REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawa pacjenta w aptece

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Apteka nie jest zwykłą placówką handlową, dlatego nabywając w niej lek, możemy wymagać od farmaceuty informacji o działaniu medykamentu oraz zasadach i skutkach jego stosowania oraz o tańszych zamiennikach leków.


Podstawowym obowiązkiem farmaceuty jest udzielenie osobie kupującej lek informacji o sposobie jego stosowania, przechowywania oraz ewentualnych interakcjach z innymi medykamentami. Do jego obowiązków należy również sprawdzenie terminu ważności wydawanego leku oraz prawidłowości wystawienia recepty.

Gdy brak leku

Podczas realizacji recepty może zdarzyć się, że apteka nie dysponuje lekiem we wskazanej przez lekarza dawce. Nie oznacza to jednak, że recepty nie można wykupić. Farmaceuta może wydać produkt leczniczy w dawce mniejszej niż określona na recepcie. Nie może jednak wydawać dawki większej. Wszelkie zmiany związane z dawką leku muszą zostać odnotowane na recepcie. Farmaceuta musi na niej umieścić stosowaną adnotację, swój podpis i pieczątkę. Musi również poinformować o tych zmianach osobę, której produkt leczniczy jest wydawany.
Leki wydaje się w pełnych opakowaniach albo w ilości maksymalnie zbliżonej, nie mniejszej niż określona przez osobę wystawiającą receptę.

Odmowa farmaceuty

Farmaceuta może odmówić realizacji recepty tylko w ściśle określonych sytuacjach. Dzieje się tak, jeżeli:
• zachodzi uzasadnione podejrzenie co do autentyczności recepty lub zapotrzebowania,
• od dnia sporządzenia leku upłynęło co najmniej 6 dni – w przypadku leku recepturowego lub leku sporządzonego na podstawie etykiety aptecznej,
• osoba, która przedstawiła receptę do realizacji, nie ukończyła 13 roku życia,
• zachodzi uzasadnione podejrzenie co do wieku osoby, dla której została wystawiona recepta. Farmaceuta i technik farmaceutyczny mogą odmówić wydania produktu leczniczego, jeżeli jego wydanie może zagrażać życiu lub zdrowiu pacjenta.

Odstępstwo do zasady

Można sobie wyobrazić taką sytuację: osobie chorej przewlekle podczas wakacyjnego wypoczynku kończy się lek. Wystawienie nowej recepty jest utrudnione ze względu na brak lekarza specjalisty. Ustawodawca przewidział taką możliwość. Mimo że co do zasady farmaceuta nie może wydawać leku recepturowego bez recepty, może zrobić odstępstwo w przypadku pacjenta, który regularnie zażywa lek. Może o­n się zwrócić się do farmaceuty o wydanie leku. Jednak musi to potwierdzić szczególnymi okolicznościami.
Przepisy prawa farmaceutycznego mówią, że w przypadku nagłego zagrożenia zdrowia lub życia farmaceuta może wydać bez recepty lekarskiej produkt leczniczy, zastrzeżony do wydawania na receptę, w najmniejszym terapeutycznym opakowaniu – z wyłączeniem środków odurzających, substancji psychotropowych i prekursorów grupy I-R. Fakt wydania produktu leczniczego farmaceuta odnotowuje na sporządzanej recepcie farmaceutycznej. Taka recepta powinna zawierać nazwę wydanego produktu leczniczego, dawkę, przyczynę wydania produktu leczniczego, tożsamość i adres osoby, dla której produkt leczniczy został wydany, datę wydania, podpis i pieczątkę farmaceuty. Recepta farmaceutyczna zastępuje receptę za 100-proc. odpłatnością i podlega ewidencjonowaniu.

Tańszy odpowiednik leku

Poinformowanie o leku zastępczym, który jest tańszym odpowiednikiem tego znajdującego się na recepcie, należy do obowiązków farmaceuty. Pacjent, zgłaszając się do aptecznego okienka, zawsze taką informację powinien otrzymać. Niestety w praktyce wielu farmaceutów nie wywiązuje się z tego obowiązku. Dlatego też informacji o tańszych odpowiednikach możemy szukać samodzielnie. Na stronach internetowych Ministerstwa Zdrowia została uruchomiona wersja Informatora o Lekach Refundowanych (www.mz.gov.pl). Informator skierowany jest do pacjentów, lekarzy i aptekarzy, a jego celem jest ułatwienie dostępu do informacji o najtańszym odpowiedniku danego leku oraz o wysokości kosztów ponoszonych przez pacjenta przy zakupie określonego leku refundowanego.

Uwaga na terminy

Osoba, która chce zrealizować receptę, musi przestrzegać terminów, w przeciwnym razie może mieć problemy z nabyciem leku lub utracić prawo do refundacji. Termin realizacji recepty nie może przekroczyć 30 dni od daty jej wystawienia. Od tej zasady istnieją jednak wyjątki odnoszące się do recept na antybiotyki oraz wystawionych w ramach pomocy doraźnej (na pogotowiu). W tych przypadkach ważność wystawionej recepty upływa już po 7 dniach. Również szczególne terminy obowiązują w przypadku leków sprowadzanych z zagranicy indywidualnie dla pacjenta, wtedy termin realizacji takiej recepty wynosi 60 dni.

Gdy lekarz się pomyli

Należy pamiętać, że recepta jest dokumentem i nie może być uszkodzona, opisana nieczytelnie. Wykluczone są też jakiekolwiek poprawki w jej treści. Ponadto lekarza obowiązują wymagania co do danych, jakie powinny znaleźć się na recepcie. W przypadku jakichkolwiek braków lub odstępstw farmaceuta może odmówić realizacji recepty.
Szczegółowe zasady w tym zakresie określa rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie recept. Zgodnie z przepisami wszelkie poprawki na recepcie mogą być dokonywane wyłącznie przez osobę wystawiającą receptę. Poprawki dokonywane na recepcie wymagają dodatkowego odciśnięcia pieczątki i podpisu tej osoby, umieszczonych przy poprawionej informacji. Oznacza to, że nawet skreślenie lub poprawa kilku liter na druku może skutkować nieprzyjęciem recepty przez aptekę.

Zakup przez internet

Prawo farmaceutyczne wyraźnie zabrania jakiejkolwiek sprzedaży wysyłkowej leków. Według polskiego prawa lek może wydać tylko farmaceuta i technik farmaceutyczny, natomiast leki zakupione w internecie dostarcza kurier. Taki sposób dostarczania leków budzi protesty środowiska farmaceutycznego, którego zdaniem sprzedaż leków przez internet może być niekorzystna dla pacjentów, ponieważ nie towarzyszy jej profesjonalna porada specjalisty. Farmaceuci są zdania, że porada aptekarza jest istotna w każdym indywidualnym przypadku, dzięki czemu pacjent ma możliwość dobrania efektywnej kuracji oraz uniknięcia ewentualnych ubocznych skutków leku. Oprócz tego aptekarz może doradzić zakup tańszego zamiennika leku na receptę, co przy zakupie przez internet nie jest możliwe.
Ważne!
Produkty lecznicze i wyroby medyczne wydane z apteki nie podlegają zwrotowi, chyba że nabywca leku stwierdzi jakieś uszkodzenia fizyczne, np. w wewnętrznym opakowaniu, które nie były widoczne w aptece

OBOWIĄZKI FARMACEUTY
Farmaceuta zobowiązany jest do:
• sprawdzenia uprawnień osoby, dla której została wystawiona recepta, określonych w odrębnych przepisach (np. przy realizacji recept dla inwalidów wojennych)
• przeliczenia przepisanej na recepcie ilości produktu leczniczego lub wyrobu medycznego i sprawdzenia, czy ilość ta odpowiada ilości, którą osoba realizująca receptę może wydać zgodnie z odrębnymi przepisami
• sprawdzenia rodzaju odpłatności za wydawany produkt leczniczy lub wyrób medyczny (czy w aptece istnieje tańszy zamiennik leku wypisanego na recepcie)
• poinformowania osoby odbierającej produkt leczniczy lub wyrób medyczny o wysokości wnoszonej przez nią opłaty
• pobrania opłaty za wydawaną ilość produktu leczniczego lub wyrobu medycznego.

JAK DŁUGO JEST WAŻNA RECEPTA
• Termin realizacji zwykłej recepty nie może przekroczyć 30 dni od daty jej wystawienia.
• Termin realizacji recepty na antybiotyki oraz wystawionej w ramach pomocy doraźnej nie może przekroczyć 7 dni od daty jej wystawienia.
• Termin realizacji recepty na leki lub wyroby medyczne sprowadzane z zagranicy dla użytkowników indywidualnych na zasadach określonych w odrębnych przepisach nie może przekroczyć 60 dni od daty jej wystawienia.
• Termin realizacji recepty na preparaty immunologiczne, wytwarzane dla indywidualnego pacjenta, nie może przekroczyć 60 dni od daty jej wystawienia.

Podstawa prawna
• Ustawa z 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (tj. Dz.U. z 2004 r. nr 53, poz. 533 ze zm.).
• Rozporządzenie ministra zdrowia z 28 września 2004 r. w sprawie recept lekarskich (Dz.U. z 2004 r. nr 213, poz. 2164).

Tomasz Pietryga
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przed wcześniejszą emeryturą ZUS zapewnił, że nie stracę. Zawiódł też Trybunał Konstytucyjny

Do naszej redakcji stale trafiają historie emerytów, którzy uważają, że zostali pokrzywdzeni przez niekorzystne przeliczenie wcześniejszych emerytur. Trwa to od 2013 r. aż do dnia dzisiejszego. Mechanizm pokrzywdzenia? Emerytura powszechna jest pomniejszana o np. 1000 zł miesięcznie jako sankcja za pójście na emeryturę wcześniejszą. Miesiąc w miesiąc. W artykule przykład takiego listu – autorem jest emerytowany operator kamery. Opisał, że wprost pytał się w ZUS w 2012 r (pracowników i służby prasowe), czy straci na emeryturze powszechnej za pójście na wcześniejszą emeryturę. Usłyszał, że absolutnie nie. Okazało się, że stracił i traci do teraz (do 2025 r.). Historia emeryta jest więc interesująca bo czuł w 2012 r., że zbyt piękne jest, aby nie było jakiegoś haczyka we wcześniejszej emeryturze. I próbował uniknąć zagrożenia szukając informacji w ZUS. Nie udało mu się (pomimo starań).

Kolosalne zmiany dot. takich usług i produktów: bankomaty, terminale płatnicze, wpłatomaty, laptopy, smartfony, tablety, automaty biletowe, routery, modemy, piloty i inne. Już od czerwca 2025 r.

Na polskich przedsiębiorców ale i konsumentów, już za miesiąc, bo w czerwcu 2025 r. czekają kolosalne zmiany dot. takich usług i produktów: bankomaty, terminale płatnicze, wpłatomaty, laptopy, smartfony, tablety, automaty biletowe, routery, modemy, piloty i inne. O co chodzi?

Co za profity dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny - jest już ustawa

Jak się okazuje Karta Dużej Rodziny uprawnia nie tylko do licznych ulg i zniżek, jak i zasad pierwszeństwa w życiu społecznym co do korzystania z tzw. rzeczy powszechnego użytku czy miejsc użyteczności publicznej, ale rodzice - posiadacze Karty Dużej Rodziny mają też specjalne profity na rynku pracy! Czy rzeczywiście będzie to dobre rozwiązanie do ich aktywizacji? Tym bardziej, że będzie to generowało ogromny koszt dla skarbu państwa. Zatem jakie są zasady Karty Dużej Rodziny?

Ponad 4000 zł na nowoczesną protezę zębową do wzięcia dla każdego już w maju 2025 r. Nareszcie jest nowe zarządzenie Prezesa NFZ

10 kwietnia br. został opublikowany projekt nowego zarządzenia Prezesa NFZ, które ma wejść w życie już w maju br. i z którego wynikają wartości punktowe dla protez „o charakterze overdenture”, na podstawie których będzie można określić przysługujące kwoty refundacji. To doprecyzowanie dotychczas „martwych” przepisów, na które wiele osób czeka już od stycznia br., sprawi, że – możliwość wykonania nowoczesnej protezy, na koszt NFZ, wreszcie stanie się rzeczywistością. Jest jednak pewien haczyk – proteza „o charakterze overdenture” to nie do końca to samo, co proteza overdenture.

REKLAMA

Pytania online na aplikację adwokacką i radcowską. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [KK i KPK, pytania z 2024 r.]
22 pytania testowe na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich. Kodeks karny i Kodeks postępowania karnego, pytania z 2024 r.
Grozi nam upadek tysięcy firm. Co z zakazem używania wyrobów pirotechnicznych? Czy powstaną strefy wolne od fajerwerków?

Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki z niepokojem śledzi działania legislacyjne prowadzące do jej likwidacji. Przestrzega przed upadłością tysięcy firm i niekontrolowanym napływem do Polski niebezpiecznej pirotechniki niewiadomego pochodzenia.

Ci, którzy są po pięćdziesiątce dostaną przelew z ZUS. Na ich konto trafi ponad 4 tysiące złotych. Jak to możliwe?

Skąd ten przelew na kilka tysięcy złotych i to jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego? Dla kogo Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest aż tak hojny? Chodzi o tak zwane świadczenie kompensacyjne. To odpowiednik pomostówki. Taka comiesięczna ZUS-owska pensja może wynieść nawet ponad 4 tysiące złotych. Wyjaśniamy, komu należy się taki przywilej i jakie trzeba spełnić warunki.

Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

REKLAMA

Zmiany w urlopach: 2 dni wolne na 1 dziecko, 3 na 2 dzieci, 4 na 3 dzieci, 5 na 4 dzieci, a za odmowę udzielenia – 30 tys. zł kary dla pracodawcy

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolnych, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, poddając pod wątpliwość zgodność ww. przepisu z konstytucyjną zasadą równości oraz zasadą ochrony praw dziecka. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy w roku kalendarzowym, na wszystkie dzieci i łącznie dla obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

REKLAMA