REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wysokość emerytury będzie zależeć od kapitału początkowego

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Osoby urodzone po 1948 roku, które pracowały przed wejściem w życie reformy emerytalnej oraz nie przejdą na emeryturę do końca 2007 roku, muszą mieć obliczony kapitał początkowy. Jeśli tego nie zrobią ich świadczenia będą niższe od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Reforma emerytalna przeprowadzona w 1999 roku wprowadziła zasadę, że każdy ubezpieczony będzie otrzymywać świadczenie w zależności od wysokości zapłaconych składek. Tak więc, im więcej odłoży się na koncie emerytalnym, tym większe świadczenia otrzyma się w przyszłości.
Nowy system w pewnym stopniu przypomina bank, w którym ubezpieczeni na swoich kontach emerytalnych gromadzą składki na emeryturę, zbierając kapitał na życie, gdy nie będą już pracować zawodowo. Oszczędzanie na emeryturę różni się jednak od składania pieniędzy na koncie bankowym. W przypadku gromadzenia pieniędzy na starość, bierze się pod uwagę średnie dalsze trwanie życia oraz fakt, że pieniędzy na starość nie może zabraknąć. W praktyce oznacza to, że oszczędzający nie może zostać bez środków do życia.

Pożegnanie z systemem

Wejście w życie reformy spowodowało konieczność rozliczenia się ze starym systemem ubezpieczeniowym, w którym albo pracodawcy płacili składki za swoich pracowników, albo osoby prowadzące działalność gospodarczą same opłacały za siebie ubezpieczenie. Konieczne więc stało się ustalenie, ile kto zarabiał.
Kapitał początkowy zostanie wyliczony dla tych spośród ubezpieczonych urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r., którzy będą otrzymywać emeryturę według nowych zasad po 2007 roku. Mówiąc krótko – kapitał początkowy zostanie doliczony do tej części emerytury, która zgodnie z przepisami ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.) będzie pochodzić z I filaru.
Ustawa o rentach i emeryturach z FUS nie przewiduje możliwości obliczenia kapitału początkowego, jeśli pracownik nie ma wiarygodnych dowodów potwierdzających wysokość osiąganych w przeszłości zarobków. Obowiązkiem pracownika jest więc udowodnienie, że faktycznie otrzymywał konkretną kwotę pieniędzy jako zapłatę za swoją pracę. Jest wystarczająco dużo dowodów zastępczych, mogących potwierdzić wysokość zarobków. Oprócz druku Rp-7 podstawą do wyliczenia kapitału początkowego może być: wpis do legitymacji ubezpieczeniowej, dokumentacja kadrowa albo dokumenty własne pracownika. W tym ostatnim przypadku dowodem może być umowa o pracę, jednak pod warunkiem że wynagrodzenie zostało określone na piśmie w stałej miesięcznej wysokości. W przypadku kiedy wynagrodzenie za pracę było prowizyjne lub akordowe, wówczas do stwierdzenia faktycznych miesięcznych zarobków konieczna jest dokumentacja płacowa.
Ważne!
Prawo do kapitału początkowego mają wszystkie osoby, które pracowały zawodowo przed 1 stycznia 1999 r. Kapitał początkowy ustalany jest dla każdego ubezpieczonego urodzonego po 31 grudnia 1948 r. – i to bez względu na to, czy wybrał II filar czy też nie, który opłacał składkę na ubezpieczenie społeczne bądź składkę tę za ubezpieczonego opłacał płatnik składek

Kapitał jak emerytura

Kapitał początkowy ustala się osobom, których okresy składkowe i nieskładkowe wynoszą co najmniej 6 miesięcy i 1 dzień. Osoby, które urodziły się przed 1 stycznia 1969 r. mają wyliczany kapitał początkowy na podstawie faktycznie przepracowanych lat. Jednocześnie przy wyliczeniu kapitału początkowego obowiązuje zasada, że okresy nieskładkowe nie mogą przekroczyć jednej trzeciej okresów składkowy. Wartość kapitału początkowego w każdym przypadku będzie wyliczana tak, jakby faktycznie miało to miejsce 1 stycznia 1999 r. Przy ustalaniu kapitału początkowego brane są pod uwagę zarobki z kolejnych 10 lat lub wybranych 20 lat.

Mniej za chorobę

Kapitał początkowy osób, które często chorowały, będzie niższy od uzyskanego przez ich zdrowych kolegów pracujących na analogicznych stanowiskach i uzyskujących podobne wynagrodzenia. Przy obliczaniu kapitału początkowego uwzględnia się (do końca 1998 roku) okresy składkowe oraz nieskładkowe. Przy okresach składkowych oblicza się po 1,3 proc. podstawy wymiaru emerytury za każdy rok, natomiast przy okresach nieskładkowych – po 0,7 proc. tej podstawy. Przypomijmy – okresy nieskładkowe to okresy pobierania zasiłków chorobowych i opiekuńczych lub otrzymywania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wypłacanego na podstawie art. 92 kodeksu pracy (niezdolność do pracy z tytułu choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, wypadku przy pracy). Służby kadrowe wystawiające druki RP-7 niezbędne do obliczenia kapitału początkowego wyłączają te okresy z całego okresu zatrudnienia i osobno podają informacje o okresach choroby, zaliczanych do okresów nieskładkowych. Z uwagi na niższy wskaźnik (0,7 proc.) obniża to wysokość podstawy wymiaru, a tym samym wysokość kapitału początkowego. Tak więc osoby, które chorowały w okresie przyjętym do ustalenia kapitału, nie powinny być zaskoczone, że ich kapitał okaże się niższy, nieraz nawet o kilkaset złotych. Wniosek jest prosty, nie opłacało się chorować, jednak nie wszyscy byli tego świadomi.

DLA ZWOLNIONYCH ŻOŁNIERZY I POLICJANTÓW

Kapitał początkowy jest ustalany zwolnionym ze służby żołnierzom i policjantom. Jednak takie osoby nie mogą mieć ustalonego prawa do emerytury na podstawie przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym tych osób. Żołnierzom i funkcjonariuszom urodzonym po 1948 roku kapitał początkowy obliczany jest na ich wniosek, wówczas gdy występują określone okoliczności, np. zostali zwolnieni ze służby, a okres służby mają krótszy niż 15 lat, nawet gdyby mieli ustalone prawo do wojskowej (lub policyjnej) renty inwalidzkiej. Dotyczy to osób, które mają wyłącznie okresy służby przed 1999 r., jak też tych, którzy posiadają zarówno okresy pracy – ubezpieczenia społecznego oraz okresy służby (nawet po 1998 r., z tym że w takim przypadku okres służby nie będzie uwzględniony przy ustalaniu kapitału początkowego, bowiem mogą być uwzględnione okresy składkowe i nieskładkowe przebyte przed 1999 r.). Zaznaczyć należy, że nie ustala się kapitału początkowego żołnierzom i funkcjonariuszom, którzy wstąpili do służby przed 1 stycznia 1999 r. i nadal w niej pozostają, choćby mieli okresy pracy, ubezpieczenia społecznego przed tym terminem.

Bożena Wiktorowska
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co za profity dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny - jest już ustawa

Jak się okazuje Karta Dużej Rodziny uprawnia nie tylko do licznych ulg i zniżek, jak i zasad pierwszeństwa w życiu społecznym co do korzystania z tzw. rzeczy powszechnego użytku czy miejsc użyteczności publicznej, ale rodzice - posiadacze Karty Dużej Rodziny mają też specjalne profity na rynku pracy! Czy rzeczywiście będzie to dobre rozwiązanie do ich aktywizacji?

Ponad 4000 zł na nowoczesną protezę zębową do wzięcia dla każdego już w maju 2025 r. Nareszcie jest nowe zarządzenie Prezesa NFZ

10 kwietnia br. został opublikowany projekt nowego zarządzenia Prezesa NFZ, które ma wejść w życie już w maju br. i z którego wynikają wartości punktowe dla protez „o charakterze overdenture”, na podstawie których będzie można określić przysługujące kwoty refundacji. To doprecyzowanie dotychczas „martwych” przepisów, na które wiele osób czeka już od stycznia br., sprawi, że – możliwość wykonania nowoczesnej protezy, na koszt NFZ, wreszcie stanie się rzeczywistością. Jest jednak pewien haczyk – proteza „o charakterze overdenture” to nie do końca to samo, co proteza overdenture.

Pytania online na aplikację adwokacką i radcowską. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [KK i KPK, pytania z 2024 r.]
22 pytania testowe na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich. Kodeks karny i Kodeks postępowania karnego, pytania z 2024 r.
Grozi nam upadek tysięcy firm. Co z zakazem używania wyrobów pirotechnicznych? Czy powstaną strefy wolne od fajerwerków?

Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki z niepokojem śledzi działania legislacyjne prowadzące do jej likwidacji. Przestrzega przed upadłością tysięcy firm i niekontrolowanym napływem do Polski niebezpiecznej pirotechniki niewiadomego pochodzenia.

REKLAMA

Ci, którzy są po pięćdziesiątce dostaną przelew z ZUS. Na ich konto trafi ponad 4 tysiące złotych. Jak to możliwe?

Skąd ten przelew na kilka tysięcy złotych i to jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego? Dla kogo Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest aż tak hojny? Chodzi o tak zwane świadczenie kompensacyjne. To odpowiednik pomostówki. Taka comiesięczna ZUS-owska pensja może wynieść nawet ponad 4 tysiące złotych. Wyjaśniamy, komu należy się taki przywilej i jakie trzeba spełnić warunki.

Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

Zmiany w urlopach: 2 dni wolne na 1 dziecko, 3 na 2 dzieci, 4 na 3 dzieci, 5 na 4 dzieci, a za odmowę udzielenia – 30 tys. zł kary dla pracodawcy

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolne, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

REKLAMA

UWAGA: maturę można zdawać w domu. Jest komunikat CKE

Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.

Zmiany w wypłatach 800 plus. ZUS przesuwa w maju terminy przelewów. Kiedy pieniądze trafią do rodziców?

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w maju.

REKLAMA