za pracę, jak również urlopu oraz przepisów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.
Warunki wykonywania pracy chałupniczej, obowiązki i zakres odpowiedzialności nakładcy i wykonawcy określać powinna umowa o pracę nakładczą. Umowa ta może być zawierana nawet na kilka lat. Strony mają do wyboru kilka rodzajów umów. Mogą bowiem zawrzeć:
• umowę na okres próbny nieprzekraczający 3 miesięcy,
• na czas określony,
• na czas wykonania określonej pracy lub
• na czas nieokreślony.
Zgodnie z cytowanym rozporządzeniem umowa powinna być zawarta na piśmie, z określeniem jej rodzaju i podstawowych warunków, a w szczególności rodzaju pracy i terminu jej rozpoczęcia oraz zasad wynagradzania. W umowie strony powinny określić także minimalną miesięczną ilość pracy, której wykonanie należy do obowiązków wykonawcy, a także datę jej zawarcia, dane stron oraz określenie, że jest to umowa o pracę nakładczą.
Strony mogą również określić w umowie maksymalne ilości pracy zlecanej miesięczne wykonawcy oraz ewentualne wynagrodzenie za użytkowanie w pracy nakładczej maszyn, urządzeń i narzędzi stanowiących własność wykonawcy – w wysokości odpowiadającej wartości ich odtworzenia (chyba że stanowi o tym regulamin pracy nakładczej).

Przedmiot umowy

Praca chałupnicza często kojarzy się z wykonywaniem prostych, niewymagających doświadczenia i wykształcenia czynności. Wbrew pozorom nie musi o­na jednak polegać tylko na wykonywaniu czynności typu składanie długopisów, klejenie kopert czy wytwarzanie ozdób choinkowych.
Generalnie umowa o pracę nakładczą może dotyczyć wykonania każdego innego dzieła, np. tworzenia komputerowej bazy danych, różnego rodzaju projektów, wzorów dokumentów, analiz ekonomicznych lub rynkowych, tłumaczeń językowych czy wykonywania bardziej skomplikowanych rzeczy lub urządzeń.
W zasadzie można by przyjąć, że większość prac wykonywanych na podstawie umów o dzieło może być jednocześnie przedmiotem umowy nakładczej. Dokładne określenie rodzaju pracy winno natomiast nastąpić w umowie. Powinno być o­no na tyle precyzyjne, by nie pozostawiało wątpliwości co do zakresu i rodzaju umówionej pracy, szczególnie gdy dotyczy o­na czynności bardziej skomplikowanych.

Niektóre uprawnienia pracownicze chałupników

Osoba wykonująca pracę nakładczą ma m.in. prawo do:
• urlopu wypoczynkowego,
• urlopu macierzyńskiego,
• odprawy pieniężnej w przypadku rozwiązania umowy w wyniku ogłoszenia upadłości nakładcy lub jego likwidacji albo w związku z zaniechaniem lub ograniczeniem przez niego systemu pracy nakładczej,
• otrzymania świadectwa pracy,
• wynagrodzenia za okres niezdolności do pracy,
• bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.

Gwarancje płacowe

Zasadniczo wynagrodzenie za pracę nakładczą obejmuje zapłatę za wykonane dzieło, choć istnieją tu pewne wyjątki
(urlop, choroba itp.). Praca nakładcza wiąże się zatem z większym ryzykiem w zakresie uprawnień płacowych wykonawcy, niż w przypadku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę.
Przytoczone rozporządzenie zobowiązuje jednak nakładcę do stworzenia wykonawcy pewnych gwarancji zarobkowania. Przede wszystkim jest o­n zobowiązany zapewnić wykonawcy taką ilość pracy, za którą może o­n otrzymać miesięcznie co najmniej minimalne wynagrodzenie pracownicze, w przypadku gdy praca nakładcza stanowi dla niego wyłączne lub główne źródło utrzymania, albo 50 proc. tego wynagrodzenia, jeżeli chałupnictwo jest jego dodatkowym źródłem utrzymania.

Rozwiązanie umowy

Umowa nakładcza może być rozwiązana w każdym czasie na mocy porozumienia stron. Poza tym umowa na okres próbny może być rozwiązana za dwutygodniowym okresem wypowiedzenia, a umowę zawartą na czas nieokreślony można rozwiązać z miesięcznym wypowiedzeniem.
Nakładca może także rozwiązać umowę bez wypowiedzenia z przyczyn zawinionych lub niezawinionych przez wykonawcę. W tym pierwszym przypadku jest to możliwe w razie:
• ciężkiego naruszenia przez niego obowiązków wynikających z umowy,
• dokonania nadużyć, w zakresie korzystania ze świadczeń z ubezpieczenia społecznego lub innych świadczeń socjalnych,
• popełnienia przez niego przestępstwa, które uniemożliwia dalsze powierzanie mu pracy nakładczej, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem.
Ciężkie naruszenie przez wykonawcę obowiązków wynikających z umowy może polegać w szczególności na wadliwym wykonywaniu z jego winy powierzonej pracy, nieprzestrzeganiu przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, nierozliczaniu się w ustalonych terminach z pobranych surowców lub materiałów oraz niewykonywaniu bez uzasadnionych przyczyn przez okres 3 miesięcy minimalnej ilości pracy.
Umowa ze skutkiem natychmiastowym może być także rozwiązana w razie niewykonywania pracy przez wykonawcę z powodu: niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia ze względu na chorobę zakaźną przez okres dłuższy niż 3 miesiące, niezdolności do pracy wskutek choroby zawodowej lub spowodowanej wypadkiem przy pracy przez okres dłuższy niż 6 miesięcy lub niemożności wykonywania pracy z przyczyn innych niż wymienione.

Danuta Klucz

PODSTAWA PRAWNA
• Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 grudnia 1975 r. w sprawie uprawnień pracowniczych osób wykonujących pracę nakładczą (Dz.U. nr 3, poz. 19 z późn. zm.).
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Emerytura wyższa np. o 2800 zł. Setki emerytów poszło do sądów przeciwko ZUS. 30 ma już wyroki. Jeden prawomocny [Wyrok TK z 4 czerwca 2024 r.] (przeliczenie emerytur)

Emeryt wywalczył ponowne przeliczenie emerytury i podwyżkę o około 2800 zł miesięcznie. Tak znaczna podwyżka wynika z wyroku Sądu Okręgowego Warszawa – Praga w Warszawie VII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 14 marca 2025 r. sygn. akt VII U 1462/24. Wyrok w wykonaniu wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. Spór dotyczył ponownego przeliczenia emerytury niesłusznie pomniejszonej o korzyści z emerytury wcześniejszej.

Niepełnosprawni w pułapce systemu. Ekspert: To nie pomoc, to segregacja

Świadczenia dla niepełnosprawnych to gąszcz wykluczających się przepisów, który bardziej dzieli niż wspiera – uważa Piotr Figiel z fundacji Nowe Spojrzenie. W rozmowie z Infor.pl ekspert wskazuje, że obecne rozwiązania nie tylko nie odpowiadają na rzeczywiste potrzeby, ale też faworyzują wybrane grupy, pozostawiając resztę bez wsparcia. Tak się tworzy dyskryminacja.

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego 2025 r. Jakie lektury warto powtórzyć?

Już 13 maja 2025 r. uczniowie klas ósmych w całej Polsce przystąpią do jednego z najważniejszych sprawdzianów w ich dotychczasowej edukacji – egzaminu ósmoklasisty. Jakie lektury warto powtórzyć przed egzaminem?

Ekspertka BCC: Zakaz zawarcia umowy za mniejsze wynagrodzenie niż przewidziane w ogłoszeniu i zagrożenie karami jest niewłaściwym podejściem ustawodawcy

Przyjęta przez Sejm nowelizacja Kodeksu pracy, którą nakłada na pracodawców obowiązek przedstawienia w ogłoszeniach o pracę wysokości proponowanego wynagrodzenia. W ocenie ekspertek BCC, brak konsultacji społecznych tak ważnego projektu to poważny błąd.

REKLAMA

No szok! Niektórym wdowiej renty nie wypłacą. Tak ich załatwił ten jeden przepis

Jak wyżyć tylko z jednej, zazwyczaj nędznej emerytury po śmierci męża czy żony? Kołem ratunkowym dla tego wiązania końca z końcem ma być renta wdowia. Składanie wniosków ruszyło z początkiem stycznia, ale okazuje się, że nie wszystkim nowe świadczenie przysługuje. Ci, którzy zostali przez współmałżonka porzuceni, ale formalnie się nie rozwiedli, pieniędzy nie dostaną.

Nowy sondaż prezydencki: Scenariusze drugiej tury – kto ma największe szanse? [SONDA]

Najnowszy sondaż Instytutu Pollster ujawnia aktualne preferencje Polaków tuż przed wyborami prezydenckimi. Kto zostanie nowym prezydentem RP? Co wydarzy się w drugiej turze?

Uzdrowiskowa Karta Korzyści: co daje i dla kogo?

Wciąż niewiele osób wie, że można uzyskać spore zniżki i profity posiadając specjalną kartę. To właśnie: Uzdrowiskowa Karta Korzyści(UKK) daje różne przywileje i rabaty. Jak można dostać Uzdrowiskową Kartę Korzyści, komu przysługuje i co daje? Podpowiadamy.

Koniec ze spowiadaniem dzieci poniżej 18 roku życia, bo „żadna obca osoba dorosła nie ma prawa przesłuchiwać dziecka sam na sam, bez nadzoru opiekunów i psychologów”? Sprawą zajęła się komisja sejmowa

Trwa sezon Pierwszych Komunii Świętych w Kościele katolickim, a wraz z nim – wiele dzieci przystępuje do spowiedzi. W październiku 2024 r., do Sejmu została wniesiona petycja obywatelska, w której jej autorzy wnieśli o podjęcie przez Komisję inicjatywy ustawodawczej, której skutkiem byłoby wprowadzenie zakazu „spowiadania dzieci poniżej 18 roku życia w Kościele katolickim i innych kościołach, jeśli ją stosują”, ponieważ w ich ocenie – „żadna obca osoba dorosła nie ma prawa przesłuchiwać dziecka sam na sam, bez nadzoru opiekunów i psychologów”. Nie chodzi jednak wyłącznie o praktyki kościoła Katolickiego, ale wszystkich związków wyznaniowych, które stosują spowiedź indywidualną. Petycja ta, była przedmiotem obrad Komisji do Spraw Petycji w dniu 3 kwietnia br.

REKLAMA

Od sprzedaży nieruchomości trzeba będzie zapłacić wyższy podatek. Wyrok NSA wywraca rynek nieruchomości i staje się nowym narzędziem do kontroli podatkowych w rękach fiskusa

Zakup mieszkań, remont przy niskim nakładzie finansowym, a następnie sprzedaż z zyskiem stanowi prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu lokalami mieszkalnymi – orzekł NSA w wyroku o sygn. II FSK 823/22. O zarobkowym charakterze takich działań świadczy również fakt braku osobistego użytkowania nieruchomości. To niekorzystne rozstrzygnięcie dla tzw. flipperów, którzy od teraz będą zobowiązani do odprowadzania wyższych podatków, oraz będą musieli zarejestrować swoją działalność.

Gwałtowny wzrost cen gazu – nawet o 445,38 [zł/MWh] oraz ogrzewania o 5 211 zł. Nowe przepisy wkrótce wchodzą w życie

Wprowadzenie systemu ETS-2 oraz ograniczenia związane z użytkowaniem kotłów gazowych to elementy szerszej transformacji energetycznej Unii Europejskiej. Choć celem jest neutralność klimatyczna i uzależnienie od paliw kopalnych, skutki finansowe dla gospodarstw domowych – szczególnie w Polsce (i w zakresie cen za ogrzewanie) mogą być odczuwalne już w najbliższych latach.

REKLAMA