REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

12 tys. zł na dziecko w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego

12 tys. zł na dziecko w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego/Fot. Shutterstock
12 tys. zł na dziecko w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego/Fot. Shutterstock
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

12 tys. zł na dziecko to maksymalna kwota nowego świadczenia dla rodziców. Komu będzie przysługiwał rodzinny kapitał opiekuńczy? W jakich częściach?

Polski Ład – 12 tys. zł na dziecko

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów został zamieszczony projekt ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym. Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to III kwartał 2021 r.

REKLAMA

Przepisy te są częścią programu „Polski Ład”. Jak podkreśla Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, nowa ustawa wpisuje się również w założenia i cele strategiczne Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. „Ustawa stanowi dopełnienie dotychczasowej polityki prowadzonej na rzecz rodziny i jest elementem systemu zachęt do posiadania większej liczby dzieci i stworzenia lepszych warunków dla ich wychowania, przy zachowaniu zasady pomocniczości ze strony państwa i współdzielenia kosztów realizacji usług na rzecz opieki i wychowania przez różne strony (państwo, samorząd, rodzice, pracodawcy)” – czytamy na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Projekt ma na celu m.in. łagodzenie niekorzystnych trendów demograficznych i wzmocnienie instrumentów umożliwiających łączenie rodzicielstwa z zatrudnieniem.

O co chodzi z 12 tys. zł na dziecko?

Przedmiotowy projekt zakłada wprowadzenie nowego świadczenia kierowanego do rodzin z dziećmi na utrzymaniu w maksymalnej wysokości 12 tysięcy zł na drugie i kolejne dziecko w wieku od 12 do 36 miesiąca życia.

12 tys. zł na dziecko – dla kogo?

Poza rodzicami do rodzinnego kapitału opiekuńczego mają być uprawnione również inne osoby sprawujące opiekę nad dzieckiem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zgodnie z projektem ustawy świadczenie będzie przysługiwało zamieszkałym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres pobierania tego świadczenia: obywatelom polskim oraz cudzoziemcom, o których mowa w art. 1 ust. 2 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.

Co z rodzicami adopcyjnymi? Takie osoby będą miały prawo do świadczenia w okresie pomiędzy 12 a 36 miesiącem liczonym od przysposobienia dziecka nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 6. roku życia (obowiązek szkolny) lub do ukończenia 10. roku życia w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego.

12 tys. zł na dziecko – zasady

Kwota świadczenia będzie wypłacana w miesięcznych częściach. Miesięczna wysokość świadczenia ma wynosić pomiędzy 500 zł a 1000 zł miesięcznie.

Co istotne, rodzinny kapitał opiekuńczy ma być świadczeniem niezależnym od dochodów rodziny. Ponadto, będzie nieopodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

12 tys. zł na dziecko - wniosek

Do otrzymania świadczenia będzie wymagany wniosek osoby uprawnionej.

We wniosku będzie można określić w jakiej miesięcznej wysokości chcemy otrzymywać świadczenie.

W przypadku urodzenia dwojga i więcej dzieci przy jednym porodzie maksymalna, miesięczna część (rata) przysługującego świadczenia dla rodziny nie będzie mogła przekraczać 1500 zł.

12 tys. zł na dziecko - gdzie zgłosić?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie zajmował się:

 • przyjmowaniem wniosków;
 • rozpatrywaniem wniosków;
 • wypłatą rodzicielskiego kapitału opiekuńczego.

12 tys. zł na dziecko od 2022 r.

Zgodnie z przewidywaniami ustawa wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.

12 tys. zł na dziecko - kiedy urodzone?

Czy wsparcie będzie przysługiwało dzieciom już urodzonym? Kwestie te regulują przepisy przejściowe.

Ważne! Prawo do rodzinnego kapitału opiekuńczego ma przysługiwać także osobom uprawnionym, które już w dniu wejścia ustawy mają drugie i kolejne dzieci w wieku od 12 do 36 miesiąca życia.

Osoby te będą uprawnione do otrzymywania świadczenia proporcjonalnie za okres od dnia wejścia w życie ustawy do czasu ukończenia przez drugie lub kolejne dzieci 36 miesiąca życia.

Szacuje się, że już w pierwszym roku jej obowiązywania wsparciem zostanie objętych około 410 tysięcy dzieci.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(23)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Gorg
  2021-08-20 19:07:21
  Rozdawnictwo +. Rozpusta +. Haracz ściągany od ludzi pracujących +.
  9
 • hejter
  2021-08-21 11:01:16
  Inflacja + Socjalizm +. Idioci
  5
 • Justyna
  2021-08-18 10:46:29
  Jeżeli drugie dziecko w rodzinie w styczniu 2022 skończy 18 miesięcy to rodzice dostaną całe 12 tysięcy, kiedy zdecydują się na wypłacanie po 1000zł co miesiąc? Wówczas zmieszczą się w tych 36 miesiącach życie dziecka. Czy też kwota zostanie pomniejszona o te pół roku?
  14
 • maja
  2021-10-02 14:58:37
  Bliźniaki mają pod górkę w polskim ładzie :))))
  0
 • Zofia
  2021-08-19 18:07:24
  Jezeli moje pierwsze dziecko zmarlo, czy na drugie, zyjace dziecko otrzymam swiadczenie?
  8
 • Nadia
  2021-08-27 17:08:18
  Dziecko urodzone 08.04.2021 dostanie pieniądze po ukończeniu roku czy nie ?
  6
 • Aga
  2021-10-11 21:27:29
  Jeśli dziecko urodziło się 11.02.2019roku to dostanie 1000zł za ten jeden miesiąc , dobrze rozumiem?
  4
  pokażodpowiedzi (2)
 • Ola
  2021-08-29 14:51:43
  Jeśli każde dziecko z innym ojcem też przysługuje świadczenie?
  4
 • Jaaak
  2021-10-03 23:24:43
  Kiedy składać wnioski?
  3
 • Patki
  2021-10-13 01:50:43
  Witam czy dziecko urodzone 25stycznia 2019 otrzyma ?
  5
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezpłatne przeszkolenie wojskowe dla młodych. Kosiniak-Kamysz "zapraszam młodych po szkole ponadpodstawowej na miesiąc szkolenia". Za czas spędzony w koszarach będzie uposażenie

Razem ze Sztabem Generalnym przygotowywany jest program przeszkolenia wojskowego dla młodych, którzy ukończyli szkoły średnie. Zgodnie z zapowiedzią szkolenie trwałoby miesiąc i przygotowywałoby do aktywnej rezerwy - poinformował Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

Na słoiku miodu obowiązkowo informacja o kraju pochodzenia. Nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Za trzy dni w życie wchodzą przepisy, które zobowiązują polskich producentów i sprzedawców miodu do podawania na opakowaniach kraju lub krajów, w których surowiec został zebrany. Z etykiet znikną dotychczasowe ogólne określenia o pochodzeniu z obszaru UE lub spoza niego. Polska Izba Miodu podkreśla, że nowe przepisy są korzystne dla konsumentów.

Co każdy zdający powinien mieć na egzaminie ósmoklasisty w 2024 r.

Centralna Komisja Egzaminacyjna poinformowała co można mieć ze sobą na egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym w 2024 r.

Wzór: Wniosek rodziców o zwolnienie ucznia z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty w 2024 r.

Publikujemy Wniosek rodziców o zwolnienie ucznia z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty. Wzór wniosku aktualny na 2024 r. 

REKLAMA

Warunki techniczne budynków 2024 – nowe przepisy od 1 sierpnia. Przegrody między balkonami, place zabaw, tereny zielone, stanowiska postojowe, pomieszczenia dla rowerów, wózków i inne zmiany

W dniu 1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Co się zmieni w porównaniu do obecnego stanu prawnego?

Podnoszenie kwalifikacji/przekwalifikowanie pracowników? Są na to środki! Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

Podnoszenie kwalifikacji/przekwalifikowanie pracowników? Są na to środki! Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r. Pieniądze dla jednej z branż: hotelarstwo, gastronomia, turystyka, kultura.

Zmiany w specustawie mieszkaniowej, miejsca parkingowe bez centralnego planowania. Jest projekt ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa

Jak poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii projekt nowelizacji ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa trafił do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych. To pierwszy etap rewolucyjnych zmian w sektorze wsparcia społecznego i komunalnego budownictwa mieszkaniowego. Już w tym roku limit finansowania z budżetu zwiększy się z 1 do 5 mld zł.

Złóż wniosek o 800 plus do 30 kwietnia 2024 r.

Wniosek o 800 plus złożony do 30 kwietnia 2024 r. gwarantuje wypłatę świadczenia w każdym miesiącu bez opóźnień. Złóż wniosek do końca kwietnia, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty 800 plus. Sprawdź, co się stanie w przypadku złożenia wniosku po terminie 30 kwietnia.

REKLAMA

500 zł, już od pierwszego dziecka, nie od drugiego jak do tej pory w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Zmiany planowane od 1 października 2024 r.

500 zł, już od pierwszego dziecka, nie od drugiego jak do tej pory w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Zmiany planowane od 1 października 2024 r. Sprawdź szczegóły. 

Dofinansowanie wymiany okien. Tak działa Program Rewitalizacji Akustycznej. Dostaniesz pieniądze, ale sam zapłacisz podatek.

Właściciele nieruchomości mogą otrzymać dofinansowanie poprawy izolacyjności akustycznej przegród budowlanych nieruchomości mieszkalnych. Trzeba spełniać określone warunki.

REKLAMA