REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Niewdzięczność obdarowanego musi być obiektywna

Subskrybuj nas na Youtube
Za rażącą niewdzięczność należy uznać każde umyślne przestępstwo i wykroczenie dokonane przez obdarowanego przeciwko darczyńcy.
Za rażącą niewdzięczność należy uznać każde umyślne przestępstwo i wykroczenie dokonane przez obdarowanego przeciwko darczyńcy.

REKLAMA

REKLAMA

Procedura odwołania wykonanej darowizny jest skomplikowana i nie daje gwarancji skuteczności. Aby w ogóle zastanawiać się nad sądowym sporem trzeba mieć dowody na obiektywną niewdzięczność obdarowanego w stosunku do darczyńcy.

Darowizna obiecana łatwiejsza do odwołania

Każda umowa darowizny (niezależnie od jej przedmiotu) sporządzona w formie innej niż akt notarialny- jest tzw. czynnością kulejącą (wadliwą)- tj. staje się skuteczne dopiero po zaistnieniu określonych okoliczności.
W przypadku darowizn jest to jej wykonanie - czyli najczęściej przekazanie przedmiotu darowizny w posiadanie obdarowanego (np. wydanie samochodu wraz z jego dokumentami i kluczykami, czy dokonanie przelewu pieniędzy na rachunek obdarowanego).

REKLAMA

Do momentu wykonania darowizny, darczyńca może uchylić się od jej skutków – w zasadzie bez powodu – obdarowany zaś nie może dochodzić jej wykonania.

Jeśli umowa ma formę aktu notarialnego – odwołanie darowizny niewykonanej może nastąpić wtedy gdy darczyńca wykaże, że wykonanie darowizny spowoduje nadmierny uszczerbek na jego majątku. Obdarowany ma natomiast roszczenie o wydanie rzeczy.

Zobacz: W jaki sposób dokonać darowizny samochodu?

Darowizna wykonana do odwołania wymaga niewdzięczności darczyńcy

Odwołanie darowizny wykonanej – nastręcza pewnych problemów i (abstrahując od kwestii proceduralnych) wymaga mocnej podstawy. Krytycznym aspektem (i w zasadzie jedynym materialno prawnym warunkiem odwołania) jest ustalenie rażącej niewdzięczności obdarowanego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rażąca niewdzięczność nie jest nigdzie określona- jej stwierdzenie należy wiec do zupełnego uznania sądu. Wydaje się jednak, że można wykazać kilka aspektów tej okoliczności:

1. Musi dotyczyć bezpośrednio obdarowanego i darczyńcy

Co oznacza, że akt niewdzięczności musi z jednej strony wynikać bezpośrednio z zachowania obdarowanego w stosunku do darczyńcy. Nie można uznać za niewdzięczność zachowanie niezgodne z przekonaniami darczyńcy, a bezpośrednio go nie dotyczące (np. „złe prowadzenie się”),

2. Niewdzięczność musi być obiektywna

Akt niewdzięczności nie może być uzależniony zupełnie od wewnętrznych uczyć darczyńcy – to , że on uznaje jakieś zachowanie za zupełny afront, nie musi być za takie uznane przez sąd. Ten powinien bowiem patrzyć na to, w jaki sposób dane zachowanie zostało by odebrane przez większość społeczeństwa.

Zobacz: Porada prawna

3. Niewdzięczność musi być rażąca

W tym aspekcie chodzi o skalę niewdzięczności. Z pewnością za rażącą niewdzięczność należy uznać każde umyślne przestępstwo i wykroczenie dokonane przez obdarowanego przeciwko darczyńcy (kradzież, oszustwo, przestępstwa przeciwko życiu lub zdrowiu) , ale także np. niewypełnienie obowiązków względem darczyńcy – takich jak obowiązek alimentacyjny, obowiązek opieki, obowiązki wynikające np. z prawa do mieszkania – jeśli darczyńca mógł ich wymagać i potrzebować.

4. Niewdzięczność nie może być wybaczona

Każde przebaczenie obdarowanemu przez darczyńcę, powoduje że dany akt niewdzięczności nie może być podstawą do odwołania darowizny.

5. Niewdzięczność musi być udowodniona

Każde postępowanie sądowe wymaga przedstawienia dowodów na podnoszone okoliczności – jeśli nie możemy przedstawić dokumentów, czy zeznań świadków – nasze roszczenia będą oddalone (chyba, że obdarowany nie będzie im się sprzeciwiał).

Zobacz serwis: Wykonanie i odwołanie darowizny

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To może być pierwsza taka sytuacja w historii Polski. Prezes NBP Adam Glapiński już ostrzega!

Historyczny moment dla polskiej gospodarki? Prezes NBP Adam Glapiński ostrzega, że już w 2026 roku dług publiczny może po raz pierwszy przekroczyć unijny próg 60 proc. PKB. Choć inflacja zbliża się do celu NBP, to fiskalna polityka rządu – najluźniejsza w całej UE poza Rumunią – może zachwiać stabilnością makroekonomiczną kraju.

Aby mieć od stycznia więcej urlopu i wyższe wypłaty, już teraz zadbaj o dokumenty. Dotyczy wszystkich pracowników

Przed nami duża zmiana dla wszystkich pracowników. Będzie dotyczyła zarówno pracowników budżetówki, jak i sektora prywatnego. Chodzi o większe pieniądze i wyższy wymiar urlopu. Żeby skorzystać, trzeba będzie mieć dowody.

Za nowy trawnik z rolki zapłaci… dostawca prądu. Przełomowy wyrok NSA, na podstawie którego tysiące właścicieli nieruchomości będzie mogło bezkosztowo odtworzyć swoje ogrody

Niejeden właściciel nieruchomości zmagał się już na pewno z usuwaniem drzew (lub krzewów) z jego nieruchomości na wniosek właściciela urządzeń przesyłowych służących do doprowadzania energii elektrycznej, z tego względu, że drzewa te (lub krzewy) – z tymi urządzeniami kolidowały (a konkretniej – zagrażały funkcjonowaniu tych urządzeń). Okazuje się, że zgodnie z najnowszym wyrokiem NSA – w takim przypadku – odszkodowanie należne od przedsiębiorstwa energetycznego, obejmuje nie tylko wartość usuniętych drzew (lub krzewów), koszty ich wycinki, ponownego zalesienia i pielęgnacji, ale również koszty odtworzenia trawnika, który – na skutek powyższych działań – uległ zniszczeniu.

Kupując tę nieruchomość, wpadniesz w finansową pułapkę i poniesiesz dodatkowy koszt sięgający nawet 50 tys. zł. To skutek nowych wymogów Unii Europejskiej

Dla wielu z nas zakup nieruchomości to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. W związku z nowymi klimatycznymi celami Unii Europejskiej, nieruchomości ogrzewane węglem lub gazem będą musiały przejść kosztowną modernizację. W przeciwnym razie ich utrzymanie stanie się bardzo drogie.

REKLAMA

Nowe uprawnienia PIP i wyższe kary dla firm od 2026 r. Czy dojdzie do masowej zamiany śmieciówek w umowy o pracę? Szef PIP: uszczęśliwianie etatami na siłę się nie sprawdza

Nie będziemy masowo zmieniać umów cywilnoprawnych na etaty, a jedynie działać w przypadkach niebudzących wątpliwości – powiedział PAP szef Państwowej Inspekcji Pracy, główny inspektor pracy Marcin Stanecki. Zaznaczył, że w planowanych zmianach nie chodzi o „uszczęśliwianie etatami na siłę”, tylko o reagowanie na skargi.

Zmiana cen gazu. Chodzi o kwoty od 1 tysiąca, nawet do kilkunastu tysięcy złotych. Kto odczuje nową taryfę?

Choć większość z nas od miesięcy żyje tematem cen energii, to dla wielu osób równie istotne są ceny gazu. A te właśnie się zmieniły. Różnica obejmie rocznie kwoty od tysiąca, nawet do kilkunastu tysięcy.

Renta wdowia 2025. ZUS wypłaca świadczenia w zbiegu [Ważne terminy]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca już wdowie renty. Jak informuje ZUS, dzięki rencie wdowiej świadczeniobiorcy zyskają średnio 359,82 zł. Dlaczego ważne jest szybkie złożenie wniosku?

Milion wniosków o rentę wdowią. ZUS: tym osobom świadczenia nie przyznamy

REKLAMA

Dodatek pielęgnacyjny przed ukończeniem 75 lat. Ważny warunek i przykład z sądu

Po ukończeniu 75 lat Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyzna emerytowi dodatek z urzędu. Inaczej jest jednak w przypadku młodszych osób, które muszą spełnić dodatkowe warunki.

W 2025 roku już 900 plus na dentystę. Może skorzystać każdy, kto opłaca składkę zdrowotną. Ale czy wiesz, jak?

Na początku 2025 roku pisaliśmy o tym, że każdy, kto opłaca składkę zdrowotną, może liczyć na 600 plus na dentystę. Co się w tym zakresie zmieniło? Głównie kwoty. Inflacja hamuje, ceny rosną, a pacjenci mają już 900 plus na dentystę.

REKLAMA