REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korzystanie z usług pośrednika ubezpieczeniowego po zmianach w przepisach

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Jakich nowych informacji możemy żądać od agenta i brokera ubezpieczeniowego? Na jakich zasadach pośrednictwo ubezpieczeniowe w Polsce może wykonywać agent i broker z innego państwa UE?
Karolina Mikołajczyk
Zasady wykonywania działalności przez agentów i brokerów ubezpieczeniowych oraz zasady prowadzenia rejestru pośredników ubezpieczeniowych regulują przepisy ustawy z 22 maja 2003 r. o pośrednictwie ubezpieczeniowym (Dz.U. Nr 124, poz. 1154 z późn.zm.), zwanej dalej „ustawą”. W Dz.U. Nr 48, poz. 447 została opublikowana ustawa z 18 lutego 2005 r. nowelizująca dotychczasowe przepisy ww. ustawy. Wprowadzone liczne zmiany są ważne nie tylko dla agentów czy brokerów ubezpieczeniowych, ale również dla osób korzystających z usług pośredników ubezpieczeniowych. Poniżej zostały omówione najważniejsze zmiany.

Czynności pośrednika ubezpieczeniowego
Pośrednik ubezpieczeniowy – jak wskazuje treść art. 4 ustawy – wykonuje czynności agencyjne, tj. czynności w imieniu lub na rzecz zakładu ubezpieczeń, polegające na pozyskiwaniu klientów, wykonywaniu czynności przygotowawczych zmierzających do zawierania umów ubezpieczenia, zawieraniu umów ubezpieczenia oraz uczestniczeniu w administrowaniu i wykonywaniu umów ubezpieczenia, także w sprawach o odszkodowanie, jak również na organizowaniu i nadzorowaniu czynności agencyjnych (działalność agencyjna). Może też wykonywać czynności brokerskie, tj. czynności w imieniu lub na rzecz podmiotu poszukującego ochrony ubezpieczeniowej, polegające na zawieraniu lub doprowadzaniu do zawarcia umów ubezpieczenia, wykonywaniu czynności przygotowawczych do zawarcia umów ubezpieczenia oraz uczestniczeniu w zarządzaniu i wykonywaniu umów ubezpieczenia, także w sprawach o odszkodowanie, jak również na organizowaniu i nadzorowaniu czynności brokerskich (działalność brokerska).
Nowelizacja ustawy wprowadziła m.in. w art. 4a i 4b obowiązek przekazywania poszukującemu ochrony ubezpieczeniowej albo klientowi informacji dotyczących pośrednika ubezpieczeniowego. Pośrednik ubezpieczeniowy powinien takie informacje przekazać pisemnie lub za pomocą innego trwałego nośnika informacji dostępnego dla poszukującego ochrony ubezpieczeniowej albo klienta w sposób jasny, dokładny i zrozumiały oraz w języku urzędowym państwa członkowskiego Unii Europejskiej, w którym umowa ubezpieczenia jest zawierana, lub w innym języku, na który wyrażą zgodę strony umowy. Na żądanie poszukującego ochrony ubezpieczeniowej albo klienta lub jeżeli okoliczności zawierania umowy ubezpieczenia nie pozwalają na przekazanie informacji pisemnie lub za pomocą innego trwałego nośnika informacji dostępnego dla poszukującego ochrony ubezpieczeniowej albo klienta – informacje dotyczące pośrednika ubezpieczeniowego mogą być dostarczane w innej formie, przy czym pośrednik informacje te dostarcza niezwłocznie po zawarciu umowy ubezpieczenia. Obowiązek dostarczenia poszukującemu ochrony ubezpieczeniowej albo klientowi przez pośrednika ubezpieczeniowego informacji dotyczących pośrednika ubezpieczeniowego nie ma zastosowania w przypadku umowy ubezpieczenia dotyczącej dużych ryzyk w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz.U. Nr 124, poz. 1151 z późn.zm.) oraz w przypadku pośrednictwa ubezpieczeniowego w zakresie reasekuracji.
Czego nie uznaje się za pośrednictwo ubezpieczeniowe?
Do 7 kwietnia br. przepisy art. 6 ustawy nie uznawały za pośrednictwo ani za wykonywanie czynności agencyjnych zawierania lub wykonywania umów ubezpieczenia przez członka zarządu zakładu ubezpieczeń, prokurenta zakładu ubezpieczeń albo przez osobę będącą pracownikiem zakładu ubezpieczeń, w imieniu i na rzecz tego zakładu. Od 8 kwietnia br. za pośrednictwo ubezpieczeniowe nie uznaje się również działalności polegającej na dostarczaniu osobom zainteresowanym ochroną ubezpieczeniową ogólnych informacji o możliwości zawierania umów ubezpieczenia oraz o warunkach i skutkach takich umów, w szczególności o zakresie ochrony ubezpieczeniowej, jeżeli informacje są dostarczane przez podmiot wykonujący działalność inną niż pośrednictwo ubezpieczeniowe, pozostają w związku z tą działalnością i nie mają na celu doprowadzenia do zawarcia lub wykonania umowy ubezpieczenia – art. 6 ust. 2 ustawy.
Agent i broker ubezpieczeniowy z innego państwa UE
Stosownie do nowego brzmienia art. 16 ustawy agent ubezpieczeniowy, mający siedzibę lub miejsce zamieszkania w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, może wykonywać działalność agencyjną na terytorium Polski, jeżeli jest wpisany do odpowiedniego rejestru pośredników ubezpieczeniowych w tym państwie. Może o­n rozpocząć wykonywanie działalności agencyjnej na terytorium Polski nie wcześniej niż po upływie 30 dni od dnia uzyskania przez organ nadzoru, czyli Komisję Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych, informacji od właściwego organu prowadzącego rejestr pośredników ubezpieczeniowych w państwie członkowskim Unii Europejskiej o zamiarze podjęcia przez agenta ubezpieczeniowego działalności na terytorium Polski. W przypadku powzięcia wiadomości o naruszeniu prawa w działalności agencyjnej wykonywanej na terytorium Polski przez takiego agenta organ nadzoru może poinformować o naruszeniu prawa właściwy organ prowadzący rejestr pośredników ubezpieczeniowych w państwie członkowskim Unii Europejskiej, w którym agent ubezpieczeniowy jest zarejestrowany. W sposób podobny kwestię wykonywania działalności brokerskiej w Polsce przez brokera ubezpieczeniowego, mającego siedzibę lub miejsce zamieszkania w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, reguluje zmieniony nowelizacją art. 31 ustawy.
Nowe obowiązki agenta i brokera ubezpieczeniowego
Znowelizowana ustawa w art. 13 rozszerzyła dotychczasowe obowiązki informacyjne agenta ubezpieczeniowego wobec klienta. Agent ubezpieczeniowy, zgodnie z obowiązującymi przepisami, powinien m.in. poinformować klienta o:
• firmie, pod którą wykonuje działalność agencyjną, oraz adresie siedziby,
• wpisie do rejestru pośredników ubezpieczeniowych i sposobie sprawdzenia wpisu do rejestru,
• posiadanych akcjach albo udziałach zakładu ubezpieczeń uprawniających co najmniej do 10 proc. głosów na walnym zgromadzeniu albo zgromadzeniu wspólników oraz w przypadku agenta ubezpieczeniowego będącego osobą prawną, o akcjach lub udziałach agenta ubezpieczeniowego posiadanych przez zakład ubezpieczeń, uprawniających co najmniej do 10 proc. głosów na walnym zgromadzeniu albo zgromadzeniu wspólników.
Natomiast broker ubezpieczeniowy – stosownie do nowej treści art. 26 ustawy – powinien m.in.:
• poinformować poszukującego ochrony ubezpieczeniowej o firmie, pod którą wykonuje działalność brokerską, adresie siedziby, rejestrze pośredników ubezpieczeniowych, do którego jest wpisany, i sposobie sprawdzenia wpisu do rejestru. W przypadku brokera ubezpieczeniowego wpisanego do rejestru prowadzonego przez organ nadzoru – okazywać zakładowi ubezpieczeń i poszukującemu ochrony ubezpieczeniowej, przy pierwszej czynności i na każde żądanie, zezwolenie na wykonywanie działalności brokerskiej,
• przed zawarciem umowy ubezpieczenia udzielić na piśmie porady na podstawie rzetelnej analizy ofert w liczbie wystarczającej do opracowania rekomendacji najwłaściwszej umowy ubezpieczenia oraz pisemnie wyjaśnić podstawy, na których opiera się rekomendacja,
• poinformować poszukującego ochrony ubezpieczeniowej, przy pierwszej czynności, o posiadanych akcjach albo udziałach zakładu ubezpieczeń uprawniających co najmniej do 10 proc. głosów na walnym zgromadzeniu albo zgromadzeniu wspólników. W przypadku brokera ubezpieczeniowego będącego osobą prawną – o akcjach albo udziałach brokera ubezpieczeniowego posiadanych przez zakład ubezpieczeń, uprawniających co najmniej do 10 proc. głosów na walnym zgromadzeniu albo zgromadzeniu wspólników.
Odpowiedzialność za wyrządzoną szkodę
Zakład ubezpieczeń, na rzecz którego agent ubezpieczeniowy działa, jak wskazuje treść art. 11 ust. 1 ustawy, odpowiada za szkodę wyrządzoną przez agenta ubezpieczeniowego w związku z wykonywaniem czynności agencyjnych. Nieco inaczej przedstawia się sytuacja odpowiedzialności multiagenta. Otóż w myśl nowego brzmienia art. 11 ust. 2 ustawy agent ubezpieczeniowy wykonujący czynności agencyjne na rzecz więcej niż jednego zakładu ubezpieczeń w zakresie tego samego działu ubezpieczeń, zgodnie z załącznikiem do ustawy o działalności ubezpieczeniowej, odpowiada za szkody powstałe z tytułu wykonywania tych czynności wyrządzone klientowi, ubezpieczającemu, ubezpieczonemu lub osobie uprawnionej z umowy ubezpieczenia. Jednocześnie, zgodnie z art. 11 ust. 3 ustawy, w zakresie odpowiedzialności za szkody powstałe z tytułu wykonywania czynności agencyjnych agent ubezpieczeniowy wykonujący czynności agencyjne na rzecz więcej niż jednego zakładu ubezpieczeń w zakresie tego samego działu ubezpieczeń podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej.
Należy zaznaczyć, że umowa ubezpieczenia OC, do zawarcia której zobowiązany jest multiagent, obejmuje szkody wyrządzone przez agenta ubezpieczeniowego w związku z działalnością wykonywaną na terytorium Polski oraz innych państw członkowskich Unii Europejskiej. Przepisu art. 11 ust. 2 i 3 ustawy nie stosuje się do agenta ubezpieczeniowego mającego siedzibę lub miejsce zamieszkania w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, wykonującym działalność agencyjną w Polsce, jeżeli agent ten posiada ustanowione w państwie członkowskim Unii Europejskiej ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej lub inną równoważną gwarancję w kwocie 1 000 000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia oraz 1 500 000 euro w odniesieniu do wszystkich zdarzeń za szkody powstałe z tytułu wykonywania czynności agencyjnych wyrządzone klientowi, ubezpieczającemu, ubezpieczonemu lub osobie uprawnionej z umowy ubezpieczenia.
Słownik terminologiczny
Rejestr pośredników ubezpieczeniowych – składa się z rejestru agentów ubezpieczeniowych i rejestru brokerów ubezpieczeniowych, który jest jawny i dostępny dla osób trzecich. Prowadzony jest przez organ nadzoru, czyli Komisję Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych w systemie informatycznym. Informacje z rejestru agentów ubezpieczeniowych udzielane są na wniosek i obejmować mogą m.in. informację: czy przedsiębiorca jest wpisany do rejestru agentów ubezpieczeniowych; czy osoba fizyczna jest wpisana do rejestru agentów jako osoba, przy pomocy której agent wykonuje czynności agencyjne; o zakładach ubezpieczeń, na rzecz których działa agent, oraz o zakresach pełnomocnictw; czy agent ubezpieczeniowy, który działa na rzecz więcej niż jednego zakładu ubezpieczeń w zakresie tego samego działu ubezpieczeń, zgodnie z załącznikiem do ustawy o działalności ubezpieczeniowej, zawarł umowę obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, o którym mowa w art. 11 ust. 3 ustawy o pośrednictwie ubezpieczeniowym, w tym także informację o numerze polisy, terminie obowiązywania tej umowy ubezpieczenia oraz nazwie zakładu ubezpieczeń, z którym zawarto tę umowę; czy agent ubezpieczeniowy wykonuje działalność na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Informacje z rejestru brokerów ubezpieczeniowych są udzielane na wniosek i obejmują m.in. informacje: czy przedsiębiorca jest wpisany do rejestru brokerów ubezpieczeniowych; czy osoba fizyczna jest wpisana do rejestru brokerów ubezpieczeniowych jako osoba, przy pomocy której broker ubezpieczeniowy wykonuje czynności brokerskie; czy broker ubezpieczeniowy wykonuje działalność na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej.
Natomiast broker ubezpieczeniowy – zgodnie z nową treścią art. 22 ustawy – z tytułu wykonywania działalności brokerskiej podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej obejmującemu szkody wyrządzone osobie poszukującej ochrony ubezpieczeniowej, ubezpieczającemu, ubezpieczonemu lub osobie uprawnionej z umowy ubezpieczenia, w tym także szkody wyrządzone przez osoby fizyczne, przez które broker ubezpieczeniowy wykonuje czynności brokerskie, oraz podmioty, o których mowa w art. 25 ustawy. I tutaj, podobnie jak u multiagenta, umowa ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej obejmuje szkody wyrządzone przez brokera ubezpieczeniowego w związku z działalnością wykonywaną na terytorium Polski oraz innych państw członkowskich Unii Europejskiej. Przepisu art. 22 ust. 1 ustawy nie stosuje się do brokera ubezpieczeniowego mającego siedzibę lub miejsce zamieszkania w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, wykonującym działalność brokerską w Polsce, jeżeli broker taki posiada ustanowione w państwie członkowskim Unii Europejskiej ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej lub inną równoważną gwarancję w kwocie 1 000 000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia oraz 1 500 000 euro w odniesieniu do wszystkich zdarzeń za szkody powstałe z tytułu wykonywania czynności brokerskich wyrządzone osobie poszukującej ochrony ubezpieczeniowej, ubezpieczającemu, ubezpieczonemu lub osobie uprawnionej z umowy ubezpieczenia.
Podstawa prawna:
ustawa z 22 maja 2003 r. o pośrednictwie ubezpieczeniowym (Dz.U. Nr 124, poz. 1154 z późn.zm.).
Masz wątpliwości, napisz: prawo.autorzy@infor.pl


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sejm podejmie decyzje we wrześniu: Emerytury stażowe i asystencja osobista na agendzie posiedzenia

We wrześniu 2025 roku Sejm rozpatrzy kluczowe projekty dotyczące emerytur stażowych oraz asystencji osobistej dla osób z niepełnosprawnościami zapowiedziała przewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, Katarzyna Ueberhan z Lewicy.

Mam 60 lat i 30 lat stażu pracy. Na jaką emeryturę z ZUS mogę liczyć? Oto kwota

Aby przejść na emeryturę w Polsce, trzeba spełnić dwa podstawowe warunki: osiągnąć odpowiedni wiek (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) oraz przepracować odpowiednią liczbę lat (20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn). Jaką emeryturę otrzyma więc 60-letnia osoba, której staż pracy wynosi 30 lat? Na jaką emeryturę z ZUS może liczyć? Oto szczegóły.

Sejm na żywo. Komisja śledcza ds. Pegasusa [25 lipca 2025 r.]

25 lipca 2025 r. odbędzie się kolejne posiedzenie sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa. W planach przesłuchanie Marka Utrackiego, byłego zastępcy szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

Można dostać 30 tysięcy złotych. Ale czas ucieka. Wnioski przyjmują tylko do końca sierpnia

Pieniądze z rządowego programu „Mój Prąd 6.0” znikały jak świeże bułki. Zainteresowanie było tak ogromne, że pierwotny budżet programu został zwiększony do rekordowej kwoty 1,85 mld zł. Największym powodzeniem cieszy się dofinansowanie do fotowoltaiki. Ale czas ucieka – z dotacji można skorzystać tylko do końca sierpnia.

REKLAMA

Rząd znalazł sposób na likwidację emerytur groszowych, kto skorzysta na zmianie zasad wypłaty świadczeń z ZUS

Coraz więcej osób, bo setki tysięcy a liczba nieustannie rośnie, otrzymuje z ZUS co miesiąc emeryturę w wysokości kilkuset złotych. Niekiedy jest to jeszcze mniej, bo nawet kilka złotych. Nie bez powodu emerytury te określane są mianem emerytur groszowych.

Ponad 6 milionów Polaków z prawem do dłuższego urlopu, wyższych dodatków do wynagrodzenia i nagród od 1 stycznia 2026 r. Sejm zdecydował

Podczas posiedzenia Sejmu w dniu 22 lipca 2025 r., odbyło się pierwsze czytanie przygotowanej przez MRPiPS nowelizacji kodeksu pracy i kilku innych ustaw, która zakłada, że do stażu pracy, od którego zależy szereg uprawnień pracowniczych (m.in. prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego, wyższej odprawy, stażowych dodatków do wynagrodzenia i nagród jubileuszowych), mają zostać zaliczone m.in. okresy zatrudnienia na podstawie umów cywilnoprawnych oraz wykonywania własnej działalności gospodarczej. Zmiany będą miały wpływ na uprawnienia pracownicze ponad 6 mln Polaków.

Orzeczenie o niepełnosprawności a ulga rehabilitacyjna – jakie zasady obowiązują?

Jeżeli masz ważne orzeczenie o niepełnosprawności lub utrzymujesz osobę niepełnosprawną, możesz skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej i odliczyć od podatku wydatki związane z codziennym funkcjonowaniem, od adaptacji mieszkania, aż po turnusy rehabilitacyjne, zabiegi leczniczo‑rehabilitacyjne czy opiekę pielęgniarską w domu. Zastanawiasz się, jak obliczyć ulgę rehabilitacyjną, ile wynosi limit na leki i artykuły higieniczne albo jakie dokumenty będą potrzebne do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej? Sprawdź, jak prawidłowo wypełnić PIT/O, by maksymalnie wykorzystać swoje prawo do odliczenia i obniżyć podatek!

Tablica alimentacyjna. Pytania i odpowiedzi MS

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące tablicy alimentacyjnej. Mają one pomóc w lepszym zrozumieniu zasad działania tablicy i jej praktycznego zastosowania. Jednocześnie resort podkreśla, iż tablica alimentacyjna nie ma mocy wiążącej.

REKLAMA

Czego nie wolno robić na plaży? Lista 9 przykładów!

Upalny czas letni sprzyja odpoczynkowi nad wodą. Niektóre zachowania na plaży mogą wydawać się z pozoru niewinne, ale w praktyce mogą skutkować odpowiedzialnością karną.

Drastyczne pogorszenie sytuacji prawnej i życiowej obywateli Ukrainy - co dalej z ustawą?

Nowelizacja ustawy pomocowej dla obywateli Ukrainy może drastycznie pogorszyć ich sytuację prawną i życiową - wskazuje RPO w swoich uwagach do projektu zmian przepisów. O co dokładnie chodzi? Przedstawiamy kluczowe problemy i ich potencjalne skutki.

REKLAMA