Kategorie

Brak pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego

Brak pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego/ Fot. Fotolia
Brak pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego/ Fot. Fotolia
Fotolia
Brak wymogu uzyskania pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego zakłada nowelizacja ustawy – Prawo budowlane. Zgodnie z projektem pozwolenie nie będzie wymagane, gdy obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki. Jakie trudności spowoduje rezygnacja z wymogu uzyskania pozwolenia budowlanego?

Nowelizacja ustawy – prawo budowlane zakłada rezygnację z pozwoleń na budowę i przebudowę domu jednorodzinnego. Zmiana ma dotyczyć budynków, których obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki objętej inwestycją, tj. nie narusza granicy sąsiadów. Dotychczas wymagane pozwolenie zostanie zastąpione zgłoszeniem budowy z projektem budowlanym. Do zgłoszenia należy dołączyć dokumenty wymagane w trybie pozwolenia na budowę dla danego budynku

Zobacz również: Umowa o budowę i przeniesienie własności lokalu mieszkalnego WZÓR

Obszar oddziaływania działki budowlanej

W odniesieniu do propozycji zmian prawa w zakresie „deregulacji” obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę wyrażam bardzo duże wątpliwości, co do właściwego doprecyzowania, w którym przypadku obszar oddziaływania nie wykracza poza granicę działki. W świetle treści wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego - II SA/Gd 728/12 należy zauważyć, iż art. pkt. 20 ustawy Prawo budowlane nie definiuje wprost pojęcia obszaru oddziaływania obiektu. Z uwagi na brak możliwości prawnej takiej precyzji norma ta zawiera odesłanie do licznych regulacji, przewidujących szczegółowe wymagania. Do regulacji tych należą nie tylko, jak to się postrzega w projekcie nowelizacji prawa, same warunki techniczne regulujące prawidłowość lokalizacji lecz również przepisy z zakresu zagospodarowania przestrzennego, ochrony środowiska, ochrony zabytków, ochrony przyrody, prawa wodnego, zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków oraz dróg publicznych.

Pozbawienie właścicieli działek sąsiadujących z inwestycją możliwości udziału w postępowaniu prowadzi do sytuacji, w której badanie wpływu inwestycji na nieruchomość sąsiednią odbywać się będzie bez ich udziału. Co oznacza, iż dokonane ustalenia faktyczne jak i ocena prawna organu w tym zakresie mogą być błędne, a właściciel takich nieruchomości, pozbawiony statusu strony, nie będzie mógł kwestionować stanowiska organu w tym zakresie i bronić swych interesów.

Budowa domu szeregowego

W ciągu ostatniego miesiąca spotkałem się z sytuacją, gdy przeprowadzona została procedura zatwierdzenia trzech budynków mieszkalnych w zabudowie szeregowej. Pominięto fakt istnienia właścicieli wszystkich działek sąsiednich. Organ sam bowiem dokonał weryfikacji obszarów oddziaływania przy jednoczesnym „pominięciu” licznych aspektów planu miejscowego, braku należytego dojazdu do dwóch z trzech budynków czy zapisów regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminach. W przedmiotowej sprawie, pomimo licznych argumentów naruszenia prawa, państwowy inspektor nadzoru budowlanego nie zareagował zgodnie z wytycznymi art. 50 ust. 4 ustawy Prawo budowlane, tj. odmawiając zgłaszającemu naruszenia praw strony postępowania.

Ustalenie zakresu robót budowlanych i jego skutki

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zgłoszenie budowy

Liczba regulacji wymagających sprawdzenia w związku z strefami oddziaływania nie została przez ustawodawcę określona. Świadczy o tym brak stosownych załączników w postaci formularza sprawdzającego, przygotowanego w celu zapewnienia poprawności czynności kontrolnych. Jak widać w przypadku zgłoszenia organy, które winny zareagować na jego potencjalną wadliwość będą miały poważny problem z określeniem liczby uczestników postępowania. Kierunek zmian dobry, niemniej zamiast „zgłoszenia” nazwałbym czynność „rejestracją zamierzenia inwestycyjnego”. W polskim prawodawstwie panuje bowiem pogląd że „zgłoszenie” nie powoduje powstania praw nabytych w sytuacjach, gdy jest ono nieprawidłowe lub zostało zrealizowane w sposób odmienny od założonego.

Wniosek o pozwolenie na budowę

Znacznie poważniejszym problem dla urzędów jest obecnie powracająca do łask kontrola treści projektu budowlanego, której przeprowadzenie winno być jak najbardziej udokumentowane. Podobnie jak ma to obecnie miejsce w przypadku weryfikacji kompletności wniosku o pozwolenie na budowę. W przypadku powstania stosownych list weryfikacyjnych będzie już wiadomo, kto i w jakim zakresie sprawdził projekt oraz kto dokonał kontroli tej czynności. Po wejściu w życie nowego prawa urzędnik nie będzie już mógł udawać że czegoś w projekcie nie sprawdził.

Rządowy projekt nowelizacji prawa budowlanego

Autor: Dawid Bielak, technik budowlany, prawobudowlane.bloog.pl

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Tylko teraz
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Prawo
  1 sty 2000
  18 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

  Spis powszechny do 30 września 2021 r.

  Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

  Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

  Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

  Wydziedziczenie – na czym polega?

  Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?

  Alienacja rodzicielska - co robić?

  Alienacja rodzicielska, czyli utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica to ważny problem. Co można zrobić w takiej sytuacji?

  Osoby niepełnosprawne - powstanie nowa ustawa?

  Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami ma umożliwić pełne wdrożenie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

  Stwierdzenie nieważności decyzji (KPA)

  Stwierdzenie nieważności decyzji to instytucja z Kodeksie postępowania administracyjnego, która stanowi wyjątek od zasady trwałości decyzji administracyjnych.

  O ile wzrosną emerytury w 2022 r.?

  O ile wzrosną najniższe emerytury w 2022 r.? Co z rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i rentą rodzinną?

  Zasiłek okresowy w 2022 r.

  Zasiłek okresowy w 2022 r. czeka podwyżka kryteriów dochodowych. Czy wpływa to na wysokość świadczeń?

  Wakacyjny urlop - gdzie i za ile? [BADANIE]

  Ponad 80% Polaków spędziło tegoroczny wakacyjny urlop w kraju. Ile środków przeznaczyliśmy na wyjazdy?

  MS zapowiada zmiany dotyczące samorządu kuratorskiego

  Przepisy mają zostać wyostrzone, aby kuratorzy mieli bardziej szczegółowe określone narzędzia działania.