REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Odwołanie darowizny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Sąd: Alkoholizm obdarowanego nie jest podstawą odwołania darowizny. Chyba że są wyzwiska i pobicie [art. 64 k.c. i art. 1047 k.p.c]

Odwołanie darowizny, gdy obdarowany nie chce dobrowolnie zwrócić np. nieruchomości, wymaga złożenia do sądu żądania zobowiązania obdarowanego do złożenia oświadczenia woli o przeniesienia własności podarowanej nieruchomości. Przy czym sam alkoholizm obdarowanego zazwyczaj nie jest podstawą odwołania darowizny. Chyba że są wyzwiska i pobicie [art. 64 k.c. i art. 1047 k.p.c].

Czy niewdzięczność obdarowanego zawsze umożliwia odwołanie darowizny? [przykłady, orzecznictwo]

Umowa darowizny jest dość często zawieraną umową w Polsce. Dotyczy ona różnych rzeczy między innymi nieruchomości. Uzyskanie darowizny wcale nie oznacza bezwzględnego przejęcia własności takiej darowanej rzeczy na zawsze. Czasami można ją bowiem odwołać. Można to jednak uczynić tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Odwołanie darowizny. Ten jeden powód wystarczy

Jeżeli po wykonaniu darowizny darczyńca popadnie w niedostatek, obdarowany ma obowiązek go wspierać. Darczyńca ma również zagwarantowane prawo, które pozwala na odwołanie darowizny już wykonanej, z powodu rażącej niewdzięczności obdarowanego.

Zwrot darowizny nieruchomości. Czy podlega opodatkowaniu?

Darowizna nieruchomości to często spotykany sposób przekazywania majątku, który może być motywowany różnorodnymi przyczynami, od chęci wsparcia bliskich po realizację celów biznesowych. Jednak nie zawsze proces darowizny przebiega gładko, a czasem może dojść do sytuacji, w której darowizna zostaje odwołana. W takim przypadku pojawia się pytanie o skutki podatkowe takiego działania. Czy zwrot darowizny nieruchomości podlega opodatkowaniu?

REKLAMA

Czy można odwołać darowiznę?

Jakie są zasady dotyczące możliwości odwołania darowizny? Co z terminem? Oto najważniejsze zasady?

Odwołanie darowizny i sprzedaż nieruchomości a podatek dochodowy (PIT)

Darczyńca, który darował nieruchomość (np. dziecku), następnie skutecznie odwołał tę darowiznę, a potem sprzedał nieruchomość przed upływem 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło odwołanie darowizny – będzie musiał zapłacić podatek dochodowy od dochodu ze sprzedaży tej nieruchomości. Bowiem zdaniem organów podatkowych odwołanie darowizny jest nabyciem nieruchomości w rozumieniu przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT).

Odwołanie darowizny z powodu zdrady?

Czy zdrada może być przyczyną odwołania darowizny? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna.

Odwołanie darowizny możliwe z powodu rażącej niewdzięczności

Z powodu rażącej niewdzięczności możliwe jest odwołanie darowizny nawet już wykonanej. Rażąca niewdzięczność jest jednak pojęciem niezdefiniowanym. Jakie zatem zachowania mogą o niej świadczyć?

REKLAMA

Na odwołanie darowizny masz tylko rok

Kodeks cywilny dopuszcza możliwość dokonania nieodpłatnego przeniesienia rzeczy lub praw na inną osobę – jest to tzw. darowizna. Ze względu na szczególną więź jaka często łączy darczyńcę i obdarowanego, a także bezpłatny charakter tej umowy, prawo cywilne przewiduje jedynie kilka przypadków, w których darowiznę można odwołać. Na odwołanie darowizny z powodu rażącej niewdzięczności przewidziany jest tylko rok od momentu gdy uprawniona osoba dowiedziała się o niewdzięczności. Jak wskazuje orzecznictwo, termin ten nie biegnie od nowa dla spadkobiercy darczyńcy.

Odwołanie darowizny – kiedy jest możliwe?

Darowiznę można odwołać jedynie w wyjątkowych, przewidzianych w Kodeksie cywilnym przypadkach. Kiedy jest to możliwe?

ABC umowy darowizny

Umowa darowizny jest czynnością prawną na mocy, której darczyńca zobowiązuje się do jednostronnego bezpłatnego świadczenia kosztem swojego majątku na rzecz obdarowanego, przy równoczesnym braku świadczenia wzajemnego. Umowa darowizny jest umową nazwaną znajdującą swoje szczegółowe uregulowanie w art. 888 – 902 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny

Skuteczne odwołanie darowizny

W jakiej sytuacji można odwołać darowiznę? Czym jest rażąca niewdzięczność?

Darowizna samochodu z poleceniem

Darczyńca w umowie darowizny może zobowiązać obdarowanego do określonego działania bądź zaniechania, nie czyniąc z nikogo wierzyciela. Wypełnienie polecenia uzależnione jest od wykonania postanowień umowy przez darczyńcę.

Darowizna udziału we współwłasności mieszkania

Umowa darowizny jest czynnością prawną, na mocy której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku. Darowizna może dotyczyć części ułamkowych majątku objętego współwłasnością a wielkość danych elementów ma istotne znaczenie przy określaniu opłat za darowane udziały.

Ulgi podatkowe przy darowiźnie mieszkania

Otrzymanie mieszkania jako darowizn, przy obecnych cenach mieszkań jest bardzo korzystne, jednak pamiętać należy o zapłaceniu podatku. Podatek od darowizny mieszkania potrafi być bardzo wysoki, dlatego dobrze wiedzieć komu należą się ulgi.

Kiedy możliwe jest odwołanie darowizny?

Poprzez darowiznę darczyńca dokonuje nieodpłatnego przeniesienia rzeczy lub praw na obdarowanego. Często przyczyną dokonania darowizny jest szczególna więź łącząca darczyńcę z obdarowanym, taka jak np. pokrewieństwo.

Jaka forma umowy darowizny samochodu?

Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Co do zasady ustawodawca wymaga dla ważności umowy darowizny zachowanie formy aktu notarialnego. Jednakże chodzi tu o nieważność względną, tj. w sytuacji gdy darowizna zostanie wykonana to staje się ona wówczas ważna.

Darowizna w prawie niemieckim

Regulacje prawne umowy darowizny w niemieckim Kodeksie cywilnym i w polskim Kodeksie cywilnym są podobne, ale nie identyczne. Obie regulacje wprowadzają dla oświadczenia darczyńcy formę aktu notarialnego.

Wykonanie i odwołanie darowizny - vademecum

Kiedy możliwe jest odwołanie darowizny? Kto ponosi odpowiedzialność za ewentualne szkody po wykonaniu umowy darowizny? Odpowiedź w naszym poradniku.

Kiedy obdarowany musi pomagać darczyńcy?

W przypadku, gdy darczyńca po wykonaniu umowy darowizny popadnie w niedostatek, może liczyć na pomoc obdarowanego. Na jakiej zasadzie się to odbywa?

Kiedy spadkobierca może odwołać darowiznę?

Odwołanie darowizny z powodu rażącej niewdzięczności obdarowanego może dokonać sam darczyńca, jak również, w przypadku jego śmierci, spadkobiercy darczyńcy. Jak odbywa się takie odwołanie?

Kiedy obdarowany musi zwrócić darowaną rzecz?

Obdarowany, który na podstawie umowy darowizny dostał określoną rzecz, jest zobowiązany do jej zwrotu, jeżeli darczyńca odwołał darowiznę na podstawie rażącej niewdzięczności obdarowanego. Na jakich zasadach się to odbywa?

Kiedy można odwołać niewykonaną darowiznę?

Niewykonana umowa darowizny może być odwołana, jeżeli zajdą okoliczności określone w Kodeksie cywilnym. Jakie okoliczności umożliwiają odwołanie darowizny jeszcze niewykonanej?

Czy odwołanie darowizny jest ograniczone terminem?

Darczyńca ma możliwość odwołania zarówno darowizny jeszcze niewykonanej jak i darowizny wykonanej. Muszą jednak nastąpić okoliczności umożliwiające dokonanie takiej czynności.

Odwołanie darowizny udziału samochodu

Darowizna jest umową między darczyńcą a obdarowanym. Pomimo jej zawarcia, a nawet wykonania, istnieją sytuacje w których będzie można darowiznę odwołać.

Z jakich powodów można odwołać darowiznę?

Darowizna jest umową, na podstawie której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego, uszczuplając tym samym swój własny majątek. Odwołanie darowizny może nastąpić jedynie z przyczyn określonych w Kodeksie cywilnym.

Kiedy mogę odwołać darowiznę?

Pomimo zawarcia umowy darowizny istnieje kilka możliwości jej odwołania. Należy jednak spełnić pewne określone w ustawie warunki.

Co to jest rażąca niewdzięczność obdarowanego?

Kodeks cywilny stanowi, że darczyńca może odwołać darowiznę nawet już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności. Co jednak w praktyce oznacza to pojęcie?

Niewdzięczność obdarowanego musi być obiektywna

Procedura odwołania wykonanej darowizny jest skomplikowana i nie daje gwarancji skuteczności. Aby w ogóle zastanawiać się nad sądowym sporem trzeba mieć dowody na obiektywną niewdzięczność obdarowanego w stosunku do darczyńcy.

Kiedy można odwołać darowiznę

Darowiznę można odwołać. Tyczy się to zarówno darowizny wykonanej jak i nie wykonanej. Warto o tym pamiętać dając darowiznę.

Odwołanie darowizny sprzedanej przez obdarowanego

Razem z żoną dokonaliśmy darowizny samochodu na rzecz jej kuzyna. Jak się później okazało kuzyn był poważnie zadłużony w wyniku swojego nałogu hazardowego i pod naszą nieobecność zabrał z naszego mieszkania kilka cennych przedmiotów. W związku z tym odwołaliśmy darowiznę. Niestety kuzyn zdążył sprzedać samochód. Czego w takiej sytuacji możemy się od niego domagać?

Odwołanie darowizny udzielonej małżonkom

Darowiznę udzieloną kilku osobom również można odwołać. W niektórych przypadkach odwołanie darowizny może dotyczyć tylko jednej z obdarowanych osób. Jest to szczególnie istotna kwestia w przypadku obdarowanych małżonków.

Odwołanie niewykonanej darowizny

Spisałem z moim bratankiem umowę darowizny – nie byliśmy u notariusza. Obiecałem przelać mu na konto 5.000 zł – potrzebował ich na wyjazd do Stanów. Jednakże w międzyczasie (pomiędzy podpisaniem umowy a przelewem) pokłóciliśmy się – i postanowiłem nie robić przelewu. Niewdzięczny bratanek straszy mnie sądem – czy może mnie pozwać i wyciągnąć ode mnie darowiznę?

Kiedy można rozwiązać umowę darowizny przed sądem?

Rozwiązanie umowy przez sąd dotyczy wyłącznie osób – które udzieliły darowizny przed ubezwłasnowolnieniem. Rozwiązania może domagać się ich przedstawiciel ustawowy (opiekun).

Jak sformułować pozew o odwołanie darowizny

Jeśli darczyńca spełnia warunki do odwołania wykonanej darowizny- może domagać się tego na drodze sądowej. Musi jednak liczyć się z wpisem sądowym w wysokości 5%.

Jak dochodzić przed sądem zwrotu darowizny?

Jeśli mimo spełnienia przesłanek do odwołania darowizny, obdarowany nie chce jej zwrócić- trzeba wystąpić na drogę sądową. Wpis wyniesie 5% wartości darowizny.

Czy możliwość odwołania darowizny się przedawnia?

Częstym pytaniem zadawanym na forach prawnych są pytania dotyczące odwołania darowizny – a w szczególności czy można to zrobić po kilkunastu, czy kilkudziesięciu latach od jej udzielenia. Otóż można- ale nie zawsze.

Odpowiedzialność darczyńcy za niewykonanie, lub nienależyte wykonanie umowy

Darczyńca – mimo, iż przekazuje własność prawa lub rzeczy pod tytułem darmym – ponosi odpowiedzialność za wykonanie umowy- obdarowany może domagać się w określonych sytuacjach odszkodowania.

Kiedy można odwołać wykonaną darowiznę?

Jakkolwiek takie sytuacje należą do rzadkości, można również odwołać darowiznę już wykonaną- muszą jednak do tego zaistnieć określone przesłanki – rażąca niewdzięczność obdarowanego. Odwołanie darowizny może nastąpić nawet kilka lat po wykonaniu.

Kiedy mozna odwołać niewykonaną darowiznę?

Jeśli przyrzeczona darowizna nie została jeszcze wykonana (np. przedmiot nie został jeszcze wydany obdarowanemu)- darczyńca może darowiznę odwołać powołując się na niedostatek.

REKLAMA