REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Do 20 tys. zł na wycieczkę dwudniową, do 30 tys. na wycieczkę trzydniową i do 40 tys. zł na wycieczkę czterodniową. Wniosek w imieniu klasy można składać już od 19 czerwca 2024 r.

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Do 20 tys. zł na wycieczkę dwudniową, do 30 tys. na wycieczkę trzydniową i do 40 tys. zł na wycieczkę czterodniową. Wniosek w imieniu klasy można składać już od 19 czerwca 2024 r.
Do 20 tys. zł na wycieczkę dwudniową, do 30 tys. na wycieczkę trzydniową i do 40 tys. zł na wycieczkę czterodniową. Wniosek w imieniu klasy można składać już od 19 czerwca 2024 r.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Nabór wniosków o dofinansowanie do wycieczek rozpocznie się już w czerwcu. Jakie wycieczki będą finansowane? Kto może ubiegać się o dotacje? Gdzie znaleźć niezbędne dokumenty?

Jakie wycieczki mogą skorzystać z dofinansowania?

„Ruszają ministerialne programy dodatkowego wsparcia działań przede wszystkim kulturalnych i edukacyjnych dla szkół i przedszkoli” – poinformowała w ubiegłym tygodniu minister edukacji Barbara Nowacka podczas konferencji prasowej.

REKLAMA

Pierwsze z przedsięwzięć „Podróże z klasą” obejmuje dofinansowanie dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych i ma na celu umożliwienie uczniom poznawania tradycji, kultury oraz osiągnięć polskiej nauki.

Stąd wynikają określone wymogi dla takich wycieczek. Otóż obowiązkowym punktem edukacyjnym jest odwiedzenie lub skorzystanie z oferty wybranych przez wnioskodawcę miejsc spośród:

 • muzeów;
 • galerii sztuki;
 • teatrów;
 • oper;
 • filharmonii;
 • centrów nauki;
 • skansenów;
 • innych instytucji.

W programie nie ma listy konkretnych punktów edukacyjnych

Ważne

Dofinansowanie obejmuje m.in. transport, nocleg, wyżywienie i koszty biletów do punktów edukacyjnych związanych z kulturą.

Zgodnie z komunikatem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 maja 2024 r. o ustanowieniu przedsięwzięcia pod nazwą „Podróże z klasą”, w ramach wycieczki dwudniowej należy wykazać we wniosku co najmniej dwa punkty edukacyjne. W przypadku wycieczki dwudniowej będą to co najmniej trzy punkty edukacyjne, minimum cztery punkty przewidziano dla wycieczek czterodniowych i co najmniej pięć w przypadku wycieczki pięciodniowej. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podczas wycieczki trzeba zrealizować minimum jeden punkt edukacyjny danego dnia.

W programie można otrzymać dofinansowanie:

 • w przypadku wycieczki dwudniowej – w wysokości do 20 000 zł;
 • w przypadku wycieczki trzydniowej – w wysokości do 30 000 zł;
 • w przypadku wycieczki czterodniowej – w wysokości do 40 000 zł;
 • w przypadku wycieczki pięciodniowej –  w wysokości do 50 000 zł.
Ważne

Uwaga! Wycieczka może się odbyć przy udziale co najmniej 10 uczniów. Chodzi o wycieczki organizowane od dnia rozpoczęcia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym 2024/2025 do15 grudnia 2024. Łączny koszt zakwaterowania i wyżywienia uczestnika wycieczki nie może przekroczyć kwoty 250 zł na dobę.

Kto pierwszy, ten lepszy

Na finansowanie tego przedsięwzięcia w 2024 r. przewidziano łącznie kwotę 60 mln zł.

19 czerwca 2024 r. o godzinie 10:00 ruszy nabór wniosków od organów prowadzących. Nabór jest prowadzony w trybie ciągłym, do wyczerpania środków finansowych, decyduje data złożenia wniosku.

Wniosek dyrektora szkoły do organu prowadzącego może być złożony od dnia ogłoszenia przez Ministra Edukacji komunikatu o wysokości środków finansowych przeznaczonych na finansowanie przedsięwzięcia (czyli od 29 maja 2024 r.).

Szczegółowe informacje i wzory wniosków można znaleźć na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/edukacja/podroze-z-klasa

Co dla przedszkolaków?

Na początku czerwca ma zostać podpisany przez Ministra Edukacji komunikat o ustanowieniu programu „Kto ty jesteś? - Polak mały”. Jak zapowiada MEN, nabór wniosków ruszy 26 czerwca 2024 r. i potrwa do 17 lipca 2024 r.

O środki na organizację zajęć kulturalnych, konkursów, pikników, wystaw i wycieczek dla przedszkolaków będą mogły ubiegać się organizacje pozarządowe.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cimoszewicz uniewinniony w sprawie potrącenia rowerzystki

Sąd Rejonowy w Hajnówce uniewinnił Włodzimierza Cimoszewicza od zarzutu potrącenia rowerzystki na przejściu. Postępowanie w sprawie wykroczenia dotyczącego opuszczenia miejsca zdarzenia zostało umorzone z powodu przedawnienia orzekania.

5 390 zł miesięcznie stypendium dla młodych naukowców. Kto otrzyma w 2024 r.?

Ministerstwo Nauki przyznało stypendia 228 wybitnym młodym naukowcom, reprezentującym 53 różne dyscypliny naukowe i artystyczne. Laureaci konkursu otrzymają stypendia w wysokości 5 390 zł miesięcznie przez 3 lata. 

NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł

Tyle gminę kosztuje trzy lata upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały, że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

Whistleblowing jako wsparcie organizacji

Wiele podmiotów sektora prywatnego i publicznego stanie przed dylematem: Czy potraktować wdrożenie systemu wyłącznie jako koszt związany z obowiązkiem prawnym, czy jako szansę na poprawę bezpieczeństwa i doskonalenie organizacji?

REKLAMA

MRPiPS odpowiada: „Stare” i „nowe” świadczenie pielęgnacyjne a 1500 zł od 1 października 2024 r.

Ministerstwo pracy potwierdziło możliwość łączenia „nowego” świadczenia pielęgnacyjnego z nowymi świadczeniami (od 1 października 2024 r.) 1500 zł z programu Aktywni Rodzice.

Pracownicy: Źle przyznawane dodatki do wynagrodzeń. Od 1 lipca dalej poniżej pensji minimalnej brutto

W dalszym ciągu wynagrodzenia pracowników samorządowych są poniżej pensji minimalnej. Nie zmieni się to od 1 lipca. Do pieniędzy z budżetu na pensje muszą się dorzucić poszczególne JTS. Dalej tylko 50-150 zł daje awans. No i RIO wykrywa błędy w przyznawaniu dodatków (zaznaczając, że na szczęście nie błędy nie są masowe).

Rząd zaprzecza: 800 plus, 13. i 14. emerytura, cięcia w pomocy społecznej i zasiłkach [unijna procedura nadmiernego deficytu]

Polska może być objęta procedurą nadmiernego deficytu. Pojawiły się obawy, że spowoduje to ograniczenia programów wspierających rodziców, emerytów i osoby uboższe. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaprzeczyła takim pogłoskom. 

Parkowanie na chodnikach. Szykują się zmiany, ale czy już w 2025 r.? W sprawie działa Rzecznik Praw Obywatelskich.

Czy nadchodzi koniec parkowania na chodnikach? Ta sprawa niezmiennie budzi emocje. Zainteresował się nią Rzecznik Praw Obywatelskich. Aktywiści proponują na postój pojazdu na drodze dla pieszych tylko w miejscach wyznaczonych.

REKLAMA

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów. Sygnalista, po powzięciu informacji o naruszeniu prawa w zakresie objętym ustawą, będzie mógł dokonać jego zgłoszenia.

W Warszawie nie kupisz alkoholu między 22.00 a 6.00? Czy będzie protest

Warsaw Enterprise Institute i Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju rozpoczęły zbiórkę podpisów przeciwko inicjatywie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu w Warszawie. Petycja jest odpowiedzią na konsultacje miejskie, które rozpoczął urząd miasta stołecznego Warszawy w sprawie nocnej prohibicji.

REKLAMA