reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Powódź 2010 > Aktualna sytuacja powodziowa - 26 maj

Aktualna sytuacja powodziowa - 26 maj

Główna fala powodziowa dotarła do województwa pomorskiego, gdzie sytuacja jest na bieżąco monitorowana. Wciąż spać spokojnie nie mogą mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego w którym ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe.

Stan powodziowy w regionie określić można jako stabilny. Poziom wody, mimo iż nadal przekracza stany alarmowe, przestał się podnosić. W regionie pojawiają się drobne przesiąki, które są stale monitorowane i neutralizowane. Mimo braku bezpośredniego zagrożenia służby odpowiedzialne za zabezpieczenie przeciwpowodziowe obserwują na bieżąco poziom lustra wody.

Wczoraj (25 maja br.) o godzinie 14.00 czoło fali kulminacyjnej przepływało przez Tczew. Fala osiągnęła poziom 1042 cm, tj. o 222 cm przekroczyła stan alarmowy.

W Gdańsku Świbnie w ciągu ostatniej doby stan wody wzrósł do wartości 675 cm (tj. 5 cm poniżej stanu alarmowego). W Przegalinie poziom wody osiągnął wartość 800 cm (tj. 100 cm powyżej stanu alarmowego i 4 cm powyżej absolutnego maksimum), a w Gdańskiej Głowie 940 cm (130 cm powyżej stanu alarmowego i 12 cm powyżej absolutnego maksimum).

W ciągu najbliższej doby w ujściowym odcinku Wisły (poniżej Tczewa) stany wody będą się utrzymywać powyżej stanu alarmowego (Przegalina, Gdańska Głowa) i powyżej stanu ostrzegawczego (Gdańsk Świbno) z niewielką tendencją spadkową.

Stwierdzone zostały przesiąkania pod stopą wałów i podwyższanie wałów w następujących powiatach: tczewskim - Lisewo 5 przesiąknięć pod koroną wałów (sytuacja jest stabilna), sztumskim - miejscowości Piekło, Biała Góra, (lekkie przesiąkania, sytuacja stabilna), kwidzyńskim - miejscowość Rusinowo i Grabowo (gruntowe przesiąkania, na miejscu działają służby, sytuacja pod kontrolą).

Wczoraj (25 maja br.) od godziny 12:00 obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe na terenie Gorzowa Wielkopolskiego.

Przewiduje się, że fala kulminacyjna dotrze do Nowej Soli 25 maja br. między godziną 22.00 a 2 w nocy.

W wyniku zalania nawierzchni przez wezbrane wody Odry dzisiaj od godziny 18.00 zamknięta zostanie droga wojewódzka nr 278 na odcinku Szklarka Radnicka Będów.

Najtrudniejsza sytuacja panuje w siedmiu gminach.

W gminie Siedlisko ewakuowano 40 osób, którym zapewniono miejsca noclegowe w Zespole Placówek Oświatowych. W gminie Nowa Sól zagrożenie powodziowe występuje w 5 wsiach. Dotychczas ewakuowano 1 rodzinę, trwają przygotowania do ewakuacji mieszkańców miejscowości Stany. W gminie Trzebiechów zagrożonych powodzią jest 7 sołectw. W gminie Maszewo przewiduje się ewakuację 86 osób z 3 miejscowości. W gminie Zielona Góra przewiduje się ewakuację około 50 osób. W gminie Słońsk ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe sytuacja jest na bieżąco monitorowana. W gminie Bojadła Dom Dziecka w Klenicy od piątku (21 maja br.) przygotowuje się do ewentualnej ewakuacji 6 dzieci i sióstr prowadzących placówkę (pozostałe dzieci zostaną umieszczone w rodzinnych). Wszystkim ewakuowanym osobom zapewniono miejsca noclegowe oraz żywność.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Źródło: www.szczurowa.pl
Źródło: www.szczurowa.pl

Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce69.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama