REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kogo ZUS może skierować na rehabilitację leczniczą?

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Osoby, których stan zdrowia uległ pogorszeniu, mogą ubiegać się o skierowanie na rehabilitację leczniczą w ramach tzw. prewencji rentowej, której koszty w całości pokrywa ZUS. Z drugiej strony wszyscy ubiegający się o rentę z tytułu niezdolności do pracy muszą liczyć się z tym, że zanim lekarz orzecznik stwierdzi niezdolność do pracy, oceni, czy ich stan zdrowia rokuje poprawę wskutek przeprowadzenia takiej rehabilitacji. Rehabilitacja lecznicza ma na celu przede wszystkim przywrócenie zdolności do pracy. Jej przeprowadzenie ma nieraz zapobiec nabyciu w przyszłości uprawnień do renty z tytułu niezdolności do pracy przez osoby, których stan zdrowia mógłby ulec tak znacznej poprawie, że po odbyciu rehabilitacji odzyskałyby zdolność do pracy.
Pracownik naszego zakładu od 15 lat jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę. W ostatnim czasie znacznie pogorszył się stan jego zdrowia – choruje na ciężką astmę oskrzelową. Chciałam mu poradzić, żeby skorzystał z rehabilitacji leczniczej przeprowadzanej przez ZUS. Nie wiem jednak, czy jego schorzenie uprawnia go do tego.
Choroba pracownika może być podstawą do skierowania na taką rehabilitację, ponieważ astma oskrzelowa jest schorzeniem układu oddechowego.
Zakres schorzeń, które uprawniają do skierowania na rehabilitację leczniczą jest ograniczony do tych, które są najczęstszą przyczyną niezdolności do pracy. Należą do nich: choroby narządu ruchu, układu krążenia, psychosomatyczne oraz układu oddechowego.
Skierowanie na taką rehabilitację może uzyskać jedynie osoba ubezpieczona w ZUS (ewentualnie rencista), która znajduje się w wieku aktywności zawodowej i jest czasowo niezdolna do pracy, ale równocześnie rokuje odzyskanie tej zdolności po odbyciu rehabilitacji.
Pracownik mojego zakładu od pewnego czasu choruje i jest na zwolnieniu lekarskim. Czy bez jego zgody mogę podjąć kroki w celu skierowania go przez ZUS na rehabilitację leczniczą? Jakie dokumenty trzeba złożyć w ZUS, aby takie skierowanie otrzymać?
Pracodawca może jedynie zasugerować pracownikowi możliwość skorzystania z rehabilitacji leczniczej. Nie może natomiast podjąć żadnych kroków w tym kierunku.
W pierwszej kolejności pracownik musi uzyskać od swojego lekarza prowadzącego leczenie wniosek o przeprowadzenie rehabilitacji.
Ważne
Wniosek o skierowanie na rehabilitację może być złożony na dowolnym formularzu.
Musi jednak zawierać dane pracownika (imię, nazwisko, wiek, numer PESEL, adres zamieszkania, telefon kontaktowy), rozpoznanie schorzenia w języku polskim, informację, od kiedy przebywa o­n na zwolnieniu lekarskim oraz opinię, czy przeprowadzenie rehabilitacji rokuje odzyskanie zdolności do pracy.
Wniosek rozpatruje lekarz orzecznik ZUS, wydając orzeczenie w tej sprawie. Jeśli orzeknie o potrzebie rehabilitacji leczniczej, ZUS skieruje pracownika do jednego z ośrodków rehabilitacyjnych, o czym zostanie o­n powiadomiony. Czas oczekiwania na rozpoczęcie rehabilitacji jest stosunkowo krótki – zwykle wynosi kilkanaście dni.
Mam zarejestrowaną działalność gospodarczą i opłacam z tego tytułu składki. Mój stan zdrowia pogorszył się na tyle, że od pewnego czasu nie mogę aktywnie uczestniczyć w jej prowadzeniu. Czy mogę starać się o skierowanie na rehabilitację leczniczą?
Może Pan ubiegać się o takie skierowanie, jeżeli z tytułu prowadzonej działalności pozarolniczej podlega Pan ubezpieczeniom społecznym i spełnia pozostałe warunki (wiek „produkcyjny” i rokowanie odzyskania zdolności do pracy w wyniku rehabilitacji).
Rehabilitacja lecznicza, organizowana przez ZUS w ramach prewencji rentowej, obejmuje wszystkich ubezpieczonych zagrożonych całkowitą lub częściową niezdolnością do pracy. Ubezpieczonym jest każda osoba fizyczna podlegająca chociaż jednemu z ubezpieczeń społecznych. Osoba prowadząca pozarolniczą działalność, będącą jedyną formą zarobkowania, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.
Jestem wspólnikiem spółki cywilnej. Zamierzam ubiegać się o skierowanie na rehabilitację leczniczą organizowaną przez ZUS. Nie chcę jednak, aby moja długa nieobecność zachwiała działalnością spółki. Jak długo trwa taka rehabilitacja oraz czy będę musiała pokryć jej koszty?
Okres, przez jaki może Pani zostać poddana rehabilitacji, zależy od stanu Pani zdrowia. Rehabilitacja lecznicza powinna trwać 24 dni. Okres ten może być przedłużony (gdy pacjent nie odzyskał w tym czasie zdolności do pracy, ale istnieją pozytywne rokowania, że ją odzyska w trakcie przedłużonego czasu trwania rehabilitacji) lub skrócony (gdy chory odzyska zdolność do pracy w trakcie trwania rehabilitacji). Przedłużenie lub skrócenie okresu rehabilitacji następuje na podstawie opinii ordynatora ośrodka rehabilitacyjnego, po wyrażeniu zgody przez ZUS.
Koszty rehabilitacji w całości pokrywa ZUS. Dotyczy to również kosztów zakwaterowania, wyżywienia oraz przejazdu z miejsca zamieszkania do ośrodka rehabilitacyjnego i z powrotem (najtańszym środkiem komunikacji publicznej z uwzględnieniem przysługującej ulgi na przejazd).
Nasz pracownik, który ma 43 lata, od jakiegoś czasu przebywał na zwolnieniu lekarskim. Złożył wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy, ale ZUS skierował go na rehabilitację. Czym zostało to spowodowane?
Lekarz orzecznik ZUS może orzec o potrzebie rehabilitacji leczniczej nie tylko wtedy, gdy z takim wnioskiem występuje lekarz prowadzący leczenie. Może to stwierdzić w trakcie orzekania w sprawie niezdolności do pracy do celów rentowych, a także w czasie:
• przeprowadzania kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby i wystawiania zaświadczeń lekarskich,
• badania w celu ustalenia prawa do przedłużenia okresu pobierania zasiłku chorobowego,
• badania w celu przyznania prawa do świadczenia rehabilitacyjnego.
W przypadku pracownika Państwa zakładu lekarz orzecznik ZUS uznał, że rehabilitacja może przywrócić mu zdolność do wykonywania pracy.
Złożyłem wniosek o skierowanie mnie na rehabilitację leczniczą, ale lekarz orzecznik uznał mnie za zdolnego do pracy i odmówił tej rehabilitacji. Czy od tego orzeczenia mogę odwołać się do sądu?
Sprawy związane ze skierowaniem na rehabilitację leczniczą w ramach działań prewencyjnych ZUS nie podlegają kontroli sądowej. Odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych przysługuje od decyzji wydanych przez ZUS, natomiast skierowanie lub odmowa skierowania na rehabilitację leczniczą nie następują w formie decyzji ZUS. Takie stanowisko zajął sąd apelacyjny w Warszawie w postanowieniu z 27 maja 2002 r.
Ważne
Od 1 stycznia 2005 r. funkcjonują 3-osobowe komisje lekarskie rozpatrujące sprzeciwy od orzeczeń lekarzy orzeczników.
Osoba, która nie zgadza z treścią wydanego orzeczenia, może wnieść taki sprzeciw w terminie 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia. Komisja lekarska wydaje wówczas nowe orzeczenie.
Sprzeciw do komisji lekarskiej przysługuje również od orzeczeń lekarzy orzeczników ZUS o potrzebie przeprowadzenia rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej, wydanych po 31 grudnia 2004 r.
Podstawa prawna:
•  art. 69, art. 83 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU nr 137, poz. 887 ze zm.),
•  § 1–9 rozporządzenia z 12 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu kierowania przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na rehabilitację leczniczą oraz udzielania zamówień na usługi rehabilitacyjne (DzU nr 131, poz. 1457).
Orzecznictwo uzupełniające:
• Kontroli sądowej nie podlegają sprawy związane ze skierowaniem na rehabilitację leczniczą w ramach działań prewencyjnych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. (Postanowienie sądu apelacyjnego z 27 maja 2002 r., III AUz 186/02, OSA 2002/11/40)
Marek Opolski


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
UWAGA: maturę można zdawać w domu. Jest komunikat CKE

Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.

Zmiany w wypłatach 800 plus. ZUS przesuwa w maju terminy przelewów. Kiedy pieniądze trafią do rodziców?

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w maju.

Czy 04.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Długi weekend, święto w czwartek 1 maja i w sobotę 3 maja to mocno ograniczone możliwości zakupowe. Zarówno w czwartek jak i w sobotę sklepy nieczynne. W sobotę 03.05.2025 r. można je zrobić tylko w małych sklepach osiedlowych, a z sieciowych głównie w Żabce. A jak będzie w niedzielę 04.05.2025 r. - można wybrać się do Lidla lub Biedronki albo wręcz do galerii handlowej na duże tygodniowe zakupy?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

REKLAMA

Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze?

Egzaminy maturalne 2025 rozpoczną się już niebawem. Główna sesja egzaminacyjna zaplanowana jest na okres od 5 do 22 maja 2025 r. Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze? Co w przypadku, gdy zapomni się dokumentów?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób [NOWE ŚWIADCZENIE]. Dodatkowo wyrównanie od stycznia 2025

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób. Co istotne osoby, który mają prawo do tego nowe dodatku dostaną również wyrównanie od 1 stycznia 2025 r. Wysokość dodatku wynosiła w styczniu i lutym 2025 r. 2520 zł, a od marca jest to 2610,72 zł. Na konta świadczeniobiorców wpłyną więc w maju spore pieniądze.

Co najmniej 2074 zł brutto za pracę w majówkę?

Związek Zawodowy „Związkowa Alternatywa” apeluje do rządu o wprowadzenie wyższego wynagrodzenia dla pracowników wykonujących swoje obowiązki w trakcie dni świątecznych w majówkę. W opublikowanym komunikacie związkowcy proponują, by za trzy dni pracy (1,3 i 4 maja) wypłacana była kwota nie niższa niż 2074 zł brutto.

REKLAMA

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

500 plus na badania dla każdego Polaka powyżej 20 roku życia. Nowe świadczenie dostępne już od 5 maja

Mowa o nowym programie „Moje zdrowie – bilans zdrowia osoby dorosłej”, który będzie realizowany od 5 maja 2025 r. przez wszystkie placówki podstawowej opieki zdrowotnej oraz laboratoria diagnostyczne wpisane do ewidencji Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych, w ramach którego, każda osoba powyżej 20 roku życia, będzie mogła bezpłatnie (na koszt NFZ) wykonać badania laboratoryjne o łącznej wartości od ok. 230 zł do niemal 500 zł – w zależności od wskazań lekarskich i wieku pacjenta.

REKLAMA