| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Ruszył Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw

Ruszył Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw

Do najbliższej soboty (25 lutego) każdy zainteresowany może zgłosić się po bezpłatną poradę prawną.

Specjaliści dyżurować będą w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem na terenie całego kraju.

Tegoroczna, organizowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości, edycja Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw jest już 12. Dzisiaj zainaugurowała ją konferencja prasowa, w której udział wzięli m.in. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości – Michał Królikowski, Zastępca Prokuratora Generalnego - Marzena Kowalska, Rzecznik Praw Dziecka - Marek Michalak, Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych - Maciej Bobrowicz, przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej, przedstawiciele Policji i kuratorów.
- Ta coroczna inicjatywa ma na celu zwrócenie szczególnej uwagi społeczeństwa oraz instytucji państwowych i samorządowych na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem – powiedział dzisiaj wiceminister sprawiedliwości.
Od kilku lat Ministerstwo Sprawiedliwości podejmuje działania zmierzające do stworzenia ogólnokrajowego systemu pomocy ofiarom przestępstwem oraz opracowania i propagowania najlepszych praktyk w zakresie ochrony osób pokrzywdzonych.
- Naszym osiągnięciem jest utworzenie na terytorium Polski sieci Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, które prowadzone są przez istniejące od wielu lat organizacje pozarządowe - zaznaczył Michał Królikowski.
 
Ośrodki te przede wszystkim udzielają bezpłatnej informacji prawnej i pomocy psychologicznej osobom pokrzywdzonym przestępstwem, prowadzą bazy instytucji świadczących pomoc dla określonych kategorii ofiar przestępstw i udzielają wszechstronnej informacji na temat możliwości uzyskania pomocy specjalistycznej. Ośrodki mają za zadanie, we współpracy z organami samorządowymi, tworzenie sieci pomocy ofiarom przestępstw na terenie danego województwa oraz angażowanie wolontariuszy do działań na rzecz osób pokrzywdzonych przestępstwem w charakterze ich opiekunów.
Do 2010 r. Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw był organizowany w sądach. Tegoroczna formuła jest kontynuacją zeszłorocznej. W czasie „Tygodnia”, w dniach  20-25 lutego, zainteresowani będą mogli zgłaszać się po pomoc do Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem.

 
W ośrodkach będą pełnione dyżury od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-18.00 oraz w sobotę w godz. 10.00-13.00.

Zobacz serwis: Pomoc prawna

Ministerstwo Sprawiedliwości, przy organizacji Tygodnia Pomocy, od dłuższego czasu z powodzeniem ściśle współpracuje z Policją, samorządem adwokackim i radcowskim, Prokuraturą Generalną, Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich, Biurem Rzecznika Praw Dziecka, Krajową Radą Kuratorów Sądowych oraz Krajową Radą Komorniczą.
- Dlatego też, dzięki zaangażowaniu się w obchody Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw tych podmiotów, dyżury pełnione w ośrodkach będą miały charakter interdyscyplinarny – powiedział Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.
Interdyscyplinarność dyżurów polegać będzie na tym, że informacji prawnej ofiarom przestępstw udzielać będą nie tylko adwokaci, radcowie prawni, aplikanci adwokaccy i radcowscy, ale także prokuratorzy, posiadający specjalistyczną wiedzę w zakresie postępowania przygotowawczego funkcjonariusze Policji oraz kuratorzy i komornicy.
Jednocześnie osoby pokrzywdzone przestępstwem będą mogły uzyskać pomoc psychologiczną.
Idea obchodów Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw, mająca na celu zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem, zrodziła się w Ministerstwie Sprawiedliwości w 2000 r.  Jest związana z obchodzonym - także w Polsce - w dniu 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw.
Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pomoc prawna dla ofiar przestępstw. / Fot. Fotolia
Pomoc prawna dla ofiar przestępstw. / Fot. Fotolia

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »