REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe prawo probiercze - prostsze i przejrzystsze

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
fot. shutterstock
fot. shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 7 listopada 2011 r. weszła w życie większość przepisów ustawy z dnia 1 kwietnia 2011 roku - Prawo probiercze. Celem nowej ustawy jest przede wszystkim dostosowanie systemu administracji probierczej do potrzeb rynku i konsumentów.

Zanim przedstawimy uwagi dotyczące nowego prawa probierczego, należy wyjaśnić, iż określa ono zasady i warunki wprowadzania do obrotu wyrobów z metali szlachetnych oraz obrotunimi na terytorium Polski, a także zasady i tryb przeprowadzaniabadań i oznaczania wyrobów z metali szlachetnych oraz wyrobówzawierających metale szlachetne. Metalami szlachetnymi w rozumieniuustawy są: platyna, pallad, złoto i srebro, metale z grupyplatynowców: iryd, osm, rod i ruten oraz ich stopy z innymimetalami.

Ustawa z dnia 1kwietnia 2011 roku - Prawo probiercze (Dz. U. z 2011 r. Nr 92, poz.529), uchyla dotychczas obowiązującą ustawę z dnia 3 kwietnia1993 r. - Prawo probiercze (Dz. U. z 1993 Nr 55, poz. 249 zezm.).

REKLAMA

Nowa ustawa określa: 1) zasady i warunkiwprowadzania do obrotu wyrobów z metali szlachetnych oraz obrotunimi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej; 2) zasady i trybprzeprowadzania badań i oznaczania wyrobów z metali szlachetnychoraz wyrobów zawierających metale szlachetne; 3) obowiązujące próbydla wyrobów z metali szlachetnych; 4) organizację administracjiprobierczej; 5) zasady nadzoru nad wykonywaniem przepisów ustaw.Należy przy tym wskazać, że nowa ustawa wprowadza wiele nowychprzepisów mających na celu bardziej precyzyjne ujęcie kwestii prawaprobierczego. Dużo dokładniej określone zostały podstawowe terminyz zakresu prawa probierczego, a w wielu przypadkach wprowadzonowyczerpujące katalogi pojęć. Poniżej przedstawiamy niektóre zmianywprowadzone nową ustawą.

Według dotychczas obowiązującej ustawy, tominister właściwy do spraw gospodarki określał, w drodzerozporządzenia, próby dla wyrobów z metali szlachetnych.To uregulowanie decydowało o względnie uznaniowym i elastycznymsposobie określania prób metali szlachetnych przez organadministracji. Nowa ustawa nie zawiera takiego upoważnienia i samaokreśla próby dla metali szlachetnych.Jednocześnie nowa ustawa precyzuje, że zawartość metaluszlachetnego w wyrobie określa się próbą, przez którą rozumie sięstosunek masy czystego metalu szlachetnego zawartego w stopie domasy stopu, wyrażony w częściach tysięcznych. Wyrób odpowiada danejpróbie, jeżeli zawartość metalu szlachetnego nie jest mniejsza odprzewidzianej dla danej próby.

REKLAMA

Przepisami nowej ustawy, zasługującymi na uwagę,są przepisy dotyczące administracji probierczej, zakresu jejdziałania i uprawnień. Nowe przepisy precyzują kompetencje organówadministracji probierczej i upraszczają jej funkcjonowanie.Organami administracji probierczej, po wejściu w życie nowejustawy, są Prezes Głównego Urzędu Miar (którywykonuje swoje zadania w zakresie probiernictwa przy pomocyGłównego Urzędu Miar) oraz dyrektorzy okręgowych urzędówprobierczych (którzy wykonują swoje zadania przy pomocykierowanych przez nich okręgowych urzędów probierczych).Zlikwidowane zostały urzędy obwodowe. Ponadto, nowa ustawawprowadziła możliwość realizowania zadań administracji probierczejw oparciu o formułę partnerstwapubliczno-prywatnego oraz możliwość tworzeniapunktów probierczych u podmiotu wprowadzającego wyrób doobrotu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejną istotną zmianą, którą wprowadza nowaustawa jest określenie, że organ administracji probierczej, napodstawie przeprowadzonych badań, określa zawartość metaluszlachetnego w wyrobie oraz stwierdza, w drodze decyzjiadministracyjnej, czy zawartość ta odpowiada obowiązującejpróbie, co potwierdza, umieszczając na wyrobie cechę probierczą,wydając świadectwo badania lub umieszczając znak "MET". Powyższerozwiązanie pozwoli na zastosowanie przewidzianego w Kodeksiepostępowania administracyjnego (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r.Nr 98, poz. 1071 ze zm.) trybu postępowania odwoławczego izagwarantuje pełną ochronę interesów stron uczestniczących wpostępowaniu przed organem administracji probierczej. Nowa ustawa wsposób dużo bardziej wyczerpujący określa katalog usług, za któreorgany administracji probierczej pobierają opłaty.

Postanowienia nowej ustawy, które w sposóbbardziej przejrzysty regulują całe prawo probiercze toukłon nie tylko w stronę przedsiębiorców, ale równieżkonsumentów. Jasne wymogi dotyczące m. in. zasadoznaczania wyrobów z metali szlachetnych wprowadzanych do obrotu,sprawiają, że konsument otrzymuje precyzyjne i ujednoliconeinformacje.

Podsumowując, nowa ustawa stanowi odpowiedź naproblemy, jakie dotychczas napotykali nie tylko przedsiębiorcy zbranży jubilerskiej, ale także konsumenci. Nowe przepisyupraszczają funkcjonowanie organów administracji probierczejpoprzez doprecyzowanie ich kompetencji. Pozytywnie należy ocenićrównież dookreślenie, że organy administracji probierczej w drodzedecyzji administracyjnej stwierdzają, czy zawartość metaluszlachetnego w wyrobie odpowiada obowiązującej próbie i w związku ztym zastosowanie trybu odwoławczego przewidzianego w Kodeksiepostępowania administracyjnego. Istotne jest również, że punktyprobiercze mogą być tworzone u przedsiębiorców wprowadzających doobrotu wyroby jubilerskie, co powinno doprowadzić do zmniejszenia kosztów transportu, ubezpieczenia i przetrzymywania wyrobów wurzędach probierczych, a przez to być może do zmniejszenia cenwyrobów dla konsumentów.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Ksiegowosc.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Work-life balance wciąż wyzwaniem polskich mam

Im starsze dziecko, tym większe zaangażowanie kobiet w nieodpłatną pracę opiekuńczą. Chociaż rośnie udział ojców, to nadal jest on niewielki, zwłaszcza w opiece nad starszymi dziećmi. Takie wnioski płyną z raportu przygotowanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Fundację Share the Care.

Starzy i młodzi mundurowi - Po przejściu na emeryturę moja była o 50 zł wyższa od kolegi, a dzisiaj kolega ma wyższą emeryturę ode mnie o 1500 złotych. To według Państwa jest niesprawiedliwe dla starych, czy może jednak dla nowych?

Infor.pl udostępnia czytelnikom miejsce do publikacji. Popularnym tematem są emerytury. Czytelnicy opisują nam najczęściej swoje negatywne "przygody" co do obniżenia emerytury o kwoty wypłaconych emerytur wcześniejszych (wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 4 czerwca 2024 r.) oraz zaniżanie emerytur przez podwójny system emerytur mundurowych. I właśnie o emeryturach mundurowych jest opublikowany w artykule list.

Koniec z niedzielami z zakazem handlu – po zmianie zrobisz zakupy w co najmniej dwie niedziele w miesiącu?

Na III czytanie sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju oczekuje projekt ustawy o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni oraz ustawy - Kodeks pracy (druk sejmowy nr 384), który ma na celu zmianę regulacji dotyczących zasad prowadzenia handlu i czynności związanych z handlem w niedzielę, poprzez wprowadzenie co najmniej dwóch niedziel handlowych w każdym miesiącu roku kalendarzowego.

Blisko 1000 złotych dodatku do pensji w czerwcu. Pracodawca musi te pieniądze wypłacić

Specjalny dodatek do pensji otrzymują ci, którzy pracują w nocy. Kwota nie jest stała. Jej wysokość zależy między innymi od liczby godzin pracy w danym miesiącu. Czerwcowy bilans daje ich sto sześćdziesiąt. Ile dokładnie wyniesie maksymalny dodatek za nocną pracę w tym miesiącu?

REKLAMA

Jak zabezpieczyć alimenty na dziecko?

Zabezpieczenie alimentów jest ważnym i pomocnym rozwiązaniem na czas trwania postępowania. Pozwala na uzyskanie świadczeń na dziecko jeszcze przed wydaniem przez sąd wyroku. Biorąc pod uwagę fakt, iż proces o alimenty może być rozciągnięty w czasie, takie rozwiązanie może realnie pomóc w zabezpieczeniu interesów dziecka.

Darmowa pomoc prawna dla pracowników - już jest w wielu miejscach pracy

Pracownicy coraz częściej liczą na atrakcyjne dodatki, premie, nagrody oraz pomoc finansową w przypadku trudnych sytuacji życiowych. Oczywiście wynagrodzenie jest bardzo istotne, ale istotne też są benefity. W zakres benefitów istnieje np. wsparcie na pokrycie kosztów badań, zasiłki związane z narodzinami dziecka, a nawet świadczenia dedykowane osobom po przejściu na emeryturę. Ta rosnąca oferta to odpowiedź na zmieniające się potrzeby współczesnego rynku pracy, który stawia na kompleksowe wspieranie pracowników zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej. Ale uwaga - wśród benefitów pracowniczych pojawiły się też darmowe usługi prawne dla pracowników.

Gorąca debata prezydencka: migranci, miliardy i mylące liczby

Emocje, riposty i... dezinformacja. W telewizyjnej debacie kandydaci mierzyli się w sześciu blokach tematycznych, ale częściej niż faktami – operowali mitami. Karol Nawrocki mówił o „10 tysiącach migrantów wypychanych z Niemiec”, co nie ma potwierdzenia w danych. Rafał Trzaskowski przypisał sobie unijne miliardy, których formalnie nie pozyskał. Sprawdzamy, co naprawdę wydarzyło się na granicy, w szpitalach i na sali debat.

Zasiłek dla opiekunów zamiast świadczenia pielęgnacyjnego. Luka w prawie z wymogiem 365 dni w okresie 18 miesięcy

Zasiłek dla opiekunów osób niepełnosprawnych - są kłopoty w jego otrzymaniu. Wystarczy pół roku czekania na przyznanie punktów przez WZON i już nie ma prawa do zasiłku dla bezrobotnych (bo o ten zasiłek chodzi). Chyba, że zrezygnuje się ze świadczenia wspierającego za okres rozpatrywania wniosku przez WZON (wtedy zamiast wspierającego dla osoby niepełnosprawnej otrzyma opiekun świadczenie pielęgnacyjne). Zasiłek miał pomóc opiekunom tracącym świadczenie pielęgnacyjne w powrocie na rynek pracy (często po dekadzie opiekowania się osoba niepełnosprawną ze znacznym stopniem niepełnosprawności). Uzasadnieniem dla zasiłku jest zrównanie pracy zarobkowej na etacie z opieką nad osobą niepełnosprawną pod warunkiem, że opiekun otrzymał świadczenie pielęgnacyjne przez rok za ostatnie 1,5 roku. Ponieważ mamy przewlekłość przy świadczeniu wspierającym i zwroty świadczenia pielęgnacyjnego za okresy dłuższe niż pół roku, to nie można tego warunku spełnić. Jest on niewykonalny.

REKLAMA

Co kandydaci na Prezydenta RP zamierzają zmienić w ochronie zdrowia? Szczegółowa relacja debaty prezydenckiej Trzaskowski-Nawrocki z dnia 23 maja 2025 r. [wybory prezydenckie w 2025 r.]

W dniu 23 maja br. w Telewizji Polskiej, odbyła się debata prezydencka z udziałem dwóch kandydatów II tury wyborów prezydenckich w 2025 r. – Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego. Była ona podzielona na sześć bloków tematycznych, wśród których jednym była ochrona zdrowia. W tym segmencie, każdy z kandydatów udzielił odpowiedzi na trzy pytania przeciwnika. Oto szczegółowa relacja.

Skarbówka prześwietla tę podatkową ulgę pięć lat wstecz. Strach obleci miliony Polaków

Do końca kwietnia był czas na złożenie PIT-ów. Teraz swój czas ma skarbówka. Fiskus interesuje się przede wszystkim tymi, którzy skorzystali z ulg i odliczeń. Na celowniku znaleźli się między innymi rodzice. Część z nich może mieć problem.

REKLAMA