REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Upadek na śliskim chodniku – czy należy się odszkodowanie?

Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
Upadek na chodniku – czy należy się odszkodowanie?
Upadek na chodniku – czy należy się odszkodowanie?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Upadek na chodniku. Ostatnie zimy pokazały nam, że zwyczajne chodzenie po ulicy może być sportem ekstremalnym. Pojawiająca się znienacka gołoledź zamienia ulice, ścieżki, schody w lodowisko. Tzw. „szklanka”  jest szalenie niebezpieczna, na jezdniach zmniejsza przyczepność kół, a na chodnikach utrudnia pieszym przemieszczanie się. Wtedy o wypadek nietrudno. Gdy kończy się to na niegroźnym potłuczeniu, zazwyczaj nie robimy z tego wielkiej sprawy, bywa jednak, że następstwem upadku będzie złamanie czy inny poważny uszczerbek na zdrowiu. Kto wtedy za to odpowiada i czy należy nam się odszkodowanie?

Kiedy należy się odszkodowanie za poślizgnięcie?

REKLAMA

„Uwaga, ślisko!” — takie tabliczki coraz częściej widoczne są przy wejściach do sklepów. O odszkodowanie za poślizgnięcie może ubiegać się bowiem każda osoba, która przewróciła się na śliskiej nawierzchni w pomieszczeniu lub na zewnątrz i - w wyniku czego - doznała uszczerbku na zdrowiu, dlatego, że to sklep, czy inne miejsce publiczne powinny zapewnić bezpieczeństwo. 

REKLAMA

Odszkodowanie za poślizgnięcie powinno pokryć wydatki związane ze skutkami upadku, takie jak koszty leczenia, ewentualnej operacji, rehabilitacji, dojazdów, zniszczonych ubrań, telefonu czy okularów czy nawet koszty utraconego dochodu. Ubiegając się o odszkodowanie za poślizgnięcie, musimy wykazać ponad wszelką wątpliwość, gdzie i w jaki sposób doszło do zdarzenia oraz jakie miało ono skutki dla naszego zdrowia. 

 

Kto odpowiada za wypadek na chodniku?

Przede wszystkim musimy ustalić, do kogo należy fragment nawierzchni, na którym doszło do upadku. Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach ten, kto jest właścicielem lub administruje danym terenem jest zobowiązany do stworzenia bezpiecznych warunków do poruszania się po nim, czyli właśnie do odśnieżania, usuwania błota czy lodu. Może to być więc właściciel nieruchomości, gdy chodnik przylega do domu lub po prostu gmina.

Wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie, zarządy osiedli ponadto powinny dbać o bezpieczeństwo wejść do bloków, wewnętrznych ścieżek na terenie blokowiska. Za teren przed sklepem odpowiadają firmy prywatne lub też zarządcy budynku, w zależności czy budynek jest własnością czy wynajęty. Utrzymanie bezpieczeństwa torowisk tramwajowych leży w gestii miejskiego przedsiębiorstwa komunikacyjnego. 

Co do zasady podmiotami odpowiedzialnymi za utrzymanie dróg i chodników są: 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • droga krajowa: Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad;
 • droga wojewódzka: zarząd województwa;
 • droga powiatowa: zarząd powiatu;
 • droga gminna: wójt;
 • droga wewnętrzna: zarząd budynku.

Zobacz także: TPN odradza wyjścia w góry. Obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego

Upadek na chodniku - odszkodowanie

REKLAMA

Chcąc ubiegać się o odszkodowanie składamy wniosek do ubezpieczyciela lub właściciela czy zarządcy posesji, który ma 30 dni na jego rozpatrzenie. W przypadku odmowy, kolejnym krokiem i szansą na uzyskanie odszkodowania może być postępowanie sądowe. 

Art.  415. kodeksu cywilnego wskazuje jasno: kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia. 
I to nie ulega wątpliwości. Tylko, że tę winę trzeba najpierw udowodnić. Niezbędna będzie dokumentacja. Zdjęcia z miejsca zdarzenia, zeznanie świadka, notatka służbowa straży miejskiej, to wszystko może pomóc wywalczyć odszkodowanie. Brak jakichkolwiek dowodów raczej rozstrzygnie na naszą niekorzyść. Sąd oceni, na podstawie zgromadzonych dowodów, czy zarządca nieruchomości i przylegającego doń chodnika wywiązali się ze swoich obowiązków i czy przyznanie odszkodowania jest uzasadnione. 

Dobrze zachować również wszelkie dowody leczenia, wykupionych leków, dodatkowych rehabilitacji itp. Być może wypadek poskutkował brakiem zdolności do pracy i trzeba będzie ubiegać się o rentę? Każde potwierdzenie poniesionych kosztów będzie istotne i przydatne. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rada rodziców – jej status budzi wątpliwości. Sprawdź, czy w szkole twojego dziecka prawidłowo dokumentuje się wydatki ze wspólnych pieniędzy.

  Rady rodziców są organami pomocniczymi szkół. Choć działają na ich terenie, to reprezentują ogół rodziców. Skoro nie mogą posiadać NIP i być podatnikami VAT, to jak powinny dokumentować dokonywane zakupy?

  Zmienią się zasady przyznawania żołnierzom zawodowym dodatku za długoletnią służbę wojskową. Dodatek nie będzie już się zwiększał co 3 lata służby – jest projekt rozporządzenia

  Żołnierzowi zawodowemu przysługuje prawo do dodatku za długoletnią służbę wojskową. Obecnie dodatek ten jest zwiększany co 3 lata służby o 3% należnego mu uposażenia zasadniczego. Ta zasada zostanie zmieniona przez nowelizację przepisów o dodatkach do uposażenia żołnierzy.

  Zasiłek rodzinny 2024 – czy będzie waloryzacja?

  Czy w 2024 roku będzie waloryzacja zasiłku rodzinnego? Czy będzie podwyżka dodatków do zasiłku rodzinnego? Czy kryterium dochodowe, które obecnie nie pozwala na uzyskanie zasiłku osobom zarabiającym najniższą krajową, zostanie zmienione?

  Nie tylko podwyżki wynagrodzenia. Nauczyciele otrzymają też nowe legitymacje służbowe – projekt rozporządzenia

  Nauczyciele otrzymają nowe legitymacje służbowe. Obecne legitymacje nie spełniają wymagań odnośnie do minimalnych zabezpieczeń.

  REKLAMA

  Czy komornik może zająć zwrot podatku małżonków ze wspólnego rozliczenia? Sprawdź, jak zmieniły się przepisy.

  Decyzja o wspólnym rozliczeniu małżonków na gruncie podatku dochodowego jest zazwyczaj podyktowana chęcią osiągnięcia korzyści podatkowej – uniknięcia wejścia w wyższy próg podatkowy, czy pełniejszego skorzystania z ulg. Jednak może mieć też mniej przyjemne konsekwencje związane z zajęciem komorniczym.

  Dodatki do zasiłku rodzinnego 2024 – kwoty, ustawa

  Jakie dodatki do zasiłku rodzinnego wymienia ustawa? Czy jest dodatek na dziecko niepełnosprawne i dla rodziny wielodzietnej? Najwyższy dodatek do zasiłku rodzinnego wynosi 1000 zł i jest jednorazowy. Jakie są kwoty wszystkich 7 dodatków do zasiłku w 2024 roku?

  Zasiłek i dodatek dla samotnej matki 2024

  Samotna matka w 2024 roku może wnioskować o zasiłek rodzinny i dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka. Jakie jest kryterium dochodowe? Jak złożyć wniosek o jakie dokumenty załączyć? Czy alimenty mają wpływ na przyznanie dodatku?

  Komunikat: Autostrada A2 nie będzie blokowana miesiąc. Strajk ostrzegawczy od 25 do 26 lutego. I Warszawa 27 lutego. Rolnicy blokują od strony Niemiec

  Trzy godziny rozmów rolników z przedstawicielami przedsiębiorstw zaowocowały nowymi ustaleniami w sprawie planowanego protestu rolników na odcinku autostrady A2 w Świecku. 

  REKLAMA

  Taki sam wiek emerytalny kobiet i mężczyzn w Polsce? MRPiPS: nie ma przyzwolenia społecznego, nie są prowadzone prace

  Brak jest przyzwolenia społecznego w zakresie realizacji postulatu zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w Polsce. Dlatego Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie prowadzi żadnych prac w tym zakresie. Obecnie rząd nie prowadzi prac dotyczących wyliczenia, jak zmieniłaby się średnia wysokość emerytur dla kobiet w przypadku zrównania wieku emerytalnego dla obu płci. Jednocześnie zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest zgodne z Konstytucją RP, regulacjami Międzynarodowej Organizacji Pracy i dyrektywami UE. Takie informacje zostały przekazane w odpowiedzi na interpelację poselską z 22 lutego 2024 r., której udzieliła Aleksandra Gajewska, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  W Warszawie sędzia zakwestionowała działania A. Bodnara. Czy prokuratorzy będą mogli skutecznie ścigać przestępców?

  Do sądów karnych wkroczył chaos. Dowodem na to jest zwrócenie prokuraturze przez Sąd Apelacyjny w Warszawie wniosku o przedłużenie aresztu tymczasowego. Decyzja sądu nie dotyczy polityki, ale ma źródło w polityce.

  REKLAMA