| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Bezpieczne korzystanie z aplikacji mobilnych - wskazówki UODO

Bezpieczne korzystanie z aplikacji mobilnych - wskazówki UODO

Często aplikacje mobilne wymagają szerokiego dostępu do różnych zasobów w naszych smartfonach, tym samym szerokiej wiedzy o ich użytkownikach, takich jak dostęp do połączeń sieciowych, czy do pamięci, na której zostanie zapisany plik. Urząd Ochrony Danych Osobowych przypomina o 5 najważniejszych zasadach, jakimi powinniśmy kierować się, korzystając z aplikacji mobilnych.

5 wskazówek, jak bezpiecznie korzystać z aplikacji mobilnych

Moda na aplikacje mobilne nie jest niczym nowym. UODO od lat przypomina, że korzystanie z nich nie powinno usypiać naszej czujności. Bezrefleksyjne korzystanie z wielu nowoczesnych narzędzi może narazić nas na utratę naszych danych, co czasem przekłada się na duże problemy.

Jednego dnia media społecznościowe „zalały” zdjęcia przerobione przez aplikację FaceApp. A następnego pojawiły się ostrzeżenia co do tej aplikacji. Chodzi nie tylko o to, że zdjęcia są przesyłane na serwery w jednym kraju, a tam mechanizmy sztucznej inteligencji dodają do wizerunku kilkadziesiąt lat.

Polecamy: Twój urlop. To Ci się należy! - Kolekcja Poznaj swoje prawa!

Często aplikacje mobilne wymagają szerokiego dostępu do różnych zasobów w naszych smartfonach, tym samym szerokiej wiedzy o ich użytkownikach, takich jak dostęp do połączeń sieciowych, czy do pamięci, na której zostanie zapisany plik. Nie rzadko korzystają także z analizy naszych kontaktów, czy innych danych wrażliwych znajdujących się w naszych smartfonach.

Problem w tym, że czasami uprawnienia aplikaucji są przedstawione ogólnie i de facto nie wiadomo, czy takie dostępy nie są wykorzystywane także w innych celach. Warto też np. zastanowić się, czy aplikacja z latarką potrzebuje dostępu do naszych kontaktów, a układanie puzzli musi śledzić nasze położenie. Dlatego przypominany 5 najważniejszych zasad, na temat bezpiecznego korzystania z aplikacji mobilnych.

I Zwracaj uwagę na to do czego w Twoim telefonie chce mieć dostęp aplikacja

Przed instalacją nowej aplikacji należy dokładnie przeanalizować, do jakich danych i funkcji naszego urządzenia chce mieć ona dostęp. Niektóre aplikacje domagają się dostępu do: informacji o naszej lokalizacji, zdjęć, kontaktów czy dokumentów. Watro wówczas zastanowić się, jaki jest cel dostępu do poszczególnych funkcji. Czy dając nieograniczony dostęp, np. do pamięci telefonu i naszych kontaktów, nie narazimy na utratę nie tylko swoich danych, ale i danych naszych znajomych. Takie aplikacje mogą niekiedy wysłać dodatkowe dane o nas bądź nieustannie śledzić naszą lokalizację.

Niektóre funkcje w aplikacjach są niezbędne do poprawnego ich działania, np. mapy i programy do nawigacji muszą korzystać z danych geolokalizacyjnych, by wskazać nam drogę do celu.

II Pamiętaj, że zgodnie z RODO administratorzy muszą minimalizować przetwarzane dane  

Przy instalacji aplikacji zwróć uwagę, czy zakres przekazywanych za jej pośrednictwem danych na Twój temat jest adekwatny do celu, w jakim powstała dana aplikacja. Przykładowo oprogramowanie odpowiadające za skanowanie kodów QR albo czytnik e-booków nie potrzebują dostępu do Twoich kontaktów czy informacji o lokalizacji.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »