REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sędziowie przeciw zmianom w ustroju sądów

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Sędziowie okręgowi i rejonowi są "stanowczo przeciw forsowanym przez rząd" zmianom w ustroju sądów, uchwalonym w zeszłym tygodniu przez Sejm. Ich zdaniem tryb prac nad projektem był niekonstytucyjny, więc apelują do prezydenta o zaskarżenie ustawy do TK.

REKLAMA

Uchwalona przez Sejm nowelizacja od kilkunastu miesięcy budzi ożywione dyskusje w środowisku prawniczym. W poniedziałek nowelizacji było poświęcone Nadzwyczajne Zebranie Przedstawicieli Zgromadzeń Ogólnych Sędziów Okręgów, które odbyło się w siedzibie Krajowej Rady Sądownictwa. Do uchwalonych przez Sejm zmian przekonywał sędziów wiceminister sprawiedliwości Grzegorz Wałejko, ale - jak powiedział PAP uczestniczący w spotkaniu sędzia Grzegorz Wójtowicz, prezes Sądu Okręgowego w Radomiu - wiceminister sędziów nie przekonał.

"Ustawa zawiera rozwiązania szkodliwe dla wymiaru sprawiedliwości, które doprowadzą do poddania sądów kontroli władz politycznych. Sędziowie poprzez szeroki i nieprecyzyjny system nadzoru i ocen mogą być narażeni na naciski naruszające ich niezawisłość. Samorząd sędziowski zostanie w praktyce zlikwidowany, a jego rola zostanie sprowadzona do wydawania niewiążących opinii, wyłączając wpływ sędziów na najważniejsze decyzje dotyczące działalności sądów" - głosi uchwała zgromadzenia sędziów.

REKLAMA

Podkreślili oni, że resort sprawiedliwości ignoruje sprzeciw wobec zmiany ustawy ze strony KRS oraz przedstawicieli wszystkich zawodów prawniczych. Jak powiedział PAP sędzia Wójtowicz, tryb uchwalania ustawy narusza reguły legislacji, w tym regulamin Sejmu, a w konsekwencji łamie konstytucję. Jak wyjaśnił członek KRS, poznański sędzia Jarema Sawiński chodzi o to, że pierwsze czytanie projektu odbyło się w sejmowej komisji, a nie na forum Izby. "A Prawo o ustroju sądów powszechnych to ustawa ustrojowa. Regulamin Sejmu nakazuje, by pierwsze czytanie ustawy ustrojowej odbywało się na forum całej Izby. Myślę, że Senat i prezydent nie powinni przejść nad tym obojętnie" - dodał Sawiński.

W uchwale sędziowie apelują do prezydenta Bronisława Komorowskiego o zaskarżenie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego oraz o zwołanie "Okrągłego Stołu dla Wymiaru Sprawiedliwości" z udziałem władz RP, reprezentantów nauki i wszystkich zawodów prawniczych, którego celem będzie opracowanie założeń konstytucji sądów, obejmującej całe polskie sądownictwo. "Konieczne jest uchwalenie nowej ustawy ustrojowej sądownictwa, zgodnej z Konstytucją, która będzie spójna i trwała, a obywatelom zagwarantuje prawo do sprawiedliwego sądu. Na takie prawo polskie sądownictwo oczekuje od ponad dwudziestu lat" - głosi uchwała sędziów.

Jak podkreślił sędzia Sawiński, jeśli prezydent nie zdecydowałby się na skargę do TK, może to uczynić sama KRS, która ma takie uprawnienie. "Najpierw jednak chcemy przekonywać Senat i prezydenta do naszych argumentów" - powiedział.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W zeszłym tygodniu Sejm uchwalił nowelizację Prawa o ustroju sądów, która wprowadza do obecnej ustawy m.in. nowe zasady okresowych ocen pracy sędziego (nazwane indywidualnym planem rozwoju zawodowego) oraz ustanawia funkcję dyrektora sądu - osobne zwierzchnictwo dla administracyjnego pionu w sądach (prezes sądu ma ogólny nadzór nad pracą sędziów - ale bez wnikania w ich merytoryczne decyzje, zaś dyrektor sądu odpowiada za infrastrukturę, nadzoruje pracę sekretarzy, asystentów itp.). Według sędziów ta zmiana doprowadzi do niezdrowej dwuwładzy w sądach.

Zmiany dotyczą też struktury sądów. Wprowadzona została zasada, że w sądach będą wydziały karne i cywilne, zaś wydziały gospodarcze, rodzinne czy pracy - już tylko można będzie utworzyć, jeśli na danym terenie jest takie zapotrzebowanie. Te wydziały, które zostaną uznane za zbyt małe lub nieefektywne, mają być zlikwidowane.

Zgromadzenie sędziów podjęło też w poniedziałek drugą uchwałę, w której wyrażono "stanowczy sprzeciw" wobec zapowiedzianego przez rząd zamrożenia wynagrodzeń sędziów zaplanowanego w przyszłorocznym budżecie.

Już wcześniej protestowała przeciw temu Krajowa Rada Sądownictwa zapowiadając, że także tę sprawę zaskarży do TK. Dwa tygodnie temu protesty w dniach 11 lipca i 19 września w związku z zamrożeniem wynagrodzeń zapowiedział Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury, poparły go Niezależne Stowarzyszenie Prokuratorów "Ad Vocem", Komitet Obrony Prokuratorów (KOP) i Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia".

"Zarząd stowarzyszenia zastrzega, iż w przypadku nieuwzględnienia słusznych postulatów sędziów i prokuratorów może wezwać prokuratorów do zaostrzenia protestu, w tym również poprzez uczestniczenie w manifestacji pod budynkami rządowymi w Warszawie" - głosi uchwała KOP przekazana w poniedziałek PAP.

Z kolei stowarzyszenie "Ad Vocem" w przekazanej w poniedziałek PAP uchwale napisało, że ma nadzieję, iż koalicja rządowa "spojrzy szerzej na sposób funkcjonowania szeroko rozumianego wymiaru sprawiedliwości, gdzie filarem powinno być jasne prawo, funkcjonalne organizacyjnie sądy i prokuratura oraz dobrze opłacani sędziowie i prokuratorzy, którzy nie będą mieli żadnego interesu w odchodzeniu do lepiej płatnych zawodów prawniczych".

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rada UE uruchomiła klauzulę wyjścia. Dotyczy także Polski

Rada Unii Europejskiej uruchomiła klauzulę wyjścia dla 15 krajów członkowskich, w tym Polski. Decyzja ta pozwala na wyłączenie wydatków obronnych z unijnych reguł budżetowych, umożliwiając tym krajom zwiększenie wydatków na wojsko bez łamania zasad fiskalnych.

Druga waloryzacja emerytur będzie we wrześniu 2025? Jest decyzja rządu!

Czy we wrześniu 2025 emeryci otrzymają dodatkowe pieniądze z ZUS? Przekroczenie progu inflacji w pierwszym półroczu znów rozgrzało dyskusję o drugiej waloryzacji świadczeń. Gdyby rząd zdecydował się na ten krok, część seniorów mogłaby zyskać nawet kilkaset złotych więcej. Jakie warunki trzeba spełnić? Co mówi ustawa i na czym polega ten mechanizm? Sprawdzamy, kto i ile mógłby dostać.

Rząd wyrównuje „emerytury czerwcowe” – nowe przepisy obejmą świadczenia z lat 2009–2019

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który rozwiązuje wieloletni problem tzw. emerytur czerwcowych. Emerytury i renty rodzinne przyznane w czerwcu w latach 2009–2019 zostaną przeliczone na nowo według korzystniejszych zasad. ZUS zrobi to automatycznie, bez potrzeby składania wniosków.

Od kiedy nowy tachograf 2025? Błędy lokalizacji, problemy z czasem pracy [OBSŁUGA]

Od kiedy w przewozach międzynarodowych Unii Europejskiej obowiązuje wyłącznie nowy tachograf (G2V2)? Jak go obsługiwać? Jak zmienić kraj, dodać załadunek? Na jakie błędy uważać, by uniknąć kar?

REKLAMA

Boiska i inne obiekty sportowe nie będą już zamykane z powodu sąsiedzkich skarg na hałas. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o sporcie

Boiska i inne obiekty sportowe nie będą już zamykane z powodu sąsiedzkich skarg na hałas. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o sporcie, który pozwoli wyłączyć niektóre obiekty spod obowiązujących norm hałasowych. Celem zmian jest ochrona prawa dzieci i młodzieży do aktywności fizycznej.

Nowe tachografy nie aż tak inteligentne jak zakładano. Na jakie błędy muszą uważać kierowcy i firmy transportowe?

Od 19 sierpnia 2025 roku w przewozach międzynarodowych w UE wymagane będą już wyłącznie najnowsze tachografy inteligentne często oznaczane jako tachografy G2V2, czyli druga wersja tachografów inteligentnych. Obecnie w transporcie międzynarodowym stanowią one już większość tachografów. Choć nowe urządzenia rejestrujące miały za zadanie ułatwiać pracę firmom transportowym, to jednak są zawodne i mogą powodować wiele trudności przy rozliczaniu i kontroli czasu pracy kierowców. Na jakie błędy nowych smart tachografów trzeba uważać i jak skutecznie sobie z nimi radzić?

Osoby bez kwalifikacji nauczycielskich będą mogły prowadzić w przedszkolach zajęcia. Takie zmiany w Prawie oświatowym zaakceptowała Rada Ministrów

Rada Ministrów zatwierdziła deregulacyjny projekt ustawy, który umożliwi przedszkolom zatrudnianie osób niebędących nauczycielami do prowadzenia wszystkich zajęć z dziećmi. Nowe przepisy mają pomóc w walce z brakami kadrowymi i zapewnić ciągłość edukacji przedszkolnej.

5 tys. euro kary dla przewoźnika. 120 euro mandatu dla kierowcy. Kary za złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą [Normy]

Złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą może słono kosztować przewoźnika i kierowcę. W Niemczech przewoźnik zapłaci nawet 5 tys. euro kary, a kierowca 120 euro mandatu. Jakie są przepisy i normy w krajach UE?

REKLAMA

Kto w 2025 r. ma prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego? [LISTA]

Standardowo pracownicy mogą skorzystać z puli 20 albo 26 dni urlopu w ciągu roku. Niektórym przysługuje urlop w dłuższym wymiarze. Co to za grupy? Na jakich zasadach przysługuje dodatkowy urlop w 2025 r.? Czy będą kolejne przywileje?

Psycholog, pedagog czy logopeda na umowie zlecenie w przedszkolu niepublicznym? Tak – zgodnie z przyjętym przez Radę Ministrów projektem

Psycholog, pedagog czy logopeda na umowie zlecenie w przedszkolu niepublicznym? Tak – zgodnie z przyjętym przez Radę Ministrów projektem ustawy deregulacyjnej. Nowe przepisy mają poprawić dostęp uczniów do wsparcia specjalistycznego i pomóc placówkom spełniać wymagane standardy.

REKLAMA