REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przeniesienie grobu możliwe tylko za zgodą całej rodziny

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Przeniesienie grobu możliwe tylko za zgodą całej rodziny/ fot. Fotolia
Przeniesienie grobu możliwe tylko za zgodą całej rodziny/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał ważne orzeczenie dotyczące zmiany miejsca pochówku. Otóż sąd potwierdził, że przeniesienie grobu jest możliwe tylko za zgodą wszystkich uprawnionych do decydowania o tym, a więc określonych w ustawie członków rodziny.

Motywacje do rozpoczęcia procedury zmiany miejsca pochówku są różne. Najczęściej chodzi o to by zmarłych bliskich mieć blisko. Prawo, a konkretnie ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych, przewiduje taką możliwość choć droga, którą trzeba pokonać nie jest łatwa. W sprawie zmiany miejsca pochówku orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny.

REKLAMA

Żądanie zmiany miejsca pochówku

W 2015 r. Anna D. (dane zmienione), wdowa po zmarłym mężu, wniosła do Państwowego Inspektora Sanitarnego o ekshumację zwłok męża i przeniesienie ich na cmentarz komunalny. Do wniosku dołączyła oświadczenie, że pozostałymi osobami uprawnionymi do dysponowania zwłokami są: córka oraz dwoje wnuków zmarłego i że te osoby wyrażają zgodę na przeniesienie grobu.

Państwowy Inspektor Sanitarny wyraził zgodę na przeniesienie zwłok. Ekshumacja odbyła się w lutym 2016 r.

REKLAMA

W sierpniu 2017 r., druga córka zmarłego, również faktycznie uprawniona do dysponowania zwłokami Irena M. (dane zmienione - nazwisko rodowe D.) wniosła o wznowienie postępowania administracyjnego w sprawie zmiany miejsca pochówku. Irena M. twierdziła, że była stanowczo przeciwko przeniesieniu ciała zmarłego. W związku z tym zażądała przywrócenia do stanu poprzedniego.

Państwowy Inspektor Sanitarny odmówił żądaniu pominiętej córki twierdząc, że przekroczyła ona jednomiesięczny termin na złożenie wniosku. Taką decyzję podtrzymał organ II instancji w osobie Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, który uznał że Irena M. dowiedziała się o sprawie najpóźniej w dniu 1 czerwca 2017 r., kiedy złożyła wniosek o kserokopię akt sprawy, a wniosek złożyła dopiero 25 sierpnia 2017 r., a więc po upływie wymaganego terminu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pominięta córka zmarłego postanowiła więc zwrócić się ze skargą do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

WSA – uchyla wcześniejsze decyzje

Wojewódzki Sąd Administracyjny po rozpatrzeniu sprawy, uchylił wcześniejsze decyzje Inspektorów Sanitarnych. Sąd uzasadnił swoje działanie stwierdzeniem, że chociaż skarżącej upłynął termin do żądania wznowienia postępowania, to jednak sama podstawa wznowienia była uzasadniona. W skardze Irena M. skutecznie podniosła, że oświadczenie złożone przez Annę D. było fałszywe bowiem w tym oświadczeniu została pominięta, a więc nie było pełnej zgody wszystkich uprawnionych osób.

W związku z zasadnością podstawy wznowienia, mimo przekroczonego terminu, postępowanie w sprawie wznowienia postępowania powinno zostać wszczęte z urzędu.

Wymagana pełna zgoda

Jak stanowi art. 15 wspomnianej ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych, zmiana miejsca pochówku jest możliwa m.in. na podstawie zgodnego żądania wszystkich osób uprawnionych do pochowania zwłok, a więc zgodę muszą wyrazić:

  1. pozostały małżonek(ka);
  2. krewni zstępni;
  3. krewni wstępni;
  4. krewni boczni do 4 stopnia pokrewieństwa;
  5. powinowaci w linii prostej do 1 stopnia.

W razie sporu między uprawnionymi, właściwy do jego rozstrzygnięcia jest sąd powszechny, który może zobowiązać do złożenia stosownego oświadczenia woli.

WSA uznał, że nie wszyscy wyrazili zgodę na dokonanie zmiany miejsca pochówku, ponieważ jedna z córek skutecznie się temu sprzeciwiła. Co więcej, łódzki sąd stwierdził, że wdowa po zmarłym celowo pominęła Irenę M. w oświadczeniu z tego względu ,że była z nią skonfliktowana i obawiała się jej sprzeciwu, choćby tylko z tego powodu, że są w konflikcie. Z tego względu dla WSA jasne było, że postępowanie należy wznowić, a decyzję o przeniesieniu grobu należy zmienić.

Opracowano na podstawie:

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 28 marca 2018 r. (sygn. akt III SA/Łd 1213/17)

Ustawa z dnia z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 912)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ukradł auto w cenie kawalerki. Policja zatrzymała 22-letniego obywatela Ukrainy

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością samochodową we współpracy z policjantami z wrocławskiej drogówki zatrzymali 22-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna poruszał się skradzionym tego samego dnia jeepem wrangler o wartości blisko 250 tys. zł, który został skradziony w Berlinie.

44-latek był poszukiwany 4 listami gończymi m.in. za przemyt narkotyków i przestępstwa akcyzowe. "Łowcy głów" po 6 latach schwytali mężczyznę

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) w Lublinie, współpracując z kryminalnymi z Komendy Miejskiej Policji (KMP) i I Komisariatu Policji (KP) w Lublinie, zatrzymali 44-letniego mężczyznę. Był on poszukiwany na podstawie czterech listów gończych i dwóch nakazów. 

Za 1,5 promila alkoholu we krwi utracisz auto? Bodnar: Decyzje będą należały do sądów

Minister sprawiedliwości, Adam Bodnar, podkreślił, że decyzje o ewentualnej konfiskacie aut nietrzeźwych kierowców będą w większym stopniu należeć do sądów. Szef MS przypomniał, że projekt nowelizacji, przewidujący zniesienie obligatoryjności orzekania, trafił do prac legislacyjnych rządu.

Matczyna emerytura 2024 – ile wynosi? Kto i jak może otrzymać? [ZUS wyjaśnia]

Obecnie blisko 60 tysięcy osób w Polsce otrzymuje co miesiąc „matczyną emeryturę” z ZUS-u Maksymalna kwota comiesięcznych wypłat z ZUS - wynosi od marca tego roku tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1780,96 zł brutto. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Polsce grożą kary finansowe. Ceny maksymalne energii elektrycznej niezgodne z prawem UE

Polsce grozi ryzyko wszczęcia przez Komisję Europejską postępowania i nałożenia kar finansowych. Wszystko to przez niezgodne z prawem Unii Europejskiej wprowadzenie cen maksymalnych sprzedaży energii elektrycznej.

Bon energetyczny 2024 - dla kogo, ile będzie wynosił? Kryteria dochodowe to 2500 zł albo 1700 zł na osobę

Bon energetyczny będzie świadczeniem pieniężnym dla gospodarstw domowych, których dochody nie przekraczają 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym albo 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Bon energetyczny ma być wypłacany już od lipca 2024 r.

Premier Tusk: babciowe można zamienić na dziadkowe, ciociowe, koleżankowe. To pieniądze dla młodej mamy, która chce pójść do pracy - na opiekuna dla dziecka

Potocznie zwane "babciowe" to po prostu pieniądze dla młodej mamy, która chce wrócić do pracy, ale musi znaleźć opiekuna. Może je zamienić na dziadkowe, ciociowe, koleżankowe - powiedział premier Donald Tusk, odpowiadając na pytanie, czy dziadkowie na to nie zasługują.

Majówka 2024 - ceny noclegów. Powinno być taniej niż w zeszłym roku. Jest kilka powodów. Ile trzeba (średnio) zapłacić za nocleg?

Koszt wyjazdu na majówkę w 2024 roku nie powinien już tak obciążyć portfela statystycznego Polaka jak w zeszłym roku. Wtedy stawki w ciągu roku rosły średnio o 20%. Dziś w większości kurortów wolnych pokoi jest więcej, a dzięki temu średnie stawki są odrobinę chociaż niższe niż przed rokiem.

REKLAMA

Emerytura to prawo a nie obowiązek. ZUS: można sporo zyskać przechodząc na emeryturę później: Ulga podatkowa i wyższa emerytura

Jak wiadomo nie każdy senior przechodzi od razu na emeryturę po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn). Wiele osób ma tego świadomość i - jeżeli tylko rodzaj pracy i zdrowie na to pozwalają - przechodzą na emeryturę później wiedząc, że dłuższa aktywność zawodowa i dłuższy okres płacenia składek przekładają się na wyższą emeryturę. ZUS wskazuje, że są też i dodatkowe korzyści z dłuższej pracy w postaci ulgi zwalniającej z podatku. 

Podatek od posiadania psa w 2024 roku - zostało mało czasu na zapłacenie tej daniny!

Podatek od posiadania psa trzeba zwykle opłacać do 30 kwietnia każdego roku. W przypadku gdy podatnik staje się właścicielem pupila w trakcie roku kalendarzowego, wtedy daninę należy uiścić najczęściej w ciągu 2 miesięcy od daty wejścia w posiadanie czworonoga. Warto mieć na uwadze, że nieuiszczenie podatku od psa może skutkować nałożeniem kary pieniężnej.

REKLAMA