REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe prawo probiercze - prostsze i przejrzystsze

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
fot. shutterstock
fot. shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 7 listopada 2011 r. weszła w życie większość przepisów ustawy z dnia 1 kwietnia 2011 roku - Prawo probiercze. Celem nowej ustawy jest przede wszystkim dostosowanie systemu administracji probierczej do potrzeb rynku i konsumentów.

Zanim przedstawimy uwagi dotyczące nowego prawa probierczego, należy wyjaśnić, iż określa ono zasady i warunki wprowadzania do obrotu wyrobów z metali szlachetnych oraz obrotunimi na terytorium Polski, a także zasady i tryb przeprowadzaniabadań i oznaczania wyrobów z metali szlachetnych oraz wyrobówzawierających metale szlachetne. Metalami szlachetnymi w rozumieniuustawy są: platyna, pallad, złoto i srebro, metale z grupyplatynowców: iryd, osm, rod i ruten oraz ich stopy z innymimetalami.

Ustawa z dnia 1kwietnia 2011 roku - Prawo probiercze (Dz. U. z 2011 r. Nr 92, poz.529), uchyla dotychczas obowiązującą ustawę z dnia 3 kwietnia1993 r. - Prawo probiercze (Dz. U. z 1993 Nr 55, poz. 249 zezm.).

REKLAMA

Nowa ustawa określa: 1) zasady i warunkiwprowadzania do obrotu wyrobów z metali szlachetnych oraz obrotunimi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej; 2) zasady i trybprzeprowadzania badań i oznaczania wyrobów z metali szlachetnychoraz wyrobów zawierających metale szlachetne; 3) obowiązujące próbydla wyrobów z metali szlachetnych; 4) organizację administracjiprobierczej; 5) zasady nadzoru nad wykonywaniem przepisów ustaw.Należy przy tym wskazać, że nowa ustawa wprowadza wiele nowychprzepisów mających na celu bardziej precyzyjne ujęcie kwestii prawaprobierczego. Dużo dokładniej określone zostały podstawowe terminyz zakresu prawa probierczego, a w wielu przypadkach wprowadzonowyczerpujące katalogi pojęć. Poniżej przedstawiamy niektóre zmianywprowadzone nową ustawą.

Według dotychczas obowiązującej ustawy, tominister właściwy do spraw gospodarki określał, w drodzerozporządzenia, próby dla wyrobów z metali szlachetnych.To uregulowanie decydowało o względnie uznaniowym i elastycznymsposobie określania prób metali szlachetnych przez organadministracji. Nowa ustawa nie zawiera takiego upoważnienia i samaokreśla próby dla metali szlachetnych.Jednocześnie nowa ustawa precyzuje, że zawartość metaluszlachetnego w wyrobie określa się próbą, przez którą rozumie sięstosunek masy czystego metalu szlachetnego zawartego w stopie domasy stopu, wyrażony w częściach tysięcznych. Wyrób odpowiada danejpróbie, jeżeli zawartość metalu szlachetnego nie jest mniejsza odprzewidzianej dla danej próby.

REKLAMA

Przepisami nowej ustawy, zasługującymi na uwagę,są przepisy dotyczące administracji probierczej, zakresu jejdziałania i uprawnień. Nowe przepisy precyzują kompetencje organówadministracji probierczej i upraszczają jej funkcjonowanie.Organami administracji probierczej, po wejściu w życie nowejustawy, są Prezes Głównego Urzędu Miar (którywykonuje swoje zadania w zakresie probiernictwa przy pomocyGłównego Urzędu Miar) oraz dyrektorzy okręgowych urzędówprobierczych (którzy wykonują swoje zadania przy pomocykierowanych przez nich okręgowych urzędów probierczych).Zlikwidowane zostały urzędy obwodowe. Ponadto, nowa ustawawprowadziła możliwość realizowania zadań administracji probierczejw oparciu o formułę partnerstwapubliczno-prywatnego oraz możliwość tworzeniapunktów probierczych u podmiotu wprowadzającego wyrób doobrotu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejną istotną zmianą, którą wprowadza nowaustawa jest określenie, że organ administracji probierczej, napodstawie przeprowadzonych badań, określa zawartość metaluszlachetnego w wyrobie oraz stwierdza, w drodze decyzjiadministracyjnej, czy zawartość ta odpowiada obowiązującejpróbie, co potwierdza, umieszczając na wyrobie cechę probierczą,wydając świadectwo badania lub umieszczając znak "MET". Powyższerozwiązanie pozwoli na zastosowanie przewidzianego w Kodeksiepostępowania administracyjnego (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r.Nr 98, poz. 1071 ze zm.) trybu postępowania odwoławczego izagwarantuje pełną ochronę interesów stron uczestniczących wpostępowaniu przed organem administracji probierczej. Nowa ustawa wsposób dużo bardziej wyczerpujący określa katalog usług, za któreorgany administracji probierczej pobierają opłaty.

Postanowienia nowej ustawy, które w sposóbbardziej przejrzysty regulują całe prawo probiercze toukłon nie tylko w stronę przedsiębiorców, ale równieżkonsumentów. Jasne wymogi dotyczące m. in. zasadoznaczania wyrobów z metali szlachetnych wprowadzanych do obrotu,sprawiają, że konsument otrzymuje precyzyjne i ujednoliconeinformacje.

Podsumowując, nowa ustawa stanowi odpowiedź naproblemy, jakie dotychczas napotykali nie tylko przedsiębiorcy zbranży jubilerskiej, ale także konsumenci. Nowe przepisyupraszczają funkcjonowanie organów administracji probierczejpoprzez doprecyzowanie ich kompetencji. Pozytywnie należy ocenićrównież dookreślenie, że organy administracji probierczej w drodzedecyzji administracyjnej stwierdzają, czy zawartość metaluszlachetnego w wyrobie odpowiada obowiązującej próbie i w związku ztym zastosowanie trybu odwoławczego przewidzianego w Kodeksiepostępowania administracyjnego. Istotne jest również, że punktyprobiercze mogą być tworzone u przedsiębiorców wprowadzających doobrotu wyroby jubilerskie, co powinno doprowadzić do zmniejszenia kosztów transportu, ubezpieczenia i przetrzymywania wyrobów wurzędach probierczych, a przez to być może do zmniejszenia cenwyrobów dla konsumentów.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Ksiegowosc.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucja w urlopach: im więcej dzieci (i to nie tylko własnych) – tym więcej dni wolnych, a dla pracodawców, którzy nie będą się stosować – 30 tys. zł kary

Na 1 dziecko – 2 dni wolnego, na 2 dzieci – 3 dni wolnego, na 3 dzieci – 4 dni wolnego, a na 4 i więcej – 5 dni wolnego, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

UWAGA: maturę można zdawać w domu. Jest komunikat CKE

Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.

Zmiany w wypłatach 800 plus. ZUS przesuwa w maju terminy przelewów. Kiedy pieniądze trafią do rodziców?

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w maju.

REKLAMA

Czy 04.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Długi weekend, święto w czwartek 1 maja i w sobotę 3 maja to mocno ograniczone możliwości zakupowe. Zarówno w czwartek jak i w sobotę sklepy nieczynne. W sobotę 03.05.2025 r. można je zrobić tylko w małych sklepach osiedlowych, a z sieciowych głównie w Żabce. A jak będzie w niedzielę 04.05.2025 r. - można wybrać się do Lidla lub Biedronki albo wręcz do galerii handlowej na duże tygodniowe zakupy?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze?

Egzaminy maturalne 2025 rozpoczną się już niebawem. Główna sesja egzaminacyjna zaplanowana jest na okres od 5 do 22 maja 2025 r. Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze? Co w przypadku, gdy zapomni się dokumentów?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

REKLAMA

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób [NOWE ŚWIADCZENIE]. Dodatkowo wyrównanie od stycznia 2025

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób. Co istotne osoby, który mają prawo do tego nowe dodatku dostaną również wyrównanie od 1 stycznia 2025 r. Wysokość dodatku wynosiła w styczniu i lutym 2025 r. 2520 zł, a od marca jest to 2610,72 zł. Na konta świadczeniobiorców wpłyną więc w maju spore pieniądze.

Co najmniej 2074 zł brutto za pracę w majówkę?

Związek Zawodowy „Związkowa Alternatywa” apeluje do rządu o wprowadzenie wyższego wynagrodzenia dla pracowników wykonujących swoje obowiązki w trakcie dni świątecznych w majówkę. W opublikowanym komunikacie związkowcy proponują, by za trzy dni pracy (1,3 i 4 maja) wypłacana była kwota nie niższa niż 2074 zł brutto.

REKLAMA