REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawa pacjenta w aptece

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Apteka nie jest zwykłą placówką handlową, dlatego nabywając w niej lek, możemy wymagać od farmaceuty informacji o działaniu medykamentu oraz zasadach i skutkach jego stosowania oraz o tańszych zamiennikach leków.


Podstawowym obowiązkiem farmaceuty jest udzielenie osobie kupującej lek informacji o sposobie jego stosowania, przechowywania oraz ewentualnych interakcjach z innymi medykamentami. Do jego obowiązków należy również sprawdzenie terminu ważności wydawanego leku oraz prawidłowości wystawienia recepty.

Gdy brak leku

Podczas realizacji recepty może zdarzyć się, że apteka nie dysponuje lekiem we wskazanej przez lekarza dawce. Nie oznacza to jednak, że recepty nie można wykupić. Farmaceuta może wydać produkt leczniczy w dawce mniejszej niż określona na recepcie. Nie może jednak wydawać dawki większej. Wszelkie zmiany związane z dawką leku muszą zostać odnotowane na recepcie. Farmaceuta musi na niej umieścić stosowaną adnotację, swój podpis i pieczątkę. Musi również poinformować o tych zmianach osobę, której produkt leczniczy jest wydawany.
Leki wydaje się w pełnych opakowaniach albo w ilości maksymalnie zbliżonej, nie mniejszej niż określona przez osobę wystawiającą receptę.

Odmowa farmaceuty

Farmaceuta może odmówić realizacji recepty tylko w ściśle określonych sytuacjach. Dzieje się tak, jeżeli:
• zachodzi uzasadnione podejrzenie co do autentyczności recepty lub zapotrzebowania,
• od dnia sporządzenia leku upłynęło co najmniej 6 dni – w przypadku leku recepturowego lub leku sporządzonego na podstawie etykiety aptecznej,
• osoba, która przedstawiła receptę do realizacji, nie ukończyła 13 roku życia,
• zachodzi uzasadnione podejrzenie co do wieku osoby, dla której została wystawiona recepta. Farmaceuta i technik farmaceutyczny mogą odmówić wydania produktu leczniczego, jeżeli jego wydanie może zagrażać życiu lub zdrowiu pacjenta.

Odstępstwo do zasady

Można sobie wyobrazić taką sytuację: osobie chorej przewlekle podczas wakacyjnego wypoczynku kończy się lek. Wystawienie nowej recepty jest utrudnione ze względu na brak lekarza specjalisty. Ustawodawca przewidział taką możliwość. Mimo że co do zasady farmaceuta nie może wydawać leku recepturowego bez recepty, może zrobić odstępstwo w przypadku pacjenta, który regularnie zażywa lek. Może o­n się zwrócić się do farmaceuty o wydanie leku. Jednak musi to potwierdzić szczególnymi okolicznościami.
Przepisy prawa farmaceutycznego mówią, że w przypadku nagłego zagrożenia zdrowia lub życia farmaceuta może wydać bez recepty lekarskiej produkt leczniczy, zastrzeżony do wydawania na receptę, w najmniejszym terapeutycznym opakowaniu – z wyłączeniem środków odurzających, substancji psychotropowych i prekursorów grupy I-R. Fakt wydania produktu leczniczego farmaceuta odnotowuje na sporządzanej recepcie farmaceutycznej. Taka recepta powinna zawierać nazwę wydanego produktu leczniczego, dawkę, przyczynę wydania produktu leczniczego, tożsamość i adres osoby, dla której produkt leczniczy został wydany, datę wydania, podpis i pieczątkę farmaceuty. Recepta farmaceutyczna zastępuje receptę za 100-proc. odpłatnością i podlega ewidencjonowaniu.

Tańszy odpowiednik leku

Poinformowanie o leku zastępczym, który jest tańszym odpowiednikiem tego znajdującego się na recepcie, należy do obowiązków farmaceuty. Pacjent, zgłaszając się do aptecznego okienka, zawsze taką informację powinien otrzymać. Niestety w praktyce wielu farmaceutów nie wywiązuje się z tego obowiązku. Dlatego też informacji o tańszych odpowiednikach możemy szukać samodzielnie. Na stronach internetowych Ministerstwa Zdrowia została uruchomiona wersja Informatora o Lekach Refundowanych (www.mz.gov.pl). Informator skierowany jest do pacjentów, lekarzy i aptekarzy, a jego celem jest ułatwienie dostępu do informacji o najtańszym odpowiedniku danego leku oraz o wysokości kosztów ponoszonych przez pacjenta przy zakupie określonego leku refundowanego.

Uwaga na terminy

Osoba, która chce zrealizować receptę, musi przestrzegać terminów, w przeciwnym razie może mieć problemy z nabyciem leku lub utracić prawo do refundacji. Termin realizacji recepty nie może przekroczyć 30 dni od daty jej wystawienia. Od tej zasady istnieją jednak wyjątki odnoszące się do recept na antybiotyki oraz wystawionych w ramach pomocy doraźnej (na pogotowiu). W tych przypadkach ważność wystawionej recepty upływa już po 7 dniach. Również szczególne terminy obowiązują w przypadku leków sprowadzanych z zagranicy indywidualnie dla pacjenta, wtedy termin realizacji takiej recepty wynosi 60 dni.

Gdy lekarz się pomyli

Należy pamiętać, że recepta jest dokumentem i nie może być uszkodzona, opisana nieczytelnie. Wykluczone są też jakiekolwiek poprawki w jej treści. Ponadto lekarza obowiązują wymagania co do danych, jakie powinny znaleźć się na recepcie. W przypadku jakichkolwiek braków lub odstępstw farmaceuta może odmówić realizacji recepty.
Szczegółowe zasady w tym zakresie określa rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie recept. Zgodnie z przepisami wszelkie poprawki na recepcie mogą być dokonywane wyłącznie przez osobę wystawiającą receptę. Poprawki dokonywane na recepcie wymagają dodatkowego odciśnięcia pieczątki i podpisu tej osoby, umieszczonych przy poprawionej informacji. Oznacza to, że nawet skreślenie lub poprawa kilku liter na druku może skutkować nieprzyjęciem recepty przez aptekę.

Zakup przez internet

Prawo farmaceutyczne wyraźnie zabrania jakiejkolwiek sprzedaży wysyłkowej leków. Według polskiego prawa lek może wydać tylko farmaceuta i technik farmaceutyczny, natomiast leki zakupione w internecie dostarcza kurier. Taki sposób dostarczania leków budzi protesty środowiska farmaceutycznego, którego zdaniem sprzedaż leków przez internet może być niekorzystna dla pacjentów, ponieważ nie towarzyszy jej profesjonalna porada specjalisty. Farmaceuci są zdania, że porada aptekarza jest istotna w każdym indywidualnym przypadku, dzięki czemu pacjent ma możliwość dobrania efektywnej kuracji oraz uniknięcia ewentualnych ubocznych skutków leku. Oprócz tego aptekarz może doradzić zakup tańszego zamiennika leku na receptę, co przy zakupie przez internet nie jest możliwe.
Ważne!
Produkty lecznicze i wyroby medyczne wydane z apteki nie podlegają zwrotowi, chyba że nabywca leku stwierdzi jakieś uszkodzenia fizyczne, np. w wewnętrznym opakowaniu, które nie były widoczne w aptece

OBOWIĄZKI FARMACEUTY
Farmaceuta zobowiązany jest do:
• sprawdzenia uprawnień osoby, dla której została wystawiona recepta, określonych w odrębnych przepisach (np. przy realizacji recept dla inwalidów wojennych)
• przeliczenia przepisanej na recepcie ilości produktu leczniczego lub wyrobu medycznego i sprawdzenia, czy ilość ta odpowiada ilości, którą osoba realizująca receptę może wydać zgodnie z odrębnymi przepisami
• sprawdzenia rodzaju odpłatności za wydawany produkt leczniczy lub wyrób medyczny (czy w aptece istnieje tańszy zamiennik leku wypisanego na recepcie)
• poinformowania osoby odbierającej produkt leczniczy lub wyrób medyczny o wysokości wnoszonej przez nią opłaty
• pobrania opłaty za wydawaną ilość produktu leczniczego lub wyrobu medycznego.

JAK DŁUGO JEST WAŻNA RECEPTA
• Termin realizacji zwykłej recepty nie może przekroczyć 30 dni od daty jej wystawienia.
• Termin realizacji recepty na antybiotyki oraz wystawionej w ramach pomocy doraźnej nie może przekroczyć 7 dni od daty jej wystawienia.
• Termin realizacji recepty na leki lub wyroby medyczne sprowadzane z zagranicy dla użytkowników indywidualnych na zasadach określonych w odrębnych przepisach nie może przekroczyć 60 dni od daty jej wystawienia.
• Termin realizacji recepty na preparaty immunologiczne, wytwarzane dla indywidualnego pacjenta, nie może przekroczyć 60 dni od daty jej wystawienia.

Podstawa prawna
• Ustawa z 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (tj. Dz.U. z 2004 r. nr 53, poz. 533 ze zm.).
• Rozporządzenie ministra zdrowia z 28 września 2004 r. w sprawie recept lekarskich (Dz.U. z 2004 r. nr 213, poz. 2164).

Tomasz Pietryga
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wesele pod lupą fiskusa! Koperty z gotówką mogą skończyć się podatkiem – nowożeńcy, uważajcie!

Szczęśliwy dzień, mnóstwo prezentów i koperty pełne gotówki... A potem? Fiskus zagląda do środka. Choć ślubne prezenty cieszą, mogą też kosztować – jeśli nie znasz przepisów. Sprawdź, kiedy musisz zgłosić darowiznę i co zrobić, by nie stracić na podatku. „Gotówka w kopercie? Lepiej uważać” – ostrzega Monika Piątkowska, doradca podatkowy.

Tańsze paliwo (benzyna, diesel, LPG) dla seniorów w ramach programu rządowego (i to bez względu na dochody). Ulga, o której wie niewiele osób

Seniorom, którzy w przeszłości mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci (i nie chodzi tu tylko o dzieci własne) – w ramach programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przysługuje korzystniejszy od ogólnie obowiązującego – dostęp do określonych towarów i usług. Jedną z ulg, w ramach Karty Dużej Rodziny (bo o niej mowa) – są zniżki na paliwo (benzynę, diesel i LPG), które mogą okazać się przydatne zwłaszcza w związku z trwającym właśnie sezonem wakacyjnym, podczas którego wiele osób decyduje się na dalsze (a co się z tym wiąże – bardziej kosztowne) podróże.

Renta wdowia – obietnice kontra rzeczywistość. Gdzie się podziały obiecane 300 zł?

Choć rząd obiecywał wdowom i wdowcom podwyżki świadczeń sięgające średnio 300 zł, rzeczywistość wielu z nich okazuje się zupełnie inna. Po żmudnej procedurze urzędowej, część seniorów otrzymała realnie zaledwie 38 zł więcej – bo pozostałą kwotę odjęto z innych świadczeń. Czy renta wdowia to faktyczna pomoc, czy jedynie iluzja?

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

REKLAMA

Rewolucja na rynku pracy! Rząd rusza z pilotażem 4-dniowego tygodnia pracy – firmy dostaną nawet 1 mln zł wsparcia

Rządowy pilotaż krótszego tygodnia pracy rusza już w 2026 roku. Firmy, które zdecydują się przetestować czterodniowy tydzień lub skrócony dzień pracy, mogą liczyć na dofinansowanie nawet do 1 mln zł. Celem programu jest poprawa jakości życia pracowników, wzrost efektywności i przygotowanie rynku pracy na zmiany technologiczne.

Punkty karne: ile możesz mieć, kiedy się kasują, jak odzyskać prawo jazdy?

Zastanawiasz się, ile punktów karnych możesz mieć i kiedy znikają z Twojego konta? Interesują Cię najnowsze przepisy na 2025 rok dotyczące kasowania punktów, kursów redukcyjnych i tego, jak nie stracić prawa jazdy ani nie przepłacić za OC w 2025 roku? Ten kompleksowy przewodnik rozwieje wszelkie wątpliwości. Dowiedz się, co oznaczają punkty karne, jak działają nowe limity dla doświadczonych i początkujących kierowców, a także jakie są konsekwencje przekroczenia dozwolonej liczby punktów.

Groźna bakteria w lodach: zakażenie może doprowadzić do sepsy. Ważny komunikat Ministerstwa Zdrowia

Niewinnie wyglądające lody mogą skrywać śmiertelne niebezpieczeństwo. Wysokie temperatury, brak higieny i niewłaściwe przechowywanie sprzyjają rozwojowi wyjątkowo groźnej bakterii – gronkowca złocistego. Zakażenie nim może prowadzić do poważnych chorób, a w skrajnych przypadkach nawet do sepsy. Szczególnie narażone są dzieci i kobiety w ciąży. Ministerstwo Zdrowia apeluje o ostrożność i wybieranie tylko sprawdzonych, czystych punktów sprzedaży lodów.

Ważny komunikat RCB w sprawie zagrożenia powodziowego w Polsce w dniach 7-13 lipca 2025 r. Czy grozi nam powtórka sytuacji z września 2024 r.?

W dniu 4 lipca 2025 r. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) wydało komunikat, w którym odnosi się do pojawiających się w przestrzeni publicznej doniesień o możliwych intensywnych opadach deszczu i ryzyku powodzi w Polsce w przyszłym tygodniu (tj. w dniach 7-13 lipca 2025 r.). Czy grozi nam wytworzenie się nad Polską „niżu genueńskiego” i powtórka sytuacji z września 2024 r.?

REKLAMA

Sondaż partyjny: Prawo i Sprawiedliwość przejmie władzę po wyborach parlamentarnych w 2027 r.? Najbardziej wierzą w to młodzi

Ponad połowa młodych Polaków do 24. roku życia (52,7 proc.) uważa, że Prawo i Sprawiedliwość wróci do władzy po wyborach parlamentarnych w 2027 roku. Wśród wszystkich badanych przekonanie to podziela 49 proc. respondentów, przy czym mężczyźni wyrażają je częściej niż kobiety — wynika z sondażu SW Research dla Onetu.

Trzeba wypłacać pieniądze na czarną godzinę. Apelują o to banki. Wezwanie, które mrozi krew w żyłach?

Większość kraju była bez prądu, stanęło metro i windy, nie działały bankomaty… ten horror wydarzył się w Czechach. To tam, niczym grom z jasnego nieba, spadł blackout. I znowu, tak jak pod koniec kwietnia w Hiszpanii, Portugalii, części Francji i Belgii, doszło do poważnej awarii infrastruktury elektroenergetycznej. Czy spełnił się czarny scenariusz, jaki wieszczyły europejskie banki? Już pięć miesięcy temu apelowały do swoich klientów, żeby w domu trzymali gotówkę na czarną godzinę.

REKLAMA