| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Jak działa program Mieszkanie dla młodych? – poradnik krok po kroku

Jak działa program Mieszkanie dla młodych? – poradnik krok po kroku

Mieszkanie dla młodych (MdM) to nazwa rządowego programu, którego celem jest zwiększenie dostępności mieszkań dla ludzi młodych. W poniższym poradniku przedstawiamy, jak działa program Mieszkanie dla młodych, jak krok po kroku skorzystać z MdM-u?

Osoby, które samodzielnie budują, rozbudowują bądź przystosowują pierwszy dom jednorodzinny także mają pewną możliwość skorzystania z pomocy ze strony państwa. Pomoc to przybierze formę zwrotu części podatku VAT, który dotyczy zakupionych materiałów budowlanych. Także w tym przypadku obowiązują ograniczenia dotyczące maksymalnej powierzchni użytkowej i nieposiadania innej nieruchomości.

Krok trzeci – jaki kredyt?

Nabywca zobligowany jest do zaciągnięcia kredytu przeznaczonego wyłącznie na zakup mieszkania. Kredyt musi zostać udzielony w walucie polskiej a okres spłaty nie może być krótszy niż 15 lat. Wartość kredytu powinna stanowić przynajmniej 50% wartości kupowanego mieszkania. Dla poprawienia sytuacji osób młodych, nieposiadających zdolności kredytowej ustawodawca przewidział możliwość przystąpienia do kredytu także członków najbliższej rodziny, np.: rodziców, teściów bądź rodzeństwa.

Podstawą i potwierdzeniem uzyskania kredytu jest umowa kredytowa.

Krok czwarty – ile wynosi dofinansowanie?

Wysokość dofinansowania to 10% kwoty określonej jako iloczyn średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m² powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującego w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego w gminie, na terenie której położone jest mieszkanie i powierzchni użytkowej mieszkania. Maksymalna wielkość mieszkania przyjmowana do powyższego wyliczenia to 50 m². Oznacza to, że dopłata obejmie albo faktyczną powierzchnię użytkową mieszkania, jeżeli jego wielkość nie przekracza 50 m², albo 50 m², jeżeli wielkość powierzchni użytkowej mieszkania przekracza 50 m². Dofinansowanie w wyższej wysokości przysługuje nabywcy wychowującemu dziecko (w chwili złożenia wniosku). Dopłata zwiększona jest wówczas o kolejne 5%. Budżet państwa zakłada limity pomocy w kolejnych latach. Limit na 2014 rok to 600 mln złotych.

Drugą formą pomocy przewidzianej ze strony państwa jest spłata części zaciągniętego kredytu. Rozwiązanie to działa tylko wobec osób, którym w ciągu 5 lat od dnia nabycia mieszkania urodziło się trzecie lub kolejne po trzecim dziecko lub który przysposobił trzecie lub kolejne dziecko. Na wychowaniu i utrzymaniu kredytobiorcy musi pozostawać określona liczba dzieci. Jest to pomoc jednorazowa. Wysokość spłaty wyniesie 5% kwoty określonej zgodnie z zasadami obowiązującymi dla dofinansowania wkładu własnego.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego Ryszard Stolarz

Ekspert w dziedzinie prawa handlowego i spółdzielczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »