reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Budowa domu jednorodzinnego bez pozwolenia?

Budowa domu jednorodzinnego bez pozwolenia?

Budowę domu jednorodzinnego bez konieczności uzyskania pozwolenia umożliwia projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw z projektami aktów wykonawczych. Zgodnie z tymi przepisami procedura budowy domu jednorodzinnego ma zostać ułatwiona i przyspieszona.

Zgodnie z założeniami projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw z projektami aktów wykonawczych, budowa budynków jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane, ma być dopuszczalna bez pozwolenia na budowę, lecz wyłącznie w oparciu o zgłoszenie. Wnioskodawca będzie musiał załączyć do zgłoszenia m.in. projekt budowlany wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi dokumentami wymaganymi przepisami szczególnymi oraz zaświadczeniem, o którym mowa w art. 12 ust. 7 Prawa budowlanego, a także oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Zobacz również: Umowa o budowę i przeniesienie własności lokalu mieszkalnego WZÓR

Przebudowa domu – pozwolenie czy zgłoszenie?

Obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę ma być zastąpiony zgłoszeniem, z obowiązkiem przedstawienia projektu budowlanego, również w przypadku wykonywania robót budowlanych polegających na przebudowie budynków mieszkalnych jednorodzinnych, o ile nie prowadzi do zwiększenia dotychczasowego obszaru oddziaływania tych budynków.

Pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego

Obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę nie ma zostać zniesiony względem budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania wykraczałby poza granice działki lub działek, na których zostały one zaprojektowane. Obszarem oddziaływania obiektu jest teren wyznaczony w otoczeniu obiektu budowlanego na podstawie przepisów odrębnych, wprowadzających związane z tym obiektem ograniczenia w zagospodarowaniu tego terenu (art. 3 pkt 20 Prawa budowlanego).

Zgłoszenie budowlane

Zniesienie wymogu pozwolenia na budowę w przypadku budynków jednorodzinnych może w istocie przyspieszyć postępowania w tych sprawach, ale nie wyeliminuje wszystkich istniejących problemów. Przede wszystkim, aktualne pozostaną problemy związane z wyznaczeniem obszaru oddziaływania obiektu, który obecnie determinuje krąg stron postępowania w sprawie udzielenia pozwolenia na budowę. Obecnie, co do zasady stronami w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę są: inwestor oraz właściciele, użytkownicy wieczyści lub zarządcy nieruchomości znajdujących się w obszarze oddziaływania obiektu.

Po wprowadzeniu projektu, określenie obszaru oddziaływania będzie warunkować rodzaj postępowania umożliwiającego realizację inwestycji – zgłoszenia lub pozwolenia na budowę. W przypadku przyjęcia, że obszar oddziaływania obiektu wykracza poza działkę lub działki, na których został on zaprojektowany, organ będzie zobowiązanych wnieść sprzeciw. Taka inwestycja będzie bowiem wymagała pozwolenia na budowę, co stanowi obligatoryjną przesłankę do wniesienia sprzeciwu.

Projekt został skierowany do Sejmu po koniec sierpnia 2014 r. i będzie przedmiotem dalszych prac legislacyjnych. Nie można wykluczyć, że projekt ulegnie jeszcze istotnym zmianom na etapie prac parlamentarnych, a dopiero jego finalny kształt pozwoli na ocenę skutków zmian dla procesu inwestycyjno-budowlanego.

Pozwolenie na budowę zastąpione zgłoszeniem

Zakup garażu od dewelopera obowiązkowy?

Jak działa program Mieszkanie dla młodych? – poradnik krok po kroku

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Autor: Iwo Fisz, aplikant radcowski w kancelarii Sienkiewicz, Jaroszewski, Zamroch. Radcowie prawni sp. p., autor bloga o planowaniu przestrzennym, zagadnieniach związanych z miejscowymi planami zagospodarowania oraz warunkami zabudowy warunki-zabudowy.com.pl.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Sienkiewicz, Jaroszewski, Zamroch – Radcowie Prawni Spółka Partnerska

Kancelaria oferuje kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców, jak również pomoc dla klientów indywidualnych.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Budowa domu jednorodzinnego bez pozwolenia?/ Fot. Fotolia
Budowa domu jednorodzinnego bez pozwolenia?/ Fot. Fotolia

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Zarzeczny

PR & Account Executive

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama