REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pierwszy urlop pracownika

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy w życiu nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku.


Nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego po przepracowaniu każdego pełnego miesiąca dotyczy roku kalendarzowego, w którym pracownik podjął pierwszą pracę w życiu (art. 153 k.p.). A zatem przy naliczaniu urlopu „cząstkowego” (w wymiarze 1/12 za każdy miesiąc pracy) nie ma znaczenia, u którego z kolei pracodawcy pracownik jest zatrudniony, ale to, czy nadal jest to jego pierwszy rok pracy.

Wymiar urlopu

„Urlop cząstkowy” za każdy miesiąc pracy wynosi 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi po przepracowaniu roku (art. 153 k.p.). Pojęcie „urlop przysługujący po przepracowaniu roku” jest konstrukcją przyjętą do ustalenia wymiaru urlopu (20 lub 26 dni), stanowiącego podstawę do wyliczenia urlopu. Wyjątkowo może się zdarzyć, że pracownik, mimo że dopiero rozpoczyna zatrudnienie w stosunku pracy, będzie uprawniony do urlopu w wyższym wymiarze, który przysługuje po przepracowaniu co najmniej 10 lat. Jest tak dlatego, że staż urlopowy obejmuje poza okresem zatrudnienia, również okres nauki w szkołach stopnia ponadgimnazjalnego (art. 155 k.p.) i inne okresy zaliczane do stażu pracowniczego na podstawie odrębnych przepisów, np: okres prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego (art. 1 ustawy z 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy – DzU nr 54, poz. 310), pobierania zasiłku dla bezrobotnych i odbywania stażu absolwenckiego (art. 79 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy – DzU nr 99, poz. 1001 ze zm.). Należy podkreślić, że okresy te zalicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego, ale nie prawo do urlopu. Pracownik może zatem być uprawniony do urlopu w wyższym wymiarze już w pierwszym kalendarzowym roku pracy, ale i tak będzie nabywał prawo do urlopu cząstkowego po każdym miesiącu zatrudnienia.

Przykład
Pracownik legitymujący się 10-letnim stażem urlopowym (5 lat technikum i 5 lat prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego) został zatrudniony po raz pierwszy na umowę o pracę od 1 października 2006 r. na czas określony do 30 września 2007 r. Temu pracownikowi przysługuje prawo do urlopu w wymiarze 1/12 z 26 dni po przepracowaniu każdego miesiąca do końca 2006 r.

Przy obliczaniu urlopu cząstkowego w wymiarze 1/12 nie należy zaokrąglać niepełnych dni urlopu w górę. Nie ma do tego odpowiedniej podstawy prawnej (tak jak przy obliczaniu urlopu proporcjonalnego zgodnie z art. 1553 k.p., czy urlopu pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze zgodnie z art. 154 § 2 k.p.). Ponadto należy pamiętać, że urlopu udziela się w wymiarze godzinowym. Wobec tego za przepracowanie jednego miesiąca pracownikowi przysługuje odpowiednio 1 i 1/3 dnia (1/12 z 20 dni), tj. 13 godzin i 20 min. albo 2 i 1/6 dnia (1/12 z 26 dni), tj. 17 godzin i 20 min.

Miesiąc pracy

Miesiąc pracy u danego pracodawcy należy liczyć od pierwszego dnia zatrudnienia niezależnie od tego, czy pracownik rozpoczął pracę na początku czy w środku miesiąca. W art. 153 k.p. nie chodzi bowiem o miesiąc kalendarzowy, ale miesiąc przepracowany. Upływ okresu pełnego, nieprzerwanego miesiąca zatrudnienia następuje w dniu bezpośrednio poprzedzającym dzień, który nazwą lub datą odpowiada dniowi, w którym liczenie okresu rozpoczęto (por. wyrok SN z 19 grudnia 1996 r., I PKN 47/96, OSNAP 1997/17/310).

Przykład
Pracownik po raz pierwszy został zatrudniony 14 września 2006 r. Prawo do pierwszego urlopu cząstkowego nabędzie z upływem 13 października 2006 r.

Zgodnie z art. 154 k.p. do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo do urlopu, wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia. Wobec tego niepełny miesiąc pracy u poprzedniego pracodawcy, za który pracownik nie nabył prawa do urlopu, należy zaliczyć mu przy obliczaniu urlopu cząstkowego u kolejnego pracodawcy. Pracownik nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego po każdym miesiącu pracy, bez znaczenia, u którego z kolei pracodawcy upłynął pełen miesiąc i bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy. W takim przypadku za miesiąc należy przyjąć 30 dni (art. 114 k.c. w związku z art. 300 k.p.).

Przykład
Pracownik po raz pierwszy został zatrudniony na czas określony na rok od 1 marca 2006 r. Umowa o pracę została rozwiązana za porozumieniem stron 25 sierpnia 2006 r. Następna umowa została zawarta z kolejnym pracodawcą od 1 października 2006 r. U kolejnego pracodawcy pracownik uzyska prawo do pierwszego urlopu cząstkowego z upływem 5 października 2006 r., ponieważ do okresu zatrudnienia, od którego uzależnione jest prawo do urlopu cząstkowego, należy doliczyć 25 dni zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy. Prawo do kolejny urlopów cząstkowych pracownik nabędzie z upływem 4 listopada i 4 grudnia. Natomiast za okres od 5 do 31 grudnia pracownik nie nabędzie prawa do urlopu.
Miesiąc pracy, o którym mowa w art. 153 k.p., to okres faktycznego trwania stosunku pracy, a nie rzeczywistego wykonywania pracy. Wlicza się do niego np. okresy usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Prawo do kolejnego urlopu

Urlop cząstkowy nalicza się pracownikowi tylko w roku kalendarzowym, w którym pracownik podjął pracę po raz pierwszy w życiu. Niezależnie od tego, jak długo ten pracownik pozostawał w zatrudnieniu w pierwszym roku pracy, w następnych latach będzie nabywał prawo do kolejnego urlopu w pełnym albo w proporcjonalnym wymiarze. Wobec tego prawo do kolejnego urlopu przysługuje nawet w przypadku, gdy pracownik nie przepracuje jednego pełnego miesiąca w pierwszym roku pracy.

Przykłady
Pracownik został zatrudniony po raz pierwszy 2 grudnia 2006 r. na czas nieokreślony. A zatem w 2006 r. nie nabył prawa do urlopu, ponieważ nie przepracował pełnego miesiąca. Natomiast od 1 stycznia 2007 r. nabył prawo do urlopu w pełnym wymiarze (20 lub 26 dni). Pracownik pracował 3 miesiące na umowę o pracę w okresie od 1 marca do 31 maja 2005 r. Była to jego pierwsza praca w życiu. Kolejne zatrudnienie podjął od 1 września br. na umowę na czas określony do 31 sierpnia 2007 r. Od 1 września br. pracownik ten nabył prawo do urlopu w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia do końca br. Nie nalicza się mu bowiem już urlopów cząstkowych.
Nie ma obowiązku udzielania pracownikowi urlopu wypoczynkowego po każdym miesiącu zatrudnienia. Urlop ten może zostać skumulowany i udzielony pracownikowi w późniejszym terminie. Należy pamiętać, że w miarę możliwości przynajmniej jedna część wypoczynku pracownika powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych (art. 162 k.p.).

Marcin Pokojski

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

Co najmniej 2074 zł brutto za pracę w majówkę?

Związek Zawodowy „Związkowa Alternatywa” apeluje do rządu o wprowadzenie wyższego wynagrodzenia dla pracowników wykonujących swoje obowiązki w trakcie dni świątecznych w majówkę. W opublikowanym komunikacie związkowcy proponują, by za trzy dni pracy (1,3 i 4 maja) wypłacana była kwota nie niższa niż 2074 zł brutto.

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

REKLAMA

500 plus na badania dla każdego Polaka powyżej 20 roku życia. Nowe świadczenie dostępne już od 5 maja

Mowa o nowym programie „Moje zdrowie – bilans zdrowia osoby dorosłej”, który będzie realizowany od 5 maja 2025 r. przez wszystkie placówki podstawowej opieki zdrowotnej oraz laboratoria diagnostyczne wpisane do ewidencji Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych, w ramach którego, każda osoba powyżej 20 roku życia, będzie mogła bezpłatnie (na koszt NFZ) wykonać badania laboratoryjne o łącznej wartości od ok. 230 zł do niemal 500 zł – w zależności od wskazań lekarskich i wieku pacjenta.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

7 lat ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności i inne zmiany. Nowelizacja rozporządzenia dot. orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Skarbówka robi pogrom. Sprawdzają to teraz na potęgę i prześwietlają nas pięć lat wstecz. Kara to nawet 30 tysięcy złotych

Zaległości w podatkach prześwietlane są nawet pięć lat wstecz, a wlepiane kary sięgają nawet 20-30 tysięcy złotych. Urzędy skarbowe biorą po lupę właścicieli lokali i mieszkań oferowanych na popularnych portalach, takich jak Booking.com oraz Airbnb. Fiskus nie ma litości dla tych, którzy trudnią się krótkoterminowym najmem, ale zyskiem z państwem dzielić się nie chcą.

REKLAMA

Ukrywanie majątku przed komornikiem: czy grozi za to więzienie? Komornik wyjaśnia

Coraz więcej dłużników lokuje swoje pieniądze na aplikacjach takich jak Revolut czy Zen. Czy to bezpieczne rozwiązanie? Niekoniecznie. W Polsce celowe ukrywanie majątku przed egzekucją komorniczą może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych, w tym kary pozbawienia wolności.

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

REKLAMA