REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak skrócić okres wypowiedzenia

REKLAMA

Pracodawca, chcąc jak najszybciej pozbyć się zwalnianego pracownika, skraca okres wypowiedzenia. Często zapomina jednak o tym, że skracanie tego okresu obwarowane jest wieloma ograniczeniami, a nierzadko wymaga również zgody samego pracownika.
Okres wypowiedzenia ma zapewnić pracownikowi łatwiejsze przystosowanie się do nowej sytuacji, a mianowicie oswojenie z faktem utraty pracy i koniecznością poszukiwania nowego zatrudnienia. O ile czasu na adaptację do nowych okoliczności potrzebuje pracownik, o tyle często pracodawcy zależy na przyspieszeniu daty rozwiązania stosunku pracy. Taką możliwość zapewnia mu kodeks pracy, oferując instytucję, zwaną skróceniem okresu wypowiedzenia.
Zgodnie z art. 36 k.p. skrócenie tego okresu może znaleźć zastosowanie wyłącznie do umów o pracę na czas nieokreślony. W przypadku tych umów okres wypowiedzenia uzależniony jest od okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy i wynosi odpowiednio: 2 tygodnie (jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy), 1 miesiąc (jeśli pracownik pracował u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy) bądź 3 miesiące (w sytuacji gdy pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata). Oznacza to, że pracodawca nie ma możliwości, by tym sposobem przyspieszyć datę rozwiązania umowy zawartej na okres próbny czy na czas określony. Skrócenie okresu wypowiedzenia może nastąpić w drodze jednostronnej decyzji pracodawcy bądź w wyniku zawartego z pracownikiem porozumienia.
WAŻNE

Skrócenie okresu wypowiedzenia może dotyczyć wyłącznie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony.
WAŻNE

Pracodawca może samodzielnie skrócić okres wypowiedzenia najwyżej do 1 miesiąca.

W drodze porozumienia

Strony mogą po dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę przez jedną z nich ustalić wcześniejszy termin jej rozwiązania. Wynika z tego, że strony, już po dokonanym wypowiedzeniu, mogą zawrzeć porozumienie, mocą którego okres wypowiedzenia zakończy się szybciej, niż przewidywałyby to przepisy. W drodze takiego porozumienia okres wypowiedzenia może być przez strony dowolnie skracany (przykład 1).
Jeżeli pracodawca skrócił okres wypowiedzenia bez zgody pracownika, to i tak, zgodnie z art. 49 k.p., umowa o pracę rozwiąże się dopiero z upływem okresu wypowiedzenia przewidzianego przez prawo pracy, a więc w powyższym przypadku po 3 miesiącach. Pracownik ma prawo żądać od pracodawcy wynagrodzenia za samowolnie skrócony przez niego okres wypowiedzenia.

Tryb się nie zmienia

Trzeba podkreślić, że zawarcie porozumienia co do skrócenia okresu wypowiedzenia nie zmienia trybu rozwiązania umowy o pracę. Oznacza to, że umowa o pracę zostanie rozwiązana i tak za wypowiedzeniem, tyle że po upływie jego skróconego okresu. W wypadku wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę, ustalenie przez strony wcześniejszego terminu rozwiązania umowy o pracę nie pozbawia pracownika roszczeń wynikających z art. 45 kodeksu pracy (uchwała SN z 24 grudnia 1994 r., I PZP 57/93, OSNC 1994/7-8/144). Innymi słowy, jeżeli umowę o pracę rozwiązuje za wypowiedzeniem sam pracodawca, i to o­n zwraca się później do pracownika z propozycją zawarcia porozumienia co do skrócenia okresu wypowiedzenia, to pracownik nadal zachowuje prawo do tego, by przed sądem pracy kwestionować dokonane przez pracodawcę wypowiedzenie. W takim bowiem przypadku nie dochodzi do rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron (przykład 2).
Pracownikowi nadal przysługuje prawo do kwestionowania dokonanego przez pracodawcę wypowiedzenia na drodze sądowej. Może więc o­na, według swojego wyboru, złożyć w sądzie pracy pozew o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne (jeśli umowa ciągle trwa), albo pozew o przywrócenie do pracy bądź o odszkodowanie (jeśli umowa uległa już rozwiązaniu).

Na skutek decyzji pracodawcy

W pewnych przypadkach sam pracodawca ma prawo skrócić okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony. Możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia mocą decyzji pracodawcy uzależniona jest od spełnienia następujących warunków.
Po pierwsze, pracodawca może skorzystać z możliwości jednostronnego skrócenia okresu wypowiedzenia tylko wówczas, gdy wypowiada o­n pracownikowi umowę o pracę z powodu ogłoszenia jego upadłości lub likwidacji albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników, a więc tych, o których mowa w ustawie z dnia 13 marca 2003 r. (przykład 3).
Po drugie, dotyczy to wyłącznie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, z zastrzeżeniem, że okres wypowiedzenia może zostać przez niego skrócony co najwyżej do 1 miesiąca. Oznacza to, że możliwość przyspieszenia daty rozwiązania umowy o pracę dotyczy tylko tych umów na czas nieokreślony, których okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące. Tym samym, pracodawca może mocą własnej decyzji skrócić okres wypowiedzenia tylko temu pracownikowi, który jest u niego zatrudniony co najmniej 3 lata.
Jeśli zachodzą wyżej opisane warunki, pracodawca jest uprawniony do tego, by jednostronnie, bez uprzedniego porozumienia z pracownikiem, skrócić okres wypowiedzenia. Oświadczenie woli pracodawcy o skróceniu okresu wypowiedzenia może być złożone tylko łącznie z wręczeniem pracownikowi pisma wypowiadającego umowę o pracę, a nie w okresie późniejszym (wyrok SN z 19 grudnia 1990 r., I PR 391/90, OSNC z 1992 r. nr 11, poz. 206). Pracownik już w momencie wypowiedzenia umowy o pracę powinien być wyraźnie poinformowany o tym, że pracodawca skraca okres dokonanego wypowiedzenia.
W sytuacji gdy o szybszym rozstaniu z pracownikiem zadecydował sam pracodawca, umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu z upływem skróconego okresu wypowiedzenia. Wcześniejsze rozwiązanie stosunku pracy nie jest zwykle korzystne dla pracownika. W związku z tym kodeks przewiduje, iż pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia.

PRZYKŁAD 1

Pracownik był zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. 31 stycznia pracodawca wręczył mu wypowiedzenie. W związku z tym, że pracownik pracował w firmie od ponad pięciu lat, jego okres wypowiedzenia wynosił 3 miesiące. Tego samego dnia pracodawca poinformował pracownika o skróceniu okresu wypowiedzenia do 1 miesiąca, zapewniając go jednocześnie o wypłacie wynagrodzenia za pozostałe dwa miesiące.
Postępowanie pracodawcy było bezprawne, nie miały bowiem miejsca okoliczności, które upoważniałyby go do samowolnego, jednostronnego skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony.

PRZYKŁAD 2
Pracodawca wręczył pracownicy, która była zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, wypowiedzenie. Pismo pracodawcy nie zawierało przyczyny, dla której postanowił o­n ją zwolnić. Jednocześnie pracodawca zaproponował jej skrócenie okresu wypowiedzenia, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Pracownica przystała na takie rozwiązanie, jednak po paru dniach złożyła w sądzie pozew o odszkodowanie, powołując się na to, że pracodawca naruszył przepisy o wypowiadaniu umów o pracę.

PRZYKŁAD 3

Pracodawca, znajdujący się w stanie likwidacji, wręczył wypowiedzenie pracownikowi, który był w jego firmie zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. W związku z tym, że czytelnik pracował niecałe 5 miesięcy, okres wypowiedzenia jego umowy o pracę wynosił 2 tygodnie. Pracodawca poinformował jednocześnie pracownika o tym, że skraca mu okres wypowiedzenia do 1 tygodnia. W opisanej sytuacji postępowanie pracodawcy było bezprawne.
 
Podstawa prawna
• Art. 36, 361, 45 par. 1, art. 49 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

Dominika Cichocka

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jeśli posiadasz dużą rodzinę, należą Ci się zniżki. Jakie?

Jesteś rodzicem przynajmniej 3 dzieci? Możesz nie wiedzieć, że przysługują Ci zniżki. Dowiedz się, jak z nich skorzystać oraz jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.

REKLAMA

5000 zł na wakacje dla dzieci i młodzieży szkolnej. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000 zł na aktywizację dzieci i młodzieży szkolnej w czasie wakacji, czyli wakacyjna AktywAKCJA. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Trzaskowski wydał zarządzenie. Hołownia komentuje

Prezydent Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie dla Warszawy dotyczące wprowadzenia 16 standardów "równego traktowania”. Jest to szerokie zarządzenie, które dotyczy kwestii związanych z równouprawnieniem i zakazem dyskryminacji. Ocenił je marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Gość Infor.pl: Cezary Kaźmierczak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców) [17.05.2024] – Oglądaj na żywo!

Czy propozycja Trzeciej Drogi ws zakazu handlu to dobry kierunek? Dlaczego rośnie liczba przypadków łamania prawa przez przedsiębiorców? Czy płaca minimalna w Polsce jest na właściwym poziomie? Czy koszty pracy w Polsce są niskie? Czy Zielony Ład pomoże naszej gospodarce? Te pytania usłyszy gość Piotra Nowaka - Cezary Kaźmierczak - Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Bon energetyczny - kto się załapie na 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są naprawdę niskie

Wysokość bonu energetycznego będzie zależała m.in. od liczby osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już w 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo.

REKLAMA

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

REKLAMA