REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Studia z rocznym programem pomostowym w języku ukraińskim w Collegium Civitas

Studia
Studia

REKLAMA

REKLAMA

Collegium Civitas uruchamia studia z rocznym programem pomostowym w języku ukraińskim, który ma zachęcić młode osoby pochodzące z Ukrainy do rozpoczęcia studiów w Polsce. Uczestniczki i Uczestnicy będą mogli studiować przez rok w języku ukraińskim, a następnie kontynuować naukę na 2 roku studiów, na ścieżce w pełni polskojęzycznej. Oferta obejmuje 2 kierunki: Stosunki międzynarodowe i Zarządzanie. Rekrutacja rusza już 26 kwietnia!

Sudia dla młodych osób z Ukrainy

REKLAMA

„Studentki i Studenci pochodzący z Ukrainy uczą się w Collegium Civitas już od kilkunastu lat. W tym roku akademickim to blisko 400 osób, które studiują w języku polskim lub angielskim.” – tłumaczy Rektor Collegium Civitas, prof. Stanisław Mocek, dodając, że „w sytuacji, kiedy od początku agresji Rosji granicę polsko-ukraińską przekroczyło już ponad 2 miliony uchodźców z Ukrainy, a część z nich zechce lub będzie musiało zostać w naszym kraju na dłużej, pomoc tym osobom w normalnym funkcjonowaniu jest niezmiernie ważna. Stąd właśnie pomysł na zorganizowanie studiów z rocznym programem pomostowym w języku ukraińskim.”

REKLAMA

Do tej pory Studentki i Studenci z Ukrainy bardzo chętnie wybierali z oferty Collegium Civitas dwa kierunki: Stosunki międzynarodowe i Zarządzanie, dlatego nowa propozycja dotyczy właśnie tych programów. Warto podkreślić, że jest to oferta dla osób, które chcą po raz pierwszy rozpocząć naukę w Collegium Civitas na studiach pierwszego stopnia. Studia z rocznym programem pomostowym poprzedzone będą kursem języka polskiego, w ramach którego Uczestniczki i Uczestnicy będą doskonalić i utrwalać znajomość języka, co w przyszłości pozwoli im na swobodne kontynuowanie nauki na studiach prowadzonych w całości w języku polskim.

Najwyższe standardy jakości

REKLAMA

Proponowane w Collegium Civitas studia z rocznym programem pomostowym wpisują się w wizję kształcenia zgodnego z najwyższymi standardami jakości, a zarazem realizowanego w środowisku międzynarodowym i otwartym na osoby przybywające do nas z całego świata. W obliczu tragicznych wydarzeń za wschodnią granicą Polski rozszerzamy naszą ofertę, by udostępnić ją także osobom niewładającym obecnie ani językiem polskim, ani angielskim, chcącym zarazem kontynuować swoją edukację. Wierzymy, że w ten sposób możemy wesprzeć kształcenie młodego pokolenia Ukrainek
i Ukraińców, którego rola w odbudowie zniszczonej wojną ojczyzny będzie nie do przecenienia – dodaje Prorektor ds. dydaktycznych, dr dr Roland Zarzycki.

Wśród pracowników administracyjnych i nauczycieli akademickich Collegium Civitas już w tym momencie są obywatelki ukraińskie, które będą wspierać projekt od strony administracyjnej
i organizacyjnej. Jak podkreśla Prorektor Zarzycki, Uczelnia jest otwarta na zatrudnienie dodatkowych wykładowców, którzy podobnie jak studenci, uciekli z Ukrainy przed wojną i mogliby poprowadzić zajęcia właśnie w ramach studiów z rocznym programem pomostowym w języku ukraińskim.

Wsparcie dla studentów z Ukrainy

Od początku wojny w Ukrainie Collegium Civitas aktywnie wspiera Studentki i Studentów z Ukrainy, a także ich rodziny. Powołany został m.in. zespół, którego zadaniem jest monitorowanie sytuacji, reagowanie na potrzeby zgłaszane przez Studentki i Studentów Collegium Civitas pochodzenia ukraińskiego oraz realizowanie różnych form wsparcia – finansowego, psychologicznego czy w zakresie dydaktycznym. Z inspiracji społeczności akademickiej, Collegium Civitas zdecydowało się także powołać specjalny Fundusz Pomocy Studentkom, Studentom i Pracownikom Collegium Civitas oraz ich Rodzinom z Ukrainy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Chcemy, aby wszystkie pomysły były tworzone w ścisłej współpracy z naszymi obecnymi Studentkami i Studentami – liderkami i liderami – to oni najlepiej wiedzą, jak pomóc swoim Koleżankom i Kolegom.” – dodaje Rektor Mocek, podkreślając, że członkowie społeczności Collegium Civitas pomagają uchodźcom z Ukrainy nie tylko w murach Uczelni, ale także np. współorganizując zbiórki charytatywne czy wspierając w ramach wolontariatu działania Centrum Nauki Kopernik.

Źródło: Collegium Civitas

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA