REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Brak pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego

Brak pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego/ Fot. Fotolia
Brak pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Brak wymogu uzyskania pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego zakłada nowelizacja ustawy – Prawo budowlane. Zgodnie z projektem pozwolenie nie będzie wymagane, gdy obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki. Jakie trudności spowoduje rezygnacja z wymogu uzyskania pozwolenia budowlanego?

Nowelizacja ustawy – prawo budowlane zakłada rezygnację z pozwoleń na budowę i przebudowę domu jednorodzinnego. Zmiana ma dotyczyć budynków, których obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki objętej inwestycją, tj. nie narusza granicy sąsiadów. Dotychczas wymagane pozwolenie zostanie zastąpione zgłoszeniem budowy z projektem budowlanym. Do zgłoszenia należy dołączyć dokumenty wymagane w trybie pozwolenia na budowę dla danego budynku

REKLAMA

Zobacz również: Umowa o budowę i przeniesienie własności lokalu mieszkalnego WZÓR

Obszar oddziaływania działki budowlanej

REKLAMA

W odniesieniu do propozycji zmian prawa w zakresie „deregulacji” obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę wyrażam bardzo duże wątpliwości, co do właściwego doprecyzowania, w którym przypadku obszar oddziaływania nie wykracza poza granicę działki. W świetle treści wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego - II SA/Gd 728/12 należy zauważyć, iż art. pkt. 20 ustawy Prawo budowlane nie definiuje wprost pojęcia obszaru oddziaływania obiektu. Z uwagi na brak możliwości prawnej takiej precyzji norma ta zawiera odesłanie do licznych regulacji, przewidujących szczegółowe wymagania. Do regulacji tych należą nie tylko, jak to się postrzega w projekcie nowelizacji prawa, same warunki techniczne regulujące prawidłowość lokalizacji lecz również przepisy z zakresu zagospodarowania przestrzennego, ochrony środowiska, ochrony zabytków, ochrony przyrody, prawa wodnego, zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków oraz dróg publicznych.

Pozbawienie właścicieli działek sąsiadujących z inwestycją możliwości udziału w postępowaniu prowadzi do sytuacji, w której badanie wpływu inwestycji na nieruchomość sąsiednią odbywać się będzie bez ich udziału. Co oznacza, iż dokonane ustalenia faktyczne jak i ocena prawna organu w tym zakresie mogą być błędne, a właściciel takich nieruchomości, pozbawiony statusu strony, nie będzie mógł kwestionować stanowiska organu w tym zakresie i bronić swych interesów.

Budowa domu szeregowego

W ciągu ostatniego miesiąca spotkałem się z sytuacją, gdy przeprowadzona została procedura zatwierdzenia trzech budynków mieszkalnych w zabudowie szeregowej. Pominięto fakt istnienia właścicieli wszystkich działek sąsiednich. Organ sam bowiem dokonał weryfikacji obszarów oddziaływania przy jednoczesnym „pominięciu” licznych aspektów planu miejscowego, braku należytego dojazdu do dwóch z trzech budynków czy zapisów regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminach. W przedmiotowej sprawie, pomimo licznych argumentów naruszenia prawa, państwowy inspektor nadzoru budowlanego nie zareagował zgodnie z wytycznymi art. 50 ust. 4 ustawy Prawo budowlane, tj. odmawiając zgłaszającemu naruszenia praw strony postępowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustalenie zakresu robót budowlanych i jego skutki

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zgłoszenie budowy

Liczba regulacji wymagających sprawdzenia w związku z strefami oddziaływania nie została przez ustawodawcę określona. Świadczy o tym brak stosownych załączników w postaci formularza sprawdzającego, przygotowanego w celu zapewnienia poprawności czynności kontrolnych. Jak widać w przypadku zgłoszenia organy, które winny zareagować na jego potencjalną wadliwość będą miały poważny problem z określeniem liczby uczestników postępowania. Kierunek zmian dobry, niemniej zamiast „zgłoszenia” nazwałbym czynność „rejestracją zamierzenia inwestycyjnego”. W polskim prawodawstwie panuje bowiem pogląd że „zgłoszenie” nie powoduje powstania praw nabytych w sytuacjach, gdy jest ono nieprawidłowe lub zostało zrealizowane w sposób odmienny od założonego.

Wniosek o pozwolenie na budowę

Znacznie poważniejszym problem dla urzędów jest obecnie powracająca do łask kontrola treści projektu budowlanego, której przeprowadzenie winno być jak najbardziej udokumentowane. Podobnie jak ma to obecnie miejsce w przypadku weryfikacji kompletności wniosku o pozwolenie na budowę. W przypadku powstania stosownych list weryfikacyjnych będzie już wiadomo, kto i w jakim zakresie sprawdził projekt oraz kto dokonał kontroli tej czynności. Po wejściu w życie nowego prawa urzędnik nie będzie już mógł udawać że czegoś w projekcie nie sprawdził.

Rządowy projekt nowelizacji prawa budowlanego

Autor: Dawid Bielak, technik budowlany, prawobudowlane.bloog.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Do 31 lipca 2024 r. możesz zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje na swojej stronie internetowej o oknie transferowym w 2024 r. Od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 r. ZUS otwiera kolejne okno transferowe. W tym okresie można zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej.

  Dla kogo będzie preferencyjny kredyt mieszkaniowy #naStart – jakie będą ograniczenia? Dopłaty tylko do rat kredytu udzielonego przed 1 stycznia 2028 r.

  Już wkrótce osoby planujące zakup własnego lokum będą mogły skorzystać z preferencyjnego kredytu mieszkaniowego #naStart. Trwają prace legislacyjne nad ustawą o „kredycie mieszkaniowym #naStart”, który zastąpi bezpieczny kredyt 2% i rodzinny kredyt mieszkaniowy. Kredyt będzie można zaciągnąć do końca 2027 r. Kto uzyska szansę na pomoc w uzyskaniu własnego mieszkania?

  1500 zł miesięcznie na dziecko od 1 października 2024 r. Taki jest plan

  9 kwietnia 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka „Aktywny rodzic”. Przewiduje się, że proponowane rozwiązania wejdą w życie z dniem 1 października 2024 r.

  Dwa nowe przedmioty od roku szkolnego 2024/2025 plus pierwsza pomoc w szkołach podstawowych. Jakie zmiany w ramowych planach nauczania

  Edukacja zdrowotna i obywatelska w szkołach od roku szkolnego 2024/2025. Rezygnacja z HiT. Takie zmiany zapowiada resort edukacji. 

  REKLAMA

  Zmiany w dokumentacji pracowniczej. Jednolity tekst rozporządzenia opublikowany w Dzienniku Ustaw

   Jednolity tekst rozporządzenia opublikowany w Dzienniku Ustaw. Chodzi o rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie dokumentacji pracowniczej.

  Duży problem z kredytami hipotecznymi: WIRON w ogniu krytyki i może nie zastąpić WIBOR. Co wtedy

  Pewne jest tylko, że powinien być nowy wskaźnik referencyjny, który do końca 2027 roku całkowicie zastąpi WIBOR. Tymczasem Ministerstwo Finansów ma duże wątpliwości czy przygotowany nowy wskaźnik, WIRON, w dostatecznym stopniu chroni użytkowników, zwłaszcza zaciągających kredyty hipoteczne na rynku nieruchomości, przed ryzykami.

  Czy będzie można ubiegać się o wcześniejsze wyniki matur? Minister edukacji odpowiada

  Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała Rzecznika Praw Obywatelskich, że nie ma możliwości wcześniejszego przekazania wyników matur. Jednakże, dla osób planujących studia wyższe za granicą, np. w Danii czy Szwecji, możliwe jest wystawienie zaświadczenia o przystąpieniu do matury w 2024 r. Wyniki egzaminu będą znane 9 lipca.

  TVP miała zapłacić 200 tys. zł zadośćuczynienia. Teraz kwestionuje wyrok sądu

  Telewizja Polska SA w likwidacji wydała oświadczenie, w którym kwestionuje decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczącą Fundacji Otwarty Dialog. Spółka nie zgadza się z wysokością zasądzonego zadośćuczynienia oraz formą i skalą przeprosin.

  REKLAMA

  Niższe rachunki za energię. To już oficjalne. UE przyjęła dyrektywę

  Unia Europejska oficjalnie przyjęła w piątek nową, zmienioną dyrektywę dotyczącą poprawy efektywności energetycznej budynków. Nowe przepisy mają na celu pomóc mieszkańcom Europy w obniżeniu rachunków za energię, poprawić ich jakość życia i uruchomić falę renowacji na terenie całej UE.

  Kredyt mieszkaniowy #naStart – dowiedz się jakie warunki? [video]

  W ostatnim czasie wrze od dyskusji na temat nowego programu rządowego, tj. kredyt mieszkaniowy #naStart, który ma wesprzeć młodych ludzi w zakupie swojego pierwszego mieszkania. Ministerstwo zapewnia, że wszystko będzie łatwe i klarowne, ale czy tak rzeczywiście będzie?

  REKLAMA