REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypowiedzenie umowy o pracę z datą wcześniejszą

Cezary Mak

REKLAMA

Pracodawca powinien pamiętać, że rozwiązanie stosunku pracy nie następuje z datą wskazaną w oświadczeniu o rozwiązaniu umowy. Istotna jest bowiem data, z jaką pracownik miał możliwość zapoznania się z treścią oświadczenia.

Z reguły pracodawca nie może jednostronnie spowodować wcześniejszego rozwiązania stosunku pracy, nawet gdy ustali wcześniejszą datę rozwiązania umowy. Natomiast wskazanie wcześniejszej daty nie stanowi naruszenia przepisów o rozwiązaniu umów o pracę.

Moment złożenia wypowiedzenia

REKLAMA

Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem i bez wypowiedzenia są jednostronnymi oświadczeniami woli i wywołują skutek z momentem złożenia przez pracodawcę tego oświadczenia pracownikowi. Przepisy Kodeksu pracy nie regulują kwestii, w jakim momencie trwającego stosunku pracy następuje złożenie oświadczenia woli drugiej stronie. Oświadczenie woli, które ma być przedstawione innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią (art. 61 k.c. w zw. z art. 300 k.p.).

W przepisie tym nie chodzi więc o rzeczywiste zapoznanie się pracownika ze skierowanym do niego oświadczeniem woli, lecz o to, czy miał on taką możliwość. Dlatego też nie ma znaczenia prawnego:

● odmowa przyjęcia przez pracownika pisemnego oświadczenia woli pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę lub o rozwiązaniu jej bez wypowiedzenia,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

● niezgłoszenie się – mimo braku przeszkód faktycznych – po odbiór przesyłki pocztowej zawierającej tego rodzaju oświadczenie.

Przykład

Pracownik nie odbierał przesłanego mu pocztą pisma o rozwiązaniu z nim umowy o pracę za 3-miesięcznym wypowiedzeniem. W związku z tym pismo to było dwukrotnie awizowane, drugi raz 15 czerwca. Przyjmuje się, że pracownik miał możliwość zapoznania się z oświadczeniem pracodawcy o wypowiedzeniu najpóźniej 22 czerwca, kiedy upływał termin odbioru przesyłki na poczcie po jej dwukrotnym awizowaniu. Okres wypowiedzenia zaczął się więc od 1 lipca, a skończy 30 września.

WAŻNE!

Okres wypowiedzenia umowy o pracę oznaczony w miesiącach rozpoczyna się z pierwszym dniem miesiąca, a nie z dniem złożonego przed rozpoczęciem tego okresu oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę, a kończy się w ostatnim dniu miesiąca (wyrok SN z 8 listopada 1988 r., I PRN 48/88).

Termin ustania stosunku pracy niezależny od stron

Do przesłanek zgodnego z prawem rozwiązania umowy o pracę nie należy podawanie w piśmie pracodawcy terminu rozwiązania umowy. Jest to właściwie termin ustania stosunku pracy, który wynika z umowy o pracę. Podawanie tego terminu nie jest konieczne, dlatego że skutek w postaci rozwiązania stosunku pracy następuje i tak z chwilą dojścia pisma do pracownika w sposób stwarzający mu realną możliwość zapoznania się z jego treścią. Rozwiązanie stosunku pracy przed tą chwilą, a więc rozwiązanie go z datą wsteczną, nie jest możliwe.

Nie ma więc znaczenia, czy wskazany przez pracodawcę ewentualny termin rozwiązania stosunku pracy poprzedza:

● moment dojścia oświadczenia woli do pracownika,

● datę podpisania (lub sporządzenia i podpisania) pisma zawierającego to oświadczenie.

W każdej z tych sytuacji ustanie stosunku pracy nastąpi w momencie dojścia do pracownika oświadczenia woli pracodawcy o rozwiązaniu z nim umowy o pracę. Skutek ten jest więc niezależny od pracodawcy, który nie może spowodować swoją jednostronną czynnością prawną rozwiązania z pracownikiem stosunku pracy (poza wyjątkiem z art. 361 § 1 k.p.), składając oświadczenie woli rozwiązujące ten stosunek ze skutkiem wstecznym.

Możliwe jest natomiast skrócenie okresu wypowiedzenia, jeżeli zgodzi się na to pracownik.

Przykład

Pracodawca wręczył pracownikowi 20 czerwca pismo o wypowiedzeniu umowy o pracę z miesięcznym okresem wypowiedzenia. W piśmie wskazano datę wcześniejszą, tj. 20 maja, jako termin wręczenia wypowiedzenia, a koniec okresu wypowiedzenia określono na 31 maja. Niezależnie od woli pracodawcy rozwiązanie stosunku pracy nastąpi w tym przypadku 31 lipca (okres wypowiedzenia zacznie biec od 1 lipca).

Skutki wcześniejszego rozwiązania stosunku pracy

REKLAMA

Zgodnie z uchwałą składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 9 września 1999 r. (III ZP 5/99) wskazanie przez pracodawcę w oświadczeniu woli o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia wcześniejszego terminu ustania stosunku pracy niż termin złożenia tego oświadczenia nie uzasadnia roszczeń pracownika o przywrócenie do pracy lub o odszkodowanie. Wadliwe określenie terminu ustania stosunku pracy nie powoduje jednoczesnej wadliwości złożonego przez pracodawcę oświadczenia woli o rozwiązaniu z pracownikiem umowy o pracę. Jak już była mowa o tym wyżej, wskazanie daty rozwiązania stosunku pracy nie należy do istotnych elementów tego oświadczenia woli pracodawcy. Dla oceny legalności pisemnego oświadczenia pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę nie ma znaczenia ani data jego podpisania przez pracodawcę, ani data skierowania tego oświadczenia do pracownika. Ma znaczenie tylko data dojścia oświadczenia do pracownika w sposób umożliwiający mu realną możliwość poznania jego treści.

W przypadku zastosowania okresu wypowiedzenia krótszego niż wymagany umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu wymaganego, a pracownikowi przysługuje wynagrodzenie do czasu rozwiązania umowy (art. 49 k.p.). W razie rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia przed datą dojścia oświadczenia woli pracodawcy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie z tytułu gotowości do pracy (art. 81 k.p.).

Przykład

Pracodawca zwolnił dyscyplinarnie pracownika 10 lipca, a pismo o rozwiązaniu umowy o pracę w tym trybie pracownik otrzymał 25 lipca. W tej sytuacji pracownik może dochodzić roszczenia o wynagrodzenie z tytułu gotowości do pracy za okres od 11 do 25 lipca, jeżeli był gotów do wykonywania pracy, a nie został do niej przez pracodawcę dopuszczony.

W razie gdy pracodawca wskaże w świadectwie pracy przedwczesny termin rozwiązania stosunku pracy, pracownik ma również roszczenie o sprostowanie tego świadectwa. Jeżeli poniósł z tej przyczyny szkodę, może również dochodzić odszkodowania (art. 99 § 1 k.p.). Żądając jednak odszkodowania, które przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy z tego powodu, nie dłuższy jednak niż 6 tygodni, pracownik musi udowodnić związek między powstałą szkodą a wydaniem przez pracodawcę wadliwego świadectwa pracy.

Podstawa prawna:

● art. 361 § 1, 49, 61, 81, 99 § 1 Kodeksu cywilnego,

● wyrok SN z 8 listopada 1988 r. (I PRN 48/88, PiZS 1989/2/69),

● uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 9 września 1999 r. (III ZP 5/99, OSNP 2000/4/131).

REKLAMA

Źródło: kadry.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

Kosztowny obowiązek. Dofinansowanie pracownikowi okularów lub szkieł kontaktowych

Pracodawca powinien zapewnić okulary lub szkła kontaktowe pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Czy pracownik ma prawo do jednoczesnej refundacji zarówno okularów korygujących wzrok, jak i szkieł kontaktowych?

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

REKLAMA

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA