REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy cudzoziemiec zatrudniony w Polsce podlega ubezpieczeniom społecznym

REKLAMA

OPINIA EKSPERTA
Czy cudzoziemiec zatrudniony w Polsce podlega ubezpieczeniom społecznym
PRZEMYSŁAW CISZEK
prawnik, wspólnik firmy doradczej C&C Chakowski & Ciszek
Obywatelstwo osoby wykonującej w Polsce pracę na podstawie umowy o pracę czy też umowy cywilnoprawnej (np. kontraktu menedżerskiego) nie ma znaczenia przy ustalaniu, czy podlega ona polskim ubezpieczeniom społecznym. Zgodnie bowiem z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. nr 137, poz. 887 z poźn. zm.) obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają m.in. osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są pracownikami lub osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia.
Przepis ten uzależnia więc obowiązek ubezpieczeniowy danej osoby jedynie od miejsca wykonywania przez nią pracy. Oznacza to, że cudzoziemiec wykonujący w Polsce pracę będzie podlegał co do zasady polskim ubezpieczeniom społecznym, niezależnie od swojego obywatelstwa, miejsca zamieszkania, miejsca siedziby pracodawcy. Przykładowo, gdy cudzoziemiec podpisuje umowę o pracę z polską firmą, praca będzie wykonywana w Polsce, osoba ta zostanie więc objęta obowiązkiem ubezpieczeniowym w Polsce.
Analogicznie, jeżeli polski przedsiębiorca zatrudni pracownika – cudzoziemca w celu wykonywania pracy poza terytorium Polski, taka osoba nie będzie podlegać polskim ubezpieczeniom społecznym, gdyż wskazane w umowie o pracę miejsce wykonywania pracy to uniemożliwi.
Od powyższej zasady istnieje jednak szereg wyjątków. Przykładowo, art. 5 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wprowadza zasadę, iż polskim ubezpieczeniom społecznym nie podlegają cudzoziemcy, których pobyt na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej nie ma charakteru stałego i którzy są zatrudnieni w obcych przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych, misjach, misjach specjalnych lub instytucjach międzynarodowych, chyba że umowy międzynarodowe stanowią inaczej. Warto wskazać, iż takie umowy Polska zawarła na przykład z Francją, Holandią, Austrią.
Wreszcie nie mogą podlegać polskim ubezpieczeniom społecznym cudzoziemcy, którzy zostali delegowani do pracy w Polsce w ramach unijnej swobody świadczenia usług. Przepisy unijne (rozporządzenie 1408/71/WE) przewidują bowiem w tym przypadku wyjątek od zasady ogólnej, zgodnie z którą o obowiązku ubezpieczeniowym decyduje miejsce wykonywania pracy. Pracownicy delegowani, a więc osoby zatrudnione na terytorium jednego państwa członkowskiego i skierowane przez swojego pracodawcę do wykonywania pracy na terytorium innego państwa członkowskiego, mogą bowiem nadal podlegać ustawodawstwu państwa zatrudnienia, m.in. pod warunkiem, że przewidywany okres wykonywania tej pracy nie przekracza co do zasady 12 miesięcy i że nie zostali oni skierowani w miejsce innych osób, których okres skierowania upłynął.
Należy także zaznaczyć, iż przepisy unijne zostały tak skonstruowane, aby zapobiegać sytuacji, w której dana osoba podlega ubezpieczeniom społecznym w więcej niż jednym państwie, lub też w ogóle nie jest ubezpieczona. W przypadku więc na przykład pracowników delegowanych muszą oni posiadać wystawiony i poświadczony przez swoją instytucję ubezpieczeniową formularz E-101, który stanowi dowód spełnienia przez nie wszystkich warunków koniecznych do uzyskania statusu pracownika delegowanego.


Przemysław Ciszek

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

REKLAMA

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA

Płaca minimalna 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Data zbliża się wielkimi krokami

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że płaca minimalna w 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Jeśli chodzi o kolejne lata, to jej wysokość określi już ustawa o minimalnym wynagrodzeniu, które ma wejść w życie w listopadzie br.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

REKLAMA