reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Edukacja > 300 zł wyprawki a świadczenie 500+

300 zł wyprawki a świadczenie 500+

Osoby pobierające wyprawkę w kwocie 300 zł na dziecko mogą otrzymywać również świadczenie 500+. Są to bowiem świadczenia niezależne.

Wyjaśniał, że program jest przeznaczony dla dzieci w wieku od siedmiu do 20 lat. "Od tej zasady są dwa wyjątki. Otrzymać świadczenie mogą dzieci sześcioletnie, które wcześniej idą do szkoły, do pierwszej klasy. Nie mówimy tutaj o dzieciach, które idą do zerówki" - zwrócił uwagę wiceminister. Dodał, że drugi wyjątek dotyczy dzieci z niepełnosprawnościami, które mogą otrzymywać świadczenie do 24 roku życia. "Ale pamiętajmy, że w tym przypadku nie dotyczy to szkół ponadlicealnych i uczelni wyższych" - wyjaśnił.

Marczuk wskazał, że w jednym przypadku dziecko, które ukończyło 18 lat, może samo złożyć wniosek w ramach programu - wtedy, kiedy nie ma rodziców albo są im odebrane prawa rodzicielskie. "W innym razie osoba, która kończy 18 czy 19 lat nie może złożyć takiego wniosku" - zastrzegł.

Zaznaczył też, że świadczenie "Dobry start" nie podlega unijnej koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. "Trzeba jednak pamiętać, że świadczenie jest adresowane do rodzin, które z dziećmi mieszkają w Polsce. Nie mają prawa do tego świadczenia osoby, które przybywają za granicą z dziećmi" - powiedział.

Marczuk zwrócił uwagę, że dzięki pieniądzom z programu rodzice odczują ulgę finansową. "Pewnie będą skłonni do nieco bogatszych zakupów. Ważne jest także budowanie przeświadczenia w Polakach, że państwo stara się wspierać rodziców. Długoterminowy aspekt tego świadczenia to oderwanie polityki socjalnej od polityki rodzinnej. Mam nadzieję, że to zbuduje wśród rodziców przeświadczenie, że nie są sami w wychowaniu dzieci. Może to też budować atmosferę, dzięki której rodzice będą bardziej skłonni do tego, aby powiększyć albo w ogóle zakładać rodzinę" - powiedział.

Zgodnie z rozporządzeniem, 300 zł przysługuje niezależnie od dochodu na rozpoczynające rok szkolny w szkole dzieci do ukończenia 18. roku życia lub 20. roku życia w razie kontynuowania rozpoczętej przed ukończeniem 18 lat nauki w danej szkole. W przypadku dzieci niepełnosprawnych uczących się w szkole świadczenie przysługuje do ukończenia 24. roku życia (niezależnie od daty rozpoczęcia nauki w danej szkole). Z programu będzie mogło skorzystać 4,6 mln dzieci.

Po raz pierwszy program obejmie uczniów rozpoczynających rok szkolny 2018/2019. Przyznawanie i wypłata świadczenia będą realizowane przez gminy, a w przypadku dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej - przez powiaty. Świadczenie będzie przyznawane na wniosek rodzica, opiekuna lub rodziny zastępczej.

Resort rodziny i polityki społecznej podkreślił, że z danych CBOS wynika, iż w przypadku rodzin z jednym dzieckiem łączne wydatki na wyprawkę szkolną wyniosły na początku roku szkolnego 2017/2018 średnio 686 zł, dla dwojga uczniów było to średnio 1268 zł, a w rodzinach z co najmniej trojgiem dzieci – 1729 zł.(PAP)

autorzy: Paweł Żebrowski, Iwona Żurek

pż/ iżu/ wus/

Polecamy serwis: Pomoc społeczna

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Sawarska

Ekspert w zakresie prawa gospodarczego (prawa spółek, prawa bankowego, odpowiedzialności odszkodowawczej oraz handlu międzynarodowego).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama