REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Upadek na śliskim chodniku – czy należy się odszkodowanie?

Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
Upadek na chodniku – czy należy się odszkodowanie?
Upadek na chodniku – czy należy się odszkodowanie?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Upadek na chodniku. Ostatnie zimy pokazały nam, że zwyczajne chodzenie po ulicy może być sportem ekstremalnym. Pojawiająca się znienacka gołoledź zamienia ulice, ścieżki, schody w lodowisko. Tzw. „szklanka”  jest szalenie niebezpieczna, na jezdniach zmniejsza przyczepność kół, a na chodnikach utrudnia pieszym przemieszczanie się. Wtedy o wypadek nietrudno. Gdy kończy się to na niegroźnym potłuczeniu, zazwyczaj nie robimy z tego wielkiej sprawy, bywa jednak, że następstwem upadku będzie złamanie czy inny poważny uszczerbek na zdrowiu. Kto wtedy za to odpowiada i czy należy nam się odszkodowanie?

Kiedy należy się odszkodowanie za poślizgnięcie?

REKLAMA

„Uwaga, ślisko!” — takie tabliczki coraz częściej widoczne są przy wejściach do sklepów. O odszkodowanie za poślizgnięcie może ubiegać się bowiem każda osoba, która przewróciła się na śliskiej nawierzchni w pomieszczeniu lub na zewnątrz i - w wyniku czego - doznała uszczerbku na zdrowiu, dlatego, że to sklep, czy inne miejsce publiczne powinny zapewnić bezpieczeństwo. 

REKLAMA

Odszkodowanie za poślizgnięcie powinno pokryć wydatki związane ze skutkami upadku, takie jak koszty leczenia, ewentualnej operacji, rehabilitacji, dojazdów, zniszczonych ubrań, telefonu czy okularów czy nawet koszty utraconego dochodu. Ubiegając się o odszkodowanie za poślizgnięcie, musimy wykazać ponad wszelką wątpliwość, gdzie i w jaki sposób doszło do zdarzenia oraz jakie miało ono skutki dla naszego zdrowia. 

 

Kto odpowiada za wypadek na chodniku?

Przede wszystkim musimy ustalić, do kogo należy fragment nawierzchni, na którym doszło do upadku. Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach ten, kto jest właścicielem lub administruje danym terenem jest zobowiązany do stworzenia bezpiecznych warunków do poruszania się po nim, czyli właśnie do odśnieżania, usuwania błota czy lodu. Może to być więc właściciel nieruchomości, gdy chodnik przylega do domu lub po prostu gmina.

Wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie, zarządy osiedli ponadto powinny dbać o bezpieczeństwo wejść do bloków, wewnętrznych ścieżek na terenie blokowiska. Za teren przed sklepem odpowiadają firmy prywatne lub też zarządcy budynku, w zależności czy budynek jest własnością czy wynajęty. Utrzymanie bezpieczeństwa torowisk tramwajowych leży w gestii miejskiego przedsiębiorstwa komunikacyjnego. 

Co do zasady podmiotami odpowiedzialnymi za utrzymanie dróg i chodników są: 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • droga krajowa: Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad;
 • droga wojewódzka: zarząd województwa;
 • droga powiatowa: zarząd powiatu;
 • droga gminna: wójt;
 • droga wewnętrzna: zarząd budynku.

Zobacz także: TPN odradza wyjścia w góry. Obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego

Upadek na chodniku - odszkodowanie

REKLAMA

Chcąc ubiegać się o odszkodowanie składamy wniosek do ubezpieczyciela lub właściciela czy zarządcy posesji, który ma 30 dni na jego rozpatrzenie. W przypadku odmowy, kolejnym krokiem i szansą na uzyskanie odszkodowania może być postępowanie sądowe. 

Art.  415. kodeksu cywilnego wskazuje jasno: kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia. 
I to nie ulega wątpliwości. Tylko, że tę winę trzeba najpierw udowodnić. Niezbędna będzie dokumentacja. Zdjęcia z miejsca zdarzenia, zeznanie świadka, notatka służbowa straży miejskiej, to wszystko może pomóc wywalczyć odszkodowanie. Brak jakichkolwiek dowodów raczej rozstrzygnie na naszą niekorzyść. Sąd oceni, na podstawie zgromadzonych dowodów, czy zarządca nieruchomości i przylegającego doń chodnika wywiązali się ze swoich obowiązków i czy przyznanie odszkodowania jest uzasadnione. 

Dobrze zachować również wszelkie dowody leczenia, wykupionych leków, dodatkowych rehabilitacji itp. Być może wypadek poskutkował brakiem zdolności do pracy i trzeba będzie ubiegać się o rentę? Każde potwierdzenie poniesionych kosztów będzie istotne i przydatne. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Podwyżki wynagrodzeń nauczycieli - rozporządzenie opublikowane w Dzienniku Ustaw

  W Dzienniku Ustaw, pod poz. 234, zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Edukacji z 19 lutego 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy.

  ZNP: Wyrównań podwyżek 30% i 33% nie można pomniejszać kosztem nauczycieli. Kara grzywny od 1000 zł do 30 000 zł

  Najmniej zarabiający nauczyciele otrzymają nie tylko wyrównanie do podwyżek 30% i 33% licząc od 1 stycznia 2024 r. Otrzymali już dodatki wyrównawcze do poziomu 4242 zł brutto (pensja minimalna) za styczeń i luty 2024 r. Nie wolno im zabierać równowartości tego dodatku z kwot wyrównania podwyżek 30% i 33%.  

  Zakaz używania smartfonów w placówkach oświatowych od 1 września 2024 r.? Jest apel o wprowadzenie tego zakazu

  Zakaz używania smartfonów w placówkach oświatowych od 1 września 2024 r.? Jest apel Instytutu Spraw Obywatelskich o wprowadzenie zakazu.

  Od 500 do 1000 zł dopłaty do kukurydzy. Wnioski o pomoc do 29 lutego 2024 r.

  Od 500 do 1000 zł dopłaty do kukurydzy. Wnioski o pomoc do 29 lutego 2024 r. Biura Powiatowe ARiMR przyjmują wnioski od producentów kukurydzy poszkodowanych w wyniku trudnej sytuacji w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy.

  REKLAMA

  Od 250 zł do 1000 zł dla rolników. Wnioski o pomoc suszową można składać od 29.02.2024 r. do 15.03.2024 r.

  Nabór wniosków o pomoc suszową. Najbardziej poszkodowani rolnicy mogą liczyć na wsparcie w wysokości 1000 zł na ha uprawy.

  Soczewki kontaktowe. Czy można zrefundować ich zakup, gdy lekarz zalecił używanie okularów? Sprawdź, jakie są zasady.

  Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom okulary lub szkła kontaktowe korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza. Jednak co to znaczy? Czy pracownikowi, któremu lekarz zaleca używanie okularów korygujących wzrok, pracodawca można zapewnić soczewki kontaktowe?

  Uprawnienia dla Ukraińców w Polsce wydłużone do połowy 2024 roku. Planowane jest kolejne przedłużenie. Co Ukraińcy przebywający w Polsce powinni wiedzieć?

  Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Ustawa ta została już opublikowana w Dzienniku Ustaw i wejdzie w życie 22 lutego 2024 r. Zakłada ona w szczególności przedłużenie uprawnień dla uchodźców wojennych z Ukrainy w Polsce do 30 czerwca 2024 roku. 

  Turystyka dla seniorów i dla osób z niepełnosprawnościami. Czy wrócą bony turystyczne?

  Promocją turystyki dla seniorów i dla osób z niepełnosprawnościami zamierza się zająć resort sportu i turystyki. W środę (21.02.2024 r.) na plenarnym posiedzeniu Sejmu wiceszef resortu sportu i turystyki Piotr Borys przedstawił sprawozdanie na temat realizacji ustawy o Polskim Bonie Turystycznym.

  REKLAMA

  Komunikat PFRON: Od 1 marca 2024 r. III nabór wniosków o dofinansowanie do zakupu samochody dla osób niepełnosprawnych. Lista rankingowa i punkty. Wyłączenia

  PFRON: 1 marca 2024 r. o godzinie 10:00 rusza kolejna tura naboru wniosków w programie „Samodzielność-Aktywność-Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością. Można otrzymać dofinansowanie do zakupu samochodu.

  6445,71 zł – od tej kwoty należy naliczać odpis na ZFŚS i świadczenie urlopowe w 2024 r.

  W Monitorze Polskim, pod poz. 137, opublikowane zostało obwieszczenie Prezesa GUS z 16 lutego 2024 r. w sprawie przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w 2023 r. i w drugim półroczu 2023 r.

  REKLAMA