REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca na roli wlicza się do ogólnego stażu

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Okres pracy rolniczej wchodzi do ogólnego stażu pracownika, jeżeli przepisy prawa lub zakładowe postanowienia płacowe wliczają do niego okresy zatrudnienia w innych zakładach pracy.
Wiele uprawnień pracowniczych uzależnionych jest od ogólnego stażu, jakim legitymuje się pracownik. Choć wydawałoby się, że dla stażu istotne znaczenie ma zatrudnienie pracownicze, o jakim mowa w kodeksie pracy, to jednak w grę wchodzić mogą także inne okresy, które na mocy odrębnych ustaw lub przepisów zakładowych wliczane są do stażu pracownika.

Przykładem takiego okresu niezwiązanego z zatrudnieniem pracowniczym jest praca w indywidualnym gospodarstwie rolnym. Zasady zaliczania jej do stażu pracownika określa ustawa o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (dalej ustawa).

Zależy od przepisów

O tym, czy praca byłego rolnika może zostać zaliczona do stażu pracowniczego, decydują przepisy, stanowiące o zaliczaniu do stażu okresów pracy w innych zakładach pracy. Przepisami tymi mogą być zarówno ustawy i przepisy wykonawcze, jak również układy zbiorowe pracy oraz zakładowe regulaminy wynagradzania.

Gdy na ich mocy wliczeniu do stażu, od którego zależą uprawnienia pracownika wynikające ze stosunku pracy, podlegać będą okresy zatrudnienia w innych zakładach pracy, to wśród nich należy uwzględnić także pracę w gospodarstwie rolnym.

Ustawa nie znajdzie zastosowania, gdy w myśl danego przepisu prawa lub postanowienia zakładowego do stażu pracy wlicza się tylko okresy zatrudnienia u danego pracodawcy lub w określonej branży albo okresy pracy na określonych stanowiskach lub pracy wykonywanej w szczególnych warunkach.

Co podlega zaliczeniu

Ustawa nie zalicza do stażu pracowniczego każdej pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym, lecz tylko taką, która spełnia określone w niej warunki. Przede wszystkim, aby praca taka była wliczana do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownika wynikające ze stosunku pracy, musi o­na przypadać na okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie, prowadzonym przez współmałżonka.

Ponadto zaliczeniu do stażu pracowniczego podlegają przypadające przed dniem 1 stycznia 1983 r. okresy pracy po ukończeniu 16 roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem, a także przypadające po dniu 31 grudnia 1982 r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin.

W zakresie niektórych uprawnień pracowniczych, okres pracy rolniczej nie ma znaczenia. W szczególności dotyczy to uprawnień pracowniczych, które zostały powiązane jedynie z okresem zatrudnienia u danego pracodawcy (okres wypowiedzenia, odprawa: pośmiertna, pieniężna z tytułu zwolnień grupowych) lub stażem w danej branży.

Choć pojęcie pracy w gospodarstwie rolnym zostało zrównane z pracą wykonywaną w innych zakładach, to jednak istnieją pewne wyjątki. Nie wlicza się okresów pracy w gospodarstwie rolnym do okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego lub innego świadczenia przysługującego z upływem roku pracy lub okresu krótszego niż jeden rok (przykład).

PRZYKŁAD 1
Wymiar urlopu


Pracownik od ukończenia szkoły średniej przez osiem kolejnych lat prowadził własne gospodarstwo rolne. W tym roku wydzierżawił gospodarstwo i podjął pracę w firmie budowlanej. Pracownik, który uprzednio pracował tylko w gospodarstwie rolnym, prawo do urlopu nabywa na zasadach obowiązujących tych, którzy po raz pierwszy podejmują pracę. Natomiast wymiar urlopu zostanie ustalony z uwzględnieniem pracy rolniczej, gdyż przepisy kodeksu pracy nawiązują w tym zakresie do ogólnego stażu pracy, obejmującego także okresy poprzedniego zatrudnienia.

PRZYKŁAD 2
Objęcie gospodarstwa rodziców


Pracownik pracował w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców przez kilka lat po ukończeniu 16 roku życia, a następnie wyjechał na kilkanaście miesięcy za granicę. Po powrocie przejął gospodarstwo rodziców, które prowadził przez cztery następne lata. Przepisy prawa nie wymagają, aby objęcie i prowadzenie gospodarstwa rolnego następowało w okresie, gdy praca jest jeszcze wykonywana w gospodarstwie bądź też bezpośrednio czy też w pewnym okresie po zaprzestaniu jej wykonywania. Konieczne jest jedynie wykonywanie pracy w gospodarstwie rolnym, a następnie jego formalne objęcie w celu osobistego prowadzenia.

Zaświadczenie lub zeznania

Praca w gospodarstwie musi być przez pracownika udokumentowana w formie przewidzianej w ustawie. Stosowne zaświadczenia wydają urzędy gminy. Na wniosek zainteresowanego obowiązany jest o­n wydać zaświadczenie potwierdzające okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym. W przypadku gdy nie dysponuje dokumentami uzasadniającymi wydanie zaświadczenia, zawiadamia o tym zainteresowanego. W takiej sytuacji jest możliwość udowodnienia okresów pracy rolniczej zeznaniami co najmniej dwóch świadków mieszkujących na terenie, na którym jest położone gospodarstwo.

PRACA W GOSPODARSTWIE PRZED 1983 ROKIEM

Okres pracy w gospodarstwie rolnym przed 1 stycznia 1983 r. wlicza się do stażu pracownika, jeżeli:
pracownik pracował w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16 lat,
• gospodarstwo rolne było prowadzone przez rodziców lub teściów,
pracownik przejął gospodarstwo i rozpoczął jego prowadzenie osobiście lub ze współmałżonkiem.

Podstawa prawna
• Ustawa z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz.U. nr 54, poz. 310).

Danuta Klucz
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

Koniec z absurdem tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców – od teraz dodatkowy dzień wolny na każde kolejne dziecko?

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolne, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

UWAGA: maturę można zdawać w domu. Jest komunikat CKE

Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.

REKLAMA

Zmiany w wypłatach 800 plus. ZUS przesuwa w maju terminy przelewów. Kiedy pieniądze trafią do rodziców?

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w maju.

Czy 04.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Długi weekend, święto w czwartek 1 maja i w sobotę 3 maja to mocno ograniczone możliwości zakupowe. Zarówno w czwartek jak i w sobotę sklepy nieczynne. W sobotę 03.05.2025 r. można je zrobić tylko w małych sklepach osiedlowych, a z sieciowych głównie w Żabce. A jak będzie w niedzielę 04.05.2025 r. - można wybrać się do Lidla lub Biedronki albo wręcz do galerii handlowej na duże tygodniowe zakupy?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze?

Egzaminy maturalne 2025 rozpoczną się już niebawem. Główna sesja egzaminacyjna zaplanowana jest na okres od 5 do 22 maja 2025 r. Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze? Co w przypadku, gdy zapomni się dokumentów?

REKLAMA

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób [NOWE ŚWIADCZENIE]. Dodatkowo wyrównanie od stycznia 2025

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób. Co istotne osoby, który mają prawo do tego nowe dodatku dostaną również wyrównanie od 1 stycznia 2025 r. Wysokość dodatku wynosiła w styczniu i lutym 2025 r. 2520 zł, a od marca jest to 2610,72 zł. Na konta świadczeniobiorców wpłyną więc w maju spore pieniądze.

REKLAMA