REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Słownik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Źródła prawa

Źródłami prawa można nazwać wszelkie drogi prawne tworzenia prawa. Są to sposoby w jaki prawo się tworzy, zmienia, utrzymuje.

Ustawa

Ustawą nazywamy każdy akt powstały w procesie ustawodawczym, który nosi nazwę ustawa. Wydawana jest najczęściej przez parlament.

Hymn

Hymn państwowy to pieśń patriotyczną o zasięgu ogólnokrajowym. Stanowi wyraz poczucia wspólnoty i odrębności narodowej. Hymnem Polski jest Mazurek Dąbrowskiego.

Godło

Godło Polski jest wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami koloru złotego, w czerwonym polu prostokątnej tarczy o dolnej krawędzi wydłużonej pośrodku. Barwy bieli i czerwieni są barwami Rzeczypospolitej Polski.

REKLAMA

Barwy państwowe

Barwami państwowymi Polski są kolor biały i czerwony w dwóch poziomych pasach. Pasy są ułożone równolegle i mają taką samą szerokość. Kolor biały na fladze znajduje się na górze, natomiast kolor czerwony na dole.

Władza wykonawcza

Władza wykonawcza zwana jest inaczej egzekutywą. Celem jej działania jest bezpośrednie zarządzanie sprawami wewnętrznymi i zagranicznymi państwa.

Władza sądownicza

Władza sądownicza jest elementem trójpodziału władzy. Z reguły sprawowana jest przez sądy i trybunały.

Trójpodział władzy

Podział władzy na władzę ustawodawczą, sądowniczą i wykonawczą zaproponował Monteskiusz. Teoria trójpodziału władzy zakłada równość poszczególnych rodzajów władz.

REKLAMA

Władza ustawodawcza

Władza ustawodawcza zwana jest inaczej władzą prawodawczą lub legislatywą. Jest jednym z elementów tworzących całość władzy w państwie.

Konstytucja

Konstytucja jest najważniejszym aktem prawnym w państwie. Nazywana jest często ustawą zasadniczą. Ma najwyższą moc prawną w systemie źródeł prawa w państwie.

REKLAMA