reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Brak pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego

Brak pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego

Brak wymogu uzyskania pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego zakłada nowelizacja ustawy – Prawo budowlane. Zgodnie z projektem pozwolenie nie będzie wymagane, gdy obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki. Jakie trudności spowoduje rezygnacja z wymogu uzyskania pozwolenia budowlanego?

Nowelizacja ustawy – prawo budowlane zakłada rezygnację z pozwoleń na budowę i przebudowę domu jednorodzinnego. Zmiana ma dotyczyć budynków, których obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki objętej inwestycją, tj. nie narusza granicy sąsiadów. Dotychczas wymagane pozwolenie zostanie zastąpione zgłoszeniem budowy z projektem budowlanym. Do zgłoszenia należy dołączyć dokumenty wymagane w trybie pozwolenia na budowę dla danego budynku

Zobacz również: Umowa o budowę i przeniesienie własności lokalu mieszkalnego WZÓR

Obszar oddziaływania działki budowlanej

W odniesieniu do propozycji zmian prawa w zakresie „deregulacji” obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę wyrażam bardzo duże wątpliwości, co do właściwego doprecyzowania, w którym przypadku obszar oddziaływania nie wykracza poza granicę działki. W świetle treści wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego - II SA/Gd 728/12 należy zauważyć, iż art. pkt. 20 ustawy Prawo budowlane nie definiuje wprost pojęcia obszaru oddziaływania obiektu. Z uwagi na brak możliwości prawnej takiej precyzji norma ta zawiera odesłanie do licznych regulacji, przewidujących szczegółowe wymagania. Do regulacji tych należą nie tylko, jak to się postrzega w projekcie nowelizacji prawa, same warunki techniczne regulujące prawidłowość lokalizacji lecz również przepisy z zakresu zagospodarowania przestrzennego, ochrony środowiska, ochrony zabytków, ochrony przyrody, prawa wodnego, zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków oraz dróg publicznych.

Pozbawienie właścicieli działek sąsiadujących z inwestycją możliwości udziału w postępowaniu prowadzi do sytuacji, w której badanie wpływu inwestycji na nieruchomość sąsiednią odbywać się będzie bez ich udziału. Co oznacza, iż dokonane ustalenia faktyczne jak i ocena prawna organu w tym zakresie mogą być błędne, a właściciel takich nieruchomości, pozbawiony statusu strony, nie będzie mógł kwestionować stanowiska organu w tym zakresie i bronić swych interesów.

Budowa domu szeregowego

W ciągu ostatniego miesiąca spotkałem się z sytuacją, gdy przeprowadzona została procedura zatwierdzenia trzech budynków mieszkalnych w zabudowie szeregowej. Pominięto fakt istnienia właścicieli wszystkich działek sąsiednich. Organ sam bowiem dokonał weryfikacji obszarów oddziaływania przy jednoczesnym „pominięciu” licznych aspektów planu miejscowego, braku należytego dojazdu do dwóch z trzech budynków czy zapisów regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminach. W przedmiotowej sprawie, pomimo licznych argumentów naruszenia prawa, państwowy inspektor nadzoru budowlanego nie zareagował zgodnie z wytycznymi art. 50 ust. 4 ustawy Prawo budowlane, tj. odmawiając zgłaszającemu naruszenia praw strony postępowania.

Ustalenie zakresu robót budowlanych i jego skutki

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama