REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Aktualna sytuacja powodziowa - 26 maj

Źródło: www.szczurowa.pl
Źródło: www.szczurowa.pl

REKLAMA

REKLAMA

Główna fala powodziowa dotarła do województwa pomorskiego, gdzie sytuacja jest na bieżąco monitorowana. Wciąż spać spokojnie nie mogą mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego w którym ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe.

Województwo pomorskie

REKLAMA

Stan powodziowy w regionie określić można jako stabilny. Poziom wody, mimo iż nadal przekracza stany alarmowe, przestał się podnosić. W regionie pojawiają się drobne przesiąki, które są stale monitorowane i neutralizowane. Mimo braku bezpośredniego zagrożenia służby odpowiedzialne za zabezpieczenie przeciwpowodziowe obserwują na bieżąco poziom lustra wody.

Wczoraj (25 maja br.) o godzinie 14.00 czoło fali kulminacyjnej przepływało przez Tczew. Fala osiągnęła poziom 1042 cm, tj. o 222 cm przekroczyła stan alarmowy.

REKLAMA

W Gdańsku Świbnie w ciągu ostatniej doby stan wody wzrósł do wartości 675 cm (tj. 5 cm poniżej stanu alarmowego). W Przegalinie poziom wody osiągnął wartość 800 cm (tj. 100 cm powyżej stanu alarmowego i 4 cm powyżej absolutnego maksimum), a w Gdańskiej Głowie 940 cm (130 cm powyżej stanu alarmowego i 12 cm powyżej absolutnego maksimum).

W ciągu najbliższej doby w ujściowym odcinku Wisły (poniżej Tczewa) stany wody będą się utrzymywać powyżej stanu alarmowego (Przegalina, Gdańska Głowa) i powyżej stanu ostrzegawczego (Gdańsk Świbno) z niewielką tendencją spadkową.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stwierdzone zostały przesiąkania pod stopą wałów i podwyższanie wałów w następujących powiatach: tczewskim - Lisewo 5 przesiąknięć pod koroną wałów (sytuacja jest stabilna), sztumskim - miejscowości Piekło, Biała Góra, (lekkie przesiąkania, sytuacja stabilna), kwidzyńskim - miejscowość Rusinowo i Grabowo (gruntowe przesiąkania, na miejscu działają służby, sytuacja pod kontrolą).

Województwo lubuskie

Wczoraj (25 maja br.) od godziny 12:00 obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe na terenie Gorzowa Wielkopolskiego.

Przewiduje się, że fala kulminacyjna dotrze do Nowej Soli 25 maja br. między godziną 22.00 a 2 w nocy.

W wyniku zalania nawierzchni przez wezbrane wody Odry dzisiaj od godziny 18.00 zamknięta zostanie droga wojewódzka nr 278 na odcinku Szklarka Radnicka Będów.

Najtrudniejsza sytuacja panuje w siedmiu gminach.

W gminie Siedlisko ewakuowano 40 osób, którym zapewniono miejsca noclegowe w Zespole Placówek Oświatowych. W gminie Nowa Sól zagrożenie powodziowe występuje w 5 wsiach. Dotychczas ewakuowano 1 rodzinę, trwają przygotowania do ewakuacji mieszkańców miejscowości Stany. W gminie Trzebiechów zagrożonych powodzią jest 7 sołectw. W gminie Maszewo przewiduje się ewakuację 86 osób z 3 miejscowości. W gminie Zielona Góra przewiduje się ewakuację około 50 osób. W gminie Słońsk ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe sytuacja jest na bieżąco monitorowana. W gminie Bojadła Dom Dziecka w Klenicy od piątku (21 maja br.) przygotowuje się do ewentualnej ewakuacji 6 dzieci i sióstr prowadzących placówkę (pozostałe dzieci zostaną umieszczone w rodzinnych). Wszystkim ewakuowanym osobom zapewniono miejsca noclegowe oraz żywność.

Województwo opolskie

Stany wód opadają. Aktualnie przekroczone są stany alarmowe na 8 rzekach. Trwa usuwanie i wypompowywanie wody z zalanych terenów i zastoisk. Tam gdzie woda ustąpiła trwa szacowanie szkód.

REKLAMA

Stan wody na Małej Panwi utrzymuje się w stanach ostrzegawczych i ma tendencję spadkową. Aby zapobiec ewentualnym zagrożeniem powodziowym w przypadku obfitych deszczów trwa stały monitoring poziomu stanu rzeki. Zachowany zostaje w dalszym ciągu alarm przeciwpowodziowy, aż do wystąpienia stałych, znacznych spadków wody na terenie gminy Kolonowskie, Zawadzkie i Ujazd.

Rzeka Mała Panew stanowi także zagrożenie dla gminy Łubiany. Wpływ na rozwój sytuacji ma ilość wody zrzucanej przez jezioro Turawa. Dokonywany jest zrzut wody w ilości 90 m³. Prowadzony jest ciągły monitoring wałów rzeki.

Od 24 maja br. w związku z występującymi przesączeniami na wałach w Lipkach uruchomiono 2 punkty sanitarne. Planuje się otwarcie dodatkowego punktu.

W gminie Popielów zalanych zostało ok. 1000 ha pól i łąk w okolicach miejscowości: Rybna, Stare Siołkowice, Popielowska Kolonia, Popielów, Kuźnica Katowska, Stobrawa, Karłowice.

Trwa ciągły monitoring zabezpieczonych wałów w miejscowościach Stare Siołkowice, Popielowska Kolonia oraz Popielów.

Województwo małopolskie

Sytuacja stabilizuje się. Powoli opada poziom wody w rzekach i na zalanych terenach. Stan alarmowy przekroczony jest w 4 miejscach (3 na Wiśle i 1 na Szreniawie), stan ostrzegawczy w 8 miejscach. Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje w 7 gminach, a pogotowie przeciwpowodziowe w 7 powiatach i 23 gminach. Wciąż obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe w Krakowie. 24 maja br. w Tarnowie pogotowie przeciwpowodziowe zostało odwołane.

Na terenie województwa trwają prace polegające na zabezpieczaniu, umacnianiu i likwidacji wyrw w wałach przeciwpowodziowych. Pompowana jest woda z piwnic, studni i rozlewisk oraz udrażniane są rowy i przepusty.

Przy usuwaniu wyrwy w wale na rzece Uszwica w miejscowości Szczurowa będzie pracował śmigłowiec.

W wielu miejscach uaktywniły się osuwiska, które występują głównie w powiatach: limanowskim, gorlickim, suskim, wadowickim, brzeskim i nowosądeckim.

Wciąż prowadzona jest akcja usuwania wody z zalanych terenów w Woli Rogowskiej. W sobotę (22 maja br.) w tym miejscu wysadzono fragment wału, aby umożliwić odpływ wody z rozlewiska. W akcji pomagają strażacy z Danii.

W nocy przy usuwaniu skutków powodzi pracowało 1341 strażaków OSP i PSP oraz 163 żołnierzy.

Województwo lubelskie

Prowadzony jest monitoring i likwidacja przesiąknięć na wałach przeciwpowodziowych. Pompowana jest woda z piwnic i kanalizacji sanitarnej. Dostarczana jest żywność i woda dla osób poszkodowanych oraz tych które zdecydowały się pozostać we własnych domach.

Akcje ratunkową utrudnia utrzymujący się cały czas wysoki poziom wody na całej długości Wisły. Wczoraj (24 maja br.) od godzin wieczornych tylko o ponad pół metra obniżył się poziom na wodowskazach w Annopolu. O blisko 20 cm zanotowano obniżenie poziomu lustra wody w Puławach. Poziom wody nie zmienił się jedynie w Dęblinie. Stan alarmowy odnotowano również w Dorohusku na Bugu i na Krznie w Malowej Górze.

Sytuacja powodziowa panująca od kilku dni na terenie województwa lubelskiego jest bardzo trudna. Stąd pojawiają się liczne apele służb ratunkowych o zachowanie szczególnej ostrożności. Policjanci proszą o unikanie niebezpiecznych miejsc, szczególnie brzegów rzek i podmokłych terenów.

W powiecie opolskim w dalszym ciągu trwa umacnianie wałów. Liczne przesiąkania wałów występują również na terenie gmin nadwiślańskich powiatu puławskiego. Stan techniczny wału w Parchatce (gmina Kazimierz Dolny) jest zły.

W Kolonii Brześce (gmina Janowiec) nastąpiło obsunięcie od strony Wisły 1/3 szerokości wału na długości ok. 10 metrów bieżących. Na terenie powiatu doszło również do podtopienia 165 gospodarstw. Zalana została droga Nr 2529 L w Kazimierzu Dolnym na odcinku 100 m. Zalane są piwnice w obiektach użyteczności publicznej i budynkach prywatnych na terenie Kazimierza. Doszło do rozszczelnienia i zalania kanalizacji sanitarnej w kilku miejscach miasta. Na drodze w Brześcach uszkodzony został most i przepust. Powiększył się również obszar lokalnych podtopień pól uprawnych w miejscowości: Łęka, Bronowice, Góra Puławska, Kolonia Brześce, Bochotnica, Jaroszyn, Matygi, Parchatka, Włostowice, Borowa, Gołąb.

W powiecie ryckim wały przeciwpowodziowe oraz urządzenia hydrotechniczne są sprawne. Wały zabezpieczono 2.000 worków z piaskiem. W miejscowości Piotrowice drogę 801 zabezpieczono 1.000 worków z piaskiem. W Dęblinie uszczelniono wał naprzeciwko osiedla 15 Pułku Wilków w obrębie starego kolektora ściekowego.

W powiecie kraśnicki działania ratownicze prowadzone są na sześciu odcinkach. Polegają one na umacnianiu wału przy pomocy geowłókniny oraz worków z piaskiem. Dla mieszkańców Świeciechowa, Bliskowic i Popowa dostarczana jest woda pitna woda, pitna butelkowana oraz woda do celów higieniczno-sanitarnych. Mieszkańcy otrzymują żywność.

Na terenie województwa lubelskiego ewakuowano ponad 1,5 tys. osób. Ewakuowane osoby znajdują się m.in. w szkołach w Karczmiskach, Dobrem, Rogowie, Opolu Lubelskim, w remizach OSP we Wrzelowie (gmina Wilków) i w Basonii (gmina Józefów nad Wisłą) oraz w świetlicach w Rybitwach (gmina Józefów nad Wisłą) i w Basonii.

W działaniach ratowniczych i porządkowych na terenie województwa biorą udział m.in. strażacy PSP i OSP, żołnierze, funkcjonariusze Straży Granicznej, policjanci i psychologowie. Na miejscu pracują także inspektorzy weterynaryjni i sanitarni.

Województwo świętokrzyskie

Sytuacja powoli stabilizuje się. We wtorek rano (25 maja br.) na wodowskazach w Karsach i Szczucinie odnotowano poziom Wisły poniżej stanu alarmowego. Stan alarmowy nadal przekroczony jest w Sandomierzu i w Zawichoście. Stale umacniane są wały przy hucie szkła w Sandomierzu.

W wyniku powodzi na terenie województwa ewakuowanych zostało 5 746 osób. Zalanych zostało 59 miejscowości. Długość zalanych dróg wyniosła 95 km. W świętokrzyskim 20 296 osób zostało dotkniętych powodzią.

Województwo łódzkie

Sytuacja w dorzeczu rzeki Pilicy stabilizuje się. Jednak w dalszym ciągu istnieje wysoki poziom zagrożenia powodziowego w dorzeczu rzeki Warty. Stan wód na wszystkich rzekach utrzymuje się w powyżej stanów alarmowych, za wyjątkiem rzeki Bzury, gdzie poziom wód jest powyżej stanów ostrzegawczych. Na 17 posterunkach wodowskazowych przekroczone są stany alarmowe, na 4 kolejnych stany ostrzegawcze.

Na terenie 22 gmin wprowadzono alarm przeciwpowodziowy (Świnice Warckie, Łęczyca, Góra Św. Małgorzaty, Piątek, Grabów, m. Łęczyca, Poddębice, Wartkowice, Sędziejowice, Łask, Widawa, Działoszyn, Nowa Brzeźnica, Szadek, Galewice, Wieruszów, Radomsko, Żytno, Gidle, Burzenin, Aleksandrów i Sulejów), zaś w kolejnych 8 pogotowie przeciwpowodziowe (Witonia, Daszyna, Uniejów, Pęczniew, Zadzim, Dalików, Dobroń, Przedbórz).

Na skutek przemieszczającej się fali kulminacyjnej i zwiększonego zrzutu wody ze zbiornika Jeziorsko, poziom wody w Uniejowie zwiększa się. W Uniejowie żołnierze w dalszym ciągu wykonują prace zabezpieczające.

Od kilku dni prowadzone są zwiększone zrzuty wody ze zbiorników Sulejów (odpływ 153 m³/s, przy dopływie 155 m³/s) i Jeziorsko (odpływ 360 m³/s, przy dopływie 375 m³/s), które mają na celu przygotowanie ich do zretencjonowania większej ilości wód powodziowych. Aktualne rezerwy objętości na tych zbiornikach wynoszą odpowiednio 3,5 % (zbiornik Sulejów - rezerwa 3,2 mln m³) oraz 8 % (zbiornik Jeziorsko - rezerwa 18 mln m³).

Województwo podkarpackie

Na wszystkich rzekach województwa obserwowane są spadki poziomu wody. Na terenach zalewowych prowadzone są intensywne prace w celu umożliwienia spływu wody do rzek. Woda powoli odpływa z zatopionych terenów.

W powiecie mieleckim wypompowywana jest woda z rozlewisk i piwnic. Trwa umacnianie wałów i porządkowanie terenu.

W powiecie tarnobrzeskim prowadzone są działania na zalanych osiedlach Tarnobrzega: Wielowieś, Sobów, Zakrzów, Sielec, Dzików oraz miejscowości: Furmany, Sokolniki, Orliska, Trześń oraz Zalesie Gorzyckie. Dostarczana jest żywności i woda pitna, umacniane i patrolowane są wały na Wiśle i Łęgu. W dzielnicy Sielec i Dzików pompowane jest zamknięte rozlewisko przez jednostkę z Ukrainy.

Na tereny popowodziowe zostaną skierowane jednostki wojsk chemicznych które wspomogą służby sanitarne prowadzące dezynfekcje zalanych obiektów. Na terenie powiatu strzyżowskiego ok. 60 budynków jest zagrożonych uszkodzeniem przez osuwiska.

W powiecie dębickim w miejscowości Jaworze Górne doszło do osunięcia zbocza i uszkodzenia budynku mieszkalnego z którego ewakuowano 2 osoby.

24 maja br. 18 pojazdów oraz 40 osób obsługi ukraińskiej Państwowej Straży Pożarnej udało się do Baranowa Sandomierskiego, aby pomóc w prowadzonych działaniach ratowniczych oraz w usuwaniu skutków powodzi.

Wał na rzece Łęg w Gorzycach został obroniony. Nie grozi już ewakuacja 8 tysięcznego miasteczka.

Na terenie Podkarpacia zalanych zostało ok. 5 tys. gospodarstw rolnych (liczba ta nie uwzględnia gospodarstw na terenie powiatu tarnobrzeskiego, którego część znajduje się jeszcze pod wodą.)

Województwo śląskie

W ciągu najbliższej doby na Wiśle po profil Dęblin spodziewana jest tendencja spadkowa poziomu wody w strefie stanów wysokich. W związku z prognozowanymi opadami deszczu o charakterze burzowym w zlewni Małej Wisły oraz na dopływach Wisły (szczególnie w zlewni Soły), a także na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły możliwy jest ponowny nagły wzrost w strefie stanów wysokich przy przekroczonych lokalnie stanach ostrzegawczych i alarmowych.

Normalnie funkcjonują oczyszczalni na terenie Czechowic-Dziedzic i Skoczowa. Trzy oczyszczalnie w Bojszowach pracują w trybie awaryjnym, jednak będą one wymagały zaszczepienia na nowo złóż biologicznych. Trudna sytuacja panuje w oczyszczalni w Bieruniu, która od kilku dni jest zalana do wysokości ok. 2 m.
Nadal 2 składowiska odpadów w Tworkowie (gmina Krzyżanowice) oraz Pałysz (gmina Konopiska) nie przyjmują odpadów.

Odwołano stan pogotowia przeciwpowodziowego dla gminy Pyskowice i alarm przeciwpowodziowy w Gliwicach

W powiecie bielskim działania prowadzone są w 4 gminach: Czechowice - Dziedzice, Bestwina, Wilamowice i Porąbka. Na bieżąco monitorowana jest sytuacja powodziowa, dowożona jest żywności do zalanych domostw oraz wypompowywana jest woda z zalanych obszarów i piwnic.

W powiecie cieszyńskim kontrolowane są osuwiska występujące na terenie powiatu.

W powiecie gliwickim, w gminie Gierałtowice w miejscowość Przyszowice umacniane są wały przeciwpowodziowe na Kłodnicy (na granicy pomiędzy powiatem gliwickim i zabrzańskim). Zalanych zostało 100 ha oraz 11 domów. Wypompowywana jest woda z terenu zalanego w pobliżu wałów przeciwpowodziowych. W akcję zaangażowane są zestawy pompowe z Republiki Czeskiej i Rybnika.

Z terenu województwa od początku (tj. od 16 maja br.) do ranka, 25 maja br. ewakuowano 1728 osób. W regionie zalanych jest dotąd 1775 obiektów. Uszkodzone są 43 drogi. Strażacy interweniowali 8656 razy. Uszkodzonych jest do tej pory 20 wałów przeciwpowodziowych. Nadal zamknięte są drogi DK 52 w Kobiernicach oraz droga DK 81 w miejscowości Wiślica.

24 maja br. na terenie województwa śląskiego pracowało łącznie 1518 strażaków PSP i OSP. Wysłano poza teren województwa śląskiego 3 jednostki PSP.

Województwo kujawsko - pomorskie

Przez województwo przechodzi fala kulminacyjna na Wiśle. Obserwowane od kilku godzin stany wody są tylko nieznacznie niższe od tych prognozowanych.

Długość fali kulminacyjnej i jej wysokość powodują, że obwałowania przeciwpowodziowe poddane są ogromnej sile. Rośnie ryzyko wystąpienia przecieków, które mogą stać się powodem uszkodzeń wałów przeciwpowodziowych.

W Bydgoszczy zalane zostały 2 gospodarstwa domowe, z których ewakuowano 2 osoby. Zagrożone są dwie oczyszczalnie Łęgowo - Kapuścińska, Fordon.

W Toruniu ewakuowano 55 osób. Występują utrudnienia w komunikacji na Bulwarze Filadelfijskim. Bulwar czynny jest od ulicy Warszawskiej do ulicy Mostowej zamknięty.

We Włocławku zalanych zostało 35 gospodarstw domowych. Zagrożonych ewakuacją było 110 osób, ewakuowano 12 osób. Zagrożona jest przepompowania ścieków.

W gminie Raciążek zalanych jest 12 gospodarstw domowych. Ewakuowano 46 osób.

W powiecie bydgoskim zalanych zostało 14 gospodarstw domowych. Zagrożone są dwie przepompownie ścieków.

W gminie Dąbrowa Chełmińska zalanych zostało 12 gospodarstw domowych. Zagrożona jest jedna przepompownia ścieków.

W powiecie lipno zalane zostały 262 gospodarstwa domowe. Ewakuowano 454 osoby. Budynki zostały obwałowane na przyjęcie fali powodziowej.

W gminie Drągacz w miejscowości Bratwin doszło do podsiąkania wałów na długości 100 metrów. 30 strażaków pracuje przy umacnianiu wału.

W gminie Włocławek docelowo do ewakuacji przewidzianych jest 390 osób.

Województwo dolnośląskie

Utrzymuje się wysoki poziom wody na terenie polderu zalewowego w okolicach Oławy. Woda z fali wezbraniowej, która przechodziła przez okolice Oławy, została skierowana do polderu aby obniżyć i złagodzić czoło fali. Na terenie Wrocławia poziom wody powoli się obniża.

Powodem utrzymania się wysokiego stanu wody na rzece Odrze na odcinku chronionym przez wał Siedlce - Kotowice jest odpływ wody z polderu Lipki - Oława, która łączy się z częścią fali powodziowej płynącej korytem Odry przez przekrój wodowskazowy Oława. Polder nadal przyjmuje wodę powyżej Oławy poprzez dwa przelewy o łącznej długości ok. 2400 m oraz otwartą śluzę o wymiarach 2x10m. Okolice Oławy są pod stałym nadzorem. Zrzut wody ze zbiornika Nysa ograniczono do 70 m³.

Poziom wody w Odrze obniżył się na tyle, że skończył się efekt „podpierania” wysokiego stanu wód na rzece Widawie.

Fala kulminacyjna przechodzi przez Głogów, wczoraj rano wodowskazy pokazywały w tym rejonie 682 cm.

Zobacz też: Osuszanie budynków po powodzi

Województwo wielkopolskie

Mimo wysokich odczytów i znacznych przekroczeń stanów alarmowych, stabilizuje się sytuacja na Warcie od zbiornika Jeziorsko do Sławska.

Zrzut wody ze zbiornika Jeziorsko utrzymany jest na stałym poziomie i wynosi 360 m³/s.

W Poznaniu wodowskaz na moście Rocha pokazał wczoraj rano 426 cm. Rzeka nie przekracza w tym miejscu stanu alarmowego.

Trwa umacnianie wałów na Prośnie w gminie Żerków. Do prac skierowanych zostało kolejnych 150 żołnierzy.

Wojewoda podjął decyzję o spuszczaniu wody z Warty na polder Zagórów i wydał rozporządzenie zakazujące wstępu na wały przeciwpowodziowe.

Spuszczenie wody na polder Zagórów leżący przed ujściem rzeki Prosny do Warty ma spłaszczyć falę powodziową, dopływającą do tego miejsca. Woda na polder Zagórów wypływa przez specjalne przepusty z prędkością 15,5 m sześc. na sekundę i jest pod kontrolą. Na terenie tego polderu mieszka 16 rodzin, które są przygotowane do ewakuacji.

Na wypadek ewentualnej ewakuacji w Jarocinie utworzono zgrupowania pływających transporterów samobieżnych.

Wojewoda zaapelował do mieszkańców zagrożonych powodzią terenów województwa, aby stosowali się do zaleceń władz lokalnych, straży pożarnej oraz policji. Prosi aby korzystali z propozycji wcześniejszej ewakuacji inwentarza na tereny bezpieczne, co pozwoli na uniknięcie strat oraz sprawne przygotowanie ewakuacji mieszkańców. Zapewnia, że policja będzie zabezpieczać mienie osób ewakuowanych.

Województwo mazowieckie

Wisłą przemieszcza się fala wezbraniowa w strefie wody wysokiej, znacznie powyżej stanów alarmowych. Poziom wody na Wiśle utrzymywał się będzie nadal powyżej stanów alarmowych. Przekroczenia stanów alarmowych utrzymywać się również będą na Pilicy oraz na Liwcu w Zaliwiu. Stany ostrzegawcze będą przekroczone na Bzurze oraz w Trzcińcu na Wkrze.

W Warszawie służby monitorują przesiąkania na wałach i patrolują obwałowania. Na Wale Miedzeszyńskim wystawiono posterunek. Decyzją władz miasta Wał Miedzeszyński będzie nadal zamknięty. W trzech dzielnicach Wawer, Praga Płd, Praga Płn. nadal nie czynne będą żłobki, przedszkola i szkoły.

W związku z dużym napływem ścieków w Pompowni Żerań pracują 2 zespoły pompowe. Nadwyżka ścieków zostaje przesyłana bezpośrednio do odbiornika.

24 maja br. ok. godz. 20.00 na ul. Grochowskiej pojawiło się zapadlisko, ulica została zamknięta.

Wieczorem 24 maja br. w dzielnicy Wawer zaczęła wypływać woda gruntowa, która zalała piwnice wielu domów i bloków.

Mieszkańcy płockiego osiedla Borowiczki, strażacy oraz wolontariusze pracują przy umacnianiu wałów. Na bieżąco likwidowane są przesiąki. Mieszkańcy najbardziej zagrożonej części osiedla Borowiczki otrzymali wczoraj (24 maja br.) informacje o nakazie ewakuacji. Wszyscy mają zapewnioną pomoc ze strony służb miejskich.

W gminie Jabłonna oraz w okolicach miejscowości Rajszew prowadzone są prace nad wzmocnieniem wałów.

W gminie Wieliszew umacniano wał na rzece Narew na wysokości miejscowości Góra.

Zobacz też: Powódź 2010

W powiecie sochaczewskim najtrudniejsza sytuacja panowała w Kępie Karolińskiej. Prowadzone są zabezpieczenia i umacnianie wałów przeciwpowodziowych w gminie Młodzieszyn, Iłów. Wały przeciwpowodziowe w gminach: Brochów, Młodzieszyn, Iłów są na bieżąco monitorowane.

24 maja br. w gminie Gąbin wysadzono 4 wały na długości ok. 40 metrów, aby skierować wodę z rozlewiska z powrotem do Wisły.

Przeprowadzono ewakuację osób z zalanych terenów (ok. 1 100 osób).

Na terenie gminy Gąbin zalanych zostało 1 200 ha i 7 miejscowości.

W gminie Słubice zalane zostały: Juliszew Dolny, Zyck Polski, Zyck Nowy, Leonów oraz częściowo Rybaki. Jedyną niezalaną miejscowością w gminie jest Piotrkówek. W gminie zalanych zostało 1881 ha i 11 miejscowości.

Źródło: MSWiA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak długo musi trwać małżeństwo, żeby ZUS wypłacił rentę rodzinną? Te osoby nabędą prawo do świadczeń po zmarłym małżonku

Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny. Aby nabyć prawo do niej, muszą oni spełnić określone warunki. Jak długo musi trwać małżeństwo, żeby ZUS zgodził się wypłacić rentę?

500 zł za MWh – tyle ma kosztować prąd w II połowie 2024 r. Najubożsi mogą liczyć na bon energetyczny, reszta będzie musiała płacić pełną cenę

Rząd przedstawił założenia ustawy o bonie energetycznym. W II połowie 2024 r. będzie obowiązywać maksymalna cena energii elektrycznej dla gospodarstw w wysokości 500 zł za MWh. Na wsparcie w postaci bonu będą mogły liczyć osoby narażone na ubóstwo energetyczne.

Babciowe a aktywność zawodowa. Kiedy w praktyce świadczenie „aktywni rodzice w pracy” będzie przysługiwało?

Babciowe. Kiedy w praktyce świadczenie „aktywni rodzice w pracy” będzie przysługiwało? Jakie są warunki dotyczące aktywności zawodowej?

Maksymalna cena prądu dla gospodarstw domowych 2024 - od lipca 500 zł za 1 MWh. Nie będzie limitów zużycia. O ile wzrosną rachunki?

Cena maksymalna za energię elektryczną dla gospodarstw domowych wzrośnie w II połowie 2024 roku do 500 zł za 1 MWh (obecnie ta cena maksymalna wynosi 412 zł). Tak wynika z założeń projektu ustawy o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych innych ustaw - opublikowanych 16 kwietnia 2024 r. To podwyżka o ok. 20 proc. ale cena prądu ma udział ok. 50-60% w całej kwocie rachunku za prąd. Zatem nasze rachunki za energię elektryczną wzrosną od lipca 2024 r. o ok. 13 proc. Co bardzo ważne maksymalna cena energii elektrycznej w wysokości 500 zł za MWh dotyczyć będzie wszystkich gospodarstw domowych. Nie będą stosowane w II połowie 2024 roku limity zużycia energii elektrycznej, jak to jest obecnie. Taką informację przekazała 17 kwietnia 2204 r. minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

REKLAMA

Nie wszyscy ósmoklasiści i maturzyści otrzymają świadectwa w 2024 r. Kto nie dostanie świadectwa?

Nie wszyscy ósmoklasiści i maturzyści otrzymają świadectwa w 2024 r. Kto nie dostanie świadectwa? Czy wstrzymywanie uczniom wydawania świadectw jest dopuszczalne?

Ministerstwo Rolnictwa: Stawki płatności w ramach ekoschematu Dobrostan zwierząt. Budżet na płatności wynosi 923 mln zł

W resorcie rolnictwa przygotowano projekt rozporządzenia w sprawie stawek w ekoschemacie Dobrostan zwierząt za kampanię 2023 roku. Projekt został przekazany do konsultacji społecznych.

Małe przydomowe elektrownie wiatrowe mogą być drogą pułapką – ostrzega ekspert. Tymczasem rząd proponuje program wsparcia dla instalacji tego typu wart 400 mln zł

400 mln zł – tyle ma być wart zaproponowany program wsparcia dla małych przydomowych elektrowni wiatrowych. Jednak małe przydomowe elektrownie wiatrowe mogą być drogą pułapką – ostrzega Fundacja Instrat. Jej zdaniem koszt wytworzenia prądu z takich instalacji może być kilkukrotnie wyższy od tego z sieci. Tymczasem rząd proponuje program wsparcia dla przydomowych instalacji tego typu wart 400 mln zł. Zdaniem ekspertów warto się zastanowić nad jego rewizją i zmniejszeniem jego skali.

Bon turystyczny był w 2020 r., 2021 r., 2022 r. i 2023 r. Co z 2024 r.?

Dla 2024 r. nie ma dobrych wiadomości. 500 zł z bonu turystycznego (na dziecko) nie będzie już wypłacane.

REKLAMA

Mapa zwolnień grupowych pracowników w 2024 r. [Wykaz firm]

Jest coraz więcej informacji o zwolnieniach grupowych w całej Polsce. Są przypadki połączenia zwolnień grupowych z likwidacją firmy w Polsce. I jednoczesnym jej otwarciu np. w Maroku, Chorwacji, Rumuni.

MRPiPS: Opiekun nie może sam zaparkować przed apteką i kupić leków dla osoby niepełnosprawnej

Ministerstwo Rodziny odpowiedziało negatywnie na pytania o możliwość używania przez opiekunów karty parkingowej bez obecności w samochodzie osoby niepełnosprawnej. Nawet, gdy opiekun parkuje w związku z czynnościami na rzecz osoby niepełnosprawnej w celu kupienia leków albo odbioru sprzętu zaopatrzenia medycznego. 

REKLAMA