Kategorie

12 tys. zł na dziecko w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego

12 tys. zł na dziecko w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego/Fot. Shutterstock
12 tys. zł na dziecko w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego/Fot. Shutterstock
Shutterstock
12 tys. zł na dziecko to maksymalna kwota nowego świadczenia dla rodziców. Komu będzie przysługiwał rodzinny kapitał opiekuńczy? W jakich częściach?

Polski Ład – 12 tys. zł na dziecko

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów został zamieszczony projekt ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym. Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to III kwartał 2021 r.

Przepisy te są częścią programu „Polski Ład”. Jak podkreśla Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, nowa ustawa wpisuje się również w założenia i cele strategiczne Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. „Ustawa stanowi dopełnienie dotychczasowej polityki prowadzonej na rzecz rodziny i jest elementem systemu zachęt do posiadania większej liczby dzieci i stworzenia lepszych warunków dla ich wychowania, przy zachowaniu zasady pomocniczości ze strony państwa i współdzielenia kosztów realizacji usług na rzecz opieki i wychowania przez różne strony (państwo, samorząd, rodzice, pracodawcy)” – czytamy na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Projekt ma na celu m.in. łagodzenie niekorzystnych trendów demograficznych i wzmocnienie instrumentów umożliwiających łączenie rodzicielstwa z zatrudnieniem.

O co chodzi z 12 tys. zł na dziecko?

Przedmiotowy projekt zakłada wprowadzenie nowego świadczenia kierowanego do rodzin z dziećmi na utrzymaniu w maksymalnej wysokości 12 tysięcy zł na drugie i kolejne dziecko w wieku od 12 do 36 miesiąca życia.

12 tys. zł na dziecko – dla kogo?

Poza rodzicami do rodzinnego kapitału opiekuńczego mają być uprawnione również inne osoby sprawujące opiekę nad dzieckiem.

Zgodnie z projektem ustawy świadczenie będzie przysługiwało zamieszkałym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres pobierania tego świadczenia: obywatelom polskim oraz cudzoziemcom, o których mowa w art. 1 ust. 2 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.

Co z rodzicami adopcyjnymi? Takie osoby będą miały prawo do świadczenia w okresie pomiędzy 12 a 36 miesiącem liczonym od przysposobienia dziecka nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 6. roku życia (obowiązek szkolny) lub do ukończenia 10. roku życia w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego.

12 tys. zł na dziecko – zasady

Kwota świadczenia będzie wypłacana w miesięcznych częściach. Miesięczna wysokość świadczenia ma wynosić pomiędzy 500 zł a 1000 zł miesięcznie.

Co istotne, rodzinny kapitał opiekuńczy ma być świadczeniem niezależnym od dochodów rodziny. Ponadto, będzie nieopodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

12 tys. zł na dziecko - wniosek

Do otrzymania świadczenia będzie wymagany wniosek osoby uprawnionej.

We wniosku będzie można określić w jakiej miesięcznej wysokości chcemy otrzymywać świadczenie.

W przypadku urodzenia dwojga i więcej dzieci przy jednym porodzie maksymalna, miesięczna część (rata) przysługującego świadczenia dla rodziny nie będzie mogła przekraczać 1500 zł.

12 tys. zł na dziecko - gdzie zgłosić?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie zajmował się:

 • przyjmowaniem wniosków;
 • rozpatrywaniem wniosków;
 • wypłatą rodzicielskiego kapitału opiekuńczego.

12 tys. zł na dziecko od 2022 r.

Zgodnie z przewidywaniami ustawa wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.

12 tys. zł na dziecko - kiedy urodzone?

Czy wsparcie będzie przysługiwało dzieciom już urodzonym? Kwestie te regulują przepisy przejściowe.

Ważne! Prawo do rodzinnego kapitału opiekuńczego ma przysługiwać także osobom uprawnionym, które już w dniu wejścia ustawy mają drugie i kolejne dzieci w wieku od 12 do 36 miesiąca życia.

Osoby te będą uprawnione do otrzymywania świadczenia proporcjonalnie za okres od dnia wejścia w życie ustawy do czasu ukończenia przez drugie lub kolejne dzieci 36 miesiąca życia.

Szacuje się, że już w pierwszym roku jej obowiązywania wsparciem zostanie objętych około 410 tysięcy dzieci.

Komplet Premium: Faktury (faktury ustrukturyzowane)
Komplet Premium: Faktury (faktury ustrukturyzowane)
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(10)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Gorg
  2021-08-20 19:07:21
  Rozdawnictwo +. Rozpusta +. Haracz ściągany od ludzi pracujących +.
  4
 • hejter
  2021-08-21 11:01:16
  Inflacja + Socjalizm +. Idioci
  2
 • Justyna
  2021-08-18 10:46:29
  Jeżeli drugie dziecko w rodzinie w styczniu 2022 skończy 18 miesięcy to rodzice dostaną całe 12 tysięcy, kiedy zdecydują się na wypłacanie po 1000zł co miesiąc? Wówczas zmieszczą się w tych 36 miesiącach życie dziecka. Czy też kwota zostanie pomniejszona o te pół roku?
  10
 • AAA
  2021-08-20 10:44:49
  a jak dziecko urodziło się w lutym 2019 roku jak program wejdzie będzie miało ok 35 miesięcy to za ten jeden miesiąc dostanie pieniądze ?
  6
  pokażodpowiedzi (1)
 • Hubert
  2021-08-19 11:20:32
  Witam a co jeśli dziecko urodziło się w marcu tego roku?
  3
  pokażodpowiedzi (1)
 • Zofia
  2021-08-19 18:07:24
  Jezeli moje pierwsze dziecko zmarlo, czy na drugie, zyjace dziecko otrzymam swiadczenie?
  3
 • Ola
  2021-08-29 14:51:43
  Jeśli każde dziecko z innym ojcem też przysługuje świadczenie?
  0
 • Nadia
  2021-08-27 17:08:18
  Dziecko urodzone 08.04.2021 dostanie pieniądze po ukończeniu roku czy nie ?
  2
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Prawo
1 sty 2000
28 wrz 2021
Zakres dat:
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Obostrzenia na październik 2021 r.

Obostrzenia na październik 2021 r. zawarto w nowym rozporządzeniu Rady Ministrów. Aktualne obostrzenia mają zostać przedłużone do 31 października.

Emerytury groszowe z ZUS wciąż problemem

Emerytury groszowe z ZUS stanowią coraz częstszy problem. Czy planowane są zmiany dotyczące świadczeń niższych niż minimalne?

Oszczędzamy mniej, ale regularnie [BADANIE]

Z danych zebranych przez Intrum wynika, iż 80 procent konsumentów stara się oszczędzać każdego miesiąca. Czy to pozytywny skutek pandemii?

Reklamacja po wakacjach - jak i kiedy?

Reklamacja po wakacjach może dotyczyć np. usługi turystycznej, opóźnionego lotu czy noclegu. W jakim terminie należy ją wysłać?

400 plus na dziecko w żłobku w 2022 r.

400 plus na dziecko w żłobku w 2022 r.? Podpowiadamy dla kogo przewidziano nowy rodzaj wsparcia.

Oszustwo "na 14. emeryturę" - co robić?

Oszustwo "na 14. emeryturę? ZUS przestrzega przed osobami, które oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o świadczenie.

Zasada niezmienności składu orzekającego - zmiany w k.p.k.

Zasada niezmienności składu orzekającego sprawia, że zmiana sędziego oznacza przymus prowadzenia procesu od początku – co nikomu nie służy. Jest jednak szansa na poprawę sytuacji.

Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. - zmiany

Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. będzie możliwy tylko na podstawie ważnego paszportu. Są jednak wyjątki. Jakie?

Ochrona konsumenta - przepisy uzupełniające weszły w życie

Przepisy uzupełniające ochronę konsumentów weszły w życie. Zmiany dotyczą m.in. postępowania nakazowego z weksla czy wnoszenia pism do sądu.

Noc spisowa - GUS wydłuża godziny pracy 25 września

Noc spisowa zostanie zorganizowana przez GUS w sobotę 25 września. Jak i gdzie będzie można się spisać?

Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego

Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował kalkulator, dzięki któremu można sprawdzić o ile orientacyjnie wzrośnie rata kredytu, gdy zmieni się jego oprocentowanie. Jak skorzystać z kalkulatora?

Ubezwłasnowolnienie - zasady, skutki, procedura

Ubezwłasnowolnienie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Na czym polega? Jakie wywołuje skutki? Jak wygląda procedura?

Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

1000 plus – dla kogo?

1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

Punkty spisowe w placówkach ZUS

Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

Przepisy antylichwiarskie na stałe?

Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.